Tv-Tuner - care-i cel mai bun?

Radu

Member
Pentru acei care au avut de-a face cu tunerele o intrebare: care-i cea mai buna marca ? adica ce tv-tuner e mai bine sa-mi iau?
 
Depinde ce vei face cu el( te vei uita doar la televizor sau ...) si cam cit vrei sa dai pe el
 
taks: tv-tuner imi trebuie ca sa pot prinde canalele criptate de la suntv cu ajutorul softului de pe net care le decripteaza
Cel mai important sa pot privi HBO (fiind conectat la pachetul extra-basic)

Placa mea video are tv-out si deci ceea ce vad eu pe monitor voi putea vedea pe ecranul televizorului.

Dar scopul in sine e sa pot prinde canalele criptate de la suntv cu ajutorul softului de decodare/decriptare care se gaseste din plin pe net.

Nu stiu numai ce tvtuner sa aleg. sa fie de calitate, recunoscut, sa aiba drivere pentru toate os-urile: win9x/me/2000/XP/Linux
 
Cind cumparat si eu tv tuner nu prea am luat multe lucruri in considerare, dar nici vinzatorii nu-ti spun prea mult lucru...Ca sa nu te duc in eroare am indemn sa incerci asa: suna la o firma de calculatoare si intreaba( sau mai bine dute acolo si afla pe loc) urmatoarele:
1.Daca placa respectiva poate "intelege" sunetul stereo (ei iti pot spuna ca da, DAR depinde de semnalul de la SunTV si alte Firme de cablu, ceea ce-ti pot spune ca n-am auzit de nici o firma care sa ne ofera sunetul stereo la tv,cu toate ca exista posturi tv care emit acest sunet)
2.semnalul care vine, nu este de aceeasi calitate la fiecare post, risti astfel ca un canal sa-l vezi bine, altul doar sunetul si citeva dungi...In tarile mai avansate se foloseste semnalul digital care ofera calitate buna a imaginii si a sunetului si de aceea placile respective sunt facute pentru aceste tari...
3. multe placi au doar rezolutia de 640*480 si capteaza imaginea in formate si mai mici, asigurate ca are macar formatul mpeg de capturare ca astfel cind ai sa incerci sa copii ceva de la tv 1min poate sa-ti ocupe citeva sute de Mb
4.La pticika am vazut o antena de vreo 140 dolari care receptioneaza si HBO
 
eu n-am nimik :) :(:(:(

Dar cam printre cele mai performante ar fi AverTV Studio 305... cam vreo 70$...

Are convertor analog-digital pe 10 biti mi se pare (pina acum erau pe 8)... FM tuner... si softul standard descopera multe lucruri noi si utile...

Eu mi-as lua de asta... Sau macar l-as visa :):):)
 
eu am AverMedia si si multzumita.....

defapt asah cred ca se keama.. asha scrie pe telecomanda..: )
 
iaka am gasit. cutia.. :)
AverTv Studio 303P
_victor_ .. ia spune si tu... asha-i ca-i bun.. ca nu puteai sa-mi faci tu mie cadou ceva rau.. ;)
 
devlin said:
Aver studio si Pinnacle is cele mai bune, aver e mai ieftin putin

Thrift shopping online stores, virtual internet malls, online supermarkets
nu-mi place Pinnacle la capitolul software...de exemplu nu ai posibilitatea sa capturezi la calitatea de svcd sau dvd, ei spun ca trebuie cumparate aceste posibilitati...astfel e gratis doar vcd si dv, prima e calitatea joasa, a doua e buna, insa bitrate e foarte mare si nu toate calculatoarele o sa poata capta...la urma urmei puteau sa includa in pret aceasta optiune(costa 1 si ceva $).
 
Intr-adevar Pinnacle e ceva deosebit, e adevarat ca soft-ul nu il ai full decit daca-l platesti (sau il iei de pe DC++ sau kazaa :D ). Altceva reusit e un Leadteck sau Ati all-in-wonder (Ati e f. scump dar inckude si pl. video - acum e ceva si de la nvidia similar). Restul Tv-Tunnerelor sint tot o apa si un pamint, majoritatea cu chipset Phillips 878 sau nu mai stiu ce connexant. Daca vrei ceva de genul asta ia-ti unul mai ieftin si schimba softul (si gasesti un Chris-tv parca pe net care face captura cum vrei).
Mda - treaba cu captura; pt. unul ieftin (cu compresie software - asta le diferentiaza de fapt) trebuie sa ai un sistem destul de puternic pt. a face o captura de calitate. Si daca vrei ceva de calitate e bine sa faci captura in 2 pasi (cred ca ajoritatea folosesc "virtual dub" pt. asta).
Partea cu suportul producatorului pt. Linux...e cam inexistent la tv-tunnere (exceptie cele pt. satelit - DVB-PCI), dar asta nu e o mare problema, ultimul kernel ti-l va recunoaste aproape sigur, eventual va fi ceva mai complicat de configurat (nu e obligatoriu - depinde de distributia ce o folosesti).
Despre decodare (HBO) am gasit ceva dar nu a dat nici un rezultat; dar poate voi aveti alt sistem de codare - eu sint in RO si codarea se face dintr-o consola si nu o fac eu in casa cu decodor).
 
Back
Top