Un francez din patru voteaza pentru fascisti sau comunisti

Status
Not open for further replies.

Filip Antonio

New Member
In primul tur al alegrilor regioanle din Franta, Frontul National de extrema dreapta a obtinut 17 la suta din voturi, MNR condus de disidentul din FN , Bruno Megret, 3 la suta si alianta extremei stangi LO-LCR (trotkisti) 5 la suta. Nu pun la socoteala Partidul Comunist (care chipurile ar fi devenit "respectabil").

As vrea sa-i intreb pe americanofobii de pe forum, care insinueaza ca America ar fi fascista, ce parere au despre acest rezultat.
 
nutu said:
Pot sa-ti dau un raspuns dupa cel de al doilea tur din Duminica viitoare.

Dar acum ce te impiedica sa-ti dai cu parerea, cand in primul tur se exprima preferintele. In turul doi se alege consiliul regional, iar extrema stanga va fi absenta peste tot, iar FN va juca doar roul de arbitru. Eu intrebam de ce 1 francez din 4 voteaza pentru neofascisti si trotkisti.
 
Tu faci o eroare de calcul.1 din 4 pe raport la cei care au votat.40% nu au participat la voturi.Ceia ce este adevarat ,este faptul ca FNeste un partid omogen ce nu este casul la UMP si la Gauche fiind un amalgam de diferite partide.Cand J.Chirac a fost ales presedinte a fost ales 82% si avea in fata pe J.M. Le Pen deci "1 din 4" este un raport circonstantial si nu efectif.
 
nutu said:
Tu faci o eroare de calcul.1 din 4 pe raport la cei care au votat.40% nu au participat la voturi.Ceia ce este adevarat ,este faptul ca FNeste un partid omogen ce nu este casul la UMP si la Gauche fiind un amalgam de diferite partide.Cand J.Chirac a fost ales presedinte a fost ales 82% si avea in fata pe J.M. Le Pen deci "1 din 4" este un raport circonstantial si nu efectif.

Cnd un nelept arat la lun, prostul se uit dup deget. Eu ntreb una i tu te legi de chestii nesemnificative.

Repet ntrebarea: nu este ngrijortor c 20 - 25 la sut din electoratul francez voteaz pentri neo-fasciti i trokiti?
 
Nu.Deloc. Este mai ingrijator sa vezi prostia la anumiti tineri in RM si mai ales prtentiosi , care in afara de ziare rusesti si Ciocana nu cunosc altceva.
 
nutu said:
Nu 20 -25 % ci 17 %

Mai Nutu, stai rau cu aritmetica. Asadar:

FN: 14,85%
MNR: 1,46%
LO-LCR: 4,98%

Total 21,29%

Si te mai intreb o data: ce parere ai ca 20 - 25 la suta voteaza cu neo-fascistii si cu trotkistii (nu-i bag aici pe comunisti, care chipurile sunt acum stanga "respectabila")?
 
Daca e adevarat ca 40% din electorat nu s-au prezentat la vot, atunci astea 21% din 60% care s-au prezentat se transforma in 12.6% din 100 total.
 
xx said:
Daca e adevarat ca 40% din electorat nu s-au prezentat la vot, atunci astea 21% din 60% care s-au prezentat se transforma in 12.6% din 100 total.

Un minim grad de alfabetizare politica te-ar obliga sa cunosti faptul ca intr-o democratie matura ca Franta, votul liber exprimat al celor care participa la urne este acceptat ca reprezentativ pentru intrgul electorat. De asemenea, studiile sociologice arata ca structura intentiilor de vot la cei care nu participa la vot este in linii mari aceeasi cu a acelora care voteaza.
 
vorbeai de aritmetica mai sus, nu de politica. si dpdv a aritmeticii, ce am zis eu, e corect.
 
xx said:
vorbeai de aritmetica mai sus, nu de politica. si dpdv a aritmeticii, ce am zis eu, e corect.

Foarte bine Mitica, pentru azi ai nota zece la aritmetica. Peste douazeci de ani discutam si despre politica.
 
probabil ar trebui sa consider 20 de ani ca 12, dupa sistema ta de calcul. o sa intre in istorie ca "formula lui FA". Atunci cand un francez din noua va deveni unul din patru.
 
xx said:
probabil ar trebui sa consider 20 de ani ca 12, dupa sistema ta de calcul. o sa intre in istorie ca "formula lui FA". Atunci cand un francez din noua va deveni unul din patru.

Mitica, ti-am explicat o data si nu pricepi. A propos, ai uitat sa incluzi in calculul tau si sugarii. Asa incat, cum electoratul reprezinta cam 2/3 din populatia totala, inmultesti 12 cu 2 si imparti la trei si obtii 8. Oi fi stiind tu artimetika dar tot analfabet politic esti.
 
la cat de mare maitre-a-penser te consideri tu ca esti, ar trebui sa realizezi deja care categorii fac parte din electorat.
ma rog, oricum nu te intereseaza atat opinia forumistilor despre preferintele politice a francezilor, cat un nou motiv de "polemica" (ca sa nu zic cearta de mahala) cu cei cu care ai mai "polemizat" la alte subiecte. pe mine, la randul meu, ma intereseaza un mod mai practic de folosire a timpului, si intrucat discutia a alunecat spre marasm, te las sa "discuti" mai departe fara mine, de exemplu cu unkind.
 
unkind said:
:hahaha: iata mi-am gasit un mod de a-mi recupera buna dispozitie ! :)

Saracii, va paraseshte buna dispozitzie cand cineva va spune ca vorbitzi ca Ostapshiuk! :ciupos: Ce frumos ar fi sa va minta cineva in fiecare dimineatza: ce frumoshi shi deshteptzi suntezi, ce frumos vorbitzi! Continuatzi, va rog, ca nimeni nu se pricepe ca vi-e lene sa ganditzi. :D
 
xx said:
la cat de mare maitre-a-penser te consideri tu ca esti, ar trebui sa realizezi deja care categorii fac parte din electorat.
ma rog, oricum nu te intereseaza atat opinia forumistilor despre preferintele politice a francezilor, cat un nou motiv de "polemica" (ca sa nu zic cearta de mahala) cu cei cu care ai mai "polemizat" la alte subiecte. pe mine, la randul meu, ma intereseaza un mod mai practic de folosire a timpului, si intrucat discutia a alunecat spre marasm, te las sa "discuti" mai departe fara mine, de exemplu cu unkind.

Mitic, repet cu riscul s m trag de urechi din nou zeidrik: "Cnd un nelept arat la lun, prostul se uit la deget". n cazul de fa luna era votul fascist/comunist al francezilor, iar degetul erau procentele.
 
lia said:
unkind said:
:hahaha: iata mi-am gasit un mod de a-mi recupera buna dispozitie ! :)

Saracii, va paraseshte buna dispozitzie cand cineva va spune ca vorbitzi ca Ostapshiuk! :ciupos: Ce frumos ar fi sa va minta cineva in fiecare dimineatza: ce frumoshi shi deshteptzi suntezi, ce frumos vorbitzi! Continuatzi, va rog, ca nimeni nu se pricepe ca vi-e lene sa ganditzi. :D

Gndirea i mankurii de limb moldobolovneasc: o contradicie n termeni.
 
Filip, da, dar legatura dintre limba shi gandire (chestiune care se studiaza in liceu!) e un subiect prea complicat pentru "copiii" care discuta Politica pe forumuri... :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top