Un francez din patru voteaza pentru fascisti sau comunisti

Status
Not open for further replies.
FILIP, luna poate este extremisti,dar inteleptul :lol: este departe ca sa fi tu.Politica cum spui tu ,vazuta de la Chisineu este alta ca ceia vazuta de aici din Franta.
 
nutu said:
FILIP, luna poate este extremisti,dar inteleptul :lol: este departe ca sa fi tu.Politica cum spui tu ,vazuta de la Chisineu este alta ca ceia vazuta de aici din Franta.

1) Nu sunt la Chiinu.

2) Tot nu mi-ai spus ce prere ai c 21 la sut (minimum) din electoratul Franei voteaz pentru partide neo-fasciste i trokiste.
 
Libertatea de expresie si organizare este inscrisa in constitutie.Tu din RM ai multe dificultati ca sa intelegi asta.Nu este un repros ci o constatare.
 
nutu said:
Libertatea de expresie si organizare este inscrisa in constitutie.Tu din RM ai multe dificultati ca sa intelegi asta.Nu este un repros ci o constatare.

Nutu, parca tzi-a zis omul ca nu e la Chishinau! - :wtf: E la Londra. Shi s-ar putea ca "vede" mai bine unele lucruri...
 
nutu said:
Libertatea de expresie si organizare este inscrisa in constitutie.Tu din RM ai multe dificultati ca sa intelegi asta.Nu este un repros ci o constatare.

Pripel, ar fi trebuit s-i dai seama de mult din felul n care vorbesc c nu sunt nscut i nu triesc n Bastardostan. Aa nct repet ct se poate de clar: ce concluzie tragi din faptul c mai bine de un alegtor din cinci din Frana voteaz pentru partide extremiste?
 
Filip Antonio said:
c nu sunt nscut i nu triesc n Bastardostan.
Am dat un search pe Google si de aparut o aparut pagini (forumuri) in care sa fie prezent cuvintul "Bastardostan" insa peste tot numele lui Filip Antonio alaturi de acest cuvint inventat (banuiesc) tot de Filip Antonio.
Poate ar trebui sa-i acordam lui filip titlul de "inventator" ale noilor denumiri geografice, sa le oficializam, sa-i acordm toate drepturile de autor (C) ... ? :lol:
 
Mitnick said:
Filip Antonio said:
c nu sunt nscut i nu triesc n Bastardostan.
Am dat un search pe Google si de aparut o aparut pagini (forumuri) in care sa fie prezent cuvintul "Bastardostan" insa peste tot numele lui Filip Antonio alaturi de acest cuvint inventat (banuiesc) tot de Filip Antonio.
Poate ar trebui sa-i acordam lui filip titlul de "inventator" ale noilor denumiri geografice, sa le oficializam, sa-i acordm toate drepturile de autor (C) ... ? :lol:

de fapt el a fost folosit pentru prima oar cu referire la Romnia pe forumul sens.md de un anume "moldovean" pe care-l suspectez a fi agent de influen al regimului Voronin.
 
Pentru LIA, Filip poate ocasionalmant locueste la Londra,dar eu sunt nascut si traiesc in Franta si pentru noi francezi,englezi nu sunt o referinta,dinpotriva.
 
nutu said:
Pentru LIA, Filip poate ocasionalmant locueste la Londra,dar eu sunt nascut si traiesc in Franta si pentru noi francezi,englezi nu sunt o referinta,dinpotriva.

1. Traiesc permanent la Londra.

2. Ma bucur ca iti recunosti prejudecatile, deci faptul ca esti ingust la minte.

3. Tot nu mi-ai spus ce parere ai despre faptul ca un francez din 4-5 voteaza pentru neofascisti si trotkisti.
 
Tu ai schimbat barlogul dar nu naravul.Inchizitia de tip sovirtic nu ma impresioneaza,dar cum sunt un om ingaduitor fata de prostia umane iti raspund : findca sunt liberi si in fata unei invazi cu straini este normal sa dai prioritate francezilor sau cel putin europenilor.
 
nutu said:
Tu ai schimbat barlogul dar nu naravul.Inchizitia de tip sovirtic nu ma impresioneaza,dar cum sunt un om ingaduitor fata de prostia umane iti raspund : findca sunt liberi si in fata unei invazi cu straini este normal sa dai prioritate francezilor sau cel putin europenilor.

In sfarsit un raspuns care iti demasca xenofobia (ingustimea de minte ti-o cunosteam deja). A propos de invazie, daca nu sunt indiscret, parintii tai sunt nascuti cumva in Franta?
 
Iata ce scria "francezul" nutu anul trecut

nutu

Scris pe: Fri Jul 11, 2003 2:47 pm Subiect:

--------------------------------------------------------------------------------

Cand citesc pe Anatolie si Filip imi spun ca in RM a mai ramas si o mica speranta de viitor.

Ce l-o fi facut sa-si schimbe parerea? Poate faptul ca am dovedit ca un xenofob ingust la minte?
 
Nu imi place intransigenta si nu imi plac oameni care au certitudini nu este o demarsa stintifica.Raspunsul meu nu este un accord sau o jutificare pentru cei care au votat asa ci este o simpla explicatie accordata de toata presa in Franta,ei find minoritari,sunt o cantite neglijabile.In ceia ce priveste faptul ca mi-am schimbat o apreciera ,aici in Franta se spune ca" numai imbecili nu se schimba"
Est cineva de bizar??!! Cu adevarat bizar !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
nutu said:
Nu imi place intransigenta si nu imi plac oameni care au certitudini nu este o demarsa stintifica.Raspunsul meu nu este un accord sau o jutificare pentru cei care au votat asa ci este o simpla explicatie accordata de toata presa in Franta,ei find minoritari,sunt o cantite neglijabile.In ceia ce priveste faptul ca mi-am schimbat o apreciera ,aici in Franta se spune ca" numai [cenzurat] nu se schimba"
Est cineva de bizar??!! Cu adevarat bizar !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Eu te-am ntrebat i nu mi-ai rspuns: prinii ti s-au nscut n Frana sau sunt i parte a "invaziei" de care vorbeai.

Iar dac 1 din 4 francezi e o cantitate neglijabil, atunci nseamn c "demara" ta e departe de a fi tiinific. i n plus face din Jak i Rak un lup moralist cnd le face cu degetul austriacilor.
 
nutu said:
Pentru LIA, Filip poate ocasionalmant locueste la Londra,dar eu sunt nascut si traiesc in Franta si pentru noi francezi,englezi nu sunt o referinta,dinpotriva.

Nutu, n-am zis ca e englez, am zis doar ca nu e de la Chishinau, cum crezi tu, shi ca e foarte bine informat. Ca sa intzlegi mai bine ce am in vedere, itzi recomand sa citeshti mai atent postingurile lui Filip Antonio. :wink:
 
lia said:
Ca sa intzlegi mai bine ce am in vedere

"ce am in vedere" - calchiere din rusa:
"shto imeiu v vedu"

Corect e: "la ce ma refer"

Nu-ti edita mesajele care le-ai scris deja caci stim cit esti de buna la asemenea trucuri.
 
vreau orice text a scriitorilor de peste Prut (nu din R.Moldova) in care sa-mi arati "am in vedere" cu sensul de "ma refer la"
 
Din dex:
A avea pe cineva (sau ceva) in ~ a) a se referi la cineva sau la ceva; b) a tine cont de cineva sau ceva; c) a avea grija de cineva sau ceva.

Cred ca Lia a avut in vedere varianta a)

Rog sa va intoarceti la subiect, cu totii.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top