Uniformele scolare

Sunteti de=acord cu tinuta obligatorie in scoli


  • Total voters
    33

adrenalina

fara aripi
in Romania la ora actuala este un adevarat razboi al uniformelor... se merge pe ideea de reintroducere acestora ca fiind obligatorii. vao plasa un articol pe aceasta tema mai jos.

Uniformele scolare ar putea redeveni obligatorii, dupa o pauza de 16 ani.


"Babacii" cred ca scoala nu e loc de parada, ci o institutie pe care o reprezinti chiar si prin vestimentatie.

Reintroducerea uniformelor in scoli a starnit discutii aprinse chiar inainte ca proiectul de lege sa fie aprobat. Dupa ce o eleva a fost injunghiata anul trecut in biroul directorului Scolii Centrale din Bucuresti, un grup parlamentar PSD, din care face parte si fostul ministru al educatiei Ecaterina Andronescu, a propus un proiect de lege privind cresterea sigurantei in unitatile de invatamant.
Actul normativ prevede ca elevii unei scoli sa poarte uniforme, sa aiba ecusoane sau alte semne distinctive, dupa consultarea consiliilor profesorale cu comitetele de parinti.
"Cei care asigura paza scolii trebuie sa deosebeasca un dealer de droguri de un elev", precizeaza Ecaterina Andronescu ratiunea pentru care a propus aceasta lege.
"Uniforma nu trebuie generalizata, poate fi la latitudinea elevilor. De altfel, nu trebuie sa fie neaparat uniforma, poate fi un ecuson, un semn distinctiv al scolii, care reprezinta un semn de mandrie", adauga Andronescu.

mai departe aici
http://www.evz.ro/article.php?artid=278561

voi ce parere aveti? ganditi problema si pt Republica Moldova...
 
Personal sunt deacord cu introducerea uniformelor in scoli. motivul e simplu:
- prin intermediul acestora va disparea fenomenul de "prezentare de moda" (in special in cazul fetelor).
-parinti care au un buget limitat, dar nu numai, vor fi scutiti de capriciile nefondate ale copiilor care vor sa arate la fel ca si colegii lor...
- copii din familiile dezavantajate, nu se vor mai simti prost pentru ca parintii lor nu isi permit sa le cumpere odraslelor haine "la moda".
Uniformele pot fi de un design dragut si atragator pentru elevi, pentru a nu le crea repulsie si a le scadea interesul de a mai merge la scoala...pentru ca in cazul in care uniformele ar arata la fel ca si pe timpul sovietic (am prins vremea aia...si uniformele alea:D...) pai cred ca elevii nu ar fi prea entuziasmati...

Desi presupun ca nici oricare alta uniforma nu i-ar atrage, pe fete in special...(daca as fi la scoala nu as fi deacord cu asa ceva:D)
 
-parinti care au un buget limitat...
Hmm.. daca uniformele sunt date gratis - atunci da. In caz contrar, ei ar trebui sa cumpere minimum 2 seturi, deoarece hainele din cind in cind se mai murdaresc; ce faci atunci cind uniforma trebuie spalata? Nu mergi la scoala?
 
gr8dude;152292 said:
Hmm.. daca uniformele sunt date gratis - atunci da. In caz contrar, ei ar trebui sa cumpere minimum 2 seturi, deoarece hainele din cind in cind se mai murdaresc; ce faci atunci cind uniforma trebuie spalata? Nu mergi la scoala?

:) la asta m-am gandit si eu..ca ar fi nevoie in cazul asta de minim 2 ...sa nu mai zicem si de uniforma de iarna si pt vreme calda...dar parerea mea e ca te costa mai putin sa cumperi aceste uniforme decat sa cumperi 2-3 perechi de blugi, 2-3 fuste (pt fete), si tot asa...
 
Mie chiar mi-ar placea ideea ca fiece scoala sa-si aiba uniforma sa
Si atunci competitia va trece la urmatorul nivel: nu e rivalitate intre elevi, ci rivalitate intre institutii.

Astfel de 'competitii' exista si acum: cine sarbatoreste cel mai wow anul nou, cine stringe mai multi bani la BAC, etc.

De aceea uniforma ar trebui sa fie reglementata global, si nu local.

dar parerea mea e ca te costa mai putin sa cumperi aceste uniforme decat sa cumperi 2-3 perechi de blugi, 2-3 fuste (pt fete)
Pe vremuri, calculele mele au aratat altceva. Pentru mine era mai rentabil sa ramin la starea in care eram, decit sa fac "upgrade" cu inca vre-o citeva perechi de ceva.

Familiile cu situatia economica mai putin buna ar putea sa-si educe copiii sa poarte atent hainele, si in asa caz uniformele vor insemna cheltuieli suplimentare.
 
Si atunci competitia va trece la urmatorul nivel: nu e rivalitate intre elevi, ci rivalitate intre institutii.
nu cred ca ar aparea un asemenea fenomen..pe care l-am putea numi...rivalitate..

Familiile cu situatia economica mai putin buna ar putea sa-si educe copiii sa poarte atent hainele, si in asa caz uniformele vor insemna cheltuieli suplimentare.

cred ca nu e vorba aici de a avea grija de hainele pe care le ai ci de fenomenul care are loc in scoli..fenomenul de concurenta sa zic asa...cine arata mai bine si cine are ceva mai frumos...si in voga (asta se intampla de obicei in cercul fetitelor). exista fenomenul asta si de invidie ...cu parere de rau...si pana la urma parintii sunt cei care au de suferit.
 
Eu personal as alimenta rivalitatea intre scoli, indiferent de domeniul rivalitatii, tangential (cred) as obtine un randament mai mare de la institutiile in cauza.
 
Black, consider ca nu ai dreptate. Rivalitatea trebuie sa fie in calitatea serviciului prestat.

Uite, un exemplu simplu: profii si notele pe care le acorda stutentilor. Exista profi care pun note mari, deoarece undeva acolo se va spune ca "proful X a produs cel mai mare numar de studenti eminenti". De aceea proful este mai deschis spre note mari 'gratuite'.

Un alt prof care pune note mai mici, dar mai obiective, nu va primi tot felul de bonusuri de la "cei de sus".

Diferenta este ca primul prof lucreaza pentru bonus, iar celalalt prof lucreaza pentru viitorul studentilor sai.


In cazul vestimentatiei, prognoza mea este ca se va gasi o institutie care va produce elevi de calitate proasta, in schimb va fi lider in designul vestimentatiei.



In una din scolile Chisinaului, tactica este alta: elevilor li se de o lista de specificatii (ex: haina de sus: neagra; fusta; ciorapi zmeurii), si fiecare realizeaza aceste specificatii in felul sau. In rezultat primim ceva omogen, dar in acelasi timp diferit.

Sarmanii paznici ii pot deosebi pe 'ai nostri' de 'ai lor', exista si 'loc' pentru concurenta.
 
Rivalitatea trebuie sa fie in calitatea serviciului prestat
Despre asta si era vorba. Imidjul scolilor, cel putin in Chisinau, nu se compune in functie de cat de mare note pune-un prof intr-o scoala anume, deoarece profii se cunosc in marea majoritate doar in incinta in care predau, ci de rezultatele obtinute de institutii la olimpiade municipale, judetiene, republicane. De impresiile impartasite de parinti pe la servicii despre calitatea studiilor in scoli.

In cazul vestimentatiei, prognoza mea este ca se va gasi o institutie care va produce elevi de calitate proasta, in schimb va fi lider in designul vestimentatiei.
Ideea nu cat de fain va fi sau nu designul propus de o scoala, ci de identificarea instantaneie a apartenentiei unui scolar. Daca admitem corectetudinea primului meu enunt, inchipuieti starea psihica si efectul care-l va avea idetificarea aceasta p-tru profii unei scoli, odata ce "faima" scolii lor ii va fi prezenta in fata in orice moment pe strazi. Nu va duce asta la un progress in ceea ce priveste calitatea studiilor?
 
de acord cu uniforma scolara. tot din motive de evidentiere a institutiilor de invatamint.
rivalitatea ar trebui sa fie si in calitatea serviciilor prestate, si in sinrguinta elevilor, care respectiv va rezulta in imaginea generala a institutiei de invatamint.
pacat ca in ultimul timp mai mult se axeaza pe 'cine mai pompos face anul nou', sau 'mai multi bani la BAC'
ma bucura faptul ca oamenii in general cauta sa invete copiii lor bine, sa fie destepti, etc. respectiv cauta si institutii mai cotate (de prieteni, de societate...)
de acord cu faptul ca uniforma va mai opri evidentierea copiilor din familii mai avute, de cei mai ne-avuti.

apropos de design - dc s-ar permite sau s-ar forma in scoli echipe de designeri-modelieri din rindul elevilor, si modelele lor sa fie apreciate si alese. asta tot ar fi un lucru bun - asa se vor forma mai devreme noi modelieri. evident, ca modele noi, nu ar trebui sa fie f diferite de modelul general acceptat de institutie

avut - pe cit de multi ii ai, adica ii amageshti :D
 
Ideea nu cat de fain va fi sau nu designul propus de o scoala, ci de identificarea instantaneie a apartenentiei unui scolar.
Inteleg ideea ta, dar nu sunt de acord cu ea. Ceea ce spui tu trebuie sa fie un obiectiv secundar, si nu primar.

Scenariu: scoala este "asa-stii", uniforma e hitech.
Trecatorul din strada: wow, elevul asta e din scoala cu uniforme hitech!

Pe noi ne intereseaza identificarea cu rezultate bune, cu cunostinte, si nu cu uniforme.

Nu va duce asta la un progress in ceea ce priveste calitatea studiilor?
Nu stii cit de adinca e groapa pina nu cazi in ea. Cu acelasi succes pot presupune ca efectul va fi acela ca parintii isi vor trimite copiii in acea scoala doar de dragul uniformei.

Mom1: Mi-am dat fiica la scoala '45 din Zmeureni
Mom2: Da' baietelul meu s-a dus la scoala cu uniforme zmeurii


Dupa ce institutia capata o reputatie buna, atunci putem sa ne gindim la uniforme; fiind siguri ca institutia va atrage cu cunostintele sale, si nu cu uniformele sale.



P.S. micro-sondaj

In care scoala iti vei trimite copilul?
(a) se stie ca calitatea studiilor e inalta; uniforme nu sunt
(b) nu se stie nimic despre calitatea studiilor; uniforme sunt


P.P.S. sondajul acestui thread nu are suficiente variante. Eu as alege "da, dar depinde cum se va implementa"
 
Hai sa asteptam ceva comentarii si de la alti forumisti vis-av-si de forme ce identifica scoala. Am impresia ca eu nu lamuresc normal sau tu te-ncapatinezi sa-ntzelegi ce vreau sa spun.
 
Dude, tu nu vrei sa intelegi chestiuni sau habar nu ai ce se intampla acum in scoli... a trecut vremea noastra, insa si pe cand eram noi elevi exista concurenta la nivel de imbracaminte... hai sa fim seriosi ... putin in liceu sunt profunzi... ei sunt adolescenti care trebuie sa iasa in evidenta, doresc sa isi exprime personalitatea, dar inca nu stiu cum... atunci gasesc metodele cele mai simple... haine cat mai extravagante, telefoane mobile pe care le tin pe masa, ca sa fie cat mai evidente... este normal ca cei cu situatie materiala precara, pe langa faptul ca vor fi intimidati vor fi si ironizati de astia smecheri... scoala are atributiile ei educationale si de aforma, nu numai la nivel intelcual... tu spui ca familia mai saraca tre sa isi educe copilul intr-un mod... faptul ca il educa nu inseamna ca copilul ala nu sufera cand vede haine mai frumoase ca ale lui, nu inseamna ca nu se ma simti inferior sau cu sanse mai mici... despre asta ii vorba aici... despre cum se percep acesti copii... aici nu ii matematica, aici sunt emotii, inhibitii... care pota fecat copilul pe toata viata... stima de sine sa fie atat de scazuta inact sa ii afecteze toate aspectele vietii....

Uniforma creaza o uniformizare total binevenita in scoli tocami daca vrei ca copiii sa se lupte pe criterii intelectuale... au destul timp saie diferiti in baruri, cluburi, pe strada, in week-end, la petreceri... dar la scoala bate-te in desteptaciune, nu ii hanie de firma...
 
vik-ing;152431 said:
De acord cu uniforma scolara:fetele in uniforma ma scot din minti!Foarte sexy...ma atrag ca un magnet!

poate cele hentai ...japoneze
oricum n-ash purta huineaua sheea de uniforma..sau daca da ash scurta fustitsa pin'la booka
 
Adrenalina, de acord cu ce zici, dar numai pt clasele mici; de la 14 ani incolo e vremea sa nu mai fii atat de protejat si sa afli ca-s unii mai instariti ca tine; odata si-odata tot trebuie sa inveti sa nu te simti complexat din cauza asta.
 
mdaaa...
vorbesc maturii !
care uniforma? voi ce-i care discutatzi acum, desigur ca vi-i in cot de ce-i care zi de zi se chinuie cu uniforma - cravata spanzurata de gat, bluza care tzine racoare mai ales pe frigaraia asta, panatalonii elegantzi,sacoul..pantofii shi.t!! off..eu deam 3 ani ma chinui cu uniforma , ni-o bagat-o pe gat shi poftim incearca sa refuzi ca zbori intr-un minut
hm..si daa..cum a spus Svetlana..makar de-ar fi fusta pan la fund shi ciorapi lungi.. - stil na, da nu totzi ca de la inkubator..
hm, eu sunt categoric impotriva!
 
Back
Top