Unirea

@ Ardeleanu
Siktir si nimic mai mult ca nu meriti. Cati bani am facut eu in Salaj nu ai tu par in cap.
Crezi ca io-s ca tine sa ma apuc sa insult ardelenii din cauza unui frustrat ca tine?
Hai jet si la agitat steagul secuilor ca la atata esti bun.
Vezi ca te striga mata ca iar ai uitat ca tragi apa dupa ce ai luat masa.
 
"Siktir si nimic mai mult ca nu meriti. Cati bani am facut eu in Salaj nu ai tu par in cap." Cocalar esti baiete :)) Cocalar... :))
Acuma asta e argumentul?:)) Cati bani ai furat?:)) Haha... esti penibil copilas :* Hai ia`ti un pampers :*

@PainGiver- nu neg ca moldovenii nu is romani. Dar unirea nu poate sa aduca niciun beneficiu ECONOMIC acum pentru tarile astea 2. Asta incerc sa zic de enspe mii de pagini.

P.S. Cipslim, nu o sa injur moldovenii comparandu`i cu tine :))
 
cipslim;221510 said:
@ Ardeleanu
Siktir si nimic mai mult ca nu meriti. Cati bani am facut eu in Salaj nu ai tu par in cap.
Crezi ca io-s ca tine sa ma apuc sa insult ardelenii din cauza unui frustrat ca tine?
Hai jet si la agitat steagul secuilor ca la atata esti bun.
Vezi ca te striga mata ca iar ai uitat ca tragi apa dupa ce ai luat masa.

Unde-i vorba masurata, atat de masurata ca s-au facut bancuri pe tema, unde-i modestia, unde-i calmul ardeleanului care masoara de doua ori si taie o data?

Si TU ARDELENE de ce crezi ca o sa ma enervezi? De ce mai incerci? Daca ai venit aici cu o misiune cine crezi ca te mai asculta? Daca ai venit cu o misiune fie ea si in nume propriu, nu crezi ca ar fi timpul sa accepti ca ai esuat, cel putin pe forumul asta?

TRAIASCA, TRAIASCA SI-NFLOREASCA, MOLDOVA, ARDEALUL SI TARA ROMANEASCA
 
PainGiver - nu am nicio intentie sa te enervez. Mi`am expus doar punctul de vedere. E clar aici un forum pro-unire insa cred ca e propice sa se afle si punctele de vedere ale celor care nu sunt pentru unire, din anumite motive, fie ele obiective sau subiective.
 
Ardeleanu`;221513 said:
PainGiver - nu am nicio intentie sa te enervez. Mi`am expus doar punctul de vedere. E clar aici un forum pro-unire insa cred ca e propice sa se afle si punctele de vedere ale celor care nu sunt pentru unire, din anumite motive, fie ele obiective sau subiective.

Si acuma destula taranime de prin acele locuri viziteaza ardealul fara sa se intoarca.

Nu ii pun pe toti moldovenii in aceasi oala, insa si acum majoritatea sunt needucati cu manierele la pamant si cu o inteligenta de caine biped.

Ne`am satura de politica damboviteana si probleme estice cauzate de persoane cu neuronii disparuti in siberia.

Mai mare prostie nu am auzit in viata mea. Moldovenii is saraci pentru ca is lenesi si prosti. La fel ca multi sudisti.

Ce sa mai facem cu pamant arabil? Mai importam si pentru betivii de dincolo de prut?

Poi mei tu nu intelegi ca am o aversiune fata de moldoveni? Poate am avut eu ghinionu ca am intalnit cei mai prosti dintre cei mai prosti dar din pacate asta nu imi schimba perceptia mea asupra lor. Lenesi. Asta e

Oameni ca tine ma fac sa imi doresc sa fie un cutremur in Vrancea sa ii ingroape pe toti retarzii cu 4 clase

Si da, am, o parere facuta despre moldoveni. Am stat pritnre ei, am fost si la chisinau, i`am vazut si in strainatate si ei singuri si`ai creat acea parere. Sunt penibili, niste hoti majrotatea care nu au pic de curaj sa spuna ce vor cu adevarat. Plus ca majoritatea is prosti si lenesi



P.S. Nu sunt ungur, insa doresc autonomia economica si descentralizarea romaniei. Daca moldovenii ar castiga mai mult decat ar primii, ar dori si ei autonomia precum o dorim noi. Este doar bun simt.


TOATE, citate din ardeleanu'
 
And your point is? Am expus punctul meu de vedere intr`un mod subiectiv. De ce sa il mint pe om daca asta simt fata de el? :-?? Sa am 2 fete?
 
Ardeleanu`

Mi-e clar ca sustii autonomia Transilvaniei. Sigur ca da, esti consecvent in pozitia ta secesionista cand refuzi orice fel de unire a Romaniei cu Basarabia. Pai daca vrei Transilvanie autonoma, ce-ti mai trebuie Basarabia, nu?

Atata doar ca "history will teach you nothing". Secesiunile fortate si nejustificate n-au adus decat necazuri. Eu zic ca moldovenii, ardelenii, banatenii, bucovinenii, oltenii, basarabenii, maramuresenii, muntenii... au mai multe lucruri care ii apropie decat cele care ii despart.

Ai grija. Daca astazi tu sustii autonomia Transilvaniei, maine va veni altul care va sustine autonomia Banatului fatza de Transilvania si mai tarziu cineva care va declara Timisoara cetate autonoma in cadrul Banatului autonom fata de Transilvania autonoma. Nu mai zic de unguri, care atata asteapta.

Cat despre moldovenii lenesi... Inclin sa-i dau dreptate lui PainGiver: omul sfinteste locul, nu invers. Am intalnit cam tot atatia prosti si lenesi peste tot pe unde am fost. Principala problema a romanului nu e lenea ci gradul de educatie si respectarea legii. Acolo unde este educatie si lege, acolo e si bunastare. De exemplu Banatul si Bucovina par ceva mai prospere nu pentru ca oamenii sunt mai destepti si mai harnici, ci pentru ca au deprins de la austrieci invatatura si domnia legii. Si, crede-ma pe cuvant, caci sunt bucovinean, in Bucovina nu e mai multa bogatie decat in alta parte, ci e mai multa chibzuiala.

In vest, daca nu e hot sau peshte, romanul care stie o meserie se descurca foarte bine, nu conteaza ca e ardelean sau moldovean. N-are a face zona unde te-ai nascut sau ai crescut cu gradul de inteligenta sau cu harnicia.
 
Ideile de autonomie a transilvaniei si cea de unire sunt in competitie directa.
In competitie la televizor, in presa si pe internet, oriunde de unde se poate influenta o tara intreaga.
Autonomia transilvaniei sau mai corect spus a zonei locuite preponderent de secui pentru ca de fapt despre asta este vorba, nu poate fi realizata decat daca se discuta destul de mult incat toti romanii sa se obisnuiasca cu ideea si cu faptul ca se poate si de la vorbe se poate ajunge la fapte.

Dar intr-o Romanie preocupata de ideea unirii tuturor romanilor dorinta de autonomie etnica a secuilor nu mai poate lua prima pagina a ziarelor. Iar daca se ajunge efectiv la unire, nu se va mai putea discuta pentru zece, douazeci de ani despre autonomii pentru ca publicul romanesc se va dedica redescoperirii reciproce de o parte si alta a Prutului.

De aceea este important pentru unii sa sustina ideea autonomiei transilvane pe un forum moldovenesc, intr-o discutie despre unirea romanilor. Iar metodele sunt doua: derutarea discutiei de la subiectul principal, si tentativa de a crea in mintile moldovenilor ideea ca romanii sau macar o parte a lor ar fi un fel de bau bau, care uraste de moarte pe moldoveni. Acestia sunt aceeasi care va numeau prin pietele din Romania postdecembrista "rusi" stiind bine ca e vorba de romani.
 
Nu sustine autonomia secuiasca sau maghiara sau ce`o fi ci sustin autonomia economica a provinciei transilvania. Asta nu e in competetie directa, ci ar putea fi chair o consecinta a unie viitoare uniri. Autonomia si unirea nu sunt in competitie. Asta e cea mai mare aberatie spusa pe forumul acesta vreodata.
Si poti sa imi spui si tu mei ce mare beneficiu imi aduce mie ca cetatean al acestei tari unirea cu o provinicie saraca, macinata de coruptie si cu o armata straina pe teritoriul ei? Ce redescopar eu? Si te rog nu iti insulta propria inteligenta aducand arugmente de genul "suntem acelasi popor si om fi mai tari in basca".
 
Ardeleanu`;221520 said:
Nu sustine autonomia secuiasca sau maghiara sau ce`o fi ci sustin autonomia economica a provinciei transilvania. Asta nu e in competetie directa, ci ar putea fi chair o consecinta a unie viitoare uniri. Autonomia si unirea nu sunt in competitie. Asta e cea mai mare aberatie spusa pe forumul acesta vreodata.
Si poti sa imi spui si tu mei ce mare beneficiu imi aduce mie ca cetatean al acestei tari unirea cu o provinicie saraca, macinata de coruptie si cu o armata straina pe teritoriul ei? Ce redescopar eu? Si te rog nu iti insulta propria inteligenta aducand arugmente de genul "suntem acelasi popor si om fi mai tari in basca".

Autonomia si unirea nu sunt in competitie. Asta e cea mai mare aberatie spusa pe forumul acesta vreodata. Daca am fi fost in plin proces de unire, garantezi ca nu ai fi fost trimis la origini si ca nu s-ar fi facut niscaiva referiri la stramosii tai?
Realizezi ca daca am fi fost acum in plin proces de unire si ai fi spus aceleasi lucruri pe un stadion plin, pentru ceea ce spui pe forumul asta ai fi fost linsat?
Daca ai fi fost la Alba-Iulia printre cei ce au infaptuit unirea, si ai fi zis ca tie nu-ti trebuie unire, garantezi ca scapai viu de acolo?
Daca am fi fost in plin proces de unire, mai auzeam vreun politician secui sa ceara autonomie?
E bun simt. Tu esti cel ce abereaza.

Multi germani s-au plans de modalitatea tehnica de reunire a celor doua Germanii. Dar zidul Berlinului a fost daramat de pe ambele parti, si cand s-a instituit taxa pentru sustinerea estului au fost multi care au avut ceva de comentat, dar nimeni, repet: nimeni nu a indraznit sa nu o plateasca.

Unirea e ca o casatorie. Casatoria e ca o unire. Casatoria ideala la crestini cum e: din interes sau din dragoste?
 
Deci nu mi`ai prezentat niciun argument numa vesnicul blabla prm-ist. Astept. P.S. Nu mai suntem in secolul 19, cel putin unii dintre noi.

Si tu stii amcar ce inseamna autonomie? Si trebuie sa te anunt ca unire nu inseamna centralizare dragul mamii. Mai treci pe la scoala sau citeste o carte. Si daca tie tot iti sta capul la autonomia maghiarilor inseamna ca ai niscai problemute cu ungurii, caci eu am explicat ce fel de autonomie vreau pentru pamantul meu. Exact ca ceia din germania, ca tare mult iti place sa citezi o tara despre care nu ai un habar.

Noah da vi cu argumentele alea sau sa citesc revista PRM-ului?
 
Ardeleanu`;221523 said:
Deci nu mi`ai prezentat niciun argument numa vesnicul blabla prm-ist. Astept. P.S. Nu mai suntem in secolul 19, cel putin unii dintre noi.

Si tu stii amcar ce inseamna autonomie? Si trebuie sa te anunt ca unire nu inseamna centralizare dragul mamii. Mai treci pe la scoala sau citeste o carte. Si daca tie tot iti sta capul la autonomia maghiarilor inseamna ca ai niscai problemute cu ungurii, caci eu am explicat ce fel de autonomie vreau pentru pamantul meu. Exact ca ceia din germania, ca tare mult iti place sa citezi o tara despre care nu ai un habar.

Noah da vi cu argumentele alea sau sa citesc revista PRM-ului?

Unirea este o problema politica de nivel national care implica politicieni si cetateni.
Centralismul este o problema de administratie locala care implica tot politicieni locali.

Si ca sa-ti dau argumente, Romania ca nou stat UE trebuie sa pregateasca si sa puna in fapte regionalizarea Romaniei pana la inceputul urmatorului exercitiu bugetar comunitar, adica in 2013. Autoritatile romane nu au incotro si sunt obligate de UE sa puna in fapt descentralizarea administrativa si fiscala pana atunci. Asta inseamna euro-regiuni. Si abia acum incepem sa auzim pe Basescu vorbind despre autonomie, de aia fac pe nebunii cei de la UDMR si CNMT pentru ca e vorba de bani care vor incepe a fi dirijati la nivel local.
Cat de mare va fi tata de la care vor suge politicienii maghiari depinde si de cat de multa galagie pot face, de cat de mult vor putea agita sloganurile autonomiste, autonomie inevitabila, dar asa cum decid romanii, egala la Miercurea Ciuc si la Caracal.
Asa ca tot ce zici tu este o gargara, o improscare de rahat din motive pe care le-am expus mai sus.
Mai rau e ca nu prea le ai cu argumentele ci doar cu injuriile.
Daca esti ungur, te inteleg dar esti doar o goarna care canta fals si zgarie urechile. Daca esti roman, esti doar prostul satului.

Cu ungurii nu am nici o problema. Ei trebuie sa-si creasca copiii sa fie buni unguri, sa-si cinsteasca numele stramosilor, si fie si in ultimul rand buni cetateni romani si buni crestini, trebuie sa aiba scoala, televiziune, facultate, ziare. Au tot dreptul la asta, si omeneste si legal, doar is tot atat de oameni si platitori de taxe tot atat cat sunt si eu. Doar n-am trei perechi de oua ca sa pot sa zic ca sunt mai smecher decat un ungur.
 
Desigur te zbati in continuare in propria ta mediocritate crasa. Inca nu esti ins tare sa imi aduci vreun arugumnet asupra unirii, si TU continui sa bati apa in piu cu aceasta autonomie maghiara pe care nici eu nu o sustin. Dar, noh, ma rog, iti e cam greu sa citesti ce scrie lumea prin posturi. Adica nu, nu sa citesti sa intelegi. Autonomia economica a regiunilor este benefica pentru toata tara, paote mai putin pentru bucuresti si politicieni care nu mai au de unde sa suga atata. Ai o problema grava baiete ca o tot bati cu ungurii. Te dai spre xenofobism. Si cum am spus acum cateva pagini, unirea ar duce automat la autonomia economica a regiunilor. Nimeni nu accepta sa ii creasca copii lu` Vladimir din balti (introduceti orice alt oras).
Descentralizarea e intr`un fel sinonim cu autonomia. Intelegi dragu` mamii? Sau sa iti explic ca la copii de clasa 1-a?


P.S Imi aduci odata argumentele alea pro-unire? Ca eu nu le vad nicaieri, vad numa ungur-bashing.
 
Ardeleanu`;221525 said:
P.S Imi aduci odata argumentele alea pro-unire? Ca eu nu le vad nicaieri, vad numa ungur-bashing.

Nu am nevoie nici sa-i plac pe unguri, nu trebuie sa-ti plac tie, nu am criticat ungurii de pe strada ci cei cu costum si cravata.

Daca trebuie sa-ti aduc argumente pro-unire inseamna ca nu esti roman.
Putem sa discutam doar asupra modului de realizare a unirii.

Si nu simt nevoia sa explic ultimului fraier de autonomist nimic, ci simt doar nevoia sa-i dau peste degete cand debiteaza aiureli. Deci gata cu explicatii date tie, ci doar subtitrare celorlalti si tie cu liniaru' peste degete ca in clasa 1-a cand scoti aiureli pe gura.
 
Desigur aceasi chestie iese din gura ta. Bla bla nationalist neargumentat. De cand esti tu cela care spune cine e roman? Daca e de acord cu tine e roman si daca nu gata e diavolu maghiar in persoana?:))
Copile, tu esti ala care debiteaza diaree la feicare 5 minute fara sens caci nu esti in stare sa produci 1 singur argument decent pentru toata povestea asta. Hai mai incearca baietas.

P.S. Mai asteptam dupa arugmente ne PRM-iste?:))
 
Ardeleanu`;221527 said:
Desigur aceasi chestie iese din gura ta. Bla bla nationalist neargumentat. De cand esti tu cela care spune cine e roman? Daca e de acord cu tine e roman si daca nu gata e diavolu maghiar in persoana?:))
Copile, tu esti ala care debiteaza diaree la feicare 5 minute fara sens caci nu esti in stare sa produci 1 singur argument decent pentru toata povestea asta. Hai mai incearca baietas.

P.S. Mai asteptam dupa arugmente ne PRM-iste?:))

Tu nu intelegi ca nu am probleme cu ungurii? Ungurii sunt oameni sanatosi la cap care in general se scoala dimineata cu chef de munca la fel ca si noi? Ca singura chestie esentiala care ne diferentiaza ca oameni e faptul ca ungurii sunt in general ceva mai seriosi ca oameni si poate mai muncitori in schimb is ceva mai betivi? Intelegi ca doar politicienii atat romani cat si maghiari sunt problema mea?

Ma cac cu bolta pe visele autonomiste la fel de mult ca si orice alt roman sau maghiar nu are timp de autonomii, pentru ca dimineata isi bea cafeaua si apoi fuga la munca, iar seara nu se uita la stiri ci la un film bun sau iese la o iarba verde?

Intelegi ca autonomia este o problema doar amanata cat mai mult timp de cei de la Bucuresti pentru ca sa aiba bugetul pe maini daca se poate pana in 31 decembrie 2012, iar de a doua zi administrarea banilor exact acolo unde se produc va fi inevitabila si obligatorie?

Eu am adus deja argumente pro unire, tu esti cel ce nu stie sa citeasca.
Tu esti cel care nu stie sa citeasca numele temei discutiei:

UNIRE
 
"Intelegi ca autonomia este o problema doar amanata cat mai mult timp de cei de la Bucuresti pentru ca sa aiba bugetul pe maini daca se poate pana in 31 decembrie 2012, iar de a doua zi administrarea banilor exact acolo unde se produc va fi inevitabila si obligatorie?"
Scuza`mi limbajul, dar eu ce p**** ma*** sustineam inainte?

"Eu am adus deja argumente pro unire, tu esti cel ce nu stie sa citeasca."
Nope. Ai spus numa de acelasi sanje. Asta nu se pune. E prea ...becaliaesc. Sau vadimesc. Cum preferi.

Da, vad topicul discutiei. Insa o discutie presupun argumente pro si contra. Ce vrei sa spui cu asta? Ca aici e adunarea gay (in intelesul vechi, desigur) a unionistilor la care nu pot participa diavolii rusi care sunt impotriva?

Next...
 
Scuza`mi limbajul, dar eu ce p**** ma*** sustineam inainte?
Sustineai autonomia ardealului in locul gresit si continui sa o faci chit ca e inevitabila si e o chestiune de 2 ani.
Mama iti multumeste si ii intoarce complimentele mamei tale.

Da, vad topicul discutiei. Insa o discutie presupun argumente pro si contra. Ce vrei sa spui cu asta? Ca aici e adunarea gay (in intelesul vechi, desigur) a unionistilor la care nu pot participa diavolii rusi care sunt impotriva?
Diavolii rusi sunt bineveniti dar despre acelasi lucru. Ca pro sau contra, aci e treaba fiecaruia.

Argumente prounire?

Implinirea unui ideal si a unei datorii fata de cei care in trecut s-au jertfit pentru aceasta cauza, pentru noi care ne-am privi mai usor in oglinda, dar si fata de urmasii nostri. Incontestabil este o datorie fata de niste frati vanduti sau pierduti totusi cu asentimentul nostru de cateva ori doar in ultimul secol.

Un spor de 4 milioane de romani si un teritoriu important inseamnă un plus de vitalitate a neamului si de speranta de dainuire a limbii. Un astfel de moment da o mare mobilizare a energiilor creatoare ale societatii.

Inlesnirea contactelor Romaniei cu minoritatea romana din regiunile ucrainene Cernauti, Odesa si Transcarpatia cu care basarabenii au relatii privilegiate si mare influenta. Cel putin sudul Basarabiei ar fi inconjurat de frontierele Romaniei si ar gravita cultural si economic spre noi.

Oportunitati nebanuite pe plan economic fiindca Moldova este racordata la cea mai mare potenţiala piata si la un spatiu cu cele mai mari resurse naturale care inseamna spatiul ex-sovietic, egalul catorva continente. O astfel de retea o tara o construieste intr-un secol, iar noi o putem primi deodata.

Imbogatirea culturii si civilizatiei romanesti cu tot bagajul de experiente acumulat si preluat de doua secole de racordare a elitelor si institutiilor basarabene la un vast spatiu cultural si material eurasiatic.

La o populatie mai mare inseamna euromandate in plus in parlamentul european si un rol mai mare al Romaniei in Europa.

Unirea este totodata o chestiune de interes romanesc. Nimeni nu vrea sa vada in Romania acest stat fantomatic al Moldovei cum devine o Transnistrie, si mai mare prin mijlocirea mafiilor rusesti de pretutindeni.

Unirea este si o chestiune de respect fata de propria noastra istorie, de consecventa cu actiunile politice si militare ale inaintasilor nostri.

Unul dintre lucrurile pe care multi straini au serioase dificultati in a le intelege, este ca ardelean/transilvanean, banatean, maramuresean, oltean, moldovean, bucovinean, dobrogean, basarabean, toate acestea nu sunt altceva decat nume ale romanilor dupa locul de unde venim sau unde traim.
 
Back
Top