Unirea

Din pacate, nu putem sa negociem nici un schimb, in primul rand pentru ca NU ARE CINE, in Romania ca si in Moldova. In Moldova cazul e inchis, iar venirea democratzilor nu cred ca va rezolva mare lucru, din doua motive: ei sunt - ca de obicei la romani - o coalitzie unde totzi sunt sefi, iar faramitzarea va permite (ca la Romania) infiltrarea lor de catre 'baietzii cu ochi albashtri', care vor rasturna carutza de cate ori lucrurile sunt aproape aduse acasa; doi, fara coordonare cu cei de la Bucureshti, care intre timp sa fi prins un pic mainile guvernului ucrainean la usha ue si nato, democratzii de la Chisinau nu vor reushi nimic. Priveshte Georgia, de ex. care are democratzi mult mai consolidatzi la putere si mult mai bataioshi cu rushii, dar nu are pe nimeni in regiune, in afara de un ue fara pistoale si aproape fara voce care sa-i sustzina; US sunt inca prea ocupatzi si epuizatzi de doua razboaie si de Iran ca sa conteze cat trebuie in zona. CEL MAI MARE AVANTAJ al Romaniei si Moldovei, pe care NUMAI TRADAREA poate explica de ce nu il folosim, este shantajarea (diplomatica) a Ucrainei cu nato si ue. O alta mare problema este ca avem doi parteneri de negociere: in timp ce noi vrem teritorii la schimb de la ucraineni, Transnistria e condusa de rusofili si ocupata de Armata a 14-a! Stalin nu a fost prost degeaba cand a facut amestecurile de populatie si cedarile de teritorii care, in lipsa 'maretzelor Soviete' pot crea (pardon, au creat deja) zeci de zone de conflicte interetnice. Cum cedam Transnistria Ucrainei cu trupe rusesti in ea? Ori cum cerem Rusiei - in schimbul Transnistrei- sudul Basarabiei din Ucraina? In sfarsit, mai e o problema: de ani buni Romania nu mai e parte la tratative decat ca membru al ue, ceea ce este cea mai mare infrangere post-decembrista a diplomatiei romaneshti si dovada incompetentzei si tradarii ei. O negociere la care noi, practic nu suntem parte, e de fapt facerea jocurilor la Moscova si Kiev, cu mici hiccups de la Bruxelles si Washington. Cum sa negociezi cand nici nu stai la masa...amintiti-va Berlin in 1878.
La Tighina e nascut unul din bunicii mei...
 
gabi92, lasa spamurile pe siteuri serioase si tai-o la sporturile tale extreme. Aviz moderatorului, gabi92 si uniqa4you sunt spamuitori si s-ar putea sa provina din aceiasi sursa.
 
... am citit cateva mesaje pe acest forum... Toate forumurile in care se discuta depsre "Romania Mare" moldovenii pun mesaje pline de lacrimi de Krocodail... Wai ... terminati demagogiile. Stim cu totii care e problema, nu credeti? Moldovenii iubesc vorba dar urasc munca. La LUCRU, gata cu bocetele, apucati-va de invatat demagogilor. In MD din cate stiu merge bine treaba cu spaga la profesor, numai sa nu stea "bietul student" cu mana pe carte --- PUNE-TI mana pe carte men!!! Dac vreti sa schimbati ceva : "Hai -- begin to work -- don't cry like a pusy"!!! O sa fim destepti o sa avem si stima de sine si putere de a infrunta toate nevoile. So GO!!!
 
"PUNE-TI" nu e evidentiat pur si simplu ;)... sensul ? -- Daca limba vorbita nu e corecta apoi nici scrisul nu poate fi...
 
Nu comparati va rog metodele comuniste din invatatura din R.M. cu cele din Romania sau din alte parti... In Romania e mult mai ushor sa primeshti un 10 decat la noi...
Da de politehnica noastra nici nu mai spun...
 
Hackus, desi in principiu sunt de acord cu orice apel la "croieste-ti alta soarta la care sa se-nchine si cruzii tai dusmani", nu pot sa nu observ - precum lex - ca mesajul tau are anumite probleme, daca intelegi ce vreau sa-ti spun.
 
Silencer;212018 said:
Nu comparati va rog metodele comuniste din invatatura din R.M. cu cele din Romania sau din alte parti... In Romania e mult mai ushor sa primeshti un 10 decat la noi...
Da de politehnica noastra nici nu mai spun...

Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta ...? Romanii obisnuesc sa spuna ca invatatura din Romania e mult mai tare decat aia din Europa sau America, dup ce viziteaza tarile din occident. Moldovenii exclama mereu ca invatatura din Moldova e mai tare ca cea din Romania.... Hai sa o luam altfel: Romania face masini inca din 66, au avut o perioada cand faceau calculatoare, in 1957 o scos primul calculator. Ce Politehnica wai ? Aia la care se cumpara examenele ?!!!??? Uiti wai pi strada ce se intampla -- ce murdarie e in Chisinau. In troleurile noastre, in 2008, umbla taxatorul la fiecare calator pentru ai vinde biletul!!! In Bucuresti asa ceva nu se intampla, te duci frumos si iti cumperi bilet dac nu vrei sa platesti o amenda de vreo 40 de ori mai mare decat costul biletului. De fapt moldovenii is niste oameni tare orgoliosi mai din nimic. Suntem cu curu gol da tari mandri. JUMATATE DE MOLDOVENI ori cara "chietre" in Moscow ori sterg funduri in Italy. In schimb se intork inapoi, isi cumpara masini, si cu "chip de oaie creata" umbla falnici printre taranii, care, inafara de pamant nu au mai vazut nimic in viata. Apoi, taranii istia nu se umilesc lucrand pe la altii, ei IS OAMENI, problema e in aia mandri care put a gol asa ca tine. Care nu sunt in stare sa analizeze lucrurile. Mai da-ti seama in ce lume traim. Mie imi plac moldovenii -- dar aia simpli, taranii cu mana zbarcita, pentru ca sudoarea lor e pe pamantul lor, nu pute a c***t italian. NU POLITEHNICA FACE PE OM CI OMU POLITEHNICA. Dar dac oamenii is anapoda apoi cu ce ARGUMENT vii tu cand spui despre note de 10 ? Nu te inteleg... Sper sa nu te fi jignit, anticipat imi cer scuze pentru anumite expresii, dar, totusi nu ma pot tine sa nu le postez, pentru ca vin de undeva din suflet.
 
Husky40;212019 said:
Hackus, desi in principiu sunt de acord cu orice apel la "croieste-ti alta soarta la care sa se-nchine si cruzii tai dusmani", nu pot sa nu observ - precum lex - ca mesajul tau are anumite probleme, daca intelegi ce vreau sa-ti spun.

Da asta e Forumul "mesajelor fara probleme" sau tu vrei sa pun special pentru tine:"mesaj cu probleme, analizati sensul nu scrisul" ? Care-i treaba ? Tu crezi ca stau sa analizez fiecare cuvant, scriu repede si postez emotiile, gandurile. Nu e ziar care ar putea fi dat criticii, ori vrei sa debutezi in critica studiind scrisul mesajelor de pe forum?
 
mai oameni buni, voi pe aici va pierdeti in detalii la fel cum fac si politicienii nostri dragi (de pe ambele maluri). Esentialul e sa fim buni si sa ne ajutam cum putem unii cu altii, cei ce ne simtim romani. Cat despre ceilalti, le doresc multa sanatate :)
O sa va las pe voi sa deduceti de unde sunt versurile urmatoare:
"Amândoi suntem de-o mama/De-o faptura si de-o sama,/Ca doi brazi într-o tulpina//Ca doi ochi
într-o lumina./Amândoi avem un nume,/Amândoi o soarta-n lume./Eu ti-s frate, tu mi-esti frate,/În noi doi un suflet bate!"
 
Lex, ce bine le spui! Din pacate, nici tu nu respecti versurile alea. NU MA IAU DE TINE, dar uneori e bine sa ne intoarcem la ce am spus sau scris si sa ne recunoastem propriile greseli. Aici l-ai corectat pe hackus (pierdut in detalii, ziceai?) si mai ales de termocentrala te-ai luat urat in alta parte si drept sa-ti spun nu scrisese nimic rau, vorbea de ajutorarea Basarabiei pe un FORUM despre ei. Poate a fost un pic cam patetic, dar atat. TREBUIE sa nu uitam DE CE si mai ales UNDE scriem. Pe Moldova.net. De ce suntem pe forumul asta? Cine credeti ca il citeste? Numai noi intre noi? S-o credeti voi! Hai sa ne adunam laolalta chiar si pe un forum, MAI ALES pe un forum ca asta!
Ar fi bine sa fim mai uniti si intelegatori cu altii, atentie, chiar si cu rusofilii din Basarabia ! Altfel, ce cautam aici??? Pentru cei din Romania (ca si mine), ganditi-va ca VOI traiti in libertate, cei de peste Prut sufera inca opresiuni ZI DE ZI, oricat nu vreti sa credeti! Ocupatia e greu de inlaturat (mai tineti minte ceausescu, 25 ani !?, hm!?), mai ales cand propria tara mama te recunoaste ca liber si independent si mai face si lobby in sensul asta in toata lumea!!!
Pasiunea si patetismul pe forum sunt bune, zic eu, contraargumentatia e si ea buna, uneori si ironia si sarcasmul, DAR NU MEREU, cum fac unii ofiteri in retragere de pe aici, scuze daca i-am jignit si pe ei.

Dar sa revenim la tema UNIRII pe care suntem. Iata cu ce se confrunta fratii nostri:
http://www.expres.ro/articole/detalii-articol/808904/Educatia-basarabenilor-ostila-fata-de-Romania/

Inca din scoala, ei trebuie sa lupte cu propaganda de tip sovietic a comunistilor lui Voronin. Iar Ev. Zilei, a catadicsit sa gaseasca din Romania, tocmai pe cel mai servil psd-ist lingau istoric roman, pe Murgescu, sa vorbeasca de manualele scolare basarabene? De ce nu l-ati intrebat pe Dinu Giurascu ori pe Lucian Boia? Exceptand intervievarea puchinosului ala, e ceva, dar e mult prea putin in presa romana despre Basarabia. Mass media, mai ales la nivel de stat (TVR si Radio Romania) trebuie sa lase afacerile pe banii contribuabililor si sa se focuseze pe concepte de programe nationale si pe transmiterea lor catre romanii de peste Prut mai ales!

PS. Articolul mi-a amintit ceva uitat. In martie 1995, eram alaturi de studentii de la Chisinau, cand au facut greva cea mare, venisem cu manuale scolare din Romania. Si un important (acum) liberal de la Bucuresti a fost atunci. Ma intreb, oare a uitat? Sunt la guvernare, ar putea trimite nu numai manuale, dar si sute de profesori de romana si istorie peste Prut! Aaaah, acum avem miere pe maini, made in UE! Nu interpretati ca m-am luat de liberali, ori mai stiu eu ce, pe ei ii critic ca sunt UNICII in Romania de la care as astepta sa faca ceva in directia asta ! De la ceilalti, numai gargare, ori 'pe invers' ca de la kaghebistii lui Ilici! Dar, slabe sperante si de la Tariceanu &Co !
 
Miti:
legat de hackus, m-am rezumat doar la a cita un cuvant care era scris gresit (nici macar nu l-am comentat) doar pentru ca mesajul era despre munca, educatie, samd. Nu am mai insistat dupa aceea, desi ai "observat" si tu niste mici incoerente. Una peste alta, trecand cu vederea acele mici probleme, sunt de acord cu mesajul lui.

Legat de TERMOCENTRALA, e la alegerea fiecaruia sa interpreteze cat de rau m-am luat de el. Cred ca propozitia mea nu a depasit 5-6 cuvinte pana la urma... Eu nu am timp sa ma contrazic cu toata lumea punctual, pana la urma (vorba ta) nici nu stiu ce audienta avem, ca sa stiu daca merita efortul. Revenind, prefer o ironie de un rand decat sa risc sa fac "valuri" si sa ajung precum Don Quijote, luptandu-ma cu morile de vant... Cat despre intelegerea rusofililor, ii inteleg perfect, dar nu inteleg ce cauta pe forumurile astea. Si regret s-o spun, dar nu sunt la fel de bun ca IIsus, incat sa intorc si celalat obraz...

In legatura cu partea a doua a mesajului: critici degeaba politicul. Pana la urma vointa maselor va triumfa, indiferent de conducatori. Noi nu am ajuns tot unde vroiam, desi ni s-a furat revolutia? Cand masele incep sa se miste, deznodamantul nu poate fi decat unul. Oamenii sunt manipulabili, dar nu la infinit.

Am pus si mai sus intrebarea: "ce ar fi de facut?". Ai spus ca ai idei, dar n-ai incredere in vreo mobilizare. Mie mi-ar face placere sa citesc cateva din ideile tale. Oricum, concluzionand, ca sa ajungem la "ce e de facut" ar trebui sa ne hotaram ce vrem, si noi, si fratii nostri ( aici "ne" reprezinta o majoritate ). Nu-i asa ca unii mai au nevoie de putin timp de gandire?
 
Sa stii ca eu am intrat si am votat si le-am spus si altor prieteni s-o faca.
Nu stiu daca e reala si de vre-un folos petitia,dar sper din tot sufletul sa fie asa.
 
Orice ajuta Nicolle; din tot ce am citit azi pe moldova.net, nimic nu m-a bucurat mai mult decat interventia ta. Exista sperantza, chiar exista sperantza !
 
Lex, unele din ideile mele nu-s de expus in 'open space', for obvious reasons.

Dar am putea incepe cu cateva chestii aici pe forum, chestii de bun simt. In primul rand, o schimbare de mentalitate a noastra celor de aici, mai ales cei din Romania. Nu putem sa ne pretindem unionisti si sa aratam o sictireala regateana ori o blazare si o saturatie la ce se intampla dincolo de Prut(unii, mai rau, ii privesc de sus pe frati, vezi Doamne, ei is mai buni acu, in UE); mai mult, trebuie sa recunoastem faptele istoriei (chiar daca deciziile, la momentul respectiv, or fi fost cele mai putin rele) ca abandonarea repetata a Basarabiei, pentru ca asa vom arata, noi romanii unionisti din tara, ca ne pasa de fratii nostri si NU II VOM MAI ABANDONA VREODATA. Cand ei au de ales intre propaganda anti-romaneasca omniprezenta acolo si o opinie publica in Romania fudula pana la nesimtire de, vezi Doamne, europenismul castigat, si care nu intelege ca basarabenii asteapta un raspuns adevarat la acea propaganda de la NISTE FRATI care numai ca niste frati nu se comporta (nici macar in gandire!, nu mai zic de ajutor concret), ce aleg? In cel mai bun caz, sa se numeasca moldoveni.
E EDUCATIV pentru basarabenii care vin pe acest forum, ca romanii care chiar ZIC ca sunt unionisti, sa fie mai delicati, sa-si uite problemele personale si sa se concentreze pe sensibilitatile si problemele fratilor aflati sub OCUPATIE. Avand in vedere istoria si faptul ca toti ne numim ori suntem de la aceiasi MAMA, ROMANIA, scuzele intre noi, chiar si pentru pacatele politicienilor nostri netoti si tradatori, NU inseamna decat o fapta crestineasca. Dar ce important e sa o facem, over and over. Iarta-ma frate ! Asa se reface o punte rupta intre doua neamuri pe care tot incearca sa o tina asa strainii, sa nu zic dusmanii.

In al doilea rand, e cazul sa ne miscam mai mult. Ce ne trebuie? Pai eu zic ca informatie in primul rand. Eu, de exemplu, as vrea sa stiu mult mai multe despre situatia din 'Republica'. Ziarele pe internet nu furnizeaza destule date despre ce e acolo; gasesc mai multe pe site-uri rusesti decat la noi. Un loc special unde basarabenii sa ne spuna ce se intampla acolo, mai ales politic si cultural, cu informatii zilnice, nu ar fi rau. De exemplu, as vrea sa stiu unde sunt tinerii arestati, cum ii cheama, daca au aparare legala, daca manifesta cineva in fata puscariei lor, sa le scriem NOI sa-i incurajam. Ori, ce se intampla la Primaria Chisinau cu consiliul local. Fara a intra in politica de dincolo, cred ca Basarabia poate evolua ca Romania, in jurul unui personaj, nu al unui partid, din pacate ori din fericire. Nu cred ca are importanta din ce partid e Chirtoaca, el poate trece in orice partid, daca va fi ajutat fie si de noi, indivizi normali, poate face minuni si ajunge un presedinte care sa duca Basarabia langa Romania. Eu l-am mentionat pe el pentru ca e tanar, s-a ridicat brusc (cam ca Basescu, dar ce e f. bine e ca el e proaspat, "neumblat") si pare ca are viitor, de aia si vor comunistii sa-l impiedice sa faca ceva la Chisinau. Sper sa nu se lase cumparat ca Rosca, dar de aia trebuie sa il sprijinim. EL e mai mult decat primarul Chisinaului, e poate UNICUL simbol pe care Romania il are peste Prut, atentie!
Ce mai putem face? Putem scrie e-mailuri, aduce mai multi romani pe forumul asta, face campanii de petitionare (nu on-line) catre oficialitatile romane mai ales (dincolo e in van), se pot face multe.
Si in timp ce imbecilul de comanescu schimba glumite la bucuresti la o conferinta prioritate natzionala, nu !?, uite ce face voronin -http://www.ziare.com/Vladimir_Voronin_vrea_Transnistria_pe_agenda_summit_ului_UE_Rusia-338834.html
-continuu si constant, iar noi ne dam suparati (vorbesc acum la nivel oficial) si credem ca asa ne sade bine!
 
Mai Miti,tu ma uimesti pe zi ce trece!Stii foarte multe despre ce se intimpla in Basarabia si asta ma bucura.Intr-adevar,Chirtoaca este singurul care are ce cauta in politica din Moldova si el e singura speranta,problema este ca comunistii ii pun bete-n roate si fac orice ca sa-l impiedice sa faca lucruri bune.Atita timp cit Romania,in primul rind,nu va pune piciorul in prag si nu va incerca sa lupte pt redobindirea Basarabiei,nici aici,in Moldova,nu va incerca nimeni sa faca ceva.De ce?Pt ca la toti le este frica si pt ca noi am invatat ceva in toti anii de guvernare comunista:in stat totul decurge dupa cum dicteaza Voronin,poti incerca orice-singurul lucru pe care-l realizezi este sa-ti creezi probleme.Nimic si nimeni nu intreprinde ceva fara stirea comunistilor iar exemplul cu pomul de Craciun demonstreaza asta.Speranta exista si ea moare ultima,dar totusi moare...Si cred ca am tot dreptul sa spun asta,doar eu sunt cea ce traieste in Moldova.
 
pt dan123

Dane,e tare ideea cu casatoriile mixte!Cred ca ar putea da roade,dar numai daca s-ar face vre-un milion odata,ca altfel...In orice caz,chiar trebuie de facut un site unde romanii de pe ambele maluri ale Prutului sa se cunoasca si sa comunice,astfel am deveni mult mai uniti.
A...si sa stii ca si eu as vrea sa ma marit cu un roman,poate-poate iese ceva ;)
 
Back
Top