Urcatul (catzaratul) pe copaci inalti - sport ultraextrem

Cine este de la Prometeu, il stie pe Baltag, ma refer la Dan, nu la profesoru de matematica. Era odata prin luna mai, imi pare ca in 1999. A sporit caroce Baltag cu un patan ca se suie (Baltag) pana in varf in copacul cela inalt din fata liceului (mai drept la colt, str.Mateevici) pe 5 lei. Tipu l-a provocat pe Dan sa se suie, nu de asta ca se gandea la acei 5 lei. Ei si Dan a acceptat. S-o suit pana in varf, dar cand s-a coborat, era tat sgiriet; si inca si taman d-ul Baltag se ducea in cancelarie si la vazut pe ficioras in copacel in fata liceului.
 
intradevar moldovenii, la categoria sporturi extreme, au ceva unic, pe care nu poti sa-l gasesti in alta parte lume nicaieri si putem sa ne bucuram bine de asta...

mi-am adus aminte de povestirea lui Ion Creanga (La Cirese) din Amintiri din Copilarie, si se pare ca cataratul copacilor e ceva destul de vechi fiindca il gasim chiar si pe tarimurile noastre cu Tindala si Pacala si cum isi taia acela creanga chiar de sub picioare...vremuri...
 
Da ,dar si ma extrem devine cand in cadere mai dai cu capul in vre-un ciot.
 
Mi-a venit asha o idee, da` votarea nu e un sport extrem? :smile: cere mult curaj sa pui o shtampila shi sa-ti rishti viata, nu?
Pare-mi se ca Moldoveniii is ashi in domeniu`.
 
andriel, mie mi se pare ca moldovenii destrul de bine vin la urne, comunishtii inca ni-o invatat, sa vina 99.999% la alegeri.
Shtiu ca Suedia are cea mai mare rata de prezenta la urne, shi shtiam ca e vreo 87%, la noi vreo 65%, nu?
 
shi mai sport extrem, Iaca eu va spun un pont suitsiva pi crysha uda ca sa strynjetsi jishini de la bunelu de pe garaj apu nutsi mai trebu nica, ti dushi mai sheva decyt cu delitaplanu de pi sarai, asha ca sa [cenzurat]si atentsi cynd va suitsi pi garaj, ca acoperishu ii din shifer shi poate sa se sparga in orice moment shi sa te trezeshti in opeliu lu bunelu drept la volanshii drept intro stare neoboshnuita, da nui strashnic se deprinde lumea incetu cu incetu
 
da shi pe urma mai vine shi bunelu shi iti m-ai da un pumn in bot pentru ca ai stricat podu la garajjj...
 
da de isi vine bunica de la prashit cu s-classu si nu are unde parca :lol:

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: madwolf pe 2001-05-03 17:07 ]</font>
 
si zice nepotului: uai, ia du-te pana la Shell si spala masina, ca am fost pe deal si diseara ne ducem la nunta; si sa le zici la acei de la spalatorie sa curate si inauntru, ca este combicorm pe jos, am dus niste pui si....
 
Back
Top