va invit pe homepage :)

dune

Active Member
http://dune.moldova.net

iaka am si eu homepage (in sfirsit)... pina amu tot am zis ca numi trebu si amu defapt ma gindesc ca tot numi trebu - dar pe de alta parte poate daca il las sil pastrez ca un fel de jurnal/arhiva tot poate mia fi mai usor sa inteleg ce se intimpla cu cheptu neu :)

*buna dimineata*
 
la 1152x864 ii cam marunt tat :(
chatu ar trebui de facut cu scroll sa se vada macar ultimele 30 mesaje, daca intra deodata vre-o 20 ciuvashi shi bazaresc intensiv ;)
Si IP-urile nafiga de afishat :(
 
inshetisor sper deamu sa adaug mai multe chestii pe acolo :) lucruri mai interesante decit guestbook sau chat :)

despre chat:
ipu afisat in caz ca acelasi ciuvak incearca sa apara pe chat sub mai multe nicknameuri... nu cred cai un mare security risk pentru utilizatori... si am lasat numai atitea mesaje vizibile ca sa fie comod si pentru 800.600; si pina cind cred ca daca a fi cineva pe chat o sa fie putina lume, iara daca pe viitor o sa se ajunga si la 20 deamu om lua masuri. mersi pentru comentarii :)
 
dune said:
ipu afisat in caz ca acelasi ciuvak incearca sa apara pe chat sub mai multe nicknameuri...

si in caz daca apare cu mai multe nickuri??? ce se va intimpla???
intreb ca am vazut azi deja 2 nickuri cu acelasi IP :lol:
 
e vorba de o chestie ce se intimpla pe mirc de obicei: niciodata nu stii cu cine graiesti. o persoana poate sa fie 3 deodata si cu nicknameuri tip ciuviha, ciuvak, goper... idi znai. da asha, daca discuti cu cineva cit de cit esti sigur ca nimeni nu se pricaleste in mod serios de tine :)
 
Dune, da nafiga sa arati tot IP-ul? Fa pe baza lor niste numere unice si arata-le pe dynsele ca ID, sau macar ascunde partea ce tine de clasa B, vreu sa zic ca daca ai IPul AAA.BBB.CCC.999 ap arata numai CCC.999, nu cred ca or shi 2 diferiti cu aceleasi numere concomitent, ii pre mica probabilitatea.
 
nu stiu de ce ar trebui sa deranjeze pe cineva daca este afisat IP , de fapt e doar de ordin estetic, nu se evidentiaza nick-ul de atitea cifre inconjurat
 
argumentul ar fi un security risc precum ca cineva cunoticinduti ipu poate sa te atece pe internet si chestii de estea, etc. oricum, sper sa fie un mediu pasnic fara hackeri :)
 
ip ca ip, problema e ca nu poti vedea cine e online.. imho ar fi mai bine sa schimbi chatul pe altul mai complex :)
 
Dune, IP-ul meu ii static, nafiga nie ca tata lumea sa ni-l stie? Cestno sa-ti spun nu pre am timp sa-ni administrez compu (care ii si test server) ca lumea, sa citesc buqtrack-u si sa pun permanent patch-uri noi...
Referitor la mesajul lui x, intr-adevar ar trebui cumva sa se vada cine-i online...
 
dara navigheaza printr-un http proxy cind mai treci pe la dune :)

despre ip: eu cred ca asta-i ceva personal, privat si daca lui dune i-i place
sa le afiseze apoi cel putin eu as vrea sa stiu de asta inainte de a intra pe chat.
pentru mine a fost oleaca neplacut sa-mi vad ip-ul asa, in plina strada.
 
Back
Top