Virginia College Shooting

Radule, ai ramas la fel cum te stiam - incuiat si plin de frustrari. Acum, in ura ta debilizanta fata de americani ai inceput sa aclami faptele altor frustrati si inadaptati. Din ce in ce mai bine. Ce sa-ti povestesc, marete fapte de arme, n-am ce zice. Un coreean ratat a cumparat 2 pistoale si a inceput sa traga in dreapta si in stanga intr-o universitate americana. Adevarul e ca iti trebuie mult curaj pentru a impusca oameni neinarmati. Stii ce e trist, Radule? Fiecare dintre americanii aia presupus prosti si obezi valora mai mult decat 10 ratati ca tine, ma. Du-te-n Rusia lu' Putin sa te bata OMON-ul.
 
alex.gmd;175671 said:
dar anume organizatiile pe care le simpatizezi au shi inceput acest masacru in tzarile arabe....

Masacrul in tzarile arabe a inceput anume atunci cind s-au bagat americanii acolo. Ce cauta bazele militare americane in peninsula araba ? Initial, "teroristii" arabi de felul lui Ben Laden doreau retragerea americanilor din Arabia Saudita, atit. Iar regimurile marioneta sustinute de americani ii persecutau pe acei arabi care nu doreau sa vada pe americani acolo.

De ce crezi ca au construit americanii atitea baze in jurul Golfului Persic in asa tari autoritare si anti-democratice de felul Emiratelor Arabe Unire, Quatar, Oman, Bahrain cu mult inainte de 9/11? Esti atit de naiv si habar n-ai ce se intimpla in lumea asta.
 
alex.gmd;175551 said:
in primul rind nu era cetatzean american, in al doilea chiar daca itzi pare ca viatza e mai ushoara aicea in USA, sa shtii ca aproape orice copil dupa virsta 16 ani are un lucru, shi deci mai multe responsabilitatzi, shi al 3-lea tzara este extrem de multiculturala, shi daca nu te potzi adapta adecvat, asta-i dezha problema ta personala care cu ajutorul unor discutzii shi ajutor din exterior se poate rezolva
ai nevoie sa locuieshti in state citeva luni sa intelegi mentalitatea lor, shi pe urma sa te exprimi la tema instabilitatzii psihice

Nu ti se pare ca picii care impushka colegii sai de liceu sau facultate a devent deja un lucru obishnuit? Majoritatea din ei nu sunt deloc imigranti.
 
Radule, stii tot atatea lucruri despre ideologia lui ben laden ca si militant in domeniul liberalismului si capitalismului. Adica nimic. Ce cautau bazele americane in Arabia Saudita? Ce ar fi sa ii intrebi acelasi lucru pe monarhii arabi, aia care au cerut ajutorul infidelilor pentru a-l opri pe Saddam Hussein?
 
husky: Saddam o fost adus la putere tot de americani, iar tu habar n-ai

si nu devia de la intrebare, eu te mai intreb odata: ce cauta bazele americane in jurul Golfului Persic in asa tari ca Emiratele Arabe Unire, Quatar, Oman, Bahrain ?
 
Siiiigur, Radule, ca si Lenin, Kim Jong Il si Mao. Nu in ultimul rand, vezi ca eu ti-am raspuns la intrebare: americanii nu s-au bagat singuri in Orientul Mijlociu. Au fost invitati de monarhiile pline de petrol ale Golfului Persic, tematoare ca ar putea fi atacate de Irakul lui Saddam Hussein. Nu iti convine? Imi pare foarte rau. Reinventeaza tu istoria.

P.S. Vezi ca discutia pe care o pastoresti cu atata marinimie tinde sa devieze binisor de la subiect.
 
1. iar eu ti-am explicat ca Saddam a fost adus la putere tot de americani
2. cit priveste acele regimuri autoritare din tarile enumerate din Golf, pai nu sint decit niste marionete sustinute de americani... iar cine e impotriva bazelor americane este pur si simplu inlaturat
ceea ce i-am si demonstrat lui alex.gmd : masacrul a inceput atunci cind s-au bagat americanii acolo... ai face bine daca ai recunoaste pur si simplu ca americanii au nevoie de petrol, atit... nu trebuia sa-i "invite" cineva, s-au "invitat" ei singuri
 
Nu, tu nu ai explicat absolut nimic. Ai facut afirmatii ridicole si fara acoperire despre Saddam Hussein, statele arabe si prezenta americana in Orientul Mijlociu. Teza asta Tarile arabe = regimuri marioneta ale americanilor suna atat de cunoscut. Dupa retorica, parca ai fi nepotul lui Bin Laden. Ce pacat insa ca realitatea te contrazice flagrant. Toata zona tremura in fata lui Saddam. Invazia Kuweitului i-a determinat pe cei mai multi lideri din zona sa ceara interventia si protectia americana.

Cat despre petrol, te anunt ca economia araba are mai multa nevoie de banii Vestului decat Vestul de petrolul arab. Vezi tu, Radule, arabetii aia care tie iti plac atat de mult ca sunt anti-americani, n-au fost in stare sa isi diverisifice industria in atatea zeci de ani. Economiile lor se bazeaza intr-o proportie covarsitoare pe exportul de petrol si turism. Petrolul se duce in Vest, iar turismul atrage in primul rand occidentali. Hah, si uite cum marea ta teorie se duce pe apa sambetei: arabii au mai multa nevoie de Vest decat isi doresc sa recunoasca partizanii anti-americanismului stupid.

P.S. Urmatoarele mesaje offtopic vor duce probabil la inchiderea acestei teme de succes. Felicitari.
 
vrei sa intelegi de unde vine ura arabilor fata de americani? inchipuie-ti ca bazele arabilor ar inconjura din toate partile America, nu invers... i-ar iubi atunci americanii pe arabi?
dar din moment ce baze americane inconjoara Golful Persic de aici si ura arabilor... corect ar fi americanii sa se care de acolo si atunci n-ar exista tipi ca Ben Laden
in ceea ce-l priveste pe Saddam , acesta a fost principalul aliat al americanilor in razboiul Irakului cu Iranul, si da a fost adus la putere de americani printr-o lovitura pusa la cale de CIA
 
RaduMan;175508 said:
Tu chiar nu intelegi ca ceea ce a facut coreeanul e super? E un fel de erou... cu atita maiestrie a macit pe totzi in dreapta si-n stinga, el e protagonistul in toata povestea asta , iar acei 30 ucishi reprezinta un fleac, gindeste-te numai citi copii si cite femei mor zilnic in irak... de ei tot iti pasa? numara de exemplu cite mii de persoane au murit in irak in ultimii 4 ani... iar 30 de copchii studenti americoshi ucishi chiar de-odata reprezinta asa mare importanta pentru planeta noastra?
eu zic ca America are nevoie de mai multi 'coreeni' din astia, cit mai des sa se intimple asa chestii, prea s-au mai atrofiat americosii obezi... cu cit mai multi ben ladeni cu atit mai bine pentru sociatatea americana... si or sa-si revina oleaca din 'somnul de moarte' , nu crezi?


Radu, de ce nu pui tu pe tine vreo 50kg tnt si te detonezi? La arabi sau americani, la alegere.
 
RaduMan;175621 said:
de simpatizat ii simpatizez pe cei din IRA si ETA , caci lupta pentru libertate, desi lumea ii considera teroristi...

Te rog frumos sa ne luminezi si pe noi, nestiutorii, ce parere ai despre ceceni.
 
Te rog frumos sa ne luminezi si pe noi, nestiutorii, ce parere ai despre ceceni.
Inainte sa inceapa un alt "razboi sfint" pe forum, poate corect ar fi sa ne luminezi tu, spunind parerea ta despre rusi?


Am observat ca mai multi oameni sunt sceptici atunci cind se spune ca Saddam a ajuns la putere gratie eforturilor SUA. In primul rind, acesta a fost sustinut de ei din punct de vedere militar, primind armament, si in al doilea - exista surse care confirma ca americanii l-au sustinut si mai inainte.



De fapt, tema se refera la altceva. Pina cind discutia deviaza intr-o directie necunoscuta, avem parte de noi intimplari. Un student a fost arestat pentru ca a scris un eseu; va las pe voi sa ghiciti care este nationalitatea studentului. Iata si o discutie despre acest eveniment.


In final as vrea sa comentez asta:
Radu said:
Tu chiar nu intelegi ca ceea ce a facut coreeanul e super? E un fel de erou... cu atita maiestrie a macit pe totzi in dreapta si-n stinga, el e protagonistul in toata povestea asta , iar acei 30 ucishi reprezinta un fleac, gindeste-te numai citi copii si cite femei mor zilnic in irak... de ei tot iti pasa? numara de exemplu cite mii de persoane au murit in irak in ultimii 4 ani... iar 30 de copchii studenti americoshi ucishi chiar de-odata reprezinta asa mare importanta pentru planeta noastra?
Este adevarat ca mor oameni. In fiecare zi mor mai multi oameni in accidente rutiere decit mor studenti in scoli, fiind impuscati de cineva. Cu toate acestea, nimeni nu interzice circulatia pe sosele, sau transportul auto; si nimeni nu citeste eseurile scrise de inginerii care proiecteaza masinile (-;

Dupa parerea mea, problema este aceea ca in cazul vietilor umane este incorect sa tinem cont doar de "magnitudini".. un fel de abordare pur numerica. Sa presupunem ca in accidente rutiere mor 3000 de oameni zilnic. E adevarat ca 30 < 3000, dar nu e corect sa spui ca "30 e mai putin tragic decit 3000". Sau, cum spune presa "the latest shootings in VT have beaten the previous record, resulting in the most violent blood-bath" (se face referinta la Columbine, unde au murit mai putini). Presa in zilele noastre... of... Acum observam ca exista un sport nou, si un nou record - 32+1, deci tot ce mai mic decit "32+1" nu mai este rau? ceea ce a fost atunci nu a fost violent?

Deci, oamenii nu sunt "mere si prasade" pe care le poti aduna si scadea, cum spun profii de matematica; pentru cazul vietilor omenesti nu exista o metoda obiectiva de a alege '>' sau '<'.
 
gr8dude;176042 said:
Inainte sa inceapa un alt "razboi sfint" pe forum, poate corect ar fi sa ne luminezi tu, spunind parerea ta despre rusi?

Ce treaba am eu cu rusii? Eu l-am intrebat de parerea lui despre ceceni. Daca aproba metodele IRA si ETA sunt curios ce parere are despre metodele cecenilor.

Am observat ca mai multi oameni sunt sceptici atunci cind se spune ca Saddam a ajuns la putere gratie eforturilor SUA. In primul rind, acesta a fost sustinut de ei din punct de vedere militar, primind armament, si in al doilea - exista surse care confirma ca americanii l-au sustinut si mai inainte.

Si am contestat eu cumva asta? Ce treaba are una cu alta?

De fapt, tema se refera la altceva. Pina cind discutia deviaza intr-o directie necunoscuta, avem parte de noi intimplari. Un student a fost arestat pentru ca a scris un eseu; va las pe voi sa ghiciti care este nationalitatea studentului. Iata si o discutie despre acest eveniment.

Iti plac cumva impuscaturile in scoli sau/si universitati?


In final as vrea sa comentez asta:

Este adevarat ca mor oameni. In fiecare zi mor mai multi oameni in accidente rutiere decit mor studenti in scoli, fiind impuscati de cineva. Cu toate acestea, nimeni nu interzice circulatia pe sosele, sau transportul auto; si nimeni nu citeste eseurile scrise de inginerii care proiecteaza masinile (-;

Ce vrei sa spui cu asta?

Dupa parerea mea, problema este aceea ca in cazul vietilor umane este incorect sa tinem cont doar de "magnitudini".. un fel de abordare pur numerica. Sa presupunem ca in accidente rutiere mor 3000 de oameni zilnic. E adevarat ca 30 < 3000, dar nu e corect sa spui ca "30 e mai putin tragic decit 3000". Sau, cum spune presa "the latest shootings in VT have beaten the previous record, resulting in the most violent blood-bath" (se face referinta la Columbine, unde au murit mai putini). Presa in zilele noastre... of... Acum observam ca exista un sport nou, si un nou record - 32+1, deci tot ce mai mic decit "32+1" nu mai este rau? ceea ce a fost atunci nu a fost violent?

Deci, oamenii nu sunt "mere si prasade" pe care le poti aduna si scadea, cum spun profii de matematica; pentru cazul vietilor omenesti nu exista o metoda obiectiva de a alege '>' sau '<'.

Cine spune ca a omora un om este mai putin grav decat a omora doi oameni?
 
Nota introductiva: eu tin minte ce scriu, iar daca uit, pot sa fac scroll un pic mai sus si sa citesc mesajul meu. Salveaza resursele planetei si nu cita intreg mesajul - se primeste cheltuiala de trafic si banda, iar pe ecran apare mult zgomot vizual.

Nu toate replicile se refera la tine, deci nu trebuie sa spui "am contestat eu?". Nu, nu ai contestat; si nu tu ai spus ca a o moarte este mai putin grava decit doua morti.

Iti plac cumva impuscaturile in scoli sau/si universitati?
Nu-mi plac. Iar daca imi spui cum ai dedus asta din cele scrise de mine, cred ca voi intelege mai bine semnificatia intrebarii tale.


Despre rusi si ceceni, cred ca intrebarea ta nu este corecta. E foarte probabil sa fie una provocatoare. Chiar crezi ca nu stii care este atitudinea lui fata de metodele aplicate de ceceni? Am in vedere, nu poti sa folosesti abilitatile tale logice si sa deduci raspunsul la intrebare, citind ceea ce a scris omul mai inainte?

Actiunile cecenilor alcatuiesc reactia lor la politica expansionista si de deznationalizare a rusilor. Intrebarea ta este incorecta deoarece se refera doar la o parte a problemei.

Iti dau un exemplu:
(a) "intr-o seara un barbat a omorit un tinar".

"Te rog frumos sa ne luminezi si pe noi, nestiutorii, ce parere ai despre" acest barbat.

(b) "intr-o seara un tinar spart usa unui apartament ca sa fure bunuri. Plecind, acesta a declansat un incendiu, in urma caruia au murit o femeie si doi copii. (...) Tatal copiilor nu era acasa in acel moment; cind a aflat despre cele intimplate, a omorit persoana vinovata"

Parerea ta despre personajul "barbat" va fi aceeasi in ambele cazuri?

Cred ca ai observat ca in (a) sunt omise niste detalii importante, tot asa ai facut si tu in intrebarea ta despre ceceni.
 
Am cateva nelamuriri.
1. Te-a rugat sa raspunzi in locul lui?
2. Te-a angajat avocat?

Lasa domnule omul sa raspunda si singur ca e major(sper). Vreau sa aflu parerea lui nu a ta. Si lasa-ma cu deductiile sau cu presupunerile. Poate sunteti colegi si simti nevoia sa-i iei apararea chiar inainte de a raspunde el. Astept motivatiile lui.
 
Rapax, ai chef de discutii personale cu Radu, te duci pe privat. in rest ii forum public si oricine are dreptul sa se bage in discutie. ori raspunzi la ce te intreaba dude, ori te faci ca ploua si demonstrezi ca nu ai argumente... dar nu venii cu chestii ieftine ca eu vb cu Radu...
 
Nu Adrenalina. Eu vreau raspunsul unuia care lauda ETA si IRA. Si nu il crede atat de naiv pe Radu asa cum vrea sa-l creada lumea. Nu este o discutie personala dar am nevoie intai de raspunsul lui. Daca ti se pare o bagatela discutia despre atentatele din scoli, ok, eu renunt.
 
nu mi se pare o bagatela. si eu il stiu pe Radu de mai multa vreme decat il stii tu. are op istorie lunga pe forum si nu are sens sa vorbesti cu el. are idei fixe pe care nimeni nu o sa i le schimbe... crede-ma ca dude este un partener de discutie mult mai demn decat Radu.
 
Acum am inteles ce e cu Radu. Si sunt de acord ca se poate discuta cu Dude. Chiar astept un raspuns in particular de la el. Multumesc.
 
Iata o noua istorie, un elev a fost arestat pentru ca a creat o harta a institutiei in care invata pentru un joc 3D:
Mda, tin minte ca atunci cind eram la scoala, ma gindeam si eu ca ar trebui sa proiectez o harta pentru Unreal sau Quake, care sa reprezinte scoala mea...


She said, "If somebody can make a map like that of the whole school, I mean, it does kind of scare me a little bit, and make me wonder, you know, what else they could do."

The game is called Counter Strike  a popular online game where the user, either as a terrorist or anti-terrorist, kills his or her targets. One of the features is that the player can create their own location. A 12th grader who got in trouble apparently made the Clements campus the scene of his game.

"It was the exact replication of the campus," said Fort Bend ISD spokesperson Mary Ann Simpson. "There were players in the game that were armed and the purpose of the game was to shoot and kill."

School officials immediately removed the teen from school, placing him in an alternative education campus. They called the situation a 'terroristic threat.'

In camera baiatului era si un ciocan, pe care l-a folosit ca sa-si repare patul. Ciocanul a fost luat ca proba, probabil ca e un potential instrument a unui act de teroare.
 
Back
Top