Voronin presedinte din nou

dnd este portretul-robot al naivitatii si idealismului. well, anyways.

Sa vedem ce-a mai declarat Voronin:

PRESIDENT VORONIN CANNOT THINK OF MOLDOVA'S INTEGRATION INTO EUROPE WITHOUT TERRITORIAL INTEGRITY

CHISINAU, April 4 (RIA Novosti) - The newly-elected president of Moldova, Vladimir Voronin, thinks that European integration of his country is impossible without territorial integrity and ethnic accord.

Such is the main theme of his program speech at the parliamentary session on Monday.

According to Mr. Voronin, the leadership of Moldova is aware today that "a status for the Transdniestrian region cannot emerge from the process of negotiations with those who have usurped power in Tiraspol (capital of the Dniester left bank region), rely on crude military force and openly trample the elementary democratic norms underfoot".

In the opinion of Voronin, "liberation of the people of the Transdniestrian region from Medieval arbitrariness should be done only from active assistance to democratization of the region and ridding its population from being hostages in the artificial and nonsensical geolpolitical games".

Voronin stressed that it is important for his republic that "the Russian Federation withdraw both its military contingent and ammunition".

"It must not be done for replacing Russian servicemen by camouflaged people from other countries", he noted.

"We see any form of military presence in the region as anachronism, nonsensical approach having nothing to do with settlement. In the present situation, when thousands of young people from Transdniestria are studying at colleges and universities in Chisinau, when people of Tiraspol and Bendery daily go to work in Chisinau, all these dividing structures appear obsolete and tasteless theatrics. We firmly believe that unequivocal support from the United States, European Union and our neighbors - Ukraine and Rumania - will help us cope with the problem", Voronin said.

Simultaneously, he voiced the hope that "the potential of bilateral relations between Moldova and the Russian Federation will make it possible in maximally correct form and in the shortest of time to resolve the problem and focus on more productive aspects of our partnership".

"We hope that the international law mechanisms of the Organization for Security and Cooperation in Europe and the Council of Europe will promote efficient efforts of the international community in resolving the problem of Transdniestria", Voronin stressed.

On Monday the Moldovan parliament has reelected the incumbent head of state, communist leader Vladimir Voronin as the president of Moldova.
 
ma oameni buni, e una ce stiu si una ce vad si aud!
Stiu ce sunt implicate interese personale, de parca cine nu le-ar avea...alta e atunci cand o spui cu totul altfel in fata tarii!
 
mdeaaaaaaaaaaaaaaa.......

am ascultat explicatia lui Rosca....si cele 10 conditii...pe care cica sa angajat voronin sa le faca.....

ce sa zic......... RAmine sa vedem cum Voronin o sal fut@ public si no sa indeplineasca nici unu..... :)))
 
Re:

Nda..
Am intrat pe mIRC, pe #asachi, acolo sa bateau pe moarte sustinatorii si fostii sustinatori a PPCDului. M-au inpus mai tarea actualii sustinatori, cu ce optimism argumentau, ca-i sustine Bush, Saacasvili, Basescu & Iuscenco, ca Putin a simtit azi cea mai crancena infringere postURSS, la care nici in cosmaruri nu visa. Mai jele de Urekeanov, care a ramas de nimini :) , asa si le trebuie tradatorilor-ocupanti!

Intr-adevar il sustin pe Rosca cei sus-numiti?
Am auzit declaratiile lui Saacasvili. Poate...
Ei, da de lamuririle lui Rosca(otmazka) n-am ce spune... areceva baiatul asta(Iura) parca-i pisica ce cade totde-auna in picioare.
Apropo: "Nu conteaza ce culoare are pisica, pricipalul e sa prinda shoareci"
Dar nu prea am incredere in Voronin. Un lucru stiu cert - Voronin a divortat definitiva cu Putin, care si-a luat amanta pe Urekianov!!!
Daca Voronin a picat in "labele" SUA, atunci o sa avem :D
"Urechean - Omul Moscovei" & "Voronin - omul lui Rosca"
Nu cred ca e rau, relativ cu oupatia ruseasca, cine nu crede sa se duca la Tiraspol!

dnd este portretul-robot al naivitatii si idealismului. well, anyways.

Daca Voronin e contra pederastilor(in sensul direct al cuvantului), atunci pentru a fi opzitionar "adevarat", tre sa-i sustiii pe pederasti?
Daca Voronin e contra poligamiei,atunci pentru a fi opzitionar "adevarat", tre sa-i sustiii pe musulmultisotii(sutiniori)?
Hm...

Serios, ca nu m-am asteptat la asa intorsturi, macar ca le prevedeam!


LAM, Capitane, unde esti? :D

P.S. Urekean = "Patria-Rodina", "Ravnopravie", Jirinovskii...
 
Presedintele Georgiei sustine ca a contribuit la negocierile dintre autoritatile Moldovei si opozitie

Presedintele Georgiei Mihail Saacasvili a declarat ca a contribuit la negocierile dintre autoritati si opozitia din Moldova, transmite postul de radio BBC, citat de agentia "INFOTAG".
"Georgia nu mai este un jucator pasiv, ci o tara serioasa care promoveaza transformarile prooccidentale in spatiul post-sovietic, inclusiv in Moldova", a spus Saacasvili.

El a mentionat Ca "a Favorizat Moldova crearea in Moldova a anumtor structuri proeuropene, iar in cadrul intrevederilor cu reprezentantii PCRM si PPCD a contribuit la procesul de negocieri dintre autoritati si opozitie".

"In ajunul alegerilor parlamentare in Moldova m-am intilnit cu presedintele Vladimir Voronin si cu liderul opozitiei Iurie Rosca. Pentru prima data, am reusit sa-i aducem la masa negocierilor. A fost un moment crucial in Moldova de dupa alegeri, pentru ca Vladimir Voronin are nevoie de voturile opozitiei, pentru a fi reales in postul de presedinte"; a spus Saacasvili.

INFOTAG

http://www.azi.md/news?ID=33660

Da eu credeam ca-i gluma!
MDAAA... Baietii au avu dreptate. Asteptam...

Interesant de ce Saacasvili nu i-a adu la masa pe "liderul" opozitiei Urekeanov si Voronin? :D

Urekeanov = Maracuta si Smirnov, Molotov si Ribentrop!
 
..ce naivi am fost cei care am votat ppcd-ul!.... c.u.r.v.a. shi-o pus cravata shi s-o ales scaunu' in parlament!...
auzi la el, ce de-a explicatzii a gasit!?.... sa mai vedem acum cine a mai ramas sa-l creada shi sa iasa "in interesul poporului" la proteste?!...
 
BBC NEWS (ROMANIA) said:
Vladimir Voronin reales preşedinte al Republicii Moldova
Alexandru Canţâr
corespondent BBC la Chişinău


Vladimir Voronin a fost reales preşedinte al Republicii Moldova, prin votul a 75 din cei 78 de deputaţi prezenţi în sala Parlamentului de la Chişinău. Pentru preşedintele Voronin nu au vot numai cei 56 de deputaţi ai Partidului Comuniştilor, al cărui lider este, dar şi cei 11 de putaţi ai Partidului Popular Creştin Democrat, condus de Iurie Roşca şi cei 8 deputaţi ai Partidului Democrat, condus de Dumitru Diacov.
Votul de principiu al unei părţi considerabile a opoziţiei în favoarea liderului Partidului Comuniştilor era de neimaginat acum un an sau chiar acum câteva luni.

Schimbarea radicală, cu 180 de grade, în politica pe care Vladimir Voronin a promovat-o la începutul mandatului său a făcut, se pare, alogică ostilitatea care a dominat mereu relaţiile dintre guvernarea comunistă şi opoziţie.

Indiferent dacă a confiscat mesajul dintotdeauna al opoziţiei sau dacă a ajuns în mod oarecum firesc să-l adopte, preşedintele Voronin se identifică acum în mare parte cu aspiraţiile şi obiectivele forţelor politice prooccidentale.

Vladimir Voronin a reconfirmat, în discursul său înainte de a fi votat, această transformare spectaculoasă şi sinceritatea acestei schimbări.

"Integrarea Europeană nu trebuie privită ca un slogan politic oarecare, de conjunctură, ci ca un proces ireversibil, consecvent şi firesc" , a declarat Vladmir Voronin.

Vladimir Voronin, liderul care acum patru ani cucerea puterea inclusiv cu sloganul de integrare a Republicii Moldova într-o structură regională care să renască din cenuşa fostei URSS.

Acum Vladimir Voronin, cel puţin la nivelul promisiunilor, este cel mai fervent promotor al libertăţii presei, ci nu preşedintele de altădată, acuzat de utilizarea dictatorială a presei.

„În acelaşi context se înscrie şi formarea unor mass media deschise, responsabile şi dinamice", a declarat domnul Voronin.

"Trebuie create toate condiţiile pentru ca mijloacele politice de informare în masă, de toate nivelurile – de la cele naţionale, la cele locale – să fie surse competente de informaţii aflate în serviciul tuturor segmentelor politice, civile şi etnoculturale ale societăţii noastre”.

Dispus să renunţe la conducerea Partidului Comuniştilor

În soluţionarea conflictului trasnistrean, spune acum Vladimir Voronin, Chişinăul va miza pe sprijinul SUA, al Uniunii Europene, Ucrainei şi României, abandonând vechile mecanisme de negocieri.

Republica Moldova va persevera fără compromisuri de acum înainte pe calea democratizării.

Mai mult decât atât, Vladimir Voronin se declară gata să accepte ce a refuzat categoric până acum. Este vorba de abandonarea funcţiei de lider al Partidului Comuniştilor.

„Eu sunt gata să discut această problemă, ca împreună cu dumneavoastră să operăm modificările necesare în legislaţie conform cărora funcţia de preşedinte va fi incompatibilă cu apartenenţa la un partid sau altul", a declarat Vladimir Voronin.

"Sunt convins că voi înţeles corect şi de tovarăşii mei de partid, deoarece, oricât de discutabil ar fi mod de abordare a problemei, câştigurile vor fi totuşi mult mai mari decât pierderile.”

Ostilitatea PPCD - Comunişti de domeniul trecutului

Unul dintre motivele pentru care Partidul Popular Creştin Democrat l-a votat pe Vladimir Voronin a fost că acesta a acceptat un set de propuneri-reforme pe care în ajun de alegeri Iurie Roşca împreună cu Oleg Serebrian, liderul Partidului Social Liberal, le-a discutat cu şeful statului.

Dar ce l-a determinat totuşi pe liderul PPCD Iurie Roşca să aleagă un candidat comunist la funcţia de preşedinte al ţării?

„De azi înainte, vechile relaţii de ostilitate şi neîncredere între preşedintele Voronin şi PPCD rămân în trecut."

"Noi am hotărât de comun acord cu şeful statului să construim între putere şi opoziţie nişte relaţii de dialog constructiv, de parteneriat, de cooperare, de complementaritate, în sfârşit, în numele intereselor naţionale ale ţării, în numele concordiei sociale, în numele viitorului european al Republicii Moldova."

"Timp de o lună de zile am avut timp să mă conving de nenumărate ori că adversarii politici externi ai Republicii Moldova urmăresc împiedicarea alegerii lui Voronin."

"Logica elementară, simţul răspunderii m-au condus în definitiv la concluzia să votez pentru candidatura preşedintelui Voronin”, a declarat Iurie Roşca.

Se pare că şi deputaţii din partea Partidului Democrat s-au hotărât, după cum spun ei, în ultimul moment - să voteze în favoarea lui Vladimir Voronin datorită acceptării de către acesta a unui set de propuneri.

Liderul PD, Dumitru Diacov, în discursul său de după alegerea şefului statului a asigurat din nou că nu a cerut funcţii şi posturi în schimbul voturilor în favoarea lui Vladimir Voronin.

„Avem consimţământul atât a preşedintelui, cât şi a formaţiunii ca aceste propuneri să fie realizate. Noi nu am comercializat şi discutat posturi şi funcţii. Partidul Democrat rămâne în opoziţie."

"Printre aceste 16 puncte care au fost înaintate, pe primul loc se situează propunerea de a aproba de către actualul parlament a modificărilor Constituţiei Republicii Moldova în vederea introducerii prevederii, conform căreia preşedintele nu poate ocupa funcţii de partid” a spus Dumitru Diacov.

Oleg Serebrian: „Sper ca electoratul să înţeleagă”

Pentru Oleg Serebrian şi ceilalţi 2 deputaţi ai Partidului Social Liberal, ajuns în Parlament pe listele Blocului Moldova Democrată, dar care luni a anunţat că părăseşte Blocul, decizia de a vota pentru Vladimir Voronin a fost una dificilă dar necesară.

Partidele de opoziţie, care l-au susţinut pe Vladimir Voronin au dat dovadă de maturitate politică, spune Oleg Serebrian, decizie care, speră el, nu va afecta electoratul

„Sperăm foarte mult ca alegătorii partidelor politice de opoziţie care au votat astăzi pentru preşedintele Vladimir Voronin vor înţelege acest pas care reieşea din necesitatea de a menţine stabilitatea în Republica Moldova, dar şi din necesitatea de a orienta efectiv ţara noastră pe o traiectorie europeană.”

La rândul său, Serafim Urecheanu, liderul fostului Bloc Moldova Democrată, care pe viitor se va numi Alianţa Moldova Noastră, consideră că nu există motive serioase pentru a dramatiza situaţia.

"Bineînţeles că era mult mai confortabil astăzi de declarat că, iată, în numele ţării, în numele situaţiei create."

"Eu nu văd nici o situaţie de tragedie creată în ţară."

"Cineva îşi caută poziţii de confort. Dar noi nu am căutat-o, noi am avut mesajul nostru şi cu acest mesaj mergem înainte şi vom conlucra cu toate fracţiunile."

În următoarele zile Vladimir Voronin urmează să desemneze un candidat pentru funcţia de prim-ministru - încă un test menit să demonstreze sinceritatea schimbării la faţă a primului şi, probabil, ultimului lider comunist european ajuns legal la putere după căderea uniunii Sovietice.



Republica Moldova va persevera fără compromisuri de acum înainte pe calea democratizării. Sunt doar câteva opţiuni care au făcut, se pare, să dispară cea mai mare parte din ostilitatea care a dominat relaţiile dintre guvernarea comunistă şi opoziţie.

Mai mult, Vladimir Voronin se pare că a acceptat mai multe condiţii şi propuneri de colaborare cu opoziţia în schimbul voturilor ei, inclusiv una pe care nu a acceptat-o categoric până acum. Este vorba de abandonarea funcţiei de lider al Partidului Comuniştilor.

În următoarele zile Vladimir Voronin urmează să desemneze un candidat pentru funcţia de prim-ministru, acesta fiind probabil actualul ministru de externe Andrei Stratan, care, ca şi preşedintele parlamentului Marian Lupu, nu este membru al Partidului comuniştilor.
 
Bună dimineaţa!
IERI, 4 APRILIE

Şi totuşi, bună dimineaţa, Moldovă!




După ce am tot scris la rubrica "BUNĂ DIMINEAŢA!" materiale pozitive despre jungla noastră politică, materiale pe care le încheiam pe o notă optimistă cu "Bună dimineaţa, oameni", astăzi PARCĂ m-aş vedea obligat moralmente, ca ziarist implicat în această mizerie, să încep cu "Noapte bună, moldoveni!", "Noapte bună, Moldovă!".

...Acum exact patru ani, pe 4 aprilie 2001, Voronin a fost ales preşedinte cu 71 de voturi. După patru ani de "crâncenă luptă a Opoziţiei împotriva comuniştilor", Voronin a fost reales cu 75 de voturi. Din aceste 75 de voturi date comuniştilor, 55 aparţin comuniştilor, 8 - "democraţilor" lui Diacov, 11 - "creştin-democraţilor" lui Roşca şi 3 - "social-liberalilor" lui Serebrian. Deşi comuniştii aveau nevoie de doar 5 voturi, "Opoziţia" i-a dat lui Voronin tocmai 22! În context, îmi amintesc de un banc. Cică Serviciul relaţii cu publicul al KGB-ului anunţă: "Сегодня Комитету Государственной Безопастности стукнуло 61. Это на 14 человек больше чем мы расчитывали вчера"...

Voronin le-a mulţumit frumos lui Diacov şi lui Roşca pentru acest gest.

Toate profeţiile s-au realizat. Menstruoasa coaliţie comunisto-frontistă există.

Trădătorii şi laşii sunt oameni talentaţi şi pot justifica orice act de ticăloşenie. Şi vor încerca să-l justifice. Aceasta însă nu mai contează: e bine că, în sfârşit, s-au developat. Dar s-a developat şi SISTEMUL. Un sistem politic ca la noi, cu politicieni ca la noi, naşte monştri! Trebuie SCHIMBAT sistemul: alegeri pe circumscripţii, alegerea preşedintelui de către întregul popor. În condiţiile unui Cod Electoral echitabil, nici o caracudă din cele existente nu ar fi nimerit în parlament. Fără schimbarea SISTEMULUI nu se va produce schimbarea CLASEI POLITICE. Astăzi, societatea pur şi simplu este obligată să ceară, prin REFERENDUM, schimbarea sistemului politic. În caz contrar, peste patru ani, preşedinte va fi ales tot Voronin, dar cu 101 voturi.

Prin votul de ieri se încheie o perioadă neagră din istoria modernă a acestui pământ nenorocit şi o dată cu ea istoria aruncă la coşul de gunoi o "opoziţie" şi o "intelectualitate" care timp de 15 ani au horpăit la treuca Puterii, simulând "opoziţia anticomunistă".

Repet, aşa e mai bine. E bine că s-a developat. Acum urmează să începem ample acţiuni de salubrizare a vieţii politice şi intelectuale. Cât valorează foştii "politicieni" am văzut ieri. Cât valorează "intelectualitatea" am văzut tot ieri: "academicianul" Duca a luat un vot. El ştia că nici pe acesta putea să nu-l ia, dar a acceptat să "candideze". Acesta-i preţul "intelectualităţii" ataşate "interesului naţional" - UN VOT!

...În sfârşit, i-am văzut pe toţi, în toată urâţenia lor morală. Iată-i, priviţi-i, le stă bine alături: Voronin, Diacov, Roşca, Serebrian.

Br-r-r-r! ce întuneric, domnilor! Aprindeţi lumina!

Şi totuşi, BUNĂ DIMINEAŢA, Moldovă!


P.S. Există, totuşi, trei oameni care s-au ţinut de cuvânt: S. Urecheanu, D. Braghiş şi V. Untilă.

C.Tanase

http://www.timpul.md/Article.asp?idIssue=107&idRubric=1537&idArticle=4061
 
zopiryon said:
...Acum exact patru ani, pe 4 aprilie 2001, Voronin a fost ales preşedinte cu 71 de voturi. După patru ani de "crâncenă luptă a Opoziţiei împotriva comuniştilor", Voronin a fost reales cu 75 de voturi. Din aceste 75 de voturi date comuniştilor, 55 aparţin comuniştilor, 8 - "democraţilor" lui Diacov, 11 - "creştin-democraţilor" lui Roşca şi 3 - "social-liberalilor" lui Serebrian. Deşi comuniştii aveau nevoie de doar 5 voturi, "Opoziţia" i-a dat lui Voronin tocmai 22!
iata de asta vorbeam eu mai sus (cum sunt eu "naiv", " portretul-robot al naivitatii si idealismului" si bla bla...)
Cum s-a scris, MACAR BINE CA NE-AM LAMURIT SI CU PARTEA ASTA, A DEMOCRATIEI! :wink: :crazy:
 
22 de condiţii ale BMD neacceptate de Voronin
•autor: ...

Iată condiţiile înaintate de BMD pentru alegerea preşedintelui Republicii Moldova...

1. Denunţarea Acordului dintre R. Moldova şi Federaţia Rusă din 1992 privind soluţionarea problemei nistrene;

2. Adoptarea imediată a unei legi privind plasarea în afara legii a trupelor ruseşti care staţionează pe teritoriul R. Moldova;

3. Înlocuirea forţelor de pace ruse prin trupe internaţionale ale ONU, UE sau NATO; 4. Denunţarea Acordului privind crearea Comunităţii Statelor Independente;

5. Modificarea art. 13 din Constituţia R. Moldova pentru schimbarea denumirii limbii de stat din „moldovenească” în “limba română”;

6. Crearea, în structura noului guvern, a Ministerului Integrării Europene şi a Comisiei pentru integrarea europeană în parlament, pentru accelerarea obţinerii de către R. Moldova a statutului de stat-asociat la UE, precum şi a aderării ulterioare la UE;

7. Adoptarea Legii privind răspunderea ministerială;

8. Renunţarea la persecutarea oponenţilor politici;

9. Demilitarizarea conducerii structurilor de forţă şi securitate în R. Moldova şi promovarea unor persoane civile în aceste funcţii;

10. Încetarea folosirii SIS, MAI şi a altor structuri ca instrumente de poliţie politică şi de persecutare a persoanelor incomode Puterii;

11. Modificarea art. 11 (alin. 1) din Constituţie, pentru anularea neutralităţii permanente a R. Moldova;

12. Proclamarea, la nivel de stat, a orientării R. Moldova spre integrarea în structurile euroatlantice;

13. Abrogarea Legii privind Concepţia politicii naţionale de stat;

14. Excluderea din programele de învăţământ a manualelor de istorie integrată şi revenirea la examenul de „Istorie a Românilor”;

15. Depolitizarea serviciului public şi promovarea în funcţii pe bază de concurs;

16. Acceptarea unui statut pentru raioanele din stânga Nistrului în cadrul actualei Constituţii a R. Moldova, ca stat unitar;

17. Adoptarea Legii lustraţiei, privind accesul la arhivele securităţii;

18. Asigurarea independenţei reale a justiţiei, prin adoptarea unor noi legi: cu privire la Consiliul Suprem al Magistraturii, cu privire la Curtea Supremă de Justiţie, cu privire la statutul judecătorului, privind organizarea judecătorească;

19. Asigurarea democraţiei funcţionale, prin adoptarea unor legi, care să permită dreptul de veto al Opoziţiei în luarea deciziilor: Legea Audiovizualului, Legea cu privire la instituţia publică naţională a audiovizualului Compania “Teleradio-Moldova”;

20. Modificarea Codului Electoral conform cerinţelor Opoziţiei şi recomandărilor structurilor internaţionale;

21. Adoptarea unei noi Legi cu privire la partide, conform recomandărilor Consiliului Europei;

22. Adoptarea unui pachet de legi care să elimine cauzele existenţei corupţiei în R. Moldova.

sursa http://jurnal.md
 
Si pe mine m-a cam surprins faptul ca PPCD-istii l-au sustinut pe Voronin, dar pe urma mi-am gasit o explicatie la care si multi de aici au ajuns:
- Era oricum clar ca Diacovistii vor vota cu Voronin,
- PPCD-istii i-au dat vot in schimbul promisiunilor de realizare a anumitor prevederi,
- E putin credibil ca Voronin s-a dus sa-l mituiasca pe Rosca, cind era de ajuns sa-l mituiasca pa Diacov si sa obtina voturile necesare,
- in acest caz trebuia sa-i mituiasca pe toti PPCD-istii nu numai pe Rosca,
- PPCD-ul a gasit puncte comune de actiune cu Voronin si daca Voronin se va tine de ele va exista o conducere de alianta(vedeti si explicatiile lui Rosca vis-a-vis de acest aspect),
- in alte state precum Ucraina sau Georgia s-au schimbat oamenii, iar la noi se pare ca s-a schimbat numai mentalitatea(a comunistilor) ... si daca nu se va primi ca in cazul lupului imbracat in piele de oaie cred ca vor exista reusite in plan politic.
- BMD a dat dovada ca a fost constituit de 2 bani si numai din consideratiuni de accedere la putere.

.... restul continuati voi
 
da zop, imi place cum e orientat taicatau.. desi ma asteptam la o reactie mai moderata de la dinsul...
 
Re:

Uniunea_Muncii_Patria-Tar said:
"Urechean - Omul Moscovei" & "Voronin - omul lui Rosca"

Sa fi fost Urecheanu si Putin asha da mari prieteni, na-i grija, BMD era sa ia majoritatea voturilor in Parlament.
NU "Voronin - omul lui Rosca" , DAR "Rosca - _prastitutka lui Voronin si dumnezeu prostilor"

zopyron said:
Duca a luat un vot. El ştia că nici pe acesta putea să nu-l ia, dar a acceptat să "candideze". Acesta-i preţul "intelectualităţii" ataşate "interesului naţional" - UN VOT!
S-or gasi PPCD-isti care-or spune ca acesta-i votul lui Roska, ca din principiu nu l-o votat pe Voronin.
 
Re:

Sa fi fost Urecheanu si Putin asha da mari prieteni, na-i grija, BMD era sa ia majoritatea voturilor in Parlament.
Deacord, daca nu era sa-i "corisheasca" pe Rosca si Voronin Saacasvili, Basescu, Iuscenco, Socor ... Bush, Colin Powell

S-or gasi PPCD-isti care-or spune ca acesta-i votul lui Roska, ca din principiu nu l-o votat pe Voronin.
Da eu cred ca Voronin l-o votat pe Duca. :D

Pentru Zopyrion -- Il cunosti pe Bogdan Tardea?Canditat pe listele PSDM, tanar istoric si politolog, ce parere are. Dintr-un dialog purtat cu el mi-a spus ca, in cel mai rau caz, mai bine Voronin decat Urechean, ca altfel s-o zis cu Transnistria, s-o zis cu RM, vine "bratvaua" lui Grisa Bulgarul (Caramalac)! Ia sa-l intrebi, mai era acolo si Loreta, o cunosti, sau poate tu esti? :wink:

Da! Voronin nu-i sfant, da urechean - talpa iadului, asa ca alegeti...
Nu prea is adorat ca PPCD o votat cu "levye", dar prietenii lor din CDU tot o aliat cu Social-Democratii, in Germania, pentru a o aduce in topul UE!

Legionarii la fel au aliat cu "centristii" pentru a scapa de ciuma slavo-bolshevica, cu nazii pentru a scapa Tara de beliaua Jidano_Masonica(Carol , Iorga & Ko).

Cat am stat i-am criticat pe BeMDisti, simtiam eu ceva...
Daca intr-adevar e maina lui Saacasvili aici, atunci tov. Voronin va trece prin "RENASCIENCE" :D

Sa asteptam Toamna, sa culegem ROADA!!!
 
Fara surprize, Voronin presedinte
Adrian Cochino

Presiunile Rusiei pentru mentinerea unei linii promoscovite nu si-au atins scopul. Comunistii reorientati spre Europa si NATO si o parte a opozitiei moldovene s-au unit pentru a-l alege pe presedinte. Vladimir Voronin a ramas in fruntea statului pentru un nou mandat.

75 de deputati – cu 14 mai multi decit ar fi fost nevoie – l-au votat ieri pe Vladimir Voronin pentru un nou mandat in functia de presedinte al Republicii Moldova. Rezultatul inregistrat ieri a confirmat estimarile analistilor care au prevazut o iminenta destramare a opozitiei si o victorie fara probleme a actualului sef al statului.

Sesiunea parlamentara desfasurata la Chisinau a inceput cu un anunt al celor trei reprezentanti social-liberali, care si-au anuntat retragerea din cadrul Blocului Moldova-Democrata (BMD), condus de Serafim Urechean. Farimitarea BMD incepuse de altfel cu citeva zile in urma, o data cu plecarea reprezentantilor Partidului Democrat condus de Dumitru Diacov. El condamna, in momentul despartirii de Urechean, dictatura din cadrul aliantei politice precum si faptul ca aceasta a fost condusa si finantata din exterior – o referire transparenta la Rusia. O data cu plecarea social-liberalilor si, implicit, desfiintarea BMD, rebotezat „Moldova Noastra“, o alta decizie a opozitiei a venit sa ii ajute pe comunisti. In ciuda amenintarilor anterioare privind boicotarea scrutinului, cei 11 deputati crestin-democrati au intrat in cabine si l-au votat pe Vladimir Voronin. Din cele 101 voturi doar 26 nu au intrat in buzunarul sefului comunistilor. 23 ale deputatilor „Moldova Noastra“, care au boicotat scrutinul, alte doua care au fost declarate invalide si inca unul care s-a dus catre contracandidatul-fantoma al lui Voronin, presedintele Academiei de Stiinte, Gherighe Duca.

Europenizarea comunistilor
...

Moscova preseaza

Alegerile prezidentiale desfasurate in Republica Moldova au fost precedate de o noua amenintare a Dumei de Stat de la Moscova, privind impunerea de sanctiuni economice Chisinaului. Cu citeva ore inaintea inceperii scrutinului prezidential, presedintele Comisiei pentru spatiul CSI din Duma, Andrei Kokosin, a anuntat ca pretul gazelor livrate Republicii Moldova ar putea creste cu 25-30% sau chiar mai mult, in functie de evolutia tarifelor la nivel mondial. Sanctiunile ar fi justificate, potrivit lui Kokosin, de „pozitia oficiala a Chisinaului in privinta conflictului transnistrean“. Cu numai o saptamina in urma, vicepresedintele Gazprom Alexander Riazanov preciza, la rindul lui, ca pretul gazelor livrate Republicii Moldova ar putea ajunge la „tarife europene“, adica o crestere de la 80 la 100 de dolari mia de metri cubi. Avertismentele privind sanctiunile economice erau menite, potrivit analistilor, sa influenteze decizia parlamentarilor moldoveni in cadrul alegerilor desfasurate ieri. •

http://www.cotidianul.ro/index.php?a=5076&shift=1
 
Back
Top