VOTATI PPCD!

Pentru Iulianciuc - este foarte interesanta ideea de a merge si a vota impotriva unui partid care nu a fost niciodata la putere si ale carui singure actiuni s-au realizat din Opozitie. Cred ca presedintele Voronin iti va multumi pentru votul tau antiPPCD.
 
dankat23 said:
Pentru Iulianciuc - este foarte interesanta ideea de a merge si a vota impotriva unui partid care nu a fost niciodata la putere si ale carui singure actiuni s-au realizat din Opozitie. Cred ca presedintele Voronin iti va multumi pentru votul tau antiPPCD.

e chiar logic sa nu votezi un partid care a fost doar in opozitie si asa si va ramane :wink:
 
zopiryon said:
e chiar logic sa nu votezi un partid care a fost doar in opozitie si asa si va ramane :wink:

Dupa "logica" ta, ar trebui sa fie votat pcrm-ul, in vecii vecilor!
 
Sfinx said:
zopiryon said:
e chiar logic sa nu votezi un partid care a fost doar in opozitie si asa si va ramane :wink:

Dupa "logica" ta, ar trebui sa fie votat pcrm-ul, in vecii vecilor!

Asta nu e logica, ci lipsa ei. Si rezultatul spalarii pe creieri de catre comunisti. Argumentul celui care nu doreste schimbarea si cauta sa se justifice cu astfel de clisee antiopozitioniste (alias "bolsevice")...
 
Stiti, chiar ideea de a ramine o viata in opozitie seamana cu rolul unui catzel de ograda, care stie sa latre si cu asta-si castiga o bucata de paine si simpatia stapinului care-i sigur, ca javra asta mica va latra la orice umbra care s-ar incumeta sa intre in ograda.
Pentru asa rol, da, PPCD in postura de astazi merita de votat, insa sa-i votezi cu gindul la realizarea programului lor politic... cu sperantza ca ei vor avea vreodata majoritate parlamentara... asta deja nu e naivitate.

Am o sumedenie de prieteni care au votat PSDM sau BMD din singurul motiv, ala scris de mine mai sus. Inchipuitzi-va doar ca la un moment dat vom avea un centru puternic, doar inchipuitzi-va :), cu ce ramine PPCD?

Am o sumedenie de prieteni care la alegerile parlamentare precedente si la astea de-acu 2 zile tot PPCD-ul au votat. Insa in discutziile mele cu dinsii toti, inclusiv eu, vor vota un centru puternic... pina atunci devenim dispersatzi votind cand cu PSDM cand cu altzii...cand votind PPCD-ul.

De ce PPCD-ul nu si-ar asuma pozitzia de lider centru-stinga?
Deja de atitia ani acumulind 9% la alegeri se putea de conchis ca nu e sustzinuta politica si ideile reactzionare. De ce nu s-ar face o revizuire a "doctrinei" PPCD si nu si-ar schimba pozitzia mai spre centru? Credetzi ca vor pierde multe glasuri reactzionare? Cred ca nu, Rosca a aratat ca cel putzin reactzionar este. Altcineva sa-i ocupe nisha? Posibil sa apara cineva, dar deja se poate de spus sigur ca politicienii care apar cu juma de an inainte de alegeri sun faliti.

Poate, PPCD-ul, ar castiga mai multe voturi migrind spre centru?
 
Nu stie.


Si cand vorbeste de "centru" la fel arata ca nu stie nimic.

Poate, PPCD-ul, ar castiga mai multe voturi migrind spre centru?

Care "centru"? Al BMD (adica al CSI)? Nu poate, ca acolo stau retrograzii Diacov si Braghis, cu federalizarea lor, si Voronin, cu oscilarile sale. "Centrul" vostru putred e ocupat. Si bine face ca nu "migreaza" in cautare de "profit usor", ca alti "politicieni" vestiti din BMD si PCRM. :D
 
brudex & Sfinx, mesajele voastre practic nu au valoare informatzionala, latrat doar..

putetzi sa facetzi un efort p-tru a discuta, sau am nimerit gresit gasca?
 
Black said:
brudex & Sfinx, mesajele voastre practic nu au valoare informatzionala, latrat doar..

putetzi sa facetzi un efort p-tru a discuta, sau am nimerit gresit gasca?

:crazy: Black, latrat pare sa fie ceea ce faci tu acum.

Care e argumentul tau? Sa votam numai partidele care sunt la putere? Cine iti intezice sa votezi PCRM?

Ideea mea e sa votam partidele care ofera perspectiva cea mai buna pentru Moldova (NATO si UE, dar nu CSI si baze militare ruse!), indiferent daca au fost sau nu la putere. Mai mult, daca nu au fost la putere, inseamna ca nu sunt de vina pentru dezastrul in care ne-au adus precedentii guvernanti. :wink: Deci, e un PLUS penntru ei, nu un minus.

Si, te-ai lamurit ce inseamna "reactionar"? :D
 
ideea primului meu mesaj a fost: merita oare sa votezi cu cineva, PPCD, care rivneste sa nimereasca la guvernare dar nu doreste sa guverneze?
 
Cum poate cineva sa 'ajunga la guvernare' si sa 'nu guverneze'? E lipsa de sens. Cei care ravnesc la guvernare ravnesc si sa guverneze, altfel nu si-ar pierde timpul sa candideze. Mai incearca o data, pentru ca si acum ai dat gres. :D

Ca sa nu-ti pierzi timpul explicand ce nu-ti place la PPCD, o sa-ti spun eu: principialitatea, facptul ca ei nu doresc sa se amestece cu politicieni dubiosi care s-au muradrit in trecut. Problema e ca exista un electorat stabil care anume asta apreciaza la PPCD. Ar fi fost o prostie sa-l abadoneze, abandonand astfel ideea de a scoate armata a 14-a din Moldova (cum s-a intamplat cu PSL, de exemplu). Alegerile astea au aratat destul de bine acest lucru.
 
Multi dintre prietenii mei au votat cu BMD, iar acum isi musca coatele!
Stiti de ce - deoarece televiziunea publica nu i-a aratat fata adevarata a BMD! De fapt, cenzura de la TV i-a convenit de minune BMD, deoarece nu a avut acces la ea nici PPCD!
La unele eventuale alegeri anticipate, eu cred ca PPCD va cistiga voturi, iar BMD va pierde(fie ca in favoarea PPCD, fie pcrm, fie BEPR)!
Eu cred, ca vom asista la un spectacol de zile mari in parlamentul nostru! Totusi, sper la ceva mai bun! Numai, ca in situatia de astazi nimeni nu poate spune cu certitudine ce e mai bine - alegeri anticipate sau nu?
In orice caz voi vota cu PPCD!!!
 
Black said:
Poate, PPCD-ul, ar castiga mai multe voturi migrind spre centru?

La sigur, in plus cred ca daca ar genera o platforma logica de ce trebuie sa votezi anume cu PPCD ar fi shi mai bine, lumea la noi nu este asha de erudita sa inteleaga ce e cu revolutia portocalie si de ce PPCD a ales anume aceasta culoare pentru alegeri :roll:
 
Ce inseamna "platforma logica"? Prin ce e "logica" platforma BMD, de exemplu, pe care voi o considerati, dupa nu stiu care principii, "de centru"? Prin faptul sta intre doua capite fan (una la Est, alta la Vest) si moare de foame, nestiind incotro sa o apuce? La acest "centru" trebuie sa "migreze" PPCD, dupa sugestia voastra? :D
 
Marinarul said:
Multi dintre prietenii mei au votat cu BMD, iar acum isi musca coatele!
Stiti de ce - deoarece televiziunea publica nu i-a aratat fata adevarata a BMD! De fapt, cenzura de la TV i-a convenit de minune BMD, deoarece nu a avut acces la ea nici PPCD!
La unele eventuale alegeri anticipate, eu cred ca PPCD va cistiga voturi, iar BMD va pierde(fie ca in favoarea PPCD, fie pcrm, fie BEPR)!
Eu cred, ca vom asista la un spectacol de zile mari in parlamentul nostru! Totusi, sper la ceva mai bun! Numai, ca in situatia de astazi nimeni nu poate spune cu certitudine ce e mai bine - alegeri anticipate sau nu?
In orice caz voi vota cu PPCD!!!
Imi pare bine, marinarule, ca ai revenit la normal. sincer. ma bucura mult. Am fost ocupat si nu am avut posibilitatea sa mai intru pe forum. Vad ca multe s-au scimbat de atunci (in bine).
 
da iaka acum vreau sa-i aud pe aceia care ziceau ca PPCD-ul nimerea in Parlament ba din cauza lui Ilascu, ba a lui Alexei...
 
am prognozat gresit rezultatele alegerilor, da iaca la ppcd am tintit exact, 9 procente si 10-11 deputati...acuma unde's aia care ziceau ca detin tot felu de sondaje unde ppcd ia 20% ? :D :D :D
daca ppcd sub vreo forma oarecare va sustine prcm eu o sa fac o organizatie : anti-ppcd, anti-rosca, anti-flux.
 
Era si normal, Zopiroane, ca PPCD sa insface sub 20 la suta!
Deja au votat la 130-140 mii pentru PPCD.
Nu uita, ca la peste 50-60 mii de studenti nu au votat impusi de situatie.
Peste hotare, de asemenea au votat ca sarea in bors.
Asa ca nu mai face aluzii.
Alegerile au fost fraudate pe tot parcursul electoralei si in ziua alegerilor!
Occidentul si SUA a acceptat venirea pcrm inca o data doar intoarcerii lor (de buna voia sau de nevoie) cu fata spre ei si ruperea legaturilor cu Rusia!
Asa ca, daca PPCD nu recunoaste alegerile, de fapt se pune anti-Occident si Anti-SUA! Si atunci, ce se primeste, zicand ruseste: "Za cito borolisi, na to i naporolisi!"
Deci, am dorit UE, joaca dupa regulile lor.
E necesar sa intelegem, ca venirea in UE, nu e o schimbare a starii de lucruri existente, ci a unor principii, dar politica tot politica ramane! Sunt oameni si ei, au structuri economice, politice, strategii (inclusiv si militare), ba chiar si aspiratii imperiale au(poate nu astfel de nuantate)!
Dar, in fine, ei doresc numai una - sa asigure securitatea popoarelor lor prin implementarea principiilor democratice in tarile vecine!
Caci cine nu intelege, cu un betivan si un bataus vecin, un sarac si un hot nici o data nu vei fi sigur de viata ta spirituala si, mai ales, materiala.
 
Cu alte cuvinte, dacă vrem atenţie din partea UE, trebuie să facem cât mai multă gălăgie... :)
 
lia said:
Cu alte cuvinte, dacă vrem atenţie din partea UE, trebuie să facem cât mai multă gălăgie... :)

Numadicât ca trebu s-faşim gălăjie, fintică altfeli nu ti e nime-n samâ. Drept spuneţ...ă-ă-â Iuropa esti unica noastrâ speranţâ.
 
Back
Top