Votul PPCD pentru presedinte - comentarii

Cineva spunea despre prostia votarii lui Rosca, deoarece comunistilor le ajungeau voturile lui Diakov.
E greu de spus in ce mod putea vota Diakov, stiind din istoria partidului sau ca el vota in directia unde duc valurile marii. Asa ca votul lui Rosca a fost o asigurare suplimentara a nedeclansarii alegerilor anticipate.
Eu nu sunt increzut ca Diakov, avand unele garantii convingatoare de nevotare ale lui Rosca si PSL nu s-ar fi abtinut si el. Si atunci era sa fie zarva mare, care nici nu-mi inchipui la ce putea sa aduca.
Ca e un risc mare pasul PPCD e clar, dar cine a spus ca politica se face pe cuptor cu mamaliguta si mujdei la un ulcior de vin?
Cat despre "aluziile" din Timpul - ele au fost permanent alimentate de la municipalitate, iar eu mai bine incep ziua cu Flux. In orice caz, acolo nu miroase a opinii in favoarea "baronasilor" si "noilor capitalisti" moldoveni!
 
Iata cum comentez eu votul lui Rosca:

Am mai spus odata despre existenta acelei scoli a KGBistilor rusi din stanga Nistrului – facultatea de jurnalism si stiinte politice a Universitatii de stat din Tiraspol “T. G. Schevcenco”. In campania electorala si catva timp dupa ea – pana la alegerea noului presedinte – oamenii in haine galbene, ce se prezentau ca adepti ai BeMDului erau socotiti de “studentii” de-acolo ca prieteni si parteneri-strategici.
De aici si am aflat rezultatul revolutiei “oranj” ce trebuia sa se petreaca in Chisinau. De fapt un scenariu destul de real si credibil, daca sa mai adaugam aici Declaratiile lui Rosca, privitor la revolutia oranj, neastampararea lui Urekianov, cazul Pasat, interviul lui Ilie Ilascu din “Literatura si Arta” (Nr. 14, 7 aprilie, 2005).
Deci sa purcedem la insasi povestire:
"Krovavo-oranjevaia revoliutzia"
In timpul campaniei electorale mult se zvonia despre revolutie, revolutie, revolutie! Cine trebuia sa o realizeze? Rosca, caci e cel mai experimentat “revolutionar” din RM si are sustinerea si experienta lui Yuscenco, Saacasvili + ca liderii PPCDului mai in fiecare zi aduceau din Ucraina si Romania materiale(fulare, drapele, palarii, scurte…) oranj.
Aceasta ar fost o lovitura insuportabila pentru … Putin si federatia Rusa Imperialista. Ca sa nu se intimpla asa ceva “baietii” au hotarat sa o deturneze in folosul altcuiva. In imediata apropiere a perioadeI alegerilor (pana la, si dupa) au fost intoarse trenuri cu “politicieni si polittehnologi” rusi, in “telineajka”, rasi pe cap, cu tatuaje, ce soseau in Chisinau, pentru a-l ajuta pe Rosca sa infaptuiasca revolutia. Declaratiile celui din urma despre faptul ca i-au fost propusi bani grei – “ajutor revolutionar” de inalti demnitari ai Federatiei Ruse, par a fi destul de verosimile. Totul trebuia sa fie asa: Rosca aduna in piata sute de mii de oameni, ii incalzeste, apoi ii inferbanta (resurse erau sa fie - $ 2 mln. oferite “generos” de Putin) si aici vin … “aghentii” lui Antiufeev din Tiraspol ce prin metode destul de “inocente”, ca o sticla sparta, cutit, ranga incing spiretele protestatarilor, amplifica haosul. In aceste situatii VOROnin s-ar fi silit sa apeleze la sprijinul structurilor de forta si aici deja …. “delo tehniki” Rosca, Cubreacov, Secareanu, eventual si alti eroi-martiri ca Serebreanu, Ghimpu … urmau sa fie … asasinati. Multimea nebuna (eventual sub conducerea altui lider, deja “nash celovek” care posibil sa fi fost insusi Ilascu – H.S. Vezi “Literatura si Arta” Nr. 14 din 7 aprilie, 2005) se napusteste asupra politiei, armatei, din care o parte sau toti erau sa treaca de parte protestatarilor (pentru aceasta tot erau pregatiti “nashi liudi” – Maican, Catan s.a.) ca apoi sa ocupe parlamentul, guvernul, presedentia. Toate erau sa se soldeze cu detronarea lui Voronin, si de ce nu, si lichidarea fizica a acestuia. In RM triumfa “democratia galbena”, cea oranj era sa fie decapitata (ce scenariu "frumos", s-ar fi omorat 2 iepuri odata : Voronin si Rosca). Atunci pentru a opri criza si a consemna triumful dermocratiei, mergand mandru peste cadavrelerevolutionarilor”, prin baltoacele de sange in custum alb, in pantofi albi “MARELE EROU NATzIONAL”, viitorul presedinte al RM …………………………………………………(cine credeti?)……………………………..Valeriu Pasat – noul preferat al lui Putin.
Deci consider ca Voronin, ca un lup batran, ce a simtit de unde bate vantul – hop! si apus mana pe Pasat( sa fim seriosi, ca pentru MIGuri Pasat putea fi arestat oricand, numai nu acum). Auzind asa “siujet”, m-am intrebat “Pasat, coordonator al SISului, si nu stia ca va fi arestat?”. “Studentii” mi-au raspuns, ca venind in Chisinau la incoronarea sa, Pasat stia foarte bine, ce i se pregateste, dar l-a dat de gol aroganta si vanitatea sa : “Eu – alesul lui Putin, FSBshnik rusesc, viitorul presedinte sa fiu arestat???!!! In, nici un caz!!!”.
Deci pacat ca … n-a fost revoluitie “” (ghilimelele sa le puna fiecare dupa placul sau).
 
Marinarul said:
E greu de spus in ce mod putea vota Diakov, stiind din istoria partidului sau ca el vota in directia unde duc valurile marii. Asa ca votul lui Rosca a fost o asigurare suplimentara a nedeclansarii alegerilor anticipate.
Eu nu sunt increzut ca Diakov, avand unele garantii convingatoare de nevotare ale lui Rosca si PSL nu s-ar fi abtinut si el. Si atunci era sa fie zarva mare, care nici nu-mi inchipui la ce putea sa aduca.
cum greu?! Se putea de 3 ori vota! Nu se alegea din prima, exista a doua posibilitate...Nu vota diacov la prima incercare, atunci situatia era sa fie alta...
 
Nu cunosc toate detaliile de ce a procedat Rosca astfel, dar cert este una: peste tot se batea cu pumnul in piept ca partidul sau este fidel principiilor, si la emisiunea in profunzime, ciugulind cu reprezentantul comunist ca doi hulubasi ridea de Urechean. Insa actualul primar a demonstrat o vointa politica mai mare si macar s-a tinut de cuvint. Si prin ce s-ar deosebi in aceasta privinta Rosca de Diacov? Prin acele 10 puncte? Nu stiu de ce, dar tocmai acum a a luat Rosca apa'n gura, acum cind putea sa ceara un statut normal pentru limba romana. Cel putin asa cred eu.
 
Uniunea_Muncii_Patria-Tar, ai dreptate, desi in cateva cazuri ingrosi un pic culorile. In linii generale, insa, lucrurile trebuiau sa se desfasoare anume asa.
 
Victor Dragan, tu tot stiai de aceasta?
Eu cred ca "desteptii" ce au mai plsat mesaje proUrekianov, proTRADARE sunt intr-adevar ... "destepti"!
Acest scenariu trebuie de adus la cunostinta fiecaruia, las "desteptii" sa-l infirme, daca au cu ce.

P.S. Pentru Victor Dragan s.a. nickul meu corect e Uniunea_Muncii_Patria-TARA (cam, ridicol, da e asemnator cu numele partidului "Uniunea Muncii Patria-Rodina" a lui Gherghe Sima - o ruda indepartata de-a mea, de care mi-i rusine), dar cred ca nu mai ajung litere pentru a-l prezenta corect.

Urmeaza...

Va urma episodul "Turul 1 al alegerilor - NU!!! Turul 2 sau alegeri anticipate - vom vedea"
 
Oliaca de "prikoaliiii".
Bunul meu cunoscut DjKlarentz ( nu e forumist ) intr-o discutie pe tema topicului mi-a zis ca el in locul lui Rosca ar comenta astfel:

Ma gandesc cu o superausteritate ce va fi maine
Evident ca sunt atent sa nu ma-ngroape orice caine
Fraieri, bulangii, tarfe – adica un anturaj riscant
N-o sa ne opreasca pe noi doi acest blocaj
O sa merg, o sa trec si-o sa spun totul direct
Suntem ambii autori – suna perfect!
Nu am invatat prea multa scoala pentru asa ceva
Si nu dorim, ca oricare prost sa ne-nvete ce-i politica
Sau a ne dicta cum sa mearga viata mea si-a ta
Hai sa diminuam fraierii uite-asa
Lichidari pana la inexistenta devizei lor
Adica si lichidare tarfelor, bulangiilor
Ma intreb, oare, fratioare
Daca o sa gasim calea de scapare, odata-in zare?
Daca va fi asa – hai s-acundem falsul in ceata
Criticii sa taca si pentru ei toti-incodata :

Refren:
Hei-Hei, Criticii mei,
Dorinti prin barfe nu prin fapte
Sa faceti bani grei
Hei-Hei o sa va-nchidem gura
Va informam c-o sa va derutam
Noi doi intruna
(de 2 ori)

Criticii mei ma discuta acum prea des
Au un interes sa capete in viata mea acces
Sau sa ii deceptionez cu aceasta treaba
Si o sa dispara repede ca un fum de iarba
Ce , p*** mea, se intimpla, frate?
Mumai tin cont!
Peste fiecare vorba aud aceeasi momeala
GRATIS! La colt de strada intruna se ofera
Nimeni nu mai pricepe ce se-ntampla in aceasta sfera
O inspectare asupra cazului creat tre sa cream
Sa-l examinam! eeeee! Sa-l studiem!
Vrem, sa fie asa cum noua ne-ar fi mai bine
Vreau sa nu mor, sa vad si ziua da maine
O s-o vad cu siguranta! Vorbele nu ma ingroapa!
Nu mii frica de bulangii, prezenta lor nu e riscanta!
Tarfelor, o sa va-ncatusez mereu, EU!
N-O SA NE FACETI NICIODATA!
Oricat n-ar fi de greu!

Refren

Vreau sa va informez, c-o sa va derutez, intruna
Nimic nu mai e la fel ca inainte
Acuma noi doi ne-am unit pe o cale pasnica
Iar voi toti vreti sa ne desparteti pe-o cale strasnica
Criticati tot, ce este despre INTERESUL NATIONAL
Criticati tot ceea, ce nu este adevarat.
Vreti, sa capatati asupra noastra influenta
Vreti sa fim fata de voi in dependenta!
N-o sa facem o evaziune – suntem deja in joc
Eu si cu ******* peste tot POC! POC!
Dau electrosoc pentru toate tarfele
Ce ma critica pe la spate si scot toate barfele!
Cuvinte gratuite, fara de valoare, de ce oare?
Fiindca tot ce facem ii apasa tare
Ca am pus pe foaie 10 conditii si ne-am ridicat!
Adevarul e in fata – Sunteti de R...AHAT!

Refren
Refren.
 
Pentru prima oara din istoria acestei tari un politician renunta la tot ce a cladit pe parcursul a 18 ani pentru interesele poporului. Rosca a luat decizia care ar fi putut sa fie fatala pentru el, mai ales ca raportul de forte ramine tot de partea comunistilor. E un om care stie ce face, care nu si-ar vinde tara si ideiile pentru care a luptat atitia ani chiar daca ar fi insistat europa sau alta forta politica din lume. Sunt sigur ca ceea ce a facut Rosca este o rasturnare a curentului opiniei publice care de azi in colo va promova valorile europene si integrarea RM in Europa. Au mai ramas niste ramasite de impuritati care se numesc Timpil si Jurnal de Chisinau care inca mai cred ca Rosca sia tradat electoratul pentru un post de vicespicher.
 
Rosca tradator...c.u.r.v.a...L-a rasturnat pe Matei ... la ridicat pe Voronin
si alt spam numai de asa tip poti gasi pe paginile presei "independente" chisinauiene (Urekianiene) parca altceva n-ai ce comenta. Au trecut deja 2 saptamini. Iata ce scrie cel mai ziarist dintre betivani, si cel mai betivani dintre ziaristi

Rosca - Voronin
Ieri, la Palat s-a rebăut şampanie în onoarea şi cu prilejul reînvestirii în vechea funcţie a noului suveran vechi. În legătură cu aceasta, îi anunţ pe cititori că săptămâna aceasta, la Chişinău a avut loc un act de mare golănie politică: "opoziţia anticomunistă" l-a reales în funcţie pe comunistul Voronin. Ultima dată când moldovenii au fost frecaţi cu tot atâta cinism la scară naţională a fost "împroprietărirea" lor cu "bonuri patrimoniale", act precedat de jefuirea caselor de economii. Aşadar, electoratul a votat anticomunismul, iar "opoziţia" aleasă de el a votat comunismul. E un caz fără precedent. Nu-ţi poţi imagina, de exemplu, ca în Germania, în campania electorală, un partid să opteze pentru reducerea impozitelor şi, ajungând în parlament, să voteze majorarea lor... Scandalul ar fi fost uriaş, acest partid ar fi fost scos în afara legi.

...Cinici, mincinoşi, "negri, cocoşaţi şi lacomi", vorba lui Eminescu, foştii "adversari politici ne apar în faţa ecranelor rânjind şi netezindu-se, iubăreţi, pe genunchi. Pentru Roşca, Diacov nu mai este "cuscrul odiosului terorist arab" şi nici maiorul KGB, cum a scris în "Cartea Neagră a Trădării"... Nici Serebrian nu mai este homosexualul şi agentul KGB-ului, cum e scris în aceeaşi "Carte". Nici Cubreacov nu mai este pentru Serebrian un "babuin politic". Azi ei sunt cu toţii "colegii pragmatici" care, spre deosebire de noi, au înţeles just în ce constă "interesul naţional". Ca urmare, nici Victor Stepaniuk nu-i mai este duşman lui Roşca, iar Roşca nu-l mai întreabă cum îi merg afacerile cu "rutierele". Nici pe V. Voronin nu-l mai întreabă despre afacerile lui Oleg. Disensiunile PPCD-ului cu Voronin, a zis Roşca, au rămas în trecut, aşa că de ce să mai răscoleşti trecutul... Ei şi ce dacă pentru Voronin tricolorul e "steag fascist"? Ce mai contează azi că, acum doi ani, Voronin i-a numit pe noii săi prieteni "boschetari politici", "prostituate politice" ş.a.m.d.? Câte nu iartă omul în numele interesului... naţional?

...Ieri, la Palat s-a băut şampanie. Şi asta în timp ce toată planeta stătea încremenită, aşteptând să-l petreacă în ultimul său drum pe Papa Ioan Paul al II-lea. Dintr-un sentiment de elementară corectitudine omenească, "inaugurarea" lui Voronin trebuia amânată. Iată câtă "moralitate" există în "proeuropeanul" Voronin, dar şi în "opoziţia" care l-a adus la putere. Apropo, prinţul Charles şi-a amânat nunta, în legătură cu tristul eveniment de la Roma. Dar nici moldovenii nu fac nuntă, când mortul e încă pe laiţă... // Constantin Tanase, Timpul
( http://www.moldova.org/editoriale/rom/24/ )

Si iata ce scria acelas [cenzurat!!!] in alt caz

Valeriu Matei şi Iurie Roşca

„(...) În răstimpul în care Matei se admira în oglinzile din saloanele de la recepţiile din Chişinău – probabil, un pic îngrijorat de faptul că trupul îi devine tot mai bărbat, dar şi tot mai pătrat – de cealaltă parte a baricadei politicii naţionale, Iurie Roşca, eroul principal al visurilor de coşmar ale lui Matei, făcea altă politică. Juca după alte scheme şi reguli. Roşca este, poate, singurul om politic de la Chişinău care s-a apucat să facă politică, ştiind clar ce doreşte şi cât doreşte să obţină. El a trişat iubirile când nu era îndrăgostit cu adevărat, a acceptat numai alianţele care i-ar favoriza pe termen lung formaţiunea sa, nu s-a jenat de alianţe „nefireşti” pentru Front atunci când acestea serveau interesului partidului său. Dacă astăzi PPCD este de fapt singura organizaţie ideologică, doctrinară în Basarabia, meritul e al unui singur om şi numele acestui om este Iurie Roşca. Hulit şi umilit de adversari, vândut de „falşii amici” care se aflau nu în altă parte, ci chiar în anturajul său, supus permanent, timp de un deceniu, celor mai slinoase atacuri şi replici, Roşca nu a pierdut timpul cu „replici de răspuns”, ci a înghiţit, cu o foame de ocnaş, munţi de literatură de cea mai înaltă probă. Astăzi, de fapt, Roşca este unul dintre puţinii oameni politici de la Chişinău care dispune de un capital intelectual competitiv cu cel al politicienilor occidentali. El nu a fluierat, ca Matei, pe la baluri, nu a ros oglinzile prin saloane ca să-şi admire barba, a mers, coturos înainte, pe parcurs i-a mai „kidănit” pe cei care obosiseră să mai facă parte dintr-o ADEVĂRATĂ ORGANIZAŢIE POLITICĂ, a curăţat, nemilos, organizaţia de patriarhii neamului care credeau că unica misiune a lui Roşca e să le cumpere colaci şi prosoape la Marile Adunări Naţionale (pe care le organizau tot „paţanii lui Roşca”). Matei şi Roşca au mers nu pe linii care se suprapun sau se intersectează, ci pe linii care merg în direcţii diferite. Şi Roşca, şi Matei, merg spre orizonturi luminoase, numai că orizonturile lor se află în direcţii diferite.
„Inconsecvenţile” lui Roşca s-au dovedit a fi viziuni politice de perspectivă, pe când „verticalitatea” lui Matei a fost un calcul politic de moment pe care, cred, l-a regretat, findcă l-a ratat; răsturnându-l pe Sturza, Roşca l-a împins pe Matei spre o mutare greşită, dar i-a dat şansa să se reabiliteze ca om politic. Matei a făcut mutarea şi nu avem de ce să-l învinuim pe Roşca de aceasta. Diacov a fost mai deştept decât Voronin, Snegur şi Matei, folosindu-i voturile lui Voronin, iar pe Matei şi Snegur – drept fundal democratic pentru a-şi atinge scopul. Iar Diacov alt scop decât preşedenţia R. Moldova nu are. Uite aici Roşca şi organizaţia lui nu numai că au ieşit basma curată, dar au ieşit pe cal alb, PPCD fiind astăzi, de fapt, cea mai avantajată politic formaţiune.
De ce? Haideţi să mergem mai departe”(...)

Constantin Tănase, pentru FLUX
( http://www.flux.md/news/moda1.php?action=show&idu=5830&cat=Editia de Vineri&rub=Politica )
Cum sa inteleg, gospoda?
 
vacaraji

akvapLANare said:
Nu cunosc toate detaliile de ce a procedat Rosca astfel, dar cert este una: peste tot se batea cu pumnul in piept ca partidul sau este fidel principiilor, si la emisiunea in profunzime, ciugulind cu reprezentantul comunist ca doi hulubasi ridea de Urechean. Insa actualul primar a demonstrat o vointa politica mai mare si macar s-a tinut de cuvint. Si prin ce s-ar deosebi in aceasta privinta Rosca de Diacov? Prin acele 10 puncte? Nu stiu de ce, dar tocmai acum a a luat Rosca apa'n gura, acum cind putea sa ceara un statut normal pentru limba romana. Cel putin asa cred eu.

Nu vad de ce PPCD ar trebui sa ramana antivoronin in vecii vecilor.
Anticomunist, frontul, a ramas si acum (din punct de vedere doctrinar), la fel ca si antiliberal.
De care principii s-a dezis Rosca?
Analizeaza mai bine mesajul PCRM-ului sa spunem acum 10 si compara-l cu cel de azi, apoi fa la fel si cu PPCD, eu personal nu am gasit nici o schimbare.
Voronin prin obtiunea sa proeuropeana a spus la revedere comunismului, nu ar fi Rosca un tradator, in primul rand, a cauzei nationale daca ar renunta la sansa de a curati Basarabia de gunoiul ruso-comunist?
Nevotarea lui Voronin ar fi cea mai mare nerespactare a principiilor din partea lui Rosca, si acest lucru pe buna dreptate ar fi de neiertat!
 
RE:

Un partid care ramine vesnic in opozitie pierde din imagine.
Noua si aparenta orientare catre UE indreptateste PPCD sa fie la guvernare,nu vad nici o contradictie.
 
Dar! PPCD NU e la guvernare. Nu are nici o şansă să influenţeze cumva guvernarea. Votul acordat lui Voronin este votul dat pentru schimbarea discursului acestuia. Mi se pare normal să încurajezi o asemenea schimbare, chiar dacă pare ceva incredibil.

Criticii lui Voronin uită că însuşi faptul că Voronin s-a apucat răstit la Moscova în aşa hal şi cere să-şi retragă armata a 14-a este de o mie de ori mai DUREROS pentru Moscova decât dacă o sută de PPCD-uri ar sta ani întregi în stradă, este o infrângere DUBLĂ pentru Kremlin: Moscova a investit în campania PCRM, in 2001, a aşteptat de la PCRM SUPUNERE, pe care N-A obţinut-o. În plus, PCRM este încă partidul care a obţinut acest procent covârşitor în 2005, deci reprezintă, vrei să recunoşti sau nu, electoratul nostru cam... :roll: Deci, atâta timp cât Voronin îşi menţine mesajul anti-Kremlin, e clar că trebuie susţinut.

Mesajul pro-UE al lui e mai puţin credibil, aici va trebui să facă proba sincerităţii sale, să mai vedem dacă se va ţine de cuvânt, dacă va îndeplini acele 10 puncte... Deşi, dacă s-a certat cu Rusia, nu prea are altă cale... :D
 
Back
Top