Vreau sa devin psihiatru!

Marra

New Member
Sfatuitzi-ma va rog!
In momentul de fata invat la liceu. Anul acesta finisez studiile liceale, dau bacalaureatul si ma gindesc sa-mi aleg profesia de medic psihiatru. Sigur de la inceput trebuie sa invat medicina generala iar apoi imi voi alege si profesia, despre aceasta deja sunt informata. Ati putea sa-mi dati o sugestie, un sfat la urmatoarea intrebare: ce ar trebui sa posede o persoana pentru a deveni un psihiatru bun? Va intreb aceasta deoarece imi fac griji ca alegind aceasta directie poate cindva sa nu ajung la concluzia ca acesta nu este vocatia mea sau inca si mai rau ca simplu nu pot lucra in acest domeniu. Sincer imi place foarte mult psihiatria, sunt o persoana altruista, insa nu as vrea sa fac o greseala destul de mare alegind acest domeniu si apoi intelegind peste 9 ani poate si mai mult ca nu e ceea ce vreau sau pot, deoarece eu inteleg prea bine ca voi avea de a face cu fiinte vii cu atit mai mult psihic bolnave. Daca cunoasteti vre-un psihiatru sau singur sunteti, va rog , datzi-mi un sfat.
 
salut, marra... esti tare faina. eu n-am intrebat pe nimeni ce ar fi cazul sa fac. si eu la fel voiam psihiatrie. da' am ajuns la psihologie.
ca sa devii psihiatru nu e suficient sa fii altruista. nu sunt sigura ca esti suficient de documentata in ceea ce priveste domeniul asta, sau poate judec in masura a ceea ce eram eu la bac. nu e doar ceea ce vezi la televizor, filme cu Jack Nick.,etc... auzi la radio(sunt convinsa ca nu doar de aici cunosti), vecini cu probleme. sunt oameni care realmente au nevoie de ajutor si sistemul nostru isi cam bate joc de ei. spitalul nostru, de la costiujeni, e infernal. asistentza e de cacat. conditii de cacat. femei cu hrishca in vagin, vene taiate vertical si orizontal, alcoolici care se cred Napoleon si de aia care-si freaca miinile pina iese sange crezind ca fac focul... medici care-si bat joc. sunt satui si ei. si se justifica cum ca... 'paliubomu is nebuni, n-ai ce face'... ii indopam/injectam cu pastile colorate ca sa stea linistiti. plus atitea la mina care nu-i imping sa faca ceva.

ceea ce nu inseamna ca n-ar trebui sa dai aici. :) e o stiinta absolut formidabila, dupa mine. regret f mult ca nu am incercat... dar eu si asha clachez usor. atmosfera e prea a dracului de dureroasa (am invatat timp de 3 saptamini un copil autist sa nu manince sapunul cind se spala pe maini- nu stiu daca m-am simtit vreodata mai bine- cel mai tare achievment din viata mea), doar de daca m-as fi dus in cercetare. copiii se uita la tine si nu stii daca ei chiar te vad. daca prezenta ta e cumva simtita. autism, copii down, schizofrenie, pci, sindrom convulsiv, retard metal, encefalopatie, hidrocefalie. nu stiu daca ceea ce am enumerat iti spune cu adevarat ceva. de ex. ceea ce cunoaste societatea in general despre schizofrenie, una din cele mai populare 'boli', nu reprezinta nici macar 10% din ceea ce reprezinta cu adevarat. iti spun asta ca sa nu fii influentata de lucruri care pot sa-ti para cunoscute, cind de fapt nu sunt deloc.

eu credeam ca nu-i nik mai tare decit sa inveti/citesti/studiezi subiecte ce tin de psihiatrie...
interesant, dar f complicat. tulburarile de senzatie, perceptie, etc... tipurile de halucinatii. sunt vreo 4 majore, care la rindul lor se divid in altele si tot asha... mecanismul lor. tulburarile de memorie, limbaj... pina si tulburarile debitului verbal... etc. okay. eu cred ca exagerez si vorbesc fara sa tin cont de faptul ca tu poti sa fii mai putin initiata.

pentru inceput ar fi cazul, cel putin, dak nu ai facut-o pina acum, sa vizitezi un centru pentru persoane cu dizabilitati mentale. e o lectie f buna. si o sa vezi cum te simti in mediul respectiv. daca te intereseaza scrie-mi pm. vezi cum stai cu medicinaaa... si anatomia... eu m-am axat mai mult pe latura psihopatologica.

n-ar fi cazul sa dai aici daca esti labila emotional si devii usor socata/impresionata de lucruri. e o munca extraordinar de stresanta.

sper ca am fost clara. si ca te-am ajutat cu ceva. avea sa fie destul de fain daca si mie cineva avea sa-mi arate macar 2 betze cind eram in locul tau.
 
iti multzumesc mult pentru mesaj.. eu nu pot spune ca shtiu despre psihiarie atit cit shtii tu la moment, insa in marea parte temele psihice fac parte in literatura mea preferata :))... da sigur, psihiatria nu este o joaca nu e ca in filme despre asta eu deja shtiu.. shi fara indioala ma uit la psihiatrie ca la o shtiinta .. insa problema mea este ca eu nu am avut de a face cu persoane psihic bolnave, shi ma tem ca in practica ceva nu va merge..
 
Pai daca te apuci de medicina, poti sa-ti faci practicile de vara intr-o sectie de psihiatrie.
 
Ziceam de practica de vara, nu de lucrarile practice din facultate. Practica de vara o faci incepand cu vacanta de dupa primul an; daca ai vreo cunostinta psihiatru, te bagi pe langa el.
 
Ai nervi sa rezisti sa ai langa tine persoane cu dezechilibre emotionale si deviatii de comportament?? Trebuie sa fii atenta deoarece este diferenta intre psihiatru si pshiholog.
 
Da si eu ma gandeam sa dau la psihologie...dar chestia cu psihiatria e prea "de tot"...cel putin din ceea ce a enumerat capsunica, acei termeni...e mult de munca pana a ajunge psihiatru....oricum "e placut oarecum" sa vezi lumea prin ochii unui bolnav mental... tinem legatura pe forum k si pe miane ma pasioneaza lucrurile astea !
 
Pentru a ajunge psihiatru, numai facand facultatea de medicina trebuie sa o faci...? o alta alternativa nu este...?
 
ACEASTA RECOMANDARE NU ESTE NUMAI PENTRU CEI CARE DORESC SA FIE PSIHIATRI DAR SI PENTRU CEI CARE DORESC SA FIE MANAGERI,POLITICIENI,VINZATORI,DAR SI SIMPLI PARTENERI DE FAMILIE.INTRATI AICI SI O SA INVATATI MULTE.ANUME TU CEL CARE DORESTI SA FII PSIHIATRU.CRED CA O SA REUSESTI: manipulare-kareti.blogspot.com

cert e un lucru : ca din trecut putem intelege prezentul dar uite sa zicem sa nu tragem atentia la trecut asa de tare cit trebuie sa tragem atentia la prezentul idn ziua de azi,de ce nu te uiti in jur si ai sa intelegi ca nu mai trebuie sulite si arcuri ca sa prinzi un cerb,sniper si poc,gata ii jos,.Cu acest exemplu fac referire la educatie,educatia care a fost cindva nu mai poate fi folosita azi,parerea mea este ca astazi,in zilele noastre oamenii pun tot mai mult pret pe dezvoltarea personala,pe psihologie umana etc etc.si cred ca asa este corect.

ian trageti un ochi pe aici,am gasit un blog interesant,ma fascinat pur si simplu.:

MANIPULARE-KARETI.BLOSPOT.COM
 
Marra;220164 said:
iti multzumesc mult pentru mesaj.. eu nu pot spune ca shtiu despre psihiarie atit cit shtii tu la moment, insa in marea parte temele psihice fac parte in literatura mea preferata :))... da sigur, psihiatria nu este o joaca nu e ca in filme despre asta eu deja shtiu.. shi fara indioala ma uit la psihiatrie ca la o shtiinta .. insa problema mea este ca eu nu am avut de a face cu persoane psihic bolnave, shi ma tem ca in practica ceva nu va merge..

persoanele cu probleme psihice se reateaza la psihiatru...
psihologul se ocupa cu altceva,vezi sa nu inveti din greseala altceva..........!!!!!
 
Back
Top