vreau sa-mi cumpar laptop bun.

shefu

New Member
salut oameni buni.
m-am gindit zilele acestea sa-mi cumpar un laptop. De mult i-mi doream un Sony caci stiam ca ele se fabrica in Japonia sau SUA.Acum cind cutreer prin magazine privesc cu dezamagire in spatele la laptopurile Sony cum scrie "Made in China".
Cunoaste cineva vreun brand care fabrica laptopurile in alta parte sau atita timp cit brandul este Sony nu conteaza tara care il produce.
 
shefu;221478 said:
atita timp cit brandul este Sony nu conteaza tara care il produce.
Cam asta e... toate se fac in China... daca e original n-ai de ce sa-ti faci griji. Si oricum nu cred ca mai gasesti pe cineva producand laptopuri in tara proprie. Asamblajul se face integral in China.
 
shefu;221478 said:
salut oameni buni.
m-am gindit zilele acestea sa-mi cumpar un laptop. De mult i-mi doream un Sony caci stiam ca ele se fabrica in Japonia sau SUA.Acum cind cutreer prin magazine privesc cu dezamagire in spatele la laptopurile Sony cum scrie "Made in China".
Cunoaste cineva vreun brand care fabrica laptopurile in alta parte sau atita timp cit brandul este Sony nu conteaza tara care il produce.

Se intampla ca lucrez ca tehnician PC.
Statistic vorbind, cel mai mic procent de defectiuni le constat la laptop-urile Acer. Personal, insa mi-am cumparat doua laptop-uri HP pentru ca s-au sticat si din astea multicele, dar 90% cu grafica nVidia.
Acer sunt mai ieftine, HP mai frumoase si au asistenta tehnica mai rapida, suportul tehnic mai bun.
In rest...Toshiba au un mic avantaj, au toate bluetooth, Asus in general calde si asistenta tehnica nitel cam lenta, Fujitsu-Siemens cam scumpe pentru ce au la bord, Packard Bell sunt asemenea cu Fujitsu dar daca designul e important pentru tine sunt in general minimaliste si retro cum imi plac mie.

Sincer, iti recomand Acer. Ca pret si caracteristici sunt OK. Daca iti iei Acer, iti recomand seria aspire.

Si eu personal prefer combinatia amd+ati. Ceva mai putina performanta, dar mai rar dau probleme.
Evita placile grafice integrate Intel daca vrei sa faci si un joc din cand in cand.

Cam atat iti pot zice.
 
multumesc de review, deja mi-am facut un plan.
Cit despre placile grafice integrate Intel sunt foarte dezamagit si eu, iar combinatia ATI+AMD chiar o cautam.
 
Back
Top