Web-mail gratuit cu 1 GB spatiu de la Google

dnd

New Member
Serviciul de la Google, numit Gmail, va include si o functie de cautare care le va permite utilizatorilor sa efectueze cautari printre mailurile primite si trimise.

Conform reprezentantilor companiei, utilizatorii vor putea introduce in campul de cautare termenii pe baza caruia vor putea sorta mesajele sau cauta printre cele vechi. Spectaculos este faptul ca serviciul gratuit va oferi un GB spatiu de stocare adica de 100 de ori peste nivelul concurentei, spatiu suficient pentru stocarea a 500.000 de pagini de e-mail.

Initial, serviciul va fi oferit doar unor utilizatori selectati, urmand ca in cateva saptamani acesta sa devina accesibil publicului larg.

Reprezentantii Yahoo si Microsoft au refuzat sa comenteze intrarea Google in noul domeniu de activitate. Analistii spun insa ca Google a carui tehnologie se regaseste in patru din cinci motoare de cautare, dintre cele existente va putea scutura destul de serios piata serviciilor gratuite de web-mail.

In prezent, Yahoo domina aceasta nisa, cu un numar de 52,6 milioane de utilizatori individuali pe luna doar in Statele Unite. Urmeaza Hotmail de la Microsoft cu 45,4 milioane de utilizatori si AOL, cu 40,2 milioane.

Pentru a-si finanta serviciul, Google va afisa link-uri publicitare referitoare la subiectul specific al mesajului e-mail. De exemplu, un e-mail in care un utilizator cere informatii despre un concert, ar putea fi insotit de un link publicitar al unei agentii care vinde bilete la acel concert.

http:\\www.moldova.cc

Stau acum shi ma gindesc...daca o sa fie real chestia asta...cite hdd le-or trebui? la urma urmei nici nu-mi inchipui cum e sa ai 1 GB spatiu pentru posta.
 
am citit si eu pe c|net cite sheva, intradevar se pare ca ii serioasa chestia, sa vedem atunci ce se intimpla :)
 
Eu cred totushi ca utilizatorii fideli a lui Yahoo shi Microsoft, vor ramine acolo, mai ales ca aceste ompanii vor fi nevoite sa-si mareasca volumul postii, ca raspuns lui Google...
 
Yey! Am primit o invitatie pentru gmail :)

Am si gasit un script care poate face redirect la toate mesajele pe care le am in format maildir /mbox spre adresa mea la gmail. Ceea ce e foarte comod (dar dureaza ceva timp, evident :))

Pina cind imi place -- interfata este simpla de folosit (shortcut-urile sunt foarte comode), este foarte rapid, labelurile si filterele sunt destul de practice. Cel mai tare lucru mi se pare search-ul -- extrem de rapid si bun!

Bineinteles ca nu voi folosi gmail ca emailul meu principal (sunt inca fan al POP3/IMAP), dar pentru backup si search gmail este ideal.
 
[K said:
]bay! da cu shi sa ympli un giga? tre sa ai conexiuni normale pentru asta!

Iaka daca de facut un script in Perl care sa stea pe un remote server, sa se conecteze la Gnutella sa faca search, sa alegi ce sa faca download si sa-l lasi sa se chinuie sa caute surse macar si pe o luna, iar cind termina sa-ti trimita fisierul pe mail si o notificare prin SMS, iaka atunci deodata dispare problema cu conexiunea normala si cu lipsa surselor in retelele p2p...

Blina, iaka daca ash ave si eu asha un script si un hosting ieftin pentru el...
 
Doomie said:
Yey! Am primit o invitatie pentru gmail :)
Am inteles ca daca ai gmail atunci poti sa inviti 3 prieteni ca si ei sa bineficieze de acest serviciu

asa ca da sa facem ca tot moldova.net sa aiba conturi la gmail

ex
1 invitatie o dai unui user moldova.net si 2 cui vrei tu

daca cineva e cointeresat pentru asa ceva atunci eu zic sa-i dam drumu ideei

deci astept invitatie din partea ta Doomnie :) si la randul meu eu pot sa dau 2 invitatii pentru moldova.net si 1 personala
 
De fapt atunci cind primesti contul nu poti invita pe nimeni. Abia acum am vazut "invite a friend to join gmail", dar scrie "you have 1 invitations left". Si pentru ca am promis ca o dau altcuiva, din pacate, nu mai am nimic pentru cei de pe aici :)

Dar cum mai apare ceva, va anunt eu. Oricum eu cred ca judecind dupa numarul de invitatii pe care le dau ei, gmail se lanseaza curind.
 
victor: la inceput au trimis invitatii la angajatii lor. aia, la rindul lor, au trimis la colegi si cunoscuti. dupa aia s-a produs (si se produce) un fel de "exponential growth" :)

cit despre "gmail is too creepy" -- eu cred ca oamenii astia sunt prea paranoici. tot timpul zic ca "1GB de PRIVATE INFORMATION" si compara cu yahoo sau hotmail sau ofera mai putin spatiu. uite acum si yahoo si hotmail ofera cu mult mai mult si sunt foarte sigur ca daca ai ceva obiectii la faptul ca "gmail se uita in emailurile tale" (atunci cind plaseaza publicitatea sau cind face spam filtering), dar, in acelasi timp, nu ai obiectii cind o face hotmail sau yahoo (care fac de fapt la fel, dar intr-un mod si mai grosolan in ceea ce priveste publicitatea), atunci esti pur si simplu ipocrit.

se mai aduce argumentul ca gmail nu incurajeaza stergerea mesajelor -- da de unde stiti voi ca hotmail sau yahoo le sterge vreodata? si de ce oare este (cel putin pentru mine) mai plauzibil ca yahoo sau hotmail sa se "give in" la tot felul de FBI atunci cind vine vorba de verificarea emailurilor?

sa privim lucrurile dintr-un alt punct de vedere -- daca ai ceva important si confidential de discutat, vei encripta neaparat discutia si, probabil, nu vei folosi un mail service gratuit pentru asta.
 
Back
Top