wi-fi in chisinau si moldova

am un laptop de ceva vreme si m-am dezabonat de la providerul meu vechi in speranta ca prind wi-fi pe gratis in oras... am gasit cate ceva si ma gandesc sa facem o harta a punctelor unde se poate accesa wi-fi gratis in oras si (de ce nu?) in tara...
Chisinau:
- Liceul teoretic „Gh. Asachi” – reteaua Hot-Dog, semnal bun, se poate sta pe scaunele din fata liceului, in statie
- bd. Moskova, la Monumentul Afganilor, exista cel putin 2 retele gratuite
- Hotelul „Jolly Allon”, merge prost, uneori este inchis de administratia hotelului...
 
majoritatea localurilor au deja wi-fi, doar ca e cu parola...
- Villa Pizza
- Admiral, str. Bucuresti, Departamentul Cultura al Primariei, parola era odinioara LENIN acum nu stiu daca s-a schimbat
- Delice D`ange
 
- Passepartout,
- Chateau,
- Cherry Cafe,
- Cafe Cafe

...asta unde eu am fost: semnal bun, fara parola.
 
Ah, da...Citron...da, K? Cel putin era, ca nu mai stiu care e situatia curenta. :D Eu confirm, Bier Platz, bun si gratis. :D
 
iata ce se poate intampla in 6 luni! :D
poate intr-o zi voi poposi pe undeva... ca sa bag in net fotografiile din laptop :D (acasa, la stationar, am net bun, tot normal... dar sunt unele piedici in calea de a baga fotshile)
 
internet mult, bun si gratis este la Bibilioteca Municipala "Hadeu", vis-a-vis de monumentul lui Stefan cel Mare si Sfant...parola: chisinau08 , semnalul bun, trebuie abonament la biblioteca si gata.. o problema: o singura priza cu 2 intrari in toata biblioteca...eventual, se poate colabora pentru un filtru, dar asta e o solutie provizorie...
de mentionat, biblioteca da si jumatate de ora internet gratuit la vreo 10 PC stationare...
p.s. wi-fi-ul de la Jolly Alon a disparut...
a aparut wi-fi si in Parlament dar e mai greu sa ajungi acolo :)
 
Andy's trebuie de scos din lista si de-l bagat in cea neagra. internet ei dau numai timp de vreo 20-30 minute, apoi blocheaza MACul pentru urmatoarele 4 sau 5 ore.
 
sediul central Victoriabank %) mi-au trimis spam pe posta:
De azi in filiala de pe str. 31 August, 141, aveti acces automat la Internet prin Wi-Fi absolut gratuit! ...adica din 2 sept cica.
 
se modernızeaza kapetss moldova asta .... eu cer scuze daca ceva cumva scrıu nu cum trebuıe de 20 de mınute ma vırcolesc pe sıteu asta sı nu pot da de capat ın prıvınta functıılor sı ın prıvınta temelor ... poate cıneva ma ghıdeaza un pıc
 
apoi blocheaza MACul pentru urmatoarele 4 sau 5 ore.
Trebuie de schimbat MAC'ul din cind in cind.

Nu stiu de ce au impus aceasta constringere; poate mai bine iti includ in nota de plata un name\pass, astfel incit data viitoare sa poti folosi internet fara constringeri.
 
Wi-fi e cam caca dupa umila mea opinie. Wimax e ok, dar inca nu prea implementat si cand va fi, va fi depasit. Mai bine 3G.
 
dixy;216231 said:
Wi-fi e cam caca dupa umila mea opinie. Wimax e ok, dar inca nu prea implementat si cand va fi, va fi depasit. Mai bine 3G.

la moldcell poti sa-ti iai acum modem 3G Huawei E220 la pretul 1500 lei si de 240 lei/luna ai 5Gb trafic si noaptea nelimitat. Pentru un internet mobil oferta e cea mai buna din tara si ma gindesc serios sa profit de ea, insa mai intii as vrea sa vad pe viu cum functioneaza acest modem si care sunt vitezele de transfer.
 
::[xupypr]::;217820 said:
e real oare ca sa se faca o retea mare wi-fi pe toata Moldova ??

pe toata Moldova nu are rost sa faci o retea Wi-Fi caci in zonele rurale nu prea o sa aiba cine sa se foloseasca.Dar sa fie facute in toate centrele raionale retele wi-fi cred ca ar fi minunat.
 
Back
Top