Wikipedia delireaza!!

o.. bine ca ai pus adresa la petitzie.. noi le-am scris chiar celor de la wikimedia cu cateva zile in urma.. ei cam se incapatzineaza...
 
credeam de fapt ca sunt mai multe semnaturi, cred ca lumea nu pre stie, sper acum sa se accelereze procesul, mi-e greata si sa ma uit pe pagina data
 
da pe mine m-o mirat ca linkul e mo.wikipedia.org shi nu md.wikipedia.org
shi in Timpul, sau Jurnal de Chishinau am citit articol despre pagina in cauza
 
am adaugat eu comentariu, dar nu cred ceva sa schimbe aceasta petitie online.. e foarte simplu sa adaugi cate voturi doresti acolo..

mo poate de la mongolia :)?

PS: acolo de fapt ii abrevierea limbii, care oficial la noi e "mo"...
 
pai nu, am inteles ca tre sa ai mail valid ca sa fie votul si comentariul tau akolo, bred caroce..ma enervez..cui i-o fi trasnit in cap?
 
o sa citez pe cineva.. (sper sa nu se supere ;) ):

"nu toata lumea e obsedata sa caute amageala. adevarul e ca in lume in general (dar in vest mai mult decat in est) sunt o mie de chestii unde poti sa minti foarte simplu. dar miza e pe buna credinta si incredere. si nu vei crede - dar FUNCTIONEAZA.?"
 
Otilia;163220 said:
N-am cuvinte..oare aia de acolo nu se intereseaza inainte sa faca asa ceva? WTF?
http://mo.wikipedia.org

S-a mai cerut eliminarea Wikipediei moldoveneşti şi chiar s-a votat pentru asta:
http://mo.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Alegeri

http://meta.wikimedia.org/wiki/Proposals_for_closing_projects/Closure_of_Moldovan_Wikipedia

Tot nu s-au hotărît s-o şteargă, dar au pus un anunţ la prima pagină legat de Wikipedia română şi văd că nu mai apar articole noi.
 
alyyy;163250 said:
singurul mod de a nu av enerva e sa il evitati si gata...........
yes, master!

alyyy, ap iaka din cauza la asha atitudine suntem ceea ce suntem ca tzara...
mai asculta oleaka de Rage Against The Machine, face bine...
 
Si eu zic ca ina sa cazuri nu se poate de ignorat, oh no! Eu, personal, m-am saturat pina peste git sa ma cert cu toti boii ca sa demonstrez ca limba moldoveneasca e doar o corcitura (din cauza accentului si a rusismelor) a limbii romane, ca de fapt e acelasi vocabular si aceeasi limba...ca acum inka sa-mi bage in fata ochilor aceasta pagina web geniala ca : "vot videsh? ia je govoril shto raznie iaziki"? no fucking way. in unele chestii daca nu iti aperi istoria o sa ajungem ca in general suntem rude cu ciuckile, cu limba moldoveneasca sora cu limbile slavone si cu grafie kirilitsa in skoli...asta e deja prea de tot.
 
Otilia;163263 said:
Si eu zic ca ina sa cazuri nu se poate de ignorat, oh no! Eu, personal, m-am saturat pina peste git sa ma cert cu toti boii ca sa demonstrez ca limba moldoveneasca e doar o corcitura (din cauza accentului si a rusismelor) a limbii romane, ca de fapt e acelasi vocabular si aceeasi limba...ca acum inka sa-mi bage in fata ochilor aceasta pagina web geniala ca : "vot videsh? ia je govoril shto raznie iaziki"? no fucking way. in unele chestii daca nu iti aperi istoria o sa ajungem ca in general suntem rude cu ciuckile, cu limba moldoveneasca sora cu limbile slavone si cu grafie kirilitsa in skoli...asta e deja prea de tot.

Personal nu am inteles ce dracu scrie acolo doar ce am inteles de la voi.In principiu asta se si urmareste sa se demonstreze ca romanii si moldovenii sunt 2 natii diferite.Nici nu ar trebui sa se mai pronunte expresia "limba moldoveneasca",ce dracu eu vorbesc limba banateana?
Ar trebui sa va certati cu "toti boii" care sustin asa o aberatie,nu numai tu ,cu cat vor fi mai multi certareti cu atat mai bine,altfel cretinii care au interesul sa va slavonizeze,vor reusi in demersul lor.
 
Asa zisa Wikipedia moldoveneasca a fost infiintata de un adolescent din SUA care nu vorbeste deloc limba romana. Probabil a facut-o din teribilism. Ideea e ca s-a pus problema desfiintarii ei si acum lucrurile sunt destul de neclare. In sensul ca inca e tot acolo, dar nu mai prea apar articole noi.

Destul de putini moldoveni si-au exprimat parerea in momentul votului pentru desfiintare, probabil ca putini folosesc Wikipedia. Si eu sunt de parere ca trebuie reactionat la actiuni de genul asta. Si in general romanii din Romania o fac, insa e nevoie ca si cei din Basarabia sa o faca.
 
:)) ... nu-mi venea sa cred. alyyy asculta-l pe khama, zice un adevar acum. Ma uimesc totusi de prostia omeneasca... de unde vin idiotii de acest gen?
 
Back
Top