www.filat.md

myajia

New Member
Declaraţia grupului de iniţiativă pentru constituirea Partidului Liberal Democrat din Moldova

Stimaţi concetăţeni,

Noi, membrii grupului de iniţiativă pentru constituirea Partidului Liberal Democrat din Moldova, constatăm că în Republica Moldova puterea în stat este uzurpată de clanurile oligarhice, justiţia este subordonată, mass media este controlată, libertăţile şi drepturile cetăţenilor sunt în permanenţă îngrădite, izolarea internaţională a devenit sufocantă, iar exodul populaţiei a luat proporţii devastatoare. Sărăcia creată prin atitudinea iresponsabilă şi criminală a guvernării a devenit cartea de vizită a Republicii Moldova. Clasa politică tributară trecutului, deşi chemată să asigure buna funcţionare a instituţiilor democratice este epuizată şi incapabilă de a răspunde noilor provocări.

...

http://www.filat.md/blog/
 
am fost azi la conferinta de presa:)...

ce sa zic...sala plina...mult interes...echipa pregatita...speachuri frumoase...

Mi-a parut atat de straniu sa-l vad pe Mihai Godea langa Filat...am tot ras de asta:D...si m-a mirat prezenta lui Veaceslav Negruta...

Alexandru Tanase se uita la mine:D...asha-i de frumusel...uhhh....

Ma intrebau dupa asta colegii mei daca le voi da votul meu pentru urmatoarea electorala din 2009...nush ..vedem:D...
 
HKBD;200609 said:
A cam plouat in ultima vreme era si de asteptat deja o noua ciuperca :)

o sa mai apara si altele pana in 2009... Nu e pentru prima data
Mie filea imi aminteste putin pe braghis la inceput de cariera politica, la fel de napijanii era, doar ca era ceva mai activ :)
 
militant;200619 said:
o sa mai apara si altele pana in 2009... Nu e pentru prima data
Mie filea imi aminteste putin pe braghis la inceput de cariera politica, la fel de napijanii era, doar ca era ceva mai activ :)
ele n-au decat sa apara.
dar ce folos din partidele fara perspectiva care duc doar la consumul exagerat de hartie in timpul alegerilor? fiecare partid trebuie apreciat si/sau criticat dupa alegeri. Daca nu reuseste sa adune voturi nici cate semnaturi a adunat pentru formare - trebuie inlaturat de pe arena.
de ce mai exista partide care acumuleaza 81 voturi pe tara? ( http://www.alegeri.md/ )

Dar, sa fim realisti, Vlad Filat a aratat ca are idei conrete si ca nu incepe proiectul doar pentru a se zbate pentru a atinge pragul de 3%. Vrea sa faca ceva, si atat timp cat exista oameni care sunt gata sa-i ofere increderea, oameni nemultumiti, si cat mai exista libertatea de a alege - merita asculat, desi nimeni nu e obligat sa o faca.
 
Acest Vlad Filat pare cam obosit si are toate sansele sa ajunga un nou Urechean. Nu prea are carisma de lider, iar discursurile sale seamana cu cele ale lui Brejnev.Ar trebuie sa-i dati energizante gen Red Bull.
 
ag_gavril;200725 said:
ele n-au decat sa apara.
dar ce folos din partidele fara perspectiva care duc doar la consumul exagerat de hartie in timpul alegerilor? fiecare partid trebuie apreciat si/sau criticat dupa alegeri. Daca nu reuseste sa adune voturi nici cate semnaturi a adunat pentru formare - trebuie inlaturat de pe arena.
de ce mai exista partide care acumuleaza 81 voturi pe tara? ( http://www.alegeri.md/ )

Dar, sa fim realisti, Vlad Filat a aratat ca are idei conrete si ca nu incepe proiectul doar pentru a se zbate pentru a atinge pragul de 3%. Vrea sa faca ceva, si atat timp cat exista oameni care sunt gata sa-i ofere increderea, oameni nemultumiti, si cat mai exista libertatea de a alege - merita asculat, desi nimeni nu e obligat sa o faca.

Filat deja a demonstrat ce poate cat timp a fost la putere. A nu se uita ca detinut fotoliu de ministru de stat, a fost si directorul departamentului de privatizare. Stim foarte bine ce scenariu trist a avut aceasta "prihvatizare" pentru intreaga populatie care nu isi reveni nici pana acum.
Filat este deja compromis din cap pana in picioare. Trecutul sau criminal nu cred ca poate fi asa de usor lustruit prin mesaje demagogice.
Faptul ca e tanar ma revolta si mai mult. Atata de mic si deja a reusit sa fac atatea magarii!
 
Originally Posted by ag_gavril
ele n-au decat sa apara.
dar ce folos din partidele fara perspectiva care duc doar la consumul exagerat de hartie in timpul alegerilor? fiecare partid trebuie apreciat si/sau criticat dupa alegeri. Daca nu reuseste sa adune voturi nici cate semnaturi a adunat pentru formare - trebuie inlaturat de pe arena.

Las-să apară ... noi chiar trebuie să încurajăm asta. Suntem un sistem democratic, pluripartidic. Anume concurenţa asta între partide crează valoare ... mai pe scurt ei se bat, dar câştigă societatea. Asta e principiul după care se ghidează toate societăţile democratice. Ori la noi e un singur partid, care conduce cu totul ... iar rezultatele se văd foarte bine.
La noi în ţară minuni nu va face nici un partid dacă va fi lăsat singur la putere. Aşadar, lupta politică trebuie să se ducă în favoare societăţii. Oamenii trebuie să înveţe să conducă, să creeze locuri de muncă, să aducă bunăstare societăţii.
 
ceva timp in urma am fost la debate! cum credeti d.filat era prezent! adik se facea ca este interesat de ceea ce vb copii! adik facea fatza ca e ffff preocupat de problemele elevilor! ma tot uitam la el, credeam ca o sa adoarma "ascultind" nsici numi venea sa cred ca .... el ... asa o persoana importnta ;.... asculta asa aberatii... sarmanu..... imi era mila...... se facea ca asculta... drept ca.... cam prea des se uita la ora ! sapoi in final ca sa fac o mika cincluzie (tipa la seia sio auzit) a inceput cu niste aberatzii adik sasi reclameze partidul! deoarece numai acest partid poate .... depasi orice problema:)
 
militant,
kind a fost el directorul departamentului de privatizare?
ce scenariu trist a avut aceasta? si cind a avut loc scenariul?

Trecutul sau criminal... Krezi ka bogati sunt numai criminalii? sau ai dovezi konrete pentru ceea ce zici?

e o problema a moldovenilor, acei proshti sau lenoshi, kare shtiu doar sa indeplineaska ordini, tind sa zika ka cine are bani - i-a furat, pentru ka uite eu lukrez shi n-am. shi daka konkurentsii mai imping astfel de zvonuri, e shi mai kredibil...

incaerka sa faci ceva cu viatsa ta. nu invidia viatsa altora.
 
Back
Top