XML

deci: XML e foarte dinamic in administrarea paginilor web dupa cum am intsles... e compatibil cu cgi, perl :smile:
evisoft: povesteshte-ne
 
Ei uitativa si eu ce articolas am lipit.

Ce este XML?
Extensible Markup Language (XML) este un limbaj universal pentru web (si nu numai). El da dezvoltatorilor in puterea de a distribui datele pentru o gama larga de aplicatii, si iti si le permite de a le crea dezvolatatorilor propriile lor structuri de date. El deasemenea este ideal pentru transferul de date server-to-server.


Va inlocui XML, HTML?
XML ofera mai multa flexibilitate, insa nu intocmai poate inlocui HTML, adica in final oricum se genereaza o structura XHTML pentru a afisa datele in browser. Adica XML se transforma in XHTML cu ajutorul XSLT.


Care sunt beneficiile XML fata de HTML?
Aici sunt doar unele pe care eu le-am la moment in minte.
1. Distribuie datele pentru calcularea lor locala. Datele pot fi livrate la calculator si se pot face operatii, analize cu ele foarte usor, sau afisare lor in browser in format html. Accesul la aceste date se face cu ajutorul DOM (Document Object Model)
2. Ofera o vizibiliate umana a datelor (datele sunt in format textual).
3. Integreaza structuri de date de la diferite surse.
4. Pot descrie date a multor aplicatii. Deoarece este estensiblic, el descrie si date pe care le poarte in sine.
5. Mareste performantele prin granularea datelor. Adica datele pot veni pe bucati de la server si parserul le proceseaza si le afiseaza in ordinea venirii. (e comod cind ai table foarte mari si evident cind a aparut primul rand poti sa-l afisezi)

Exemple reale unde poate fi utilizat XML
XML poate fi utiliza aproape in orice domenii de la web site-uri la programare distribuita. Iada doar citeva.
1. Business-to-business transport. Datele business – invoice-uri.
2. Programare distribuita. Este ideal pentru programare distribuita deoarece poate fi analizat de catre orice platforma.
3. Arhitectura Web site. Paginile web pot fi pastrate in XML si doar in bowser de a fi tranformate intr-ul format adecvat de citire.
4. Operatii cu bazele de date. Datele pot fi luate cu ajutorul SQL generat XML si transmis mai departe la prelucrare.
5. Managementul documetelor. Orice document poate fi pastrat in XML. si acest document se poate citi pe toate platformele.

Pentru cei care sunt interesati de Web pot sa v dau un exemplu:
Eu am un site care doresc sa fie vazut sub toate platformele. Respectiv eu am documente XML, noutatii...., contruiesc designul si il plases in XSL pentru fiecare platforma, browser, inclusiv si telefoane wap, palmtopuri, web tv...
Cind vine requestul de la user eu doar stabilesc platforma si trasform fisierul XML si XSL respectiv ca sa capat un XHTML pentru platforma utilizatorului si apoi trimit rezultatul.

Mai pe scurt un fisier HTML include in sine Date reale si designul – XML poarte in sine doar datele reale designul este plasat in XSL.
Asa ca sa contruiesc un web page trebuie sa cunosti si XSL care la rindul lui tot este in format XML.
 
Date XML se pot citi din fisier si transforma in obiect (tree) care e foarte usor de analizat si manipulat.
Sunt parsere DOM si SAX. DOM pune intregul fisier in memorie si il analizeaza, SAX doar parcurge fisierul si genereaza niste eventuri.
Sunt o multime de parsere, pentru php, perl, c++, delphi, java. Majoritate se conduc de standardul W3C.
Asa ca XML il poti analiza sub orice platforma in orice limbaj.
Eu prefer MSXML e cel mai cool dar e numai pentru windows :sad:( asa ca am cumparat la 250$ un parser sun Kylix. Aveam si unul free da nu-mi placea cum lucreaza.
 
Unele tipsuri care nu le poate executa HTML numai in XML poati face:
Sa sortezi datele direct la client fara a face inca un request la server, sa le filtrezi, sa le prelucrezi, sterge, adauga si apoi sa trimiti inapoi rezultatul al server
 
Da vad ca e c-am rau cu XML la noi in Moldova, da eu aveam mari sperante, bine ca pe la Politeh le mai impinge ceva despre XML Besliu ca studentii nu vor sa mai invete nimic nou :sad:
 
Noroc lume.
Mask, m/f, ii plin Inetu de docuri pe XML.
evisoft - ai uitat sa spui cite ceva despre DTD :smile:
Eu nu am folosit XML p/n web, doar p/n B2B applications, cool, insa ce e drept cam hraparet la resurse...
Inca un parser p/n XML de la IBM: xerces, ce-i drept varianta p/n C++ are memory leak-uri ,Java parseru lucreaza normalino, si pare-se e free.
 
evisoft, referitor la cele spuse de tine ca e cam rau cu XML-ul la noi, nu e chiar asa, cunosc destule persoane care il cunosc f. bine, Mask, chiar cite cineva din cunoscutii tai :smile:
 
Back
Top