Ziariştii români dispăruţi în Irak

Da dar cu ea nu cred ca am jignit vreo persoana de pe forum. si nici de mafia araba nu scria nimic acolo
 
crs said:
Da dar cu ea nu cred ca am jignit vreo persoana de pe forum. si nici de mafia araba nu scria nimic acolo

i-am spus c "presa romneasc", pe care o citai tu ca o prob irefutabil, este arabofob, iar chestia cu presa care a devenit cea mai mare putere este o afirmaie lipsit de orice temei.
 
ma refeream la mass-media. Ti-am dat si exemplul cu iraq-ul. Ce temei mai vrei? Mass-media poate fi trasa la raspundere pt. ceea ce sustine; de ce nu a actionat-o cineva daca a batut cimpii?(asta pt. partea romana).
 
crs said:
ma refeream la mass-media. Ti-am dat si exemplul cu iraq-ul. Ce temei mai vrei? Mass-media poate fi trasa la raspundere pt. ceea ce sustine; de ce nu a actionat-o cineva daca a batut cimpii?(asta pt. partea romana).

Exemplul cu Irak nu demonstreaz ce susii tu, ci ceea ce spun eu: c presa din Romnia este una de trei parale, cu foarte puin credibilitate i chiar i mai puin influen.
 
Exemplul cu Iraq -ul: la inceputul razboiului americanii inregistrau victorie dupa victorie, fara a avea pierderi si asta pina cind Al-Jazerra (televiziune ce nu are drepturi de emisie in SUA) a transmis imagini cu niste piloti-prizonieri (unul batut bine, etc).Acea transmisie i-a facut pe americani sa recunoasca faptul ca au avut si ei pierderi (si sa interzica Al-jazerra). Asta e un exemplu al puterii ce o are mass-media. Americanii de ce nu au transmis si razboiul din Iugoslavia? Nu au avut interes. Ai vazut Farenheit 911? Ce parere ai?
 
crs said:
Exemplul cu Iraq -ul: la inceputul razboiului americanii inregistrau victorie dupa victorie, fara a avea pierderi si asta pina cind Al-Jazerra (televiziune ce nu are drepturi de emisie in SUA) a transmis imagini cu niste piloti-prizonieri (unul batut bine, etc).Acea transmisie i-a facut pe americani sa recunoasca faptul ca au avut si ei pierderi (si sa interzica Al-jazerra). Asta e un exemplu al puterii ce o are mass-media. Americanii de ce nu au transmis si razboiul din Iugoslavia? Nu au avut interes. Ai vazut Farenheit 911? Ce parere ai?

Am vzut ce a transmis BBC, care era mai corect i dect Al Jazeera i dect CNN sau Fox. "Americanii nu au transmis rzboiul din Iugoslavia" asta cine i-a spus-o? Iar propagandfa lui Michael Moore nu m intereseaz.
 
De ce nu te intereseaza propaganda lui Michael Moore? Am impresia ca accepti doar stirile ce-ti comvin. Cred ca stii ca Al-Jazerra a esit cel mai bun post de stiri in anul respectiv si nu eu am fos cel care a ales asta.
 
crs said:
De ce nu te intereseaza propaganda lui Michael Moore? Am impresia ca accepti doar stirile ce-ti comvin. Cred ca stii ca Al-Jazerra a esit cel mai bun post de stiri in anul respectiv si nu eu am fos cel care a ales asta.

Nu eti convins c Michael Moore este propagandist de stnga? i te-a ruga s-mi sursa tirii cu Al Jazeera cel mai bun post, unde? Poate n lumea arab.
 
Si ce daca e de stinga? si chiar de ar fi doar in lumea araba, pt. a cunoaste un adevar trebuiesc ascultate cit mai multe.diferite pareri iar adevarul sa-l deduci singur nu sa-l iei pe tava dupa cum ti-l servesc altii.
 
crs said:
Si ce daca e de stinga? si chiar de ar fi doar in lumea araba, pt. a cunoaste un adevar trebuiesc ascultate cit mai multe.diferite pareri iar adevarul sa-l deduci singur nu sa-l iei pe tava dupa cum ti-l servesc altii.

Michael Moore nu spune "adevrul", ci face propagand mpotriva regimului Bush. Citete i pe criticii lui Moore, ca s vezi ct de "adevrate" sunt filmele lui. Cu Al Jazeera vd c ai bgat-o sub pre.
 
Daca nu spune adevarul de ce nu e tras la raspundere pt. calomnie, etc? In america stiu ca se poate sa-l dai in judecata pt. asa ceva. Sau nu are Bush bani de proces?
Cu Aljazeera acum caut pe net dar nu prea stiu pe unde...
 
crs said:
Daca nu spune adevarul de ce nu e tras la raspundere pt. calomnie, etc? In america stiu ca se poate sa-l dai in judecata pt. asa ceva. Sau nu are Bush bani de proces?
Cu Aljazeera acum caut pe net dar nu prea stiu pe unde...

S-i spun un secret: nu exist infraciunea de calomnie mpotriva Preedintelui Statelor Unite, deoarece nu exist precedent.

Cu Al Jazeera mai caut. i aici ca i la toate afirmaiile tale vorbeti dup ureche. i n general eti foarte prost informat.
 
Da, sint prost informat dar asta nu inseamna ca am/nu am dreptul sa jignesc userii. Ce daca nu exista precedent - totul are un inceput, nu?
 
crs said:
Da, sint prost informat dar asta nu inseamna ca am/nu am dreptul sa jignesc userii. Ce daca nu exista precedent - totul are un inceput, nu?

Ce dac? sta e un lucru elementar care se pred n anul nti n orice coal de jurnalism american (stai linitit c n-ai anse s ajungi acolo): n dreptul cutumiar american aceast lips de precedent are valoare de lege.
 
Stau foarte linistit, nici nu am de gind sa ajung la o scoala de jurnalism (banuesc ca la asta te referi). Cu notiunile de drept - acea limba de lemn - stau f. prost. Dar nu cred ca am nevoie de toate astea pt. a face o gluma. Si nici nu prea imi explic cum poate cineva sa-l ponegreasca pe presedintele unui sta in public si fara a avea motive intemeiate fara sa pateasca nimic (fara sa fie supus legii). Iar daca tu stai f. bine cu politica/legislatia nu trebuie sa privesti lumea asa de sus ca si tu la rindul tau esti slab in anumite domenii iar asta nu le da dreptul celor ce stau bine la domeniul respectiv sa te jigneasca.
 
crs said:
Stau foarte linistit, nici nu am de gind sa ajung la o scoala de jurnalism (banuesc ca la asta te referi). Cu notiunile de drept - acea limba de lemn - stau f. prost. Dar nu cred ca am nevoie de toate astea pt. a face o gluma. Si nici nu prea imi explic cum poate cineva sa-l ponegreasca pe presedintele unui sta in public si fara a avea motive intemeiate fara sa pateasca nimic (fara sa fie supus legii). Iar daca tu stai f. bine cu politica/legislatia nu trebuie sa privesti lumea asa de sus ca si tu la rindul tau esti slab in anumite domenii iar asta nu le da dreptul celor ce stau bine la domeniul respectiv sa te jigneasca.

Cred ca trebuie sa realizezi un lucru care iti va folosi mult in viata: cand nu stii, nu te baga.

Despre "ponegrirea" sefului statului: in Statele Unite, care combina dreptul de cod - scris, cu dreptul cutumiar - nescris, exista acest principiu de bun simt: cu cat cineva este mai sus in ierarhia sociala, cu atat este mai putin protejat de critici sau chiar delicte de presa, cum ar fi calomnia sau intruziunea in viata personala. Este greu de inteles pentru unul ca tine, pentru care democratia este o experienta de doar cativa si in care modelul francez de lez majestate reprezinta o fascinatie.
 
solara said:
Rapitorii imi par gainari; ori e vreo reglare de conturi cu ghidul lor irakian (dar totusi parea prea relaxat, asa cracit pe jos), ori ii vand altora mai descurcareti - si atunci se impute cu adevarat treaba.
Din ce-am vazut pe la tv, pana acum nu m-a convins nimeni ca paturile alea jalnice, lipsa textelor din Coran si "figurile relaxate" (spun ei - mie numai irakianul mi s-a parut nepasator) ar fi semn bun, adica ar mirosi a inscenare. Am vazut imagini comparative: o frantuzoaica aparea intr-o filmare in fata unei mese cu portocale si banane :crazy: Imaginile cu cei 2 francezi sunt si mai "atipice" (e la moda cuvantul zilele astea): unul se scarpina la nas in timp ce celalalt spune revendicarile (pai daca nici astia nu pareau relaxati...). Da, dom`ne, nu-i misto inregistrarea, nu te trec fiori pt ca aia n-au cagule negre si nu recita din Coran, nu place jurnalistilor romani de-acasa :crazy: (dintre toti, numai Emil Hurezeanu mi s-a parut ca stie despre ce vorbeste, restul poate se mint singuri ca totul este bine)

Cititi acest posting si spuneti-mi ce va frapeaza mai mult: ignoranta sau cinismul?
 
Dupa cum spuneam nu trebuie sa fii preot sau sa stii absolut toate "treburile preotesti" pt. a spune un banc cu preoti, la fel nu trebuie sa fii politai/militian pt. a spune o gluma cu/despre ei, la fel nici nu trebuie sa fii mare politician sau jurist pt. a face o gluma politica.
Este greu de inteles pentru unul ca tine, pentru care democratia este o experienta de doar cativa si in care modelul francez de lez majestate reprezinta o fascinatie.

Eu cred ca voi intelege daca-mi va explica cineva si daca as avea interesul sa pricep asa ceva. Dar problema cred ca e la tine - cred ca tu nu intelegi ce e aia o gluma. Ma mir ca nu m-ai pus sa-ti traduc si textul (sau nu ai zis ca e alineat la stinga - aici ma scoteam :D ).

PS:
Nu e obligatoriu sa tot dai citate, stiu ce am scris; Daca totusi insisti da doar partea care vrei sa o comentezi)
 
crs said:
Dupa cum spuneam nu trebuie sa fii preot sau sa stii absolut toate "treburile preotesti" pt. a spune un banc cu preoti, la fel nu trebuie sa fii politai/militian pt. a spune o gluma cu/despre ei, la fel nici nu trebuie sa fii mare politician sau jurist pt. a face o gluma politica.
Este greu de inteles pentru unul ca tine, pentru care democratia este o experienta de doar cativa si in care modelul francez de lez majestate reprezinta o fascinatie.

Eu cred ca voi intelege daca-mi va explica cineva si daca as avea interesul sa pricep asa ceva. Dar problema cred ca e la tine - cred ca tu nu intelegi ce e aia o gluma. Ma mir ca nu m-ai pus sa-ti traduc si textul (sau nu ai zis ca e alineat la stinga - aici ma scoteam :D ).

PS:
Nu e obligatoriu sa tot dai citate, stiu ce am scris; Daca totusi insisti da doar partea care vrei sa o comentezi)

Schimbul ulterior de mesaje a dovedit c nu era o glum i a relevat cteva lucruri interesante despre tine.
 
Daca nu era o gluma ce era? Spunemi tu ce ai vazut serios in textul ala scris in araba? Ce fraze din el te-au deranjat?
 
Back
Top