Zilele Basarabiei la Timisoara

Marius

New Member
In perioada 25-27 martie 2004 are loc la Timisoara a 4-a editie a zilelor Basarabiei. Din 2001, la Timisoara n fiecare an se aniverseaz astfel unirea Basarabiei cu Romnia (27 martie, dup calendarul vechi; dup noul calendar ar trebui s se aniverseze pe 9 aprilie). Din program semnalez: festivalul filmului basarabean (toate cele 3 zile), mas rotund, spectacole, concert (invitati: Gndul Mtei, In Quadro, Snails, Musica Neagr).
Cu acest prilej a iesit de sub tipar primul numr al revistei "Nota bene", intitulat "Revista studentilor basarabeni". In revist, alturi de oameni de cultur timisoreni precum Adrian Dinu Rachieru sau Marcel Tolcea, semneaz si nume necunoscute, cred c e vorba de studenti basarabeni care studiaz la Timisoara: Nicolae Federiuc, Diana Luchian, Laura Luchian, Lucia Rzmerit, Marina Turcanu, Ruslan Rosca, Bogdan Miron. Revista se distribuie gratuit, iar tirajul notat pe ea este 2000 exemplare.
 
Shi la Cluj se comemoreaza zilele astea actul din 27 martie 1918. Shi la Chishinau (au loc simpozioane shi conferintze shtiintzifice), dar presa oficiala nu se garbeshte sa faca public acest lucru.
 
lia said:
Shi la Cluj se comemoreaza zilele astea actul din 27 martie 1918. Shi la Chishinau (au loc simpozioane shi conferintze shtiintzifice), dar presa oficiala nu se garbeshte sa faca public acest lucru.

Ceea ce este gesit, intrucat 27 martie e pe stil vechi. Pe stil nou e 9 aprilie.
 
Filip Antonio said:
lia said:
Shi la Cluj se comemoreaza zilele astea actul din 27 martie 1918. Shi la Chishinau (au loc simpozioane shi conferintze shtiintzifice), dar presa oficiala nu se garbeshte sa faca public acest lucru.

Ceea ce este gesit, intrucat 27 martie e pe stil vechi. Pe stil nou e 9 aprilie.

Shtiu, dar se comemoreaza data, nu perioada de timp trecuta. Ca doar pe declaratzia Sfatului Tzarii sta data de 27 martie, nu de 9 aprilie... :-?
 
lia said:
Filip Antonio said:
lia said:
Shi la Cluj se comemoreaza zilele astea actul din 27 martie 1918. Shi la Chishinau (au loc simpozioane shi conferintze shtiintzifice), dar presa oficiala nu se garbeshte sa faca public acest lucru.

Ceea ce este gesit, intrucat 27 martie e pe stil vechi. Pe stil nou e 9 aprilie.

Shtiu, dar se comemoreaza data, nu perioada de timp trecuta. Ca doar pe declaratzia Sfatului Tzarii sta data de 27 martie, nu de 9 aprilie... :-?

Ce vorbesti? Dar Unirea Transilvaniei nu a fost la 18 noiembrie? De ce se aniverseaza la 1 decembrie?
 
Probabil pentru ca spre deosebire de Basarabia, unirea Transilvaniei nu este comemorata, ci SARBATORITA (aniversata adica)... Cel putzin eu asha imi explic faptul ca istoricii fac anume azi simpozionul dedicat acestei date...

P.S. In plus, din cate shtiu, pe 1 Decembrie se aniverseaza Unirea Principatelor Romane, nu doar a Transilvaniei. Sau greshesc?
 
neseriozitate

Am vrut s merg si eu azi la gala filmului basarabean care era trecut n program. Am aflat c nu e la cinema Studio, cum era scris n program, ci la cinema Timis. Apoi am aflat c filmul ("Strada felinarelor rosii") nu e de la ora 21, cum era scris n program, ci la ora 22. Mcar la cinema Timis era afisat c se tine gala filmului basarabean.
Dar la ora 22 - nimeni. Am aflat c filmul s-a anulat.
Un prieten mi-a spus c nici ieri nu s-a prezentat nici un film, c au fost probleme cu aparatura. Dar n-am priceput de ce nu au anuntat anularea filmului, nici mcar vnztorul de bilete de la cinema nu stia de anulare, poate voia omul s plece acas.
 
lia said:
Probabil pentru ca spre deosebire de Basarabia, unirea Transilvaniei nu este comemorata, ci SARBATORITA (aniversata adica)... Cel putzin eu asha imi explic faptul ca istoricii fac anume azi simpozionul dedicat acestei date...

P.S. In plus, din cate shtiu, pe 1 Decembrie se aniverseaza Unirea Principatelor Romane, nu doar a Transilvaniei. Sau greshesc?

Da, 1 decembrie e ziua Romaniei, si cred ca nu este important cand anume se comemoreaza/sarbatoreste ci ca se face ceva, isi mai aduce aminte lumea de ceva. Pe cand in moldova nu prea se rup in figuri sa faca ceva.
 
creator said:
lia said:
Probabil pentru ca spre deosebire de Basarabia, unirea Transilvaniei nu este comemorata, ci SARBATORITA (aniversata adica)... Cel putzin eu asha imi explic faptul ca istoricii fac anume azi simpozionul dedicat acestei date...

P.S. In plus, din cate shtiu, pe 1 Decembrie se aniverseaza Unirea Principatelor Romane, nu doar a Transilvaniei. Sau greshesc?

Da, 1 decembrie e ziua Romaniei, si cred ca nu este important cand anume se comemoreaza/sarbatoreste ci ca se face ceva, isi mai aduce aminte lumea de ceva. Pe cand in moldova nu prea se rup in figuri sa faca ceva.

Transilvania s-a unit cu Romania la 18 noiembrie/1 decembrie, iar Basarabia la 27 martie/9 aprilie. De ce prima data se aniverseaza pe nou, pe cand a doua pe vechi? Ce-o fi asa de greu de inteles?
 
Filip,eu nu stiu care este varsta ta si ocupatia ta ( si nici nu ma intereseaza ) dar tu ai grave probleme relationele.
 
nutu said:
Filip,eu nu stiu care este varsta ta si ocupatia ta ( si nici nu ma intereseaza ) dar tu ai grave probleme relationele.

Nutule eu nu stiu ce doresti tu din partea mea, dar stiu ca esti plin de resentimente si venin. Nu mi-ai raspuns la intrebare: parintii tai sunt nascuti in Franta sau fac parte din "invazie"?
 
Filip Antonio said:
nutu said:
Filip,eu nu stiu care este varsta ta si ocupatia ta ( si nici nu ma intereseaza ) dar tu ai grave probleme relationele.

Nutule eu nu stiu ce doresti tu din partea mea, dar stiu ca esti plin de resentimente si venin. Nu mi-ai raspuns la intrebare: parintii tai sunt nascuti in Franta sau fac parte din "invazie"?

:o Ce ai vrut tu sa zici prin asta? Deseneaza-ne, poate nu te intelegem, stii tu, marea masa..alea-alea.

Are probleme, asta e sigur :lol: .
 
creator said:
Filip Antonio said:
nutu said:
Filip,eu nu stiu care este varsta ta si ocupatia ta ( si nici nu ma intereseaza ) dar tu ai grave probleme relationele.

Nutule eu nu stiu ce doresti tu din partea mea, dar stiu ca esti plin de resentimente si venin. Nu mi-ai raspuns la intrebare: parintii tai sunt nascuti in Franta sau fac parte din "invazie"?

:o Ce ai vrut tu sa zici prin asta? Deseneaza-ne, poate nu te intelegem, stii tu, marea masa..alea-alea.

Are probleme, asta e sigur :lol: .

Vezi dacă te bagi n discuţii n mod neavenit? Nuţu a ncercat să justifice votul masiv al francezilor n favoarea Frontului Naţional ca o reacţie la "invazia" străină. Cum el pretinde că e născut n Franţa, l-am ntrebat dacă părinţii săi fac şi ei parte din această invazie.
 
Ma bag si eu cum pot, pe unde pot :lol: . La felul tau de a te exprima nu intelegi cand e ceva substanta in "vorbaraia" pe care o scrii si cand e vorba de aiureli.. sa ma scuzati dom'le :lol: , sper ca voi fi iertat :crazy:
 
creator said:
Ma bag si eu cum pot, pe unde pot :lol: . La felul tau de a te exprima nu intelegi cand e ceva substanta in "vorbaraia" pe care o scrii si cand e vorba de [cenzurat].. sa ma scuzati dom'le :lol: , sper ca voi fi iertat :crazy:

Creator, de ce ztii in mod neaparat sa o faci pe prostul? Te-ai molipsit de la xx? Ce vrei sa demonstrezi cu aceste mesaje lipsite de sens?
 
creator said:
Ma bag si eu cum pot, pe unde pot :lol: . La felul tau de a te exprima nu intelegi cand e ceva substanta in "vorbaraia" pe care o scrii si cand e vorba de [cenzurat].. sa ma scuzati dom'le :lol: , sper ca voi fi iertat :crazy:

Ai devenit complet incoerent, Gigele.
 
Mi-am cerut scuze in caz ca m-am bagat neavenit (cum zice FA).. that's all ..este asa rau? Sau sa-ti ceri scuze o prostie? :o
 
creator said:
Mi-am cerut scuze in caz ca m-am bagat neavenit (cum zice FA).. that's all ..este asa rau? Sau sa-ti ceri scuze o prostie? :o

Nu sa-tzi ceri scuze, ci sa insishti cu prostii este... o prostie shi mai mare. :D
 
Back
Top