AJUTAM "MARTORII LUI IEHOVA" SAU NU?

Frontist;146847 said:
Fiecare om trebuie ajutat ca sa fie adus la dreapta cale si sa-si poata mintui sufletul!

Acesti rataciti au nevoie de ajutor, intrucit se afla pe calea pierzarii...

Si am vazut la inceput ca ii puneti in rind cu crestinii , vreau sa stiti ca ei nu sint crestini si nu recunosc crucea pe care a fost jertvit Isus.

nu tu decizi care este calea dreapta...
nu tu decizi cine este pe calea pierzarii...
nu tu decizi cine este crestin...
by the way, care-i diferenta dintre mitropolia basarabiei si cea a moldovei, m-am zapacit cautind raspunsul
 
IMHO, Jurisdictia canonica e diferenta esentiala; MB tine de Patriarhia Romana, MM de Patriarhia Rusa, mai sunt si alte diferente, mai putin importante.
 
Vezi forumuri interconfesionale, deseori ortografiera numelui Mantuitorului devine o arie de conflict dintre protestanti si ortodocsi.
 
Asta pentru ca voi chiar nu aveti ce face. Probabil va cam plictisiti de viata searbada si incercati sa va faceti utili luptand impotriva ereticilor sub diverse motive, care mai de care mai puerile. Va ascutiti sabiile si sariti unii la gatul altora pentru tot felul de prostii.
 
Nu am replica deoarece in mare parte e adevarat =)
Nici eu nu agreez dezbaterile dogmatice, cred ca mirenii ar trebui sa caute mai mult la mantuirea lor, nu sfada cu sectantii.
 
Bad And Mad;148793 said:
Nu am replica deoarece in mare parte e adevarat =)
Nici eu nu agreez dezbaterile dogmatice, cred ca mirenii ar trebui sa caute mai mult la mantuirea lor, nu sfada cu sectantii.

In ortodoxie Sfanta Traditie este mai presus de orice, asa ca in general nici o discutie cu sectantii nu are nici un sens. Cine nu este capabil sa inteleaga nu va intelege niciodata.
Ortodoxie este in primul rand TRAIRE si nu o sistem logico-rational. Ortodoxia nu se studiaza ci se SIMTE.
 
Deşi la un topic de 11 pagini, sigur s-a discutat, mă bag şi eu.
Este cineva aici care nu a fost acostat de martorii lui iehova de 3-4-5-6 ori , acasă sau pe stradă ?
 
Acum cateva zile nu am putut sa operez o fetita de 5 ani (operatie in timpul careia era necesara o transfuzie de sange ),pe motiv ca este martor al lui iehova.tatal ei s-a opus operatiei. CE PARERE AVETI ? ( martorii nu au voie sa primeasca sange) MAI TREBUIESC AJUTATI ??? VOI CE CREDETI ?
 
da la psihiatru cred!
Am vazut si eu copil cu hemofilie, nu va inchipuiti d monstru de picor avea saracutu dupa ce cadea si ce dureri...

Ei spun ca ei se boteaza cand sunt pregatiti si pt ca le respecta dreptul copiilor la decizie, mai putin in cazul transfuziei insa...


Acum 40 de ani erau si impotriva transplantului de organe, acum il accepta...cum o fi aia transplant de organe fara transfuzie?
Ei sunt decat montati pe o directie, sa citeasca din Biblie, nu shtiu cum au aparut, cine a inventat secta si de ce...
 
PiggyEFromHell;215378 said:
A zis marea sustinatoare pentru evolutia si dezvoltarea stiintei umane...:D

esti adept al sectei nu? de aia cu plasma nu e sange dar tot pe-acolo :)))
 
penibil! nu te poti limita la subiect nu? ai prob grave, mititelu...dar ok iti dau voie sa aberezi...pe locuri fi gata...Start!
 
maron;215448 said:
penibil! nu te poti limita la subiect nu?
Eu te-am intrebat ce ai zis... nici pana acum nu mi-ai explicat. Ma rog, e mai usor sa acuzi credintele lor decat sa explici ceva. De fapt nici macar nu ai scris la subiect... ai acuzat doar un grup. Dar uiti ca e doar unul din cele n limitate in viziune.

maron;215448 said:
ai prob grave,
Cum ar fi?
maron;215448 said:
mititelu...
Cata dragoste din partea ta:love:... vai, iti multumesc din suflet!

maron;215448 said:
dar ok iti dau voie sa aberezi...pe locuri fi gata...Start!
Iar replici de clase primare...:) mai incearca, depunde un pic de efort, imaginatie... poti mai mult! Am incredere, da?
 
Back
Top