Care companie de Work And Travel sa ALEG?

summerflight

New Member
nu ma razbiresc..
sunt vreo 20 de companii care te pot trimite in USA!

eu sunt unu.
nu ma pot desface in 20 ca sa vad cum e fiecare?

eu vreu ceva sigur.. si calitativ..
care si cu ce o fost si cum o fost?
sau poate stiti ceva despre companiile care sunt acum pe piatza??

america.. asteapta=ma.. eu Viiiin :))
 
summerflight;150923 said:
nu ma razbiresc..
sunt vreo 20 de companii care te pot trimite in USA!

eu sunt unu.
nu ma pot desface in 20 ca sa vad cum e fiecare?

eu vreu ceva sigur.. si calitativ..
care si cu ce o fost si cum o fost?
sau poate stiti ceva despre companiile care sunt acum pe piatza??

america.. asteapta=ma.. eu Viiiin :))

cauta si tu ceva licentiat si sigur..
vreo companie care sa nu dispara in 2 zile..
sa aiba sediu.. frumos..
cumparat...
dar nu din vreo borta :))

Apropo despre licente.
viziteaza:

www.licente.gov.md

acolo gasesti ce si cum si de ce.. ;)
 
vara trecuta ,treceam prin asemenea clipe,unde ,cum ,pe cine sa aleg si in cine sa am incredere...
Am avut un mare noroc ,ca sa spun asa ,sa nu fiu dusa in eroare de toate aceste agentii.O prietena vazundu-mi preocupare ,mi-a recomandat intreprinderea unde lucra si mama ei ,si mi-a spus ca ei la fel se ocupa cu aceasta programa.Am sunat ,dupa care m-am dus la ei ,si astazi sunt foarte multumita de experienta prin care am trecut.
Anul acesta am sunat la mai multe agentii ,si m-am convins,ca chiar daca exista in prezent o multitudine de companii ,eu oricum o sa plec cu aceasta,e mult mai sigura si putin mai ieftina.
va urez mult succes...
www.univers.md/international
PS: daca aveti intrebari va voi raspunde cu o mare placere.
o zi buna!!!
 
Este unu Vanea la Drasliceni care face vize unde vrei. Cele mai calitative.

Mai era una Maria in Jurnal de Chisinau care desfacea deochiul si dezlega eliberarea vizelor Schengen...

Cumpara Makleru si ni-ai vinit pi siaturi?
 
summerflight;150923 said:
nu ma razbiresc..
sunt vreo 20 de companii care te pot trimite in USA!

eu sunt unu.
nu ma pot desface in 20 ca sa vad cum e fiecare?

eu vreu ceva sigur.. si calitativ..
care si cu ce o fost si cum o fost?
sau poate stiti ceva despre companiile care sunt acum pe piatza??

america.. asteapta=ma.. eu Viiiin :))
Cere oferta de la companiile de work and travel si intre timp consultate pe www.rousaforum.forumup.ro e site-ul care sta langa tine si te ajuta pana pleci in sate si apoi tot acest site are grija de tine si acolo.Tu tre' doar sa te inregistrezi si sa intrebi ce vrei sa stii.De restul ne ocupam noi.BAFTA
 
Anahi;162879 said:
Eu cred ca STM Acord e companie serioasa si Univers Moldova!!!!

Da ? Si de ce crezi tu asta , Elenutzo ? Ia' lumineaza-ma si pe mine cum facem distinctsia intre companiile "serioase" si cele "neserioase" ?
 
Umbreon;162884 said:
Da ? Si de ce crezi tu asta , Elenutzo ? Ia' lumineaza-ma si pe mine cum facem distinctsia intre companiile "serioase" si cele "neserioase" ?


Pai iata cum fac eu distinctia:

STM Acord-majoritatea studentilor au ramas multumiti de programul lor,de joburile oferite,un procent redus de refuzuri la ambasada....

Univers Moldova-o companie care se ocupa cu diferite programe de exchange timp de 13 ani.....au cerinte speciale cu documentele,de doua ori mai multe documente sunt necesare....refuz mic la ambasada,studenti multumiti..
 
Re: Pericol sa nu mai plecam la Work And Travel

Hmm.. Da' unde se spune ca SUA are obligatia de a accepta studenti straini la munca?

Constitutia SUA e proiectata pentru a apara drepturile americanilor, si nu a moldovenilor.
 
Re: Pericol sa nu mai plecam la Work And Travel

gr8dude;166738 said:
Hmm.. Da' unde se spune ca SUA are obligatia de a accepta studenti straini la munca?

Constitutia SUA e proiectata pentru a apara drepturile americanilor, si nu a moldovenilor.

Good answer! Intr-adevar... de ce studentule vezi chestia asta ca un drept si nu ca un previlegiu?
 
Re: Pericol sa nu mai plecam la Work And Travel

eu nu vad nici un pericol. Orele incep la 1 septembrie, la unu septembrie trebuie de mers la ore. Ce fel de studii cu multe absente? Da... eu intelege ca studentii isi achita studiile din banii cistigati (dar poate isi achita si examenele :lola:). Dar de atitea oari facem referinta : ca iaca in alte tari... da iaca in alte tari la facultate daca ai 2 absente la un obiect, atunci nu esti admis la examene. La noi poti sa ai absente cit incape , oricum esti admis la examen si tot profesorul e idiot ca ti-a dat nota mica.

La noi totul e cu picioarele in sus. Pe de alte parte statul e vinovat ca a introdus taxe pentru studii, taxe care sint greu de achitat, iar studentul are posibilitati limitate sau chiar deloc, de a cistiga ceva bani. Mie sistemul moldovenesc de studii superioare nu-mi place. Decanatul iti face orar, ai sef de grupa, mergi la univer ca la scoala, esti dadacit pina la 22-23 de ani, si concediu academ iti poti lua doar daca esti gravida, sau bolnav grav, in alte cazuri trebuie sa te exmatriculezi benevol.
Sistemul ii cam levyi.

apu eu nu semnez petitia.
 
Re: Pericol sa nu mai plecam la Work And Travel

ce legatura are sistemul de invatamant cu faptul ca copiii astia care merg in SUA pt a castiga niste bani, acum li se pune bete in roate... chiar nu am inteles faza asta, dictionar....

ce ii asa de greu sa le dai scutire pentru perioada aia? sa fim seriosi, acum. eu vad cehstiunea asta ca inca o modalitate dictatoriala de a separa MD de restul lumii.
 
Re: Pericol sa nu mai plecam la Work And Travel

Adrenalina, nu sunt de acord cu tine, cel putin nu inca.

Studentii acestia cu arbeit und travel sunt un potential pericol pentru sistemul de invatamint.

Multi dintre colegii mei au trecut prin asta, si acum au restante pina peste barba, pe cind oamenii 'normali' deja sunt la finele vietii studentesti si au prezentat toate proiectele la timp & co.

Pentru acesti studenti prioritatea #1 ar trebui sa fie studiile, dar se primeste ca studiile sunt ca un 'efect secundar'.

Work & Travel se orienteaza la studenti, deoarece in asa fel guvernul SUA este sigur (relativ) ca indivizii se vor intoarce in tara din care au venit. In practica insa avem foarte multi restantieri; si pe parcursul anului de studiu - salile sunt semi-goale.


Eu nu as vrea sa fiu tratat de un medic care in loc sa taie broaste la lucrari de laborator, descarca cutii pentru Uncle Sam, iar apoi s-a intors si in 'zombie mode' a studiat materia pe intreg semestrul si a trecut de sesiune printr-un miracol.. uhm... economic (-:

Calitatea invatamintului va degrada daca aceste programe nu sunt organizate in asa fel incit sa nu aiba deloc interferente cu programul de studii. In caz contrar - avem ce avem. Ideea e frumoasa si sanatoasa, dar implementarea acesteia este nesatisfacatoare.
 
Re: Pericol sa nu mai plecam la Work And Travel

dude, eu nu stiu ce studenti merg in MD, dar eu am experienta mea cu studentii din Ro. si nu am un exemplu, dar am o gramada numai din oamenii pe care eu ii stiu, care au fost plecati in SUA si doua veri la rand si bine mersi au terminat faculta cu brio, iti plecati la studii postuniv in strainatate sau lucreaza in SUA in domeniul in care au absolvit...

fara suparare, dar sa arunci vina pentru ca studentii nu merg la scoala si nu invata, pe acest program, fara sa stii macar care studenti nu vin la ore... ai facut sondaj si clasele is goale din cauza celor care au plecat in SUA? dude, ceea ce ai spus mai sus ii tipic moldovenesc... nu ii vina sistemului, a structurarii invatmantului si a educatiei de acasa... ii vina altora, din exterior... stiu ca asa ii mai simplu, insa ii gresit.

acest program in primul rand ajuta studentul ala sa isi asume responsabilitai. vede ce inseamnasa muncesti, ce inseamna valoare banului, se maturizeaza in aceste experiente de lucru. pe langa posibiluitatea de acalatori, a vedea si alte locuri.

pe langa faptul ca numai in MD practic scoala incepe si la studenti la 1 septembrie... raspunsuri trebuie sa gaseasca sistemul nostru pentru a oferi sanse din toate domeniile studentilor si nu americanii sa isi schimbe politica... pentru ca crede-ma ii in interesul nostru ca tinerii nostri sa se deschida la minte, decat sa stea o vara intreaga in MD si sa "sineasca" pana nu mai pot...
 
Re: Pericol sa nu mai plecam la Work And Travel

De fapt eu consider ca radacina problemei e in alta parte, multi dintre acesti studenti nici nu ar fi trebuit sa ajunga la universitate.

ai facut sondaj si clasele is goale din cauza celor care au plecat in SUA?
Anul trecut, aproape jumatate dintre colegii mei de grupa erau plecati.

Din acei care au ramas, la sesiune au fost admisi nu toti. La examene puteai sa suieri si sa auzi ecoul, in timp ce tufari uscati se rostogoleau printre banci.


Cred ca vinovati sunt studentii:
- o parte probabil ca au ramas acolo ilegal (d'aia acolo nu ii primesc);
- altii s-au intors dar nu au reusit sa termine facultatea cu brio (d'aia de aici nu le dau drumul).


Problema nu e in SUA si nici in universitate, ci in faptul ca majoritatea studentilor nu merita sa fie studenti... hz* cum au reusit sa termine liceul (-:



* hz = nu se stie
 
Back
Top