Cei mai mari romani

Am impresia ca nu s-a terminat. Ar trebui sa se grabeasca oliak. Iti dai seama sub ce presiune yi tzin pe bietzii concurenti ? :super:
 
ian iesi - stii unde.

cat despre Stefan... am auzit argumente de genul - d-apoi el nu era roman, romani pe atunci nu existau... si asa cam este, dar eu il sustin, caci el ne-a format (intr-o buna parte) identitatea istorica, apartenenta la acelasi popor etc. ... noi in medieval ne-am format.
 
Cel putin pe tine un Roman tot te-a prins, daca e sa ma iau dupa avatarul cu solistul zdubilor. :D Ian nominalizeaza-l de il crezi asa valoros. ... Macar pentru cantecele patriotice de shiobanie. :vino:
 
ei, ce te faci mort in papusoi... zi tu nominalizarea asta, daca atat de mult il vrei :p

da' daca serios... in ultimii ani zdubii si o-zone au fost cei mai romani :D
 
asta se numeste - cine a contribuit mai mult la raspandirea limbii romane, cunostintelor de amplasare geografica, folclorului (cazul ZsZ), la ridicarea interesului pentru RO si MD... mediocru sau nemediocru - da' cu efect in masa.
 
ap' iata Stefan... asa cum vroiam. il vroiam pe Eminescu pe locul 2 :)
si sustinatorii acestor doi imi sunt dragi... inca din copilarie :D

da' totusi... nu-i cinstit... Stefan, da' si altii, au fost pe cand harta arata altfel.
 
Nu ca as avea ceva impotriva lui Stefan dar eu nu il consider un mare domnitor. Eu cred ca un mare e acel care nu are nici un razboi si sub care poporul sta linistit. In anii de domnie a lui stefan poporul doar linistit nu era. In loc sa-si vada de ale lui, de o viata calma si fericita, avea grija razboaielor. Si nu cred ca cineva e f. fericit cint trebuie sa mearga la razboi. In rest-da, a fost un f.bun comandant de osti si strateg.
 
Crs, si multi conducatori de tari din astia pacifisti care sa fi rezistat mai mult de cinci minute pe tron in evul mediu, cunosti ? 36 de razboaie in 47 de ani, in perioada istorica in care a domnit Stefan, e enorm de putin. Asta arata cat de faimos era si cat se temeau restul statelor pradatoare sa il atace. Fortza armata asigura atunci pacea, nimeni si nimic altceva. :cool:

Eu ma bucur mult ca a biruit si in sondaj. Sper sa se faca cat mai mare reclama victoriei asteia a lui, pentru ca, pastrand proportiile, e un gest similar celui prin care Cuza a fost ales domn si in Moldova si in Tara Romaneasca. Numai cand ma gandesc cum s-au trezit deodata Stepaniuc, Stati si alti rataciti, cu cel mai mare roman pe post de simbol principal al Moldovei, imi infloreste un ranjet larg, patriotic, pe mutra. :super: :D
 
principalul sa nu-i scoata monumentul din centrul Chisinaului, pe motiv ca e tradator de patrie... :)
 
Eu cred ca un mare e acel care nu are nici un razboi si sub care poporul sta linistit.
Contextul istoric a fost decisiv si ,IMHO, era imposibil fara razboaie.
Ma bucur ca a fost Stefan, pentru el si votasem.
Imi pare o mare tampenie toata corectitudinea asta politica a romanilor vis-a-vis de Antonescu, cred ca merita mai mult decat niste "sustinatori" precum acel parlamentar indobitocit ce isi permitea sa debiteze prostii despre nevoia pastrarii neutralitatii Romaniei in WWII.
 
Codrin, cel mai mare dintre romani nu e obligatoriu sa fie un conducator, poate fi si compozitor, scriitor, etc si una e sa fii mare conducator de osti si renumit (in istorie) si alta e sa fii mare om. Si la stefan e o diferenta (nu doar ca nu a fost prea inalt de statura). Nu am nimic impotriva, il admir, da, a fost un mare conducator si strateg dar nu prea cred ca romanii (moldovenii, mi-e egal) au fost prea fericiti pe timpul lui - cu atitea razboaie.

Asta arata cat de faimos era si cat se temeau restul statelor pradatoare sa il atace. Fortza armata asigura atunci pacea, nimeni si nimic altceva.

Daca asa se temeau restul statelor (pradatoare) sa il atace atunci de ce il atacau? ca nu-mi amintesc sa fi mers el in cuceriri de teritorii. Si nu mi-e prea clara "forta armata" a lui Stefan.
 
Pocutia, Chilia, Cetatea Alba si chiar Tara Romaneasca in multe momente, erau regiuni vasale sau facand parte din regatul propriu, aici era o chestiune de conservare a intereselor politice.
Invazie adevarata a fost cea asupra polonezilor dupa ce i-a infrant in Codrii Cosminului, de exemplu. Ramanand fara o armata sa yi apere, intreaga parte a tarii invecinata cu Moldova a fost absolut devastata, pradata si nenumarati polonezi au cazut in robie. Si asta in mod repetat de-a lungul mai multor ani.

Toata lumea ataca atunci pe toata lumea, si nu a existat nici un regat cat de mititel ce sa nu fi invadat la un moment dat pe altcineva.

Crs, sper sa fii fata. Ar fi singura scuza pentru ignoranta ta in domeniu. :D Razboaiele inter-state aveau loc necontenit din cel putin trei mari motive : BANI { prada de razboi si nobili capturati pentru care se solicita rascumparare }, FAIMA { era singura modalitate ca un cavaler sa devina renumit in acea perioada - si vezi si astazi cata lume vrea sa devina vedeta :super: } , RELIGIE { crestinii erau pe atunci la fel de fundamentalisti ca musulmanii, si-n afara de ucis mahomedani, se masacrau si intre ei cand incerca vreo factiune sa se rupa de catolicism }. In plus mai erau razboaiele civile, de care lunga domnie a lui Stefan ne-a scutit o atat de intinsa perioada. Mult mai nefericiti au fost taranii supusi la rechizitii si stransi la oaste in timpul luptelor continue dintre pretendentii la tron inainte si dupa domnia lui.
 
Nationala-ad-media-celmai.jpg
 
Back
Top