contributia CIVILIZATIEI ISLAMICE asupra Europei

MoonaSdm

New Member
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=zDJvgrHQ7WY"]YouTube- When the Muslims Ruled in Europe Pt. 1[/ame]


[ame="http://www.youtube.com/watch?v=neu7IqYWmts&feature=related"]YouTube- When the Muslims Ruled in Europe Pt 2[/ame]


[ame="http://www.youtube.com/watch?v=BVHrhK9m5O8&feature=related"]YouTube- When Muslims Ruled in Europe (Pt.3)[/ame]



[ame="http://www.youtube.com/watch?v=zxuT7L4OYqA&feature=related"]YouTube- History of Jerusalem - Pt. 4 of 4[/ame]


[ame="http://www.youtube.com/watch?v=vMukuC8HSu0&feature=related"]YouTube- When Muslims Ruled in Europe Pt.5[/ame]

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=RKPypepABYk&feature=related"]YouTube- When Muslims Ruled in Europe Pt.6[/ame]
 
aici ai dreptate...
oriunde musulmanii au trecut, au lasat in urma lor ruine...
interesant de ce nu au cetati,ziduri de aparare,subterane,de ce nu s-au fortificat...??
pentru niciodata nu au fost amenintati in timp ce tot timpul i-au amenintat pe altii...
amenintat si cucerit
cucerit si trecut prin sabie si foc...
dar vezi ? eu nu arat ruine care ne aduc noua crestinilor,sumbre amintiri...eu pomenesc de lucrurile frumoase ce le fac azi tarile din Golf,de deschiderea lor spre modern si relatii normale cu lumea inconjuratoare,de importanta absolut capitala a lui Ataturk,care a reusit imposibilul,sa laicizeze o societate inchisa si fundamental religioasa,de Anwar Sadat care a luat avionul si a tinut un discurs la o universitate in Israel sperand sa aduca pacea..
Si a platit cu viata pentru asta,de la cei ce-i reprezinti pe acest forum si in viata...

si mai sunt,dar cititorii stiu si singuri adevarul,nici macar arabii nu mai cumpara gogosile tale..

Aud ????
de ce nu pui un filmulet despre presedintele Egiptului,dspre Ataturk,despre seicii din golf sau despre scriitorii fugariti in toata lumea pentru o cate in care au criticat islamul,sau o caricatura....???

a venit tipul sa intelegi cat deserviciu faci islamului punanad la nesfarsit aceeasi place veche si nerelevanta.
 
abbu;223706 said:
aici ai dreptate...

Aud ????
de ce nu pui un filmulet despre presedintele Egiptului,dspre Ataturk,despre seicii din golf sau despre scriitorii fugariti in toata lumea pentru o cate in care au criticat islamul,sau o caricatura....???
.
Draga ,tu chiar nu ai priceput inca CA CEA MAI MARE CARICATURA de pe forumul asta este chiar FIGURA TA ........(inside you)
 
de unde nu este nici dumnezeu nu cere.......
inca nu ai dat un raspuns la vre-o intrebare.....
in schimb risipesti ceata......

de cine te feresti?
ti-e frica de cineva?
te urmaresc barbosii....???

mai incerc odata,poate faceai chiftele sau supa de pui si ai uitat intrebarea:

de ce nu pui un filmulet despre presedintele Egiptului,dspre Ataturk,despre seicii din golf sau despre scriitorii fugariti in toata lumea pentru o cate in care au criticat islamul,sau o caricatura....???
 
Ataturk si presedintele Egiptului reprezinta Islamul tot asa cum ar reprezenta Hitler Iudaismul (defapt atat primul cat si ultimul aveau ceva stramosi evrei, nu m-asi mira daca si cel din mijloc). E greu de imaginat o persoana care a adus mai multe daune islamului in perioada moderna decat Ataturk. De fapt nu numai Islamului, el este in mare parte responsabil si pentru genocidul armenilor crestini, ceea ce il face sa merite sa fie plasat de catre istorici pe langa Hitler si Stalin.
 
AAAAA !!!
ti-am pus oglinda in fata si arati HIIDOS...ca propaganda ce o faci...

uitat-va lume......asta este islamul acestui domn palestina.....
un om care a vrut pace e ...hitler.....asta doar ca vorbit cu evreii....
miau....miau.....vrem pace....suntem nenorociti....nu avem.....nu ne da.......
dar daca ii chemi sa stea de vorba,il impusca pe ala care se aseaza la masa tratativelor...
intai pe sadat,apoi pe arafat si acum seful lor cum naiba il cheama s-a bagat sub nasa de frica si nici nu mai vrea sa auda de discutii.....
Egiptul s-a dezis de Omar Sharif si i-a interzis intrarea in tara pentru ca intr-un film a sarutat o evreica......IATA "ISLAMUL" ala hidos,intolerant si bestial

ATATURK FOST LUMINAT SI A ADUS LUMINA PE CARE VOI FUNDAMENTALISTII VRETI SA O SCHIMBATI CU INTUNERIC

lasa genocidul armenilor....turcii au avut bunul simt si au recunoscut si au strans mana
vezi genocidul irakienilor de catre iran....cu arme chimice...
vezi genocidul kurzilor de catre irak

dar benzina voastra e pe sfarsite...
lovitura vine din Golf,din Iordania si Egipt,care se vor moderniza si se vor lupta cu islamul fundamentalist a lui palestina de pe forum si al banditullui ala de ben laden din afganistan.

se vor lupta pentru ca ii ameninta direct.

armata de crestini islamizati acest hibrid plin de ura si venin e o caricatura nereusita a islamului...
 
Esti paranoica pe bune, ma abbu :)

"Iluminatul" (ii sta bine porecla) de Ataturk, ucigator in masa.

Stai linistita, genocidul lui Saddam cu "succes" l-au continuat americanii sub pretextul cautarii armelor de distrugere in masa neexistente, cu armele lor proprii de distrugere.
Oricum Saddam, conducatorul partidului secular Baatha tot asa reprezenta Islamul ca si Ataturk.

Imi faci prea multa cinste sa astepti sa lupte Iordania si Egiptul cu mine, sau cu "fundamentalismul" meu :)

Dar oricum, vorba ceea, "mitzele miauna dar caravana trece" :)
 
Palestina;223721 said:
Ataturk si presedintele Egiptului reprezinta Islamul tot asa cum ar reprezenta Hitler Iudaismul (defapt atat primul cat si ultimul aveau ceva stramosi evrei, nu m-asi mira daca si cel din mijloc). E greu de imaginat o persoana care a adus mai multe daune islamului in perioada moderna decat Ataturk. De fapt nu numai Islamului, el este in mare parte responsabil si pentru genocidul armenilor crestini, ceea ce il face sa merite sa fie plasat de catre istorici pe langa Hitler si Stalin.

Buna ziua .
In nici un caz nu-l simpatizez pe Ataturk deoarece si el a fost tot un criminal fata de armeni ,dar nu el este responsabil in cea mai mare perte pentru masacrarea armenilor ci toata junta Junilor turci ,acei oameni care doreau sa modernizeze imperiul otoman bolnav .Oricum prima mare campanie impotriva armenilor a fost inceputa de Sultanul Abdul-Hamid II între anii 1894-1896 ,sultan care era continuatorul califilor .Deasemenea turci s-au folosit in mare masura de kurzi pentru a nimici armenii si ai disloca din spatiul lor stramosesc ,kurzi care acum nu au si ei o tara ,"cine sapa groapa altuia va avea el parte de ea "
Numai bine .
 
2009 Theophilos;223731 said:
,"cine sapa groapa altuia va avea el parte de ea "
.

d-le Theophilos,
am gasit la dv ceea ce voiam eu sa exprim.
adica ce va avea parte fundamentalismul islamic ,habotnicii crestini,evrei si sectele care ii inconjoara...

desi am scos citatul din contextul lui,sper sa nu va suparati ca l-am folosit...
oricum la Dv suna mai elegant decat m-as exprima eu 'original"..!!!!
 
Revolta ginerelui egiptean,dupa cea a celor din arabia saudita...

atentie:
fetelor din romania si Moldova....vedeti care este motivul ca arabii musulmani se casatoresc in tari sarace....si mai ales cauta crestine-islamizate care nu au pretentii si cad usor in plasa....


Tinerii egipteni cheamă la o «grevă a căsătoriilor» de 30 de zile, care să înceapă la 1 martie. În Egipt, pentru a obţine mâna unei tinere, viitorul soţ este obligat să cumpere absolut totul, de la o locuinţă până la linguriţele de ceai şi antena parabolică. În faţa acestor exigenţe financiare aproape imposibile, mulţi dintre ei se revoltă şi îmbrăţişează ideea celibatului.
Este şi cazul tânărului Haitham din Cairo care, în loc să vorbească despre dragoste şi tandreţe atunci când evocă logodna sa cu Sarah, se gândeşte că vor mai trece mulţi ani până când să-i poată oferi condiţiile de trai pe care le pretinde tatăl acesteia. Fără acordul lui, căsătoria nu poate avea loc.
„Este de neconceput. Acum, ca să mă pot însura, trebuie să cumpăr şi ultimul tip de televizor. Dacă nu eram îndrăgostit, renunţam demult", se plânge Haitham. El nu este singurul egiptean aflat în această situaţie. Mulţi alţi tineri îndrăgostiţi care vor să se însoare se simt „storşi ca o lămâie" din punct de vedere financiar. Furioşi, aceştia au creat un grup pe Facebook, iar sloganul lor este „Lăsaţi-o să rămână fată bătrână!", adresat, fireşte, viitorilor socri prea exigenţi.
„Nimeni nu ne va mai obliga să intrăm în datorii pentru a ne putea căsători", mai anunţă pe Facebook tinerii egipteni care riscă să rămână la stadiul de „logodnici" toată viaţa. Iar numărul acestora creşte pe zi ce trece.


imediat barbatu meu mi-a zis ca s-a cam grabit.....!!!!
asa ca la prnz va manca supa rece....
 
bineinteles....abea teminase facultatea,nu a vrut sa ia de la parinti,asa ca am deschis impreuna afacerea...
dar fi fara grija,eu am contul meu,el pe al lui...cheltuielile comune se impart jumi-juma...
am facut amandoi contract la avocat in caz de....doamne fereste....
asa ca Palestinule nu imi duce grija mie si nici lui...!!!
 
abbu;223740 said:
Revolta ginerelui egiptean,dupa cea a celor din arabia saudita...

atentie:
fetelor din romania si Moldova....vedeti care este motivul ca arabii musulmani se casatoresc in tari sarace....si mai ales cauta crestine-islamizate care nu au pretentii si cad usor in plasa....


Tinerii egipteni cheamă la o «grevă a căsătoriilor» de 30 de zile, care să înceapă la 1 martie. În Egipt, pentru a obţine mâna unei tinere, viitorul soţ este obligat să cumpere absolut totul, de la o locuinţă până la linguriţele de ceai şi antena parabolică. În faţa acestor exigenţe financiare aproape imposibile, mulţi dintre ei se revoltă şi îmbrăţişează ideea celibatului.
Este şi cazul tânărului Haitham din Cairo care, în loc să vorbească despre dragoste şi tandreţe atunci când evocă logodna sa cu Sarah, se gândeşte că vor mai trece mulţi ani până când să-i poată oferi condiţiile de trai pe care le pretinde tatăl acesteia. Fără acordul lui, căsătoria nu poate avea loc.
„Este de neconceput. Acum, ca să mă pot însura, trebuie să cumpăr şi ultimul tip de televizor. Dacă nu eram îndrăgostit, renunţam demult", se plânge Haitham. El nu este singurul egiptean aflat în această situaţie. Mulţi alţi tineri îndrăgostiţi care vor să se însoare se simt „storşi ca o lămâie" din punct de vedere financiar. Furioşi, aceştia au creat un grup pe Facebook, iar sloganul lor este „Lăsaţi-o să rămână fată bătrână!", adresat, fireşte, viitorilor socri prea exigenţi.
„Nimeni nu ne va mai obliga să intrăm în datorii pentru a ne putea căsători", mai anunţă pe Facebook tinerii egipteni care riscă să rămână la stadiul de „logodnici" toată viaţa. Iar numărul acestora creşte pe zi ce trece.


imediat barbatu meu mi-a zis ca s-a cam grabit.....!!!!
asa ca la prnz va manca supa rece....



De asta te a luat si pe tine ala? Te laudai pe islamcluj.ro ca te plimba cu autobuzul...Las' draga ca ii bai bine asa decat sa te plimbe cu magarul prin prafuitul Egipt. Hehehe :)
 
de unde nu e nici dumnezeu nu cere.....
islamul nu se prinde de oameni destepti....ce sa-i faci....
cine s-a nascut in islam este una,
dar toate gasculitele care cred ca orce arab este un print.....ajung unde le este locul...in harem...
 
Contributia civililzatiei islamice asupra Europei???? Petrol, petrol, petrol... Ce inca? Cred ca e destul :D
Mai mult ca atat, "istoria contemporana" demonstreaza permanent importanta resurselor naturale si contributia lor asupra altor tari si unuini.
De demult religiile au iesit in afara canoanelor si au intrat infagasul manipulatorilor. Ca confirmare - prea putini din cei credinciosi au citit cartile de capatai si prea putini din cei care le-au citit au fost nepartinitori si s-au straduit sa le inteleaga.
 
abbu;224408 said:
de unde nu e nici dumnezeu nu cere.....
islamul nu se prinde de oameni destepti....ce sa-i faci....
cine s-a nascut in islam este una,
dar toate gasculitele care cred ca orce arab este un print.....ajung unde le este locul...in harem...

Hm interesanta ipoteza ta. Vazusem deunazi pe Youtub un documentar despre o judecatoare in Marea Britanie,englezoaica ce sa convertit la Islam. Pffff ce taranca analfabeta proasta.Mai desteapta e vaca lui Dumitru asa-i?
Dar inteleg aluzia la propria ta persoana,care este atat de desteapta incat saracul Islam nu a avut nici o sansa.Mda...mazel tov....gud for iu.

Si mergand pe alta teorie de a ta,toti sau majoritatea arabilor au harem? Da cu aia crestini cum ramane? Au si aia? Al tau are? Cate femei ai in pat linga tine sau o fi "printul" tau vreo exceptie si sa multumit doar cu una bucata p***a in loc de 4? Nu ne povestesti?

Mai bine taci decat sa mai debitezi penibilitati din astea.Ti-ai facut pointul despre ce crezi tu in legatura cu musulmanii,arabii,islamul,bla bla si iara bla...care te stie pe aici a inteles felul tau de a privi lucrurile,take a break,ia o gura de aer,bea un ceai,mergi la un masaj si mai relaxeaza si tu neuronii aia anti-islamici. O sa faci riduri devreme mamaie.Eu pe de alta parte ma mentin bine fara riduri ca am gene de arab unsuros...hehe...
 
democrat are dreptate....

Vad ca aveti tupeul sa comentati mult pe moldova.net.Dar stiti voi oare ceva despre clanul francmasonic Bilderberg?Detalii aflati de la Cavalerii Imperiali
 
Back
Top