Credetzi sau nu in Dumnezeu ??

Monoteismul pur, sau absolut, il gasim in Islam - Tawheed.
Unul din "niveluri" de monoteism ar fi monoteismul triunitar (1+1+1=1), dar acest monoteism este la un pas de a deveni politeism, sau chiar intrun pas cu cel din urma.
 
Stimata Raya,toti cei ce se anunta ca fiind de o religie sau alta,asteapta de la "cei invatati" sa le fie intermediari cu prea inaltul cer.
Fie ca sunt preoti,episcopi,imani,sau rabini.acestia isi aroga de multe sute de ani concesionarea celor sfinte.
UN OM SI UN DUMNEZEU.........
Fiecare se roaga,cauta sau injura dumnezeul lui....
La ce trebuie sa ma spovedesc unui om?
De ce trebuie un om sa-mi ierte pacatele?
De ce trebuie unul sa ma cheme la rugaciune?Poate nu sunt pregatita,poate m-am rugat deja.
Sau la ce trebuie sa fac penitentele cerute de altul?
La ce trebuie sa ma imbrac cum zice al treilea si sa acoper ce crede el ca este bine si nu ce cred eu ?
Sau sa nu mananc porc cum zice al patrulea.??

Toti acesti intermediari care vand religie la 100 de gr. sunt inutili,sunt falsi,sunt produsul afacerii ce se cheama religie.
Dar religia adevarata care este una fara nume si unde -UN OM =UN DUMNEZEU
 
Dupa cum am mai spus pe celalalt topic fiecare cu opiniile sale.Eu personal cred ca trebuie sa ne respectam opiniile unui altora si dreptul de a le expune chiar daca nu suntem deacord cu ele.
Tu crezi ce vrei,eu cred ce vreau.Simplu.
Nu vad rostul nsfarsitelor discutii intre credinciosi si ateisti sau credinciosi din diverse religii.
Daca discutiile sunt purtate strict pentru schimb de cunostinte atunci da isi au rostul,dar daca sunt purtate in spirit contradictoriu,agresiv,fiecare incercand sa demonstreze celuilalt ca el are dreptate si detine supremul adevar al realitatii cosmice atunci este o pierdere de timp si resurse mentale.
De aceea mie personal nu imi place sa intretin discutii detaliate despre religia mea cu non musulmani,pentru ca mereu se lasa cu argumente contradictorii din partea interlocutorului cu care discut si care incearca sa ma convinga cat de gresita este ideologia mea si cat de corecta este a lui.
Ma rezum sa dau explicatii daca mi se cer,satisfac curiozitati legate de religia mea sau daca vad vreo notiune gresit interpretata o clarific in scop informativ.In rest nu umblu cu propovaduiala ideologiei mele prin lume.
Daca un ateu vine sa-mi spuna mie ca el nu crede in existenta vreunui dumnezeu,nu ma apuc sa-l contrazic.Sa creada ce vrea.Nici nu il ridiculizez sau ofensez.E treaba lui in ce crede sau nu.
As vrea sa fiu si eu tratata asa in viata cand spun ca sunt credincioasa.Daca in opinia lui eu ma rog la cai verzi pe pereti,care e problema lui ?
 
paote si unii zic ca nu este ,, doar poate sa fie ,, nimeni nu are dovezi ca este .. dar nici dovezi ca nui .. cum ar fi .. cred ,, poate fi .. daca sa luam dupa parerea invatatselor .. pai totushi este o putere extraterestra ...
 
inainte de a vorbi despre dumnezeu, cred ca ar fi mai bine sa-ti pui intrebarea ce este aceasta, caci altfel nu pot sa denumesc notiunea de dumnezeu. dumnezeu este o iluzie nascuta din imaginatia plina de frica a omului
 
zamolxis;224778 said:
inainte de a vorbi despre dumnezeu, cred ca ar fi mai bine sa-ti pui intrebarea ce este aceasta, caci altfel nu pot sa denumesc notiunea de dumnezeu. dumnezeu este o iluzie nascuta din imaginatia plina de frica a omului
PLEOSC!!!!
zise el ....fluturindu-si evantaiul orgoliului simandicos....
Oare asa vei raspunde si la Ziua Judecatii?sunt curioasa...
 
dumnezeu este iluzia omului slab si nepregatit pentru viata ca cineva sa faca munca in locul lui.
dumnezeu este ca elasticul,daca ne place ce face,e bine,daca nu, nu e dumnezeu....e diavolul....
asadar daca un tata violeaza fata de 12 ani....nu e voia lui dumnezeu...????
probabil ca nu...
ca daca era d-zeu il traznea pe loc in clipa cand isi dadea pantalonii jos......
sau cand fura,sau cand oropsea oameni nevinovati,sau ucidea in numele lui dumnezeu......


caci la asta s-a ajuns...ca sa il proslavim pe dumnezeu ucidem in numele lui...
crestinii pe musulmani,musulmanii pe crestini,crestinii de o culoare pe crestinii de alta culoare,musulmanii de un rit pe cei de alt rit.... samd

ziua judeacatii este sperietoarea pentru masa informa,indobitocita,care marsaluieste in numele domnului stricand tot ce a facut omul pe pamant..

"judecata" a trilioane de trilioane de morti......ia cam mult timp daca ascultam si apararea si acuzarea....se mai da o amanare...un ciubuc....
 
Capshu_nel;224379 said:
paote si unii zic ca nu este ,, doar poate sa fie ,, nimeni nu are dovezi ca este .. dar nici dovezi ca nui .. cum ar fi .. cred ,, poate fi .. daca sa luam dupa parerea invatatselor .. pai totushi este o putere extraterestra ...


eXCELENT....

Aici in zona asta cenusie fac afacerile cele mai bune vanzatorii de iluzii ca raiul,mantuirea pacatelor....scoaterea diavolului din om,a duhurilor rele....etc....

minunate afaceri fac ei cu donatiile celor ce le sustin conturile in banci...

EI PROMIT RAIUL,FRAIERII LE SUSTIN RAIUL LOR AICI PE PAMANT.....!!!!
 
2009 Theophilos;223326 said:
Buna seara,
Domnule Palestina ordine a fost si in Germania nazista ,Rusia stalinista este in Coreea comunista in Cuba .Pretul a fost prea mare pentru afgani ca sa pot spune ca scaderea productiei de opium ar fi un beneficiu .Sub talibani multe fete erau nescolarizate deoarece nu erau scoli separate suficiente si este "haram " sa invete baietii impreuna cu fetele, nu ?
Totusi dupa 1400 ani de islam musulmanii nu au fost eliberati de acest viciu groaznic ?
Cred ca este mai periculos chiar decat alcoolul .
Cate obiceiuri din acestea tribale au fost inglobate in islam ? Am citit tot pe Islamulazi ca este o campanie anti-niqab in Egipt ,intre timp am aflat ca a fost interzis in Universitati ,deoarece se pare ca purtarea niqab-ului este din perioada preislamica.
Domnule Palestina este vorba de fetite sub 10 ani ,ce prima menstruatie .De ce politia moravurilor nu rezolva si situatia asta inumana ?
Din nou intreb ,dupa 1400 ani de Islam inca mai exista obiceiuri tribale inumane in care femeia nu este decat o "nascatoare ".
In niciun caz nu sunt de acord cu liberalismul sexual dar prefer sa-i pazesc aici decat sa traiasca in tari cu obiceiuri tribale inumane .Inca o data ,nu sunt de acord cu acest libertinaj. Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu m-am nascut intr-o religie cu astfel de obiceiuri care sa-mi fie imprimate si mie si sa-mi socotesc fetele doar obiecte .
Numai bine.

Buna seara,
Si cum Dle paziti dvoastra mai bine aici copiii?Zilnic sunt copii violati si in unele cazuri chiar de catre rude?!NIQABUL NU ESTE UN OBICEI ISLAMIC!!!!!!Dle,in Islam,exista HIJAB NU NIQAB!NU exista ecoperirea fetzei in Islam! Corpul tot trebuie acoperit cu exceptia fetei si a palmelor!
Cand vbiti de tarile musulmane,faceti referire si la Dubai,Liban,Arabia Saudita,Egipt,Indonezia si multe altele...!
In ceea ce priveste Afganistanul,sunt unele lucruri ce tin de obiceiuri.
 
Adaugat initial de 2009 Theophilos Afiseaza mesajul
Buna seara,
Nu stiu de ce vorbesti despre coruptie deoarece eu nu am vorbit deloc despre coruptie in postarea anterioara ci doar despre drogurile din Afganistan ,Pakistan ,Asia Centrala ,despre fetitele de 10 ani maritate cu forta ,despre moralitatea exterioara obtinuta cu ajutorul fricii si pedepsei .


Ce parere aveti unde a ajuns Romania din cauz coruptiei si furturilor de la nivel inalt?
Este bine ce patesc Romanii?
Era mai bine sa li se taie mana la toti hotii si sa nu ajungem in aceasta criza economica.
 
Adaugat initial de 2009 Theophilos Afiseaza mesajul
Buna seara,
Domnule Palestina ordine a fost si in Germania nazista ,Rusia stalinista este in Coreea comunista in Cuba .Pretul a fost prea mare pentru afgani ca sa pot spune ca scaderea productiei de opium ar fi un beneficiu .Sub talibani multe fete erau nescolarizate deoarece nu erau scoli separate suficiente si este "haram " sa invete baietii impreuna cu fetele, nu ?
Totusi dupa 1400 ani de islam musulmanii nu au fost eliberati de acest viciu groaznic ?
Cred ca este mai periculos chiar decat alcoolul .
Cate obiceiuri din acestea tribale au fost inglobate in islam ? Am citit tot pe Islamulazi ca este o campanie anti-niqab in Egipt ,intre timp am aflat ca a fost interzis in Universitati ,deoarece se pare ca purtarea niqab-ului este din perioada preislamica.
Domnule Palestina este vorba de fetite sub 10 ani ,ce prima menstruatie .De ce politia moravurilor nu rezolva si situatia asta inumana ?
Din nou intreb ,dupa 1400 ani de Islam inca mai exista obiceiuri tribale inumane in care femeia nu este decat o "nascatoare ".
In niciun caz nu sunt de acord cu liberalismul sexual dar prefer sa-i pazesc aici decat sa traiasca in tari cu obiceiuri tribale inumane .Inca o data ,nu sunt de acord cu acest libertinaj. Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu m-am nascut intr-o religie cu astfel de obiceiuri care sa-mi fie imprimate si mie si sa-mi socotesc fetele doar obiecte .
Numai bine.

Opiumul se foloseste deci in mai multe domenii...Stiinta,medicina...
In scolile in care invata baietii cu fetele impreuna de multe ori se intampla curvasarii,si chiar se drogheaza pentru a-si arata unii altora cat de interesanti sunt.
Chiar se intampla unele fete sa fie violate in scoli,pe strada datorita anturajelor...
Tot datorita anturajelor se ajunge la distrugerea carierelor.
In Islam o fata cand se marita,trebuie sa vina parintii baiatului ca sa se cunoasca familiile.
Nu e voie sa obligi o fata sa se marite,trebuie sa i se ceara permisiunea.Daca ii place de baiat se face logodna.
Femeia are un rol foarte important in societate,in cultura chiar si in razboi.
In Islam femeia Chiar si cand este foarte batrana,este respectata si toti nepotii,stranepotii,copiii ii fac poftele.Este tratata cu omenie i se da o atentie deosebita si nu se arunca prin aziluri.
In perioada preislamica cui i se nastea o fetitza,o ingropau de vie.Profetul Muhammad(saw)a interzis asa ceva si a lasat la moartea lui ca o mostenire barbatilor sa aiba grija de femei si sa le respecte si sa le dea un rang inalt in societate!
Niqabul s-a purtat de catre sotiile Profetului pentru a nu fi recunoscute si ucise de evrei!
Dar numai pentru acest motiv!
 
UNDE ERA PROFETUL....(CARE...CA E MAI MULTI....!!!!) SI UNDE EVREII...

FEMEILE MUSULMANE ISI ACOPERA FATA SI-SI MULEAZA CURUL...

vrei poze? ia sa-ti dam matale cateva mostre de curvistine islmice...

ps..
apropo de aia cu ingropatul de vie...e chestie la tine in familie ??
firi atenti s-ar putea sa va prinda intr-o zi...
 
abbu;224976 said:
UNDE ERA PROFETUL....(CARE...CA E MAI MULTI....!!!!) SI UNDE EVREII...

FEMEILE MUSULMANE ISI ACOPERA FATA SI-SI MULEAZA CURUL...

vrei poze? ia sa-ti dam matale cateva mostre de curvistine islmice...

ps..
apropo de aia cu ingropatul de vie...e chestie la tine in familie ??
firi atenti s-ar putea sa va prinda intr-o zi...

Blestemato!
 
mersi...
e greu sa ti se puna oglinda in fata...inshalah in sus inshalal in jos
va pupati in fata si va muscati de cur in spate....

nersi si de vizita pe blog...mai urmeaza...te astept..!!
 
abbu;224990 said:
mersi...
e greu sa ti se puna oglinda in fata...inshalah in sus inshalal in jos
va pupati in fata si va muscati de cur in spate....

nersi si de vizita pe blog...mai urmeaza...te astept..!!

oOoo Ti-ai descris caracterul!Bravooo!:)
 
Back
Top