Credetzi sau nu in Dumnezeu ??

cipslim....
daca vrei sa ataci...mai antreneaza-te.
altfel risti sa dai cu dreptul in stangul.

si eu sunt de acord cu tine,dar in lupta ideologica invinge nu cel ce tipa si face spume,nu cel ce are dreptate, ci cel ce are rabdare....si iar rabdare....insista si tot insista......insinueaza si iar insinueaza,caci pana la urma daca toti zic ca esti beat...incepi sa crezi si tu ca e asa...

daca sari la lupta ca un cocos si mai ales cu insulte,ai pierdut partida.
 
Insultele de care vorbesti vin numai si numai din partea analfabetilor,d-le.........
cred ca ar trebui sa cauti in dictionar la "insulta"si apoi sa urmaresti postarile d-nei Abbu la adresa femeilor din Gaza,sau celor acoperite(si eu fac parte din categoria mentionata)apoi sa analizezi cu atentie cine pe cine jigneste.
Salutare!
 
MoonaSdm;223267 said:
Insultele de care vorbesti vin numai si numai din partea analfabetilor,d-le.........
cred ca ar trebui sa cauti in dictionar la "insulta"si apoi sa urmaresti postarile d-nei Abbu la adresa femeilor din Gaza,sau celor acoperite(si eu fac parte din categoria mentionata)apoi sa analizezi cu atentie cine pe cine jigneste.
Salutare!

scuze pentru deranj...dar eu nu tin minte sa fi pomenit de femeile din Gaza,poate de romancele care au crezut ca pleaca la iarba verde si apoi au fugit repede inapoi acasa,cu sau fara conflict,tot fugeau de acolo...
iar de acoperit,sa fi sanatoasa, acopera-te cat vrei,ramai acelasi hibrid crestino-islamic de care nu poti scapa toata viata.
cu cat vei exegera cu atat vei fi mai intrusa...
 
cipslim;223265 said:
Este o singura Biblie, tradusa in mai multe limbi. Sectanti are orice religie asa ca ciocu mic si joc de glezne.


Biblia – 66 de carti scrise de 40 de autori(autorul celor mai multe carti din Biblie este Sf. Paul care a scris 14 carti din Noul Testament care reprezinta peste 50% din acesta deoarece Noul Testament are 27 de carti).Si acum vreau sa va rog sa va uitati in Biblie la cartile pe care le-a scris acest Sf.Paul. Numarul total de pagini nu depaseste 50).
Coranul – 114 Surah scrise de 1 singur autor -DIVIN
 
MoonaSdm;223262 said:
Pe noi ne intereseaza ce-a zis Allah in primul rind si nu ce-a zis Isus (tradus de cei care se iau dupa 10102022910 exemplare de biblii).
Teofilus,las-o moarta ca nu tine.Eu sunt din Europa de Est si-am trait si in Orient.Stiu f. bine unde si cum este coruptia la ea acasa. ...

Buna seara,
Nu stiu de ce vorbesti despre coruptie deoarece eu nu am vorbit deloc despre coruptie in postarea anterioara ci doar despre drogurile din Afganistan ,Pakistan ,Asia Centrala ,despre fetitele de 10 ani maritate cu forta ,despre moralitatea exterioara obtinuta cu ajutorul fricii si pedepsei .
In ceea ce-L priveste pe Domnul Isus ,uite ce spune Coranul despre El :
3:50
Eu intaresc ceea ce a fost revelat in Tora inainte de mine si va voi ingadui o parte din cele ce v-au fost oprite(28)Eu v –am adus semne de la Domnul vostru ,deci fiti cu frica de Allah si dati-mi ascultare.

Spuneti ca El este un profet ca oricare profet ,dar care profet a avut autoritate sa ridice o parte din interdictiile din Tora ?
Mahommed ?.
Nu te intereseaza ce a zis Domnul Isus ?Ale cui cuvinte le-a spus Domnul Isus ,nu ale Lui Dumnezeu ?
Numai bine .
 
2009 Theophilos;223284 said:
Buna seara,
Nu stiu de ce vorbesti despre coruptie deoarece eu nu am vorbit deloc despre coruptie in postarea anterioara ci doar despre drogurile din Afganistan ,Pakistan ,Asia Centrala ,despre fetitele de 10 ani maritate cu forta ,despre moralitatea exterioara obtinuta cu ajutorul fricii si pedepsei .

Un fapt curios, producerea opiului inflorea in Afganistan inaintea de a veni Talibanii la putere, datorita haosului si luptei pentru putere intre diferite fractiuni afganeze (multe din ele deloc religioase). Cand au venit Talibanii la putere, cu toate deficientele si neajunurile ce au avut, prin implementarea Sharia'h nu numai ca au reusit sa faca ordine in tara (buna, rea, dar totusi ordine) dar si practic sa stompeze producerea opiului (practica condamnata de shariah). Un fapt si mai curios este ca odata cu sosirea "eliberatorilor" americani si europeni in tara si marionetelor lor la putere, a revenit si haosul, iar producrea opiului a crescut brusc.

Iar despre "fetele de 10 ani" nu vorbiti fara sa va documentati. Nu este nicaieri in Islam stipulata o varsta de la care o fata poate sa se marite, aceasta varsta e cea naturala, adica vine odata cu prima menstruatie (undeva pe la 13-14 ani). Chiar si dupa ce a atins aceasta varsta, conform Shari'ah nimeni nu o poate obliga sa se casatoreasca fara voia sa, daca sunt asa cazuri, ele tin mai mult de obiceiurile culturale a anumitor triburi decat de Islam. Repet, in Islam silirea in casatorie este condamnata.

In alta ordine de idei, vedem ca diferite tari in legislatia lor stipuleaza "varsta consimtamantului sexual, de regula el variaza de la 12 ani, cum e cazul Vaticanului :) (apropo, este vre-o indicatie in Biblie care ar trebui sa fie aceasta varsta, d-l Theophilos?) pana la 18 ani. In Republica Moldova aceasta varsta este de 14 ani, iar in Romania de 15 ani, atat la relatii hetero- si homo! sexuale (http://www.avert.org/age-of-consent.htm). Aceasta nu arata decat aceasta varsta precum stipulata in legislatiile diferitor tari este o varsta relativa. Varsta obiectiva insa este acea cand fata/femeia tanara isi incepe ciclul menstrual, adica a atins varsta necesara procrearii.

Realitatea insa cu care ne confruntam noi in asa zisele "tari civilizate" este ca multe fete si baieti isi scimba vreo cativa parteneri sexuali pana a atinge varsta de 14-15 ani. Daca considerati aceasta situatie normala, e alegerea d-voastra. Eu insa cred ca e mai preferabila situatia cand o fata de 14 ani (care a atins varsta necesara pentru procreare) sa se casatoreasca virgina (atat timp cat casatoria nu-i este impusa) decat sa se casatoreasca pe la 30 de ani, avand in "palmaresul" sau vreo 10 sau chiar mai multi fosti "parteneri". Insa daca cineva are alta opinie, daca cineva alege "calea" liberalismului secular (sau sexual), aceasta este treaba lui/ei. Insa pentru consecintele faptelor noastre vom raspunde cu totii, daca nu in aceasta viata, in viata de apoi la sigur.
 
2009 Theophilos;223284 said:
Buna seara,
In ceea ce-L priveste pe Domnul Isus ,uite ce spune Coranul despre El :
3:50
Eu intaresc ceea ce a fost revelat in Tora inainte de mine si va voi ingadui o parte din cele ce v-au fost oprite(28)Eu v –am adus semne de la Domnul vostru ,deci fiti cu frica de Allah si dati-mi ascultare.

Spuneti ca El este un profet ca oricare profet ,dar care profet a avut autoritate sa ridice o parte din interdictiile din Tora ?
Mahommed ?.
Nu te intereseaza ce a zis Domnul Isus ?Ale cui cuvinte le-a spus Domnul Isus ,nu ale Lui Dumnezeu ?
Numai bine .

Profetul Isus (pacea fie asupra lui) intradevar este un profet special, in sensul ca a avut numai mama si nu tata, comparabil poate numai cu Adam (care nu a avut nici mama nici tata). Isus este un profet special in sensul ca a fost inaltat la ceruri si se va intoarce pe pamant ca Mesia - Cel Uns.

Unii profeti, printre care si Isus, aveau puterea data lor de catre Dumnezeu de a abroga unele, nu si cele mai importante legi anterioare. Dupa ce oamenii au modificat si transformat Evangelia data lui Isus, a fost nevoie de o revelatie finala. Si aceasta revelatie, Sfantul Coran i-a fost data Profetului Mohammed, pace si binecuvantarea lui Allah fie aupra lui, revelatia care va fi valabila pana la sfarsitul timpului. Si Allah stie mai bine.

D-le Theophilos, daca ati adus acest verset (3:50) din Coran, de ce sa nu ne uitam si la urmatoarele? Daca dati crezare acestui verset, de ce sa nu credeti si in urmatoarele? Vedeti ce spune profetul Isus (pace fie asupra lui) mai departe:

51."Allah este Stapanul Meu si Stapanul vostru. Asadar, adorati-L numai pe El! Aceasta este o cale dreapta!"

52."Apoi, cand Isus a simtit necredinta lor, le-a zis: Cine sunt sprijinitorii mei [in chemarea] la Allah?" Apostolii au raspuns: "Noi suntem sprijinitorii [religiei] lui Allah! Noi credem in Allah si fa marturie ca noi [lui Allah] Ii suntem supusi [musulmani]!

53. Doamne! Noi credem in ceea ce Tu ai pogorat si-l urmam pe Trimis, deci scrie-ne pe noi printre cei care fac marturie".

(Sfantul Qur'an 3:51-53)
 
Subscriu total la cele expuse de Palestina;nu mai am nimic de adaugat ci doar:

-D-le Teofilusss,cind va citesc postarile am senzatia ca va aflati aici doar si doar pt a LOVI in musulmani si parerile lor;de aceea consider ca orice raspuns vi s-ar da,e inutil.
Felicitari fratelui meu ca da dovada de asemena rabdare;Sincer,un orgoliu exagerat,afecteaza stapinului sau pe cind Modestia se intrezareste printre cuvinte....
Numai Bineeee!
 
MoonaSdm;223296 said:
am senzatia ca va aflati aici doar si doar pt a LOVI in musulmani si parerile lor;de aceea consider ca orice raspuns vi s-ar da,e inutil.

nici nu e prea greu sa te hotarasti....destul sa-i vezi si sa-i auzi cum gandesc mai ales despre altii si alte religii......
sa vezi obtuzitatea si incapatanarea lor fanatica si ce sa faci?
te gandesti ca orice sut in fund este un pas inainte.....
 
Palestina;223291 said:
Un fapt curios, producerea opiului inflorea in Afganistan inaintea de a veni Talibanii la putere, datorita haosului si luptei pentru putere intre diferite fractiuni afganeze (multe din ele deloc religioase). Cand au venit Talibanii la putere, cu toate deficientele si neajunurile ce au avut, prin implementarea Sharia'h nu numai ca au reusit sa faca ordine in tara (buna, rea, dar totusi ordine) dar si practic sa stompeze producerea opiului (practica condamnata de shariah). Un fapt si mai curios este ca odata cu sosirea "eliberatorilor" americani si europeni in tara si marionetelor lor la putere, a revenit si haosul, iar producrea opiului a crescut brusc.

Iar despre "fetele de 10 ani" nu vorbiti fara sa va documentati. Nu este nicaieri in Islam stipulata o varsta de la care o fata poate sa se marite, aceasta varsta e cea naturala, adica vine odata cu prima menstruatie (undeva pe la 13-14 ani). Chiar si dupa ce a atins aceasta varsta, conform Shari'ah nimeni nu o poate obliga sa se casatoreasca fara voia sa, daca sunt asa cazuri, ele tin mai mult de obiceiurile culturale a anumitor triburi decat de Islam. Repet, in Islam silirea in casatorie este condamnata.

In alta ordine de idei, vedem ca diferite tari in legislatia lor stipuleaza "varsta consimtamantului sexual, de regula el variaza de la 12 ani, cum e cazul Vaticanului :) (apropo, este vre-o indicatie in Biblie care ar trebui sa fie aceasta varsta, d-l Theophilos?) pana la 18 ani. In Republica Moldova aceasta varsta este de 14 ani, iar in Romania de 15 ani, atat la relatii hetero- si homo! sexuale (Age of consent). Aceasta nu arata decat aceasta varsta precum stipulata in legislatiile diferitor tari este o varsta relativa. Varsta obiectiva insa este acea cand fata/femeia tanara isi incepe ciclul menstrual, adica a atins varsta necesara procrearii.

Realitatea insa cu care ne confruntam noi in asa zisele "tari civilizate" este ca multe fete si baieti isi scimba vreo cativa parteneri sexuali pana a atinge varsta de 14-15 ani. Daca considerati aceasta situatie normala, e alegerea d-voastra. Eu insa cred ca e mai preferabila situatia cand o fata de 14 ani (care a atins varsta necesara pentru procreare) sa se casatoreasca virgina (atat timp cat casatoria nu-i este impusa) decat sa se casatoreasca pe la 30 de ani, avand in "palmaresul" sau vreo 10 sau chiar mai multi fosti "parteneri". Insa daca cineva are alta opinie, daca cineva alege "calea" liberalismului secular (sau sexual), aceasta este treaba lui/ei. Insa pentru consecintele faptelor noastre vom raspunde cu totii, daca nu in aceasta viata, in viata de apoi la sigur.

Buna seara,
Domnule Palestina ordine a fost si in Germania nazista ,Rusia stalinista este in Coreea comunista in Cuba .Pretul a fost prea mare pentru afgani ca sa pot spune ca scaderea productiei de opium ar fi un beneficiu .Sub talibani multe fete erau nescolarizate deoarece nu erau scoli separate suficiente si este "haram " sa invete baietii impreuna cu fetele, nu ?
Totusi dupa 1400 ani de islam musulmanii nu au fost eliberati de acest viciu groaznic ?
Cred ca este mai periculos chiar decat alcoolul .
Cate obiceiuri din acestea tribale au fost inglobate in islam ? Am citit tot pe Islamulazi ca este o campanie anti-niqab in Egipt ,intre timp am aflat ca a fost interzis in Universitati ,deoarece se pare ca purtarea niqab-ului este din perioada preislamica.
Domnule Palestina este vorba de fetite sub 10 ani ,ce prima menstruatie .De ce politia moravurilor nu rezolva si situatia asta inumana ?
Din nou intreb ,dupa 1400 ani de Islam inca mai exista obiceiuri tribale inumane in care femeia nu este decat o "nascatoare ".
In niciun caz nu sunt de acord cu liberalismul sexual dar prefer sa-i pazesc aici decat sa traiasca in tari cu obiceiuri tribale inumane .Inca o data ,nu sunt de acord cu acest libertinaj. Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu m-am nascut intr-o religie cu astfel de obiceiuri care sa-mi fie imprimate si mie si sa-mi socotesc fetele doar obiecte .
Numai bine.
 
Palestina;223292 said:
Profetul Isus (pacea fie asupra lui) intradevar este un profet special, in sensul ca a avut numai mama si nu tata, comparabil poate numai cu Adam (care nu a avut nici mama nici tata). Isus este un profet special in sensul ca a fost inaltat la ceruri si se va intoarce pe pamant ca Mesia - Cel Uns.

Unii profeti, printre care si Isus, aveau puterea data lor de catre Dumnezeu de a abroga unele, nu si cele mai importante legi anterioare. Dupa ce oamenii au modificat si transformat Evangelia data lui Isus, a fost nevoie de o revelatie finala. Si aceasta revelatie, Sfantul Coran i-a fost data Profetului Mohammed, pace si binecuvantarea lui Allah fie aupra lui, revelatia care va fi valabila pana la sfarsitul timpului. Si Allah stie mai bine.

D-le Theophilos, daca ati adus acest verset (3:50) din Coran, de ce sa nu ne uitam si la urmatoarele? Daca dati crezare acestui verset, de ce sa nu credeti si in urmatoarele? Vedeti ce spune profetul Isus (pace fie asupra lui) mai departe:

51."Allah este Stapanul Meu si Stapanul vostru. Asadar, adorati-L numai pe El! Aceasta este o cale dreapta!"

52."Apoi, cand Isus a simtit necredinta lor, le-a zis: Cine sunt sprijinitorii mei [in chemarea] la Allah?" Apostolii au raspuns: "Noi suntem sprijinitorii [religiei] lui Allah! Noi credem in Allah si fa marturie ca noi [lui Allah] Ii suntem supusi [musulmani]!

53. Doamne! Noi credem in ceea ce Tu ai pogorat si-l urmam pe Trimis, deci scrie-ne pe noi printre cei care fac marturie".

(Sfantul Qur'an 3:51-53)

Buna seara ,
Sunt absolut sigur ca Domnul Isus nu s-a adresat nici odata lui Dumnezeu cu numele de Allah.Nu cred ca Domnul Isus se ruga in ebraica si aramaica dar folosea numele de Allah.
Numai bine.
 
2009 Theophilos;223329 said:
Buna seara ,
Sunt absolut sigur ca Domnul Isus nu s-a adresat nici odata lui Dumnezeu cu numele de Allah.Nu cred ca Domnul Isus se ruga in ebraica si aramaica dar folosea numele de Allah.
Numai bine.


D-le Teofilus,
Isus a venit in Orientul Mijlociu de azi,Iudeea de ieri si vreau sa-ti aduc la cunoastiinta ca peste tot in lumea araba,CRESTINII IL CHEAMA -ALLAH PE D-ZEU SI ISSA PE "FIUL LUI"(DOAMNE IARTA-MA).Deci sa sti ca peste tot in lumea araba crestina ,ei folosesc numele lui ALLAH in loc de D-zeu cum ziceti voi.Nu ma crezi?Fa o vizita in Jerusalem,Betleem,si sa vezi cum il numesc pe D-zeu in araba,arabii crestini....daca vrei iti dau si adresa Patriarchului din Ierusalim,Attala Hanna (il cunosc personal) si te va informa.
In biblie scrie ca Isus ,a strigat pe cruce :
ELI,ELI,lama sabactani?
Ella sau Ellah (in ivrit sau ebraica) este acelasi Allah din araba.E si A nu sunt litere ci accente in limba araba sau vechea aramaica.....
si cine este ELLOHIM mentionat in Biblie?Ello-him...sau HUa allah,,,,

citeste aici si convinge-te cit de gresit percepeti voi cuvintele lui Issus....

http://www.islamawareness.net/Allah/wihn.html

Ahmad Deedat s-a ocupat 40 ani cu studiul Bibliei si a comentat cu precizie deosebita Biblia in intregime (vezi mai sus)
 
MoonaSdm;223342 said:
D-le Teofilus,
Isus a venit in Orientul Mijlociu de azi,Iudeea de ieri si vreau sa-ti aduc la cunoastiinta ca peste tot in lumea araba,CRESTINII IL CHEAMA -ALLAH PE D-ZEU SI ISSA PE "FIUL LUI"(DOAMNE IARTA-MA).Deci sa sti ca peste tot in lumea araba crestina ,ei folosesc numele lui ALLAH in loc de D-zeu cum ziceti voi.Nu ma crezi?Fa o vizita in Jerusalem,Betleem,si sa vezi cum il numesc pe D-zeu in araba,arabii crestini....daca vrei iti dau si adresa Patriarchului din Ierusalim,Attala Hanna (il cunosc personal) si te va informa.
In biblie scrie ca Isus ,a strigat pe cruce :
ELI,ELI,lama sabactani?
Ella sau Ellah (in ivrit sau ebraica) este acelasi Allah din araba.E si A nu sunt litere ci accente in limba araba sau vechea aramaica.....
si cine este ELLOHIM mentionat in Biblie?Ello-him...sau HUa allah,,,,

citeste aici si convinge-te cit de gresit percepeti voi cuvintele lui Issus....

What is His Name?, by Ahmed Deedat at Institute Al Islam

Ahmad Deedat s-a ocupat 40 ani cu studiul Bibliei si a comentat cu precizie deosebita Biblia in intregime (vezi mai sus)

Buna seara ,
Cunosc si eu ca arabii crestini folosesc Allah pentru Yehova ,dar deoarece Biblia a fost tradusa pentru prima data in araba in secolul 8 dupa ce se incetatenise bine numele de Allah in lumea araba prin intermediul musulmanilor si deoarece multi crestini arabi au crezut acest fals, ca Allah este unul si acelasi cu Yehova Elohim din Biblie l-au preluat si ei .
Eli Eli nu este similar ca sens cu Allah ,in timp ce Allah este NUMELE de Dumnezeu in araba ,Eli nu este numele lui Dumnezeu in ebraica ci " Dumnezeul meu" .
In araba Eli este tradus cu : إِلَهِي إِلَهِي
Intre Ello-him...si HUa allah,,,, nu este nici o asemanare dar mai ales este o deosebire de sens ca si mai sus .NUmele lui Dumnezeu(adica Elohim in ebraica ) este Yehova ,pe cand al lui dumnezeu in araba ( in araba إِلَه) este Allah .
Am citit cate ceva din ceea ce sustine Ahmed Deedat dar numai speculatii si multa imaginatie .
Numai bine.
 
2009 Theophilos;223326 said:
Buna seara,
Domnule Palestina ordine a fost si in Germania nazista ,Rusia stalinista este in Coreea comunista in Cuba .Pretul a fost prea mare pentru afgani ca sa pot spune ca scaderea productiei de opium ar fi un beneficiu .Sub talibani multe fete erau nescolarizate deoarece nu erau scoli separate suficiente si este "haram " sa invete baietii impreuna cu fetele, nu ?
Totusi dupa 1400 ani de islam musulmanii nu au fost eliberati de acest viciu groaznic ?
Cred ca este mai periculos chiar decat alcoolul .
Cate obiceiuri din acestea tribale au fost inglobate in islam ? Am citit tot pe Islamulazi ca este o campanie anti-niqab in Egipt ,intre timp am aflat ca a fost interzis in Universitati ,deoarece se pare ca purtarea niqab-ului este din perioada preislamica.
Domnule Palestina este vorba de fetite sub 10 ani ,ce prima menstruatie .De ce politia moravurilor nu rezolva si situatia asta inumana ?
Din nou intreb ,dupa 1400 ani de Islam inca mai exista obiceiuri tribale inumane in care femeia nu este decat o "nascatoare ".
In niciun caz nu sunt de acord cu liberalismul sexual dar prefer sa-i pazesc aici decat sa traiasca in tari cu obiceiuri tribale inumane .Inca o data ,nu sunt de acord cu acest libertinaj. Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu m-am nascut intr-o religie cu astfel de obiceiuri care sa-mi fie imprimate si mie si sa-mi socotesc fetele doar obiecte .
Numai bine.

Daca preferati ca copii d-voastra sa creasca intr-o societate unde alcoolul si droguri sunt in libera circulatie si fetele si baietii invata impreuna (socializandu-se nu numai in scopuri didactice), in scoli unde tot mai mult se practica consumul de substante susnumite, cu consecintele respective, in locul unei societeti unde adolescentii invata segregat (apropo, in "leaganul democratiei" europene, Marea Britanie, invatamantul segregat se practica pana acum, si familiile instarite prefera ca copii lor sa invete separat, un "viciu groaznic", dupa parerea d-voastra :)), atunci daca sincer mi-ii mila de d-voastra. Si sincer doresc ca copii d-voastra sa nu devina victimele "liberalismului laic". Interesant ce avea sa spuna profetul Isus (pace fie asupra lui) daca ar vedea situatia din tarile noastre "civilizate"?

Deja v-am sfatuit sa nu incurcati obiceiurile unor triburi cu Islamul adevarat, dar inteleg ca va este mai convenabil sa priviti lucrurile prin prisma islamofobiei. Am o mica intrebare, d-voastra cum credeti, cum se imbraca si ce purta pe cap mama lui Isus Maria (Allah sa fie multumit de ea)? Chiar si femeile crestinii (cele credincioase) pana nu tare demult purtau batista pe cap. Daca majoritatea au cedat modei, "emanciparii" si liberalismului laic, acesta e falimentul crestinismului, parerea mea. Nu m-asi mira daca peste vre-o 50 de ani in "tarile civilizate" liberale femeile vor umbla pe strazi in bikini. Sper totusi sa nu se intample.

Si faptul ca lumea musulmana nu cedeaza acestor presiuni ai liberalismului laic numai ma bucura, Slava Domnului. Aceasta numai inca odata demonstreaza ca Islamul (supunerea fata de Dumnezeul Unic) este pentru toate timpuri, de la Adam (pace fie asupra lui) pana la Ziua Judecatii, va place asta sau nu place.
 
2009 Theophilos;223329 said:
Buna seara ,
Sunt absolut sigur ca Domnul Isus nu s-a adresat nici odata lui Dumnezeu cu numele de Allah.Nu cred ca Domnul Isus se ruga in ebraica si aramaica dar folosea numele de Allah.
Numai bine.

Dar cu ce nume dupa parerea d-voastra se adresa profetul Isus (pace fie asupra lui) catre Dumnezeu? Nu cumva cu numele romanesc "Dumnezeu"? :) Sau cu cel grecesc, "Theos"? Ce sa-i faci daca cele 4 versiuni "canonice" ale evangheliei au fost scrise in limba greaca cu mult timp dupa profetul Isus? Ar trebui sa ne adresam la surse mai autentice, cum ar fi Coranul, pentru a afla cum Dumnezeu Preainaltul S-a numit pe Sine.

Asi vrea sa va aduc la cunostinta (desi, sunt sigur ca stiti) ca limba araba si cele ebraica si aramaica sunt limbi inrudite, limbi semitice. Si numele Elohim si Allah nu va pare ca sun cam asemanator? Cum deja a scris sora Moona, sunetele "e" si "a" sunt toar accente si nu litere.

Iata niste informatie utila pentru lingvisti incepatori: :)



Elohim (אֱלהִים) is a Hebrew word which expresses concepts of divinity or deity, notably used as a name of God in Judaism. It is apparently related to the Northwest Semitic word ʾēl "god". Within Hebrew, it is morphologically a plural, in use both as a true plural with the meaning "angels, gods, rulers" and as a "plural intensive" with singular meaning, referring to a god or goddess, and especially to the single God of Israel. The associated singular Eloah (אלוה) occurs only in poetry and in late Biblical Hebrew, in imitation of Aramaic usage.

Elohim occurs frequently throughout the Torah. In some cases (e.g. Exodus 3:4, "... Elohim called unto him out of the midst of the bush ..."), it acts as a singular noun in Hebrew grammar (see next section), and is then generally understood to denote the single God of Israel. In other cases, Elohim acts as an ordinary plural of the word Eloah, and refers to the polytheistic notion of multiple gods.

Si mai departe:

Etymology

Further information: El (deity), Elohim (Ugarit), Ilah, and Allah
The term is clearly related to Northwest Semitic ʾēl "god", but it contains the addition of the heh as third radical to the biconsonantal root. Discussions of the etymology of elohim essentially concern this expansion. An exact cognate outside of Hebrew is found in Ugaritic ʾlhm, the family of El, the creator god and chief deity of the Canaanite pantheon, and in Arabic ʾilāh "god, deity". Eloah (the extended root ʾlh) does not have any clear etymology.[2] The word ʾel itself is usually derived from a root meaning "to be strong". Joel Hoffman derives it from the common Canaanite word elim, with the mater lectionis heh inserted to distinguish the Israelite God from other gods. He argues that elohim thus patterns with Abram/Abraham and Sarai/Sarah.[3] (See also Yahweh.)

Sursa: Elohim - Wikipedia, the free encyclopedia

Cred ca nu este nevoie sa traduc.
 
Palestina;223353 said:
Daca preferati ca copii d-voastra sa creasca intr-o societate unde alcoolul si droguri sunt in libera circulatie si fetele si baietii invata impreuna (socializandu-se nu numai in scopuri didactice), in scoli unde tot mai mult se practica consumul de substante susnumite, cu consecintele respective, in locul unei societeti unde adolescentii invata segregat -atunci daca sincer mi-ii mila de d-voastra. Si sincer doresc ca copii d-voastra sa nu devina victimele "liberalismului laic". Interesant ce avea sa spuna profetul Isus (pace fie asupra lui) daca ar vedea situatia din tarile noastre "civilizate"?

ia uita-te minune...!!!!
si eu am invatat tot in scoala mixta,si sute de mii de alti copii au invatat in Romania in clase mixte si nu au ajuns nici prostituate nici drogati.
copii mei invata tot inscoala mixta si slava domnului,sunt normali si sper sa fie la randul lor oameni in gandire si purtare....

dar Palestinule...le zici aici, ca tamaduitorii de ocazie,care aduc 50 de paralitici si deodata 2-3 se ridica si incep sa mearga datorita rugaciunilor asistentei......

MINUNE....MINUNE....!!!!
dar de restul 48 care au ramas intepeniti in scaune nu mai aminteste nimeni....
asa si cu "nenorocirile " din scolile mixte...

cum ziceai mai sus...?
v-am sfatuit sa nu incurcati obiceiurile unor triburi cu Islamul adevarat

fi consecvent in toate directiile nu numai unde iti convine tie.....si scrie:

v-am sfatuit sa nu incurcati obiceiurile unor cazuri izolate cu educatia scolara in general

parca asa suna mai bine...ce zici ??


PS:
Interesant ce avea sa spuna profetul Isus (pace fie asupra lui) daca ar vedea situatia din tarile noastre "civilizate"?

"profetul" isus nu mai spune nimic...este ocupat sa-si aduca aminte ce purta maica-sa pe cap...poate il ajuti cu o idee....???
 
Ma preocupam sa nu fiu cumva singurul "radical" pe aici, dar am gasit un aliat ne-ortodox, in sensul direct si indirect al cuvantului: :)


"Uniunea Europeana s-a lasat de bazele sale crestine pe care a fost creata, s-a laicizat, astfel deschizand calea Islamizarii", a spus cardinalul ceh Miloslav Vlk.

"Islamul indeamna crestinii sa-si traiasca credinta pe deplin", a spus cardinalul. "Astazi, continentul nostru nu are o baza spirituala si morala puternica", scrie el pe pagina sa de internet. Si vinovata nu este Uniunea Europeana, ci insasi europenii.

"Trebuie sa admitem ca europenii au platit scump pentru ca au parasit fundamentul sau spiritual, si aceasta este o ultima oportunitate ce nu va continua zeci de ani, oportunitate pentru schimbare", a spus Vlk.

In situatie prezenta musulmanii, conform cardinalului, sunt bine echipati cu "armamentul spiritual", armamentul care Europa nu il are.

"Este cert ca sunt multe motive pentru musulmani sa vina la noi. Dintre ele si cel religios - sa aduca valorile spirituale si credinta in Dumnezeu in Europa pagana, in stilul sau de viata ateist", a scris cardinalul. Stilul de viata individualist a europenilor, care nu sunt capabili de a se autosacrifica, este motvul de baza a raspandirii rapide a Islamului in Europa.

"Nici relatiile de piata, nici libertatea fara responsabilitate nu sunt indestul de puternice ca sa creeze o baza pentru societate. Chiar insasi democratie nu este o panacee, daca nu este legata cu credinta in Dumnezeu", accenyuiaza Miloslav Vlk. Oamenii nu pot trai vesnic fara valori spirituale fundamentale", conclude preotul in varsta de 77 de ani, care este arhiepiscopul orasului Praga de 19 ani.

Se asteapta ca in urmatoarele zile Papa Benedict XVi va anunta cine il va urma in oficiu, scrie Ceske noviny."

Sursa : Czech Cardinal: Muslims are fighting a spiritual weapon –

P.S. Nu ar fi deloc rau sa-l desemneze "papa" pe Vlk drept succesor, el stie ce vorbeste :)
 
ELI,ELI,lama sabactani?

tennicianul nostru care stie ebraica ca pe limba mamucii,zice:

ce a zis bietul om pe cruce a fost de fapt:
Eli-eli lama azavteni

asa sau asa, traducerea este:

dumnezeul meu,dumnezeul meu,de ce m-ai parasit ...
poate prima expresie este in arameica,a doua -acelasi lucru - in ebraica...

toti evreii din vremea lui vorbeau arameica...

matei 27.46. Iar in ceasul al noualea a strigat Iisus cu glas mare, zicand: Eli, Eli, lama sabahtani? adica: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru - ce M-ai parasit?
marcu 15.34. Si la al noualea ceas, a strigat Iisus cu glas mare: Eloi, Eloi, lama sabahtani?, care se talmaceste: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai parasit?

Se pare ca sabahtani, vine din aramaica shvak - care inseamna a da voie, a permite, a ierta, a parasi.
"wa shvuklan hobein" - si iarta noua greselile noastre
in noul testament mai sunt cuvinte in arameica

mai sunt si nume in aramaica: barabas , de fapt bar-aba (fiul tatalui), toma (teuma - geaman), barnaba (bar-naba - fiul profetului)
(aici tehnicianul s-a intors la lucru ca il platim destul de gras...)

dar ori cum vom vedea rebusul asta sa scoatem din ELI,Elohai,Dumnezeul meu...."Alahul meu" recunosteti ca e cam greu...

desi cu hocus-pocus -alah e mare si poate orice- se poate inventa din nou si roata..care e desigur inventie musulamana....
 
Habebti Abbu,
din cit am inteles din postarile tale,ai un sot destul de intelept ,priceput.
Te rog frumos,du-te si intreaba-l ce inseamna in L.Araba,verbul "sebteni sau sabaktani(armaica veche f. asemanatoare cu araba)?
sunt si cintece in L.araba cu numele "sebtene wa ruhtee..."(m-ai lasat ,m-ai parasit si-ai plecat).
Poate pe el o sa-l crezi mai mult ca acest cuvint din aramaica e practic unul 98% asemenator cu l.araba
 
E bucurator faptul ca pana la urma s-a apucat si abbu de autoeducatie :)

abbu;223365 said:
dar ori cum vom vedea rebusul asta sa scoatem din ELI,Elohai,Dumnezeul meu...."Alahul meu" recunosteti ca e cam greu...

Fara doar si poate, numele Eli sau Elohai e mai apropiat din pdv fonetic de cuvantul "Dumnezeu" sau "Theos" decat de numele Allah :) Intreaba-l te rog pe sotul tau ce inseamna numele Allah, daca pana acum nu ai aflat inca.

Vezi ce am adus mai inainte :

The associated singular Eloah (אלוה) occurs only in poetry and in late Biblical Hebrew, in imitation of Aramaic usage -

deci, numele singular Eloah se trage din aramaica, limba in care vorbea Isus.

Etimologia cuvantului Elohim:

Further information: El (deity), Elohim (Ugarit), Ilah, and Allah
The term is clearly related to Northwest Semitic ʾēl "god", but it contains the addition of the heh as third radical to the biconsonantal root. Discussions of the etymology of elohim essentially concern this expansion. An exact cognate outside of Hebrew is found in Ugaritic ʾlhm, the family of El, the creator god and chief deity of the Canaanite pantheon, and in Arabic ʾilāh "god, deity".

adica, si cuvantul Allah, si El, si Elohim au aceiasi radacina -"el" - dumnezeu, deitate. Cuvantul exact inrudit numelui Elohim se gaseste in araba, cuvantul "ilah" insemnand deitate. Allah (Al Illah) este numele propriu lui Dumnezeu ce nu are plural.

Sursa : http://en.wikipedia.org/wiki/Elohim

abbu;223365 said:
matei 27.46. Iar in ceasul al noualea a strigat Iisus cu glas mare, zicand: Eli, Eli, lama sabahtani? adica: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru - ce M-ai parasit?
marcu 15.34. Si la al noualea ceas, a strigat Iisus cu glas mare: Eloi, Eloi, lama sabahtani?, care se talmaceste: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai parasit?

Aceasta intrebare mai bine ai adresa-o d-lui Theophilos, care crede ca profetul Isus este Dumnezeu (Doamne fereste!) De ce atunci a chemat la Adevaratul DUMNEZEU, cerand sa-l ajute?
 
Back
Top