De ce sunt saraci moldovenii?

Fiti linistiti nici in Romania situatia nu e prea roza.Sint intradevar unele sate vai si amar de capul lor.Nu cunosc situatia exacta in Moldova de peste prut dar in Moldova din Ro si nu numai sint oameni care traiesc la fel sub pragul saraciei.Intradevar in orase in general lumea se descurca mai bine, dar asta nu inseamna ca nu mai pot de fericiti ce sint.Zicea cineva de mai sus ca un sfert din populatia Moldovei e plecata in vest la munca, in Ro cred ca sint plecati mai multi decit toata populatia Moldovei.Dar poate asta e alta problema, uni oameni vor intradeavar sa cistige ceva mai bine,dar alti nu sint multumiti niciodata cu cit au.Asta e firea umana, intotdeauna vor mai mult.
 
oricum la eu ma refeream la niste localitati care nu sunt in Moldova, ci sunt partea vestica .. intre Oltenia si Banat....
 
De ce sunt saraci moldovenii?
ca's prosti , da cum altfel sa spui?
ne cinta imnu "Desteaptate romane..." da tot degiaba... sa dormim mai bine facem nani ca asa e mai bine si mai caldut la curishor.:)
 
Moldova, cele mai mici salarii din Europa

Republica Moldova are cel mai redus salariu minim din ntreaga Europă, care nu asigură nici măcar un minimum de subzistenţă.


Moldova, cele mai mici salarii din Europa

Republica Moldova are cel mai redus salariu minim din ntreaga Europă, care nu asigură nici măcar un minimum de subzistenţă.
Potrivit unui clasament ntocmit de Federaţia Europeană a Angajatorilor, salariul minim legiferat n Republica Moldova este echivalentul a 29 de euro pe lună, n timp ce n Rusia el este de 32 de euro, n Ucraina de 59 de euro, iar n Romnia de 97 de euro. Ţările cu cele mai ridicat salariu minim lunar legal sunt Luxemburg, cu 1503 euro, Irlanda, 1326 de euro şi Olanda, 1284. Ţări ca Austria, Danemarca, Finlanda, Germania, Italia şi Suedia nu au un salariu minim legiferat, dar n aceste ţări funcţionează acorduri colective de muncă, n care este cuprinsă o proporţie importantă a salariaţilor şi care includ prevederi despre un salariu minim.

sursa: http://www.flux.md/news/modb2.php
 
Buna ma numesc Criatian si sunt din botosani Romania nu e chiar asa de roza treaba pe aici si in general in toata romania toti fura si nimic nu fac politicieniii pentru tara.
asta ca sa nu fiu offtopic cine ma poate ajuta cu niste melodii de la voi populara va rog mult
 
soundcris;212302 said:
Buna ma numesc Criatian si sunt din botosani Romania nu e chiar asa de roza treaba pe aici si in general in toata romania toti fura si nimic nu fac politicieniii pentru tara.
asta ca sa nu fiu offtopic cine ma poate ajuta cu niste melodii de la voi populara va rog mult


Da Cristian, dar totusi exista diferenta substantiale intre Botosani si Sibiu, intre Iasi si Bucuresti, intre Vaslui si Timisoara etc... tot Moldova ramane cea mai saraca regiune din Romania.
 
anonymus_xxx;212445 said:
fiindca nu omorim oameni nevinovatzi in afganistan si irak k sa le furam petrolu ......de aia suntem saraci


Ei da uite un om care stie ce spune. Daca ati stii voi cati s-au imbogatit cu cantitatile imense de petrol extrase din Afganistan....
 
Asta cu omoratu ca sursa de bogatie e indobitocire comunista. Eu stiu altii care au omorat fizic zeci de milioane au omorat sufleteste si vointele altor zeci de milioane mai omara si acum prin cecenia, mai otravesc pe la londra sau kiev si tot nu sunt foarte bogati, impliniti sau respectati.
 
Si eu as motiva saracia moldovelor prin:

1. Lipsa de vizibilitate dublata de lipsa de resurse

2. Alcool si educatie precara, mostenire civilizatorie mica, influente civilizatorii minime

3. Apatie generala si resemnare

4. Elite care defecteaza in vest, romania sau rusia punand sub semnul intrebarii viabilitatea statului moldovenesc

5. Curvasaria politica (care e buna si se practica peste tot dar cu mai multa subtilitate)

6. Orthodoxia in forma ei medievala (care incurajeaza resemnarea, mentalitatea cersetorului si speranta unei vieti mai bune pe lumea cealalta care in viziunea vesticilor nu poti baga mana in foc ca exista asa ca e bine sa ai grija si de lumea asta)

7. Paradoxul familial moldav: varsta a doua munceste in vest si ar trebui sa inteleaga cum sta treaba dar fie nu recunosc problemele fie le ignora dar nu reusesc sa-si influenteze si educe parintii sau sa evite spalarea pe creier a multora dintre progenituri.

8. Mentalul de razes (prezent si in romania cu exceptia ardealului) adica preferinta salariului mic dar stabil in locul micii afaceri fie ea restaurant frizerie sau ce stie sau place fiecaruia

9. Location, location, location (cum zic cei din real estate in state)

10. Lipsa de viziune a conducatorilor pe termen mediu lung si a capacitatii de a face acte nepopulare (pe ceausescu l-am urat dar stransul curelei ne-a permis diversificarea industriei, infrastructura cat de cat, lipsa datoriilor... psd-ul l-am urat aproape la fel de tare dar a reusit sa negocieze ok unele capitole de aderare de exemlu spre deosebire de bulgari care au optat pt plati directe in agricultura la noi s-a pus accentul pe dezvotare rurala si investitii... pnl care e destul de nepopular acum nu creste salariile atat cat ar putea sa o faca pentru a pastra competitivitatea si interesul investitorilor etc). Problema este ca daca RM ar primi bani (bani venind si din remitente momentan) ar sti ce sa faca cu ei????????/ S-ar vedea in viitor banii astia??????
 
IVl100 in 2007 afganistanu a produs 93 la suta din productizia mondiala de heroina ....acuma spunemi shi mie cum se face k cu toate trupele nato in afganistan,talibanii au avut recolte record la popey ???iar kit despre iark ...misiunea statelor unite acolo era sal dea jos pe Saddam ....pai uite k saddeam e "jos"de ceva vreme shi eii tot acolo sunt,shi vro trei zile in urma am vazut un sondaj pe BBC cum k americanii de kind su8nt in irak au omorit 80000 de oameni nevinovatzi (femei shi copii )...si credema k americanii nici nu o sa plece in curind de acolo .....shi sa shtii k americanii nu cumpara benzina cu acelashi pretz k noi (restu lumii )....eii bine k nu incerc acuma sa fac o campanie anti-americana .....dar sondajele arata asta .....
 
Albastru;212461 said:
Si eu as motiva saracia moldovelor prin:

Ai dreptate, dar puteai sa comprimi toate punctele in 2 cuvinte :)

civilizatie si capital




IVl100 in 2007 afganistanu a produs 93 la suta din productizia mondiala de heroina ....acuma spunemi shi mie cum se face k cu toate trupele nato in afganistan,talibanii au avut recolte record la popey ???iar kit despre iark ...misiunea statelor unite acolo era sal dea jos pe Saddam ....pai uite k saddeam e "jos"de ceva vreme shi eii tot acolo sunt,shi vro trei zile in urma am vazut un sondaj pe BBC cum k americanii de kind su8nt in irak au omorit 80000 de oameni nevinovatzi (femei shi copii )...si credema k americanii nici nu o sa plece in curind de acolo .....shi sa shtii k americanii nu cumpara benzina cu acelashi pretz k noi (restu lumii )....eii bine k nu incerc acuma sa fac o campanie anti-americana .....

Hmm fascinant acest limbaj. Unele cuvinte par vag cunscute, dar per general sintactic si morfologic are ceva din exprimarea greoaie si pronuntia imposibila a limbilor nordice.
La o prima vedere as zice ca e finlandeza, dar am sa mai studiez acest limbaj misterios si va spun rezultatul final.
 
anonymus_xxx;212497 said:
IVI100.......de aia suntem saraci k gindim totzi k tine ........

Eu as spune ca mai degraba din cauza celor care inca nu au invatat sa scrie in propria limba dar isi dau cu parerea cu privire la realpolitik.

Oricum gata cu offtopicul.
 
Nu cred ca suntem saraci, e doar o aparenta.
Oamenilor de aici le place ca lumea sa creada ca suntem saraci. dar in adevar...parca avem tot ce ne trebuie.
 
Back
Top