De ce sunt saraci moldovenii?

Pai nu prea sunt saraci, au case cu etaje , au masini de lux si majoritatea au si BRAIN, pacvat ca cei mai multi aleg sa plece
 
STAR;213693 said:
Pai nu prea sunt saraci, au case cu etaje , au masini de lux si majoritatea au si BRAIN, pacvat ca cei mai multi aleg sa plece


Pai daca au case cu etaj si masini de lux de ce aleg sa plece ?
 
n-o zic pe aia cu prostul daca nu e fudul... o zic pe cealalta ca omul din ce are mai mult din atat nu-i mai ajunge, de aici si explozia preturilor necaracteristica pt cea mai saraca tzara din Europa.
 
parca e in a 10_a , dar e teorie anyway bazata pe studierea unor "cobai" care nu reprezxinta nicidecum fiecare individ, despre care stim ca e unic
 
STAR;213706 said:
n-o zic pe aia cu prostul daca nu e fudul... o zic pe cealalta ca omul din ce are mai mult din atat nu-i mai ajunge, de aici si explozia preturilor necaracteristica pt cea mai saraca tzara din Europa.

Preturile excesiv de mari in Moldova sunt doar un simtom al dezechilbrului social si economic.

Incepe sa existe o categorie destul e mare de imbogatiti fie in tara + mai ales cei care lucreaza afara care sunt in contrast destul de puternic cu restul populatiei sarace .

Asta se combina si cu o a mentalitate de afacerist primitiv de la 1920 (prefera sa stea 2 luni cu o pereche de blugi la 100 $ in speranta ca ii vine un moldovean cu banii din Italia, decat sa vanda 10 perechi la 20$ in aceiasi perioada la un localnic cu mai putine posibilitati materiale)


Doomed;213707 said:
.. E o teorie intreaga, se explica printr-o nu mai stiu ce fel de piramida la economie sau psihologie in liceu, sincer nu prea mai tin minte, era mai misto afara decat in clasa ;)

E Piramida lui Maslow , sau mai popular Piramida Nevoilor
 
lasa-ma sa-ti spun ca am vazut de 5 ori preturi in GEMENI, la acelasi produs chinezesc din piata obor. ACELASI. e deja bataie de joc
 
STAR;213782 said:
un magazin mare in Chisinau

Mi-am imaginat eu.

Asta e valabil cred ca in orice tara.

Si la noi chinezariile se vand cu un pret in piata si de 3 ori mai scumpe la nu`sce magazin de fite.

Sunt destui oameni snobi care se simt mai deosebiti daca fac cumparaturi la un magazin de fite. Chiar daca cumpara mult mai scump decat e in piata si e acelasi produs.

Dar ei se imbraca de la magazinul X nu din piata...

Asta e numai vina oamenilor , nu a conducerii si nici a comerciantilor.
Comerciantii doar aplica taxa pe prostie.
 
lvl100;213786 said:
Mi-am imaginat eu.

Asta e valabil cred ca in orice tara.

Si la noi chinezariile se vand cu un pret in piata si de 3 ori mai scumpe la nu`sce magazin de fite.

Sunt destui oameni snobi care se simt mai deosebiti daca fac cumparaturi la un magazin de fite. Chiar daca cumpara mult mai scump decat e in piata si e acelasi produs.

Dar ei se imbraca de la magazinul X nu din piata...

Asta e numai vina oamenilor , nu a conducerii si nici a comerciantilor.
Comerciantii doar aplica taxa pe prostie.

:)))))))))
 
Dar ce sunt banii domnilor? Cu te ce incalzeste la suflet sa ai bani , nu stiu ce masina, case si sa traiesti singur?Hmn?Sunt eu prea melancolic sau in ziua de azi lumea pune banii pe primul loc?? Sanatatea si familia sunt sfante in viata unui om.Esti un om sarac daca nu ai familie.Traiesti intr-o casa singur si cu ce te incalzeste pe tine? Acesta a fost doar exemplu pentru cei care se plang ca sunt fara bani(ma refer la toate natiile) si nu stiu sa valorifice familia ca identitate.
 
Back
Top