GAZA - conflict religios sau politic

Rapax;218924 said:
Ca sa aibe simplii ce sa intrebe.

Esti sigur ca esti crestin ortodox, cum ai scris in alta parte? Caci cam se aseamana remarca ta cu viziunea sionista. Cum de n-ai scris "goii" in locul lui "simplii"? Sau poate suferi de complex de superioritate si esti prea sus de intrebarile puse de sergius? Caci daca ai fi crestin ortodox adevarat te-ar afecta, cred eu, catusi de putin masacrul sutelor de copii palestinieni de catre teroristii israileni. Dar daca ai fi crestin ortodox, te-ai numara si tu printre goii, pardon, simplii.. caci nu numai musulmanii sunt "goi" dar si crestinii, meniti sa serveasca "poporul cel ales". Printre cine te numeri tu, Rapax?
 
Palestina;218941 said:
Esti sigur ca esti crestin ortodox, cum ai scris in alta parte? Caci cam se aseamana remarca ta cu viziunea sionista. Cum de n-ai scris "goii" in locul lui "simplii"? Sau poate suferi de complex de superioritate si esti prea sus de intrebarile puse de sergius? Caci daca ai fi crestin ortodox adevarat te-ar afecta, cred eu, catusi de putin masacrul sutelor de copii palestinieni de catre teroristii israileni. Dar daca ai fi crestin ortodox, te-ai numara si tu printre goii, pardon, simplii.. caci nu numai musulmanii sunt "goi" dar si crestinii, meniti sa serveasca "poporul cel ales". Printre cine te numeri tu, Rapax?

Printre cei ce ar fi participat la o cruciada.
 
Rapax;218943 said:
Printre cei ce ar fi participat la o cruciada.

Nici nu ma mir... N-ai decat sa te inscrii in armata israileana sau americana, caci cruciadele in ziua de azi se duc mai mult sub drapelul stelei lui David si al celui de "stars and stripes". Dar cam am dubii ca vei avea curajul sa faci asta, teama sa cazi glorios pe cimpul de lupta impotriva copiilor-teroristi palestinieni te va opri...

Iar in ce priveste cruciadele din trecut, cred ca nu eu tre sa-ti amintesc ca cruciatii aia crestini evlaviosi nu prea intrebau victimele sale de ce religie erau, musulmani, crestini sau iudei, ii masacrau pe toti la rand, barbati, femei, batrani si copii... Vad ca "idealurile" cruciadelor de ieri traiesc si azi, "bravul" Rapax...
 
Palestina;218947 said:
Nici nu ma mir... N-ai decat sa te inscrii in armata israileana sau americana, caci cruciadele in ziua de azi se duc mai mult sub drapelul stelei lui David si al celui de "stars and stripes". Dar cam am dubii ca vei avea curajul sa faci asta, teama sa cazi glorios pe cimpul de lupta impotriva copiilor-teroristi palestinieni te va opri...

Iar in ce priveste cruciadele din trecut, cred ca nu eu tre sa-ti amintesc ca cruciatii aia crestini evlaviosi nu prea intrebau victimele sale de ce religie erau, musulmani, crestini sau iudei, ii masacrau pe toti la rand, barbati, femei, batrani si copii... Vad ca "idealurile" cruciadelor de ieri traiesc si azi, "bravul" Rapax...

Armata din care am facut parte e in alta parte. Cred ca nu prea am ce cauta in armata israeliana. Ultima cruciada la care a participat familia mea(eu nu existam inca) a fost impotriva comunismului. Poti sa ai o multime de dubii privind curajul meu. Alta e problema. Vezi ca la cruciade au participat si bizantinii. Si apropos de lupte religioase. Cei de acelasi neam(evreii si arabii sunt cu totii aramaici) se bat cel mai bine intre ei. Vezi: romanii cu "moldovenii".
 
REALITATEA e ca nimic nu se spune despre GAZA.
ISRAEL = STAT TERORIST

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=35NVF2bCaIM"]YouTube - Оккупация Палестины еврейскими фашистами (1-5)[/ame]

5 filme. Vi le recomand.
 
Poate gaza e conflict programat? Cine imparte popoarele în religii şi le limitează în teritori?
 
dor007;222108 said:
Poate gaza e conflict programat? Cine imparte popoarele în religii şi le limitează în teritori?


Britanicii,nenicule.Ei au hotarit stabilirea statului Israel In Palestina.Farimitarea Arabiei numita cindva BILAD EL SHAM (tarile Shamului)au fost impartite in Liban,Syria,Iordania si Palestina.
 
intreb si eu:
Gaza nu are armata??
nu se poate apara de invazie??
americanii nu pot interveni sa faca liniste ca in Irak ??
 
abbu;222523 said:
intreb si eu:
Gaza nu are armata??
nu se poate apara de invazie??
americanii nu pot interveni sa faca liniste ca in Irak ??

Palestina nu are armata. Doar o mana de musulmani devotati ce au incercat sa tina piept modernei armate israeliene. O mana de oameni ce incearca sa-si apere palma de pamant,sa-si apere familiile de invazia islaelului. Oamenii ce au trait aceste lucruri stiu ce inseamna si ma refer aici la tinerii moldoveni ce au incercat si au murit pentru asi apara,tara si familiile de invadatori.
America nu se implica in problemele din Orientul Mijlociu fatis.Insa pe ascuns o fac ,dar nu de partea celor slabi si neajutorati ci sunt tocmai de partea celor ce ataca.
Consiliul de Securitate al ONU se reuneste,dezbate insa nu fac nimic concret.
Trebuie sa te dezamagesc insa America nu a facut nici pe departe liniste in Irak.
Au invadat o tara cu pretexte aiuristice,care acum se afla in haos politic si economic.
 
In Gaza exista doar rascoale populare mentinute saptaminal de baieti intre 7 ani-25ani care atunci cind soldatii israelieni le distrug paminturile si le rad maslinii si terenurile de citrice ,agricultorilor(pe motiv de securitate....sau extinderea coloniilor)acesti copii iau pietre in maini si arunca dupa tancuri si geepurile celor mai pregatiti soldati din lume.
In Gaza nr pop este de 1,5 mil iar in Cisiordania de 3,5 mil.Palestinienii de afara ,refugiatii sau izgonitii sunt cam 4-6 mil.Un popor asupra caruia se incearca eliminarea sa asemeni poporului indian de catre americani.
In palestina exista doar Autoritati sustinute de ministere si politie pt securitate interna;nu exista nici un fel de armata,este interzisa de evrei(la o populatie de 60 tineret,ginditi-va ce s-ar intipla daca ar s-ar face armata,cu evreii?!)
Dupa alegerile din 2006,Hamas a venit la putere, o grupare profund islamica(de forma s-a dovedit a fi)si a facut rasturnare politica in urma cu 2 ani.(Acesta e si motivul pt cARE m-am intors in tara cu familia).
 
MoonaSdm;222560 said:
In Gaza exista doar rascoale populare mentinute saptaminal de baieti intre 7 ani-25ani care atunci cind soldatii israelieni le distrug paminturile si le rad maslinii si terenurile de citrice ,agricultorilor(pe motiv de securitate....sau extinderea coloniilor)acesti copii iau pietre in maini si arunca dupa tancuri si geepurile celor mai pregatiti soldati din lume.
In Gaza nr pop este de 1,5 mil iar in Cisiordania de 3,5 mil.Palestinienii de afara ,refugiatii sau izgonitii sunt cam 4-6 mil.Un popor asupra caruia se incearca eliminarea sa asemeni poporului indian de catre americani.
In palestina exista doar Autoritati sustinute de ministere si politie pt securitate interna;nu exista nici un fel de armata,este interzisa de evrei(la o populatie de 60 tineret,ginditi-va ce s-ar intipla daca ar s-ar face armata,cu evreii?!)
Dupa alegerile din 2006,Hamas a venit la putere, o grupare profund islamica(de forma s-a dovedit a fi)si a facut rasturnare politica in urma cu 2 ani.(Acesta e si motivul pt cARE m-am intors in tara cu familia).

السلام عليكم
Chiar daca topicul este despre razboi eu salut tot cu Pace ( si in araba ).
Daca tu care ai trait acolo (in Gaza ) recunosti ca hamas(nu-mi permit sa-l scriu litera mare ) este doar de forma o grupare musulmana ,mai sunt musulmani in lumea musulmana ?
Numai bine .
 
salut,
azi ca e duminica,am vrut sa aflu de la sotul meu ceva amanunte despre Gaza,despre conflict,asa cum am promis.
ca pot citi ici -colo,dar el e mai aproape de subiect fie cu prietenii lui si cunostiintele care le are....
stiti ce mi-a zis:
-fata draga,nu e pentru tine si nu e nici pentru mine...lasa-i sa-si sparga capul,acolo pace nu va fi,de acolo va veni urmatorul razboi mondial,asa ca mai bine pune un film sa mai vad si eu ceva simpatic...

asa ca va las fara informatii pretioase,
i-am pus sa vada ceva cu Mastroiani si am uitat amandoi de Gaza.
 
MoonaSdm;222565 said:
Din Gaza ...in Rom.

Eu am fugit mancand pamantul dupa 2 ani in Egipt...

Slava domnului ca pot sa ma plimb iar prin Cismigiu,la sosea la Herastrau.

ai dus-o rau acolo,in Gaza ?
 
tacerea este o confirmare.

eu voiam saa vizitez Ierusalimul dar cu sot arab nu am nici-o sansa.
a fost cineva in vizita???
 
Back
Top