GAZA - conflict religios sau politic

A treia parte adica la ce te referi? La masoni si alti tapi ispasitori ai istoriei?
Aia se bat ca nu au apa destula, nu se suporta, etc. Adica daca eu cu Gogu ma iau la bataie inseamna ca Vasile ne-a enervat?
 
peentru expresii te scuzam desigur...dar nu si pentru continut...
daca citesti,chiar si dupa google putin din istoria situatiei din regiune,intelegi repede ca nu e nevoie de un al treilea...se bat binemersi si numai doi.
citeste cate ceva si mai vorbim
 
cipslim;223477 said:
Aia se bat ca nu au apa destula, nu se suporta, etc. Adica daca eu cu Gogu ma iau la bataie inseamna ca Vasile ne-a enervat?

Nui numai decit ca Vasile sa te enerveze, dar e neaparat ca el sa fie cointeresat de kestia asta.

Dac nu-tio spus cine e al treilea nu inseamna cai el nui :p

!!!. Kestia asta cu masoneria cred ca afost doar sa distraga atentia oamenilor. Ceea cei cu adevarat important nu cred ca cineva sa-tio spuna tie sau majoritatii obstesti (n-ar avea logica :confused: ).
 
abbu;223480 said:
daca citesti,chiar si dupa google putin din istoria situatiei din regiune
In istorie 99% minciuna, asa ka nu ma pui sa cred ceva ;), in ceea ce priveste conflictu de aestea-s peste tot in afara de tarile mari ;).
 
XLogic;223498 said:
In istorie 99% minciuna, asa ka nu ma pui sa cred ceva ;), in ceea ce priveste conflictu de aestea-s peste tot in afara de tarile mari ;).

ce sa inteleg din ce ai scris mai sus?
ca poti discuta un subiect fara sa il cunosti?
ca nu il poti cunoaste pentru ca de regula este minciuna????
nu crezi ca daca scri la un subiect trebuie sa-l cunosti cat de cat macar cine cu cine si pentru ce ?????
 
XLogic;223506 said:
Cunosc doar din discutiile facute pe forum shi am facut comparatie cu transnistria si osetia.

de ce nu faci comparatie cu Transilvania si Ungaria....??
ce propui? transilavania sa fie data ungariei...????
caci transilvania are dreptul sa ceara independenta ,este mai mult ungara decat romana.

citat:

"....De ce?
Maghiarii din Transilvania şi Ardeal sunt de aceeaşi religie, vorbesc aceeaşi limbă, au aceeaşi cultură, folclor şi etnie ca şi confraţii lor din Ungaria. (Ca şi poporul arab şi arabii palesinieni).
Ba mai mult, Transilvania are numele de origine latină (romană) = după, peste păduri iar Ardeal e o formă românizată a cuvântului maghiar erdö, ce înseamnă pădure şi nu invers cum e denumirile aşezărilor intre palestinieni şi israelieni.
Majoritatea timpului Transilvania a aparţinut Ungariei cuprinzând o populaţie cam de 42% români şi 57% maghiari cu suveranitate ungară (nu ca Palestina care n-a avut niciodată suveranitate arabă) şi doar prin tratatul de la Trianon s-a alipit României. (nici 100 de ani faţă de peste 2000 de ani)
.....................

Care vă va fi părerea dacă mâine se va naşte dintr-odată: "Poporul Transilvănean" pretinzând teritoriul ca fiind al lor, aţi accepta?......." (am incheiat citatul)

iata ce mai spune presa romana....

"......Deci aşa denumitul "popor palestinian" e de fapt un popor arab ca toate celelalte din zonă precum au pretins-o toţi liderii lor şi conducătorii statelor arabe învecinate. Vorbesc aceeaşi limbă, au aceeaşi religie şi cultură nu au niciun folclor aparte şi sunt arabi proveniţi din Peninsula Arabă şi nicidecum din Filistenii de origine elenă şi cu păr roşiatic.
Poporul Palestinian = o ficţiune apărută în 1968 după înfrângerea armatelor arabe în războiul de şapte zile din 1967. Până atunci nu s-a auzit de acest popor şi nici nu apare în nicio dată istorică ori biblică ori de orice fel. Dintr-odată s-a născut un nou popor, oare de ce?......"

chiar.....de ce ????
dati-va cu parerea....dar nu va inghesuiti cu youtube .....


----------------
altermedia,care se stie ca eu un site ...nationalist....publica:

http://ro.altermedia.info/international/oriana-fallaci-si-obligatia-de-a-vorbi_3200.html
 
abbu;223673 said:
de ce nu faci comparatie cu Transilvania si Ungaria....??
ce propui? transilavania sa fie data ungariei...????
caci transilvania are dreptul sa ceara independenta ,este mai mult ungara decat romana.

citat:

"....De ce?
Maghiarii din Transilvania şi Ardeal sunt de aceeaşi religie, vorbesc aceeaşi limbă, au aceeaşi cultură, folclor şi etnie ca şi confraţii lor din Ungaria. (Ca şi poporul arab şi arabii palesinieni).
Ba mai mult, Transilvania are numele de origine latină (romană) = după, peste păduri iar Ardeal e o formă românizată a cuvântului maghiar erdö, ce înseamnă pădure şi nu invers cum e denumirile aşezărilor intre palestinieni şi israelieni.
Majoritatea timpului Transilvania a aparţinut Ungariei cuprinzând o populaţie cam de 42% români şi 57% maghiari cu suveranitate ungară (nu ca Palestina care n-a avut niciodată suveranitate arabă) şi doar prin tratatul de la Trianon s-a alipit României. (nici 100 de ani faţă de peste 2000 de ani)
.....................

Care vă va fi părerea dacă mâine se va naşte dintr-odată: "Poporul Transilvănean" pretinzând teritoriul ca fiind al lor, aţi accepta?......." (am incheiat citatul)

iata ce mai spune presa romana....

"......Deci aşa denumitul "popor palestinian" e de fapt un popor arab ca toate celelalte din zonă precum au pretins-o toţi liderii lor şi conducătorii statelor arabe învecinate. Vorbesc aceeaşi limbă, au aceeaşi religie şi cultură nu au niciun folclor aparte şi sunt arabi proveniţi din Peninsula Arabă şi nicidecum din Filistenii de origine elenă şi cu păr roşiatic.
Poporul Palestinian = o ficţiune apărută în 1968 după înfrângerea armatelor arabe în războiul de şapte zile din 1967. Până atunci nu s-a auzit de acest popor şi nici nu apare în nicio dată istorică ori biblică ori de orice fel. Dintr-odată s-a născut un nou popor, oare de ce?......"

chiar.....de ce ????
dati-va cu parerea....dar nu va inghesuiti cu youtube .....


----------------
altermedia,care se stie ca eu un site ...nationalist....publica:

http://ro.altermedia.infointernational/oriana-fallaci-si-obligatia-de-a-vorbi_3200.html

draga ABU,imi cer scuze pt.naivitatea mea in care chiar te-am crezut sotie de arab egiptean.
Realizez pe deplin ca nu esti decit o amarita sau amarit de "SHLOM"EVREU SAU EVRAICA SIONISTA ,care ataci tot ce tine de cultura araba islamica.
In ce priveste cunostinte,esti IOC.....spuneai de palestinieni ca nu au folclor,ia du-te dumneata pina la Tel Aviv cu firma aviatica ,ELAL (ca o buna sustinatoare a sionismului ce esti)si observa cu ce sunt imbracate stewardesele.....cu costum national palestinian ,mon cher.Au preluat absolut tot ce s evind epe piata straina de la arabii palestinineni,homos,falafel,shaorma,costumatie,muzica,dans si au facut un fel de mixtura cu tarile de unde ei vin in Palestina?Ce-a iesit? Produs bun de pus pe piata .......
Acum vezi si tu ca m-am ostenit sa-ti raspund,in schimb n-o mai fac ca este inutil....
 
te las in intuneric.....
ce am scris sunt citate romanesti,sunt sotie de egpten si care -ce sa faci ?-nu ii are la stomac pe palestinieni,care pe mine nu ma intereseaza mai mult ca negrul sub unghie,nici costumele,nici broderiile nici macrameurile lor...
eu i-am raspuns lui mister Logic,nu stiu de ce sari de fund in sus.

daca ai vre-o pila sa imi dea viza sa vad tel aviv iti raman recunoscatoare....
in rest,eu apar mai bine islamul ca tine, care clocesti numai ura si esti plina de refulare.
eu incerc sa-i aliniez cu toti oamenii de pe glob, nu sa-i dsfintez pe altii ca sa ramana numai ei cum vrei tu.

ps Humus-ul este egiptean 100% si e fantastic.
numai in egipt am mancat humus adevarat,aici in romania ajung surogate
l-au luat cu ei arabii care traiesc acolo,si daca tot traiesc arabi in israel sgur ca mananca si humus si restul...
asa cum ,manaca in liban,in siria etc...
mai ai "descoperiri " de astea spectaculoase...???!!!!!
 
bravo..google !
iata ce am gasit la Stewwardess elal:

297.jpg


02072006141545דיילת%20במטוס.JPG


am cautat si la :
stewardess palestina si nu am gasit nimic.....

nimic de vazut si nimic de furat poate sa fie vorba de asta ?
caci daca vor apare srewardese palestiniene cam asa vor arata

_40735151_nburkha.jpg


iata si o stewarsesa egipteana,cand am zburat eu aveau o basca -bereta dar erau foc de frumoase...
etihad_large.jpg
 
in ultima vreme citesc sau aud la noi acasa discutii cum ca fiecare copil e musulman prin nastere si ca parintii -gresit- ii schimba religia...!!!
apoi aud cum ca nu mai avem dumnezeu,toti il avem pe Alah.
isus nu mai e isus e mussa.....
si altele...
ideea e buna,tot vorbind si vorbind,nu mai conteaza adevarul -omului ii intra cu forta prostia in cap...
cred ca si cu palestinienii la fel....tot au vorbit si au vorbit ca exista un neam palestinian pana au inceput si ei si altii sa creada....ca exista....!!!!
 
tot citesc in presa ca un mare mahar hamas a fost trimis pachet la cele 70 de fecioare....unii zic ca israelul,altii zic ca emiratele,iar altii ca este rafuiala de conturi intre hamasnici sau o nereusita afacere cu droguri...

eu zic ca ahminajad ala ar trebui sa nu mai iasa la cumparaturi singur....!!!

oricum dupa locurile unde se plimba si se cazeaza palestinienii.....nu s-ar zice ca sunt asa amarati...
 
asadar,ceea ce afirma egiptenii este adevarat

dezvaluirea de catre un oficial palestinian a unei coruptii intinsa pe mai multi ani,de la Arafat la actualul presedinte,care el si toata familia impreuna cu alti oficiali au deturnat milioane de dolari din fondurile de ajutorare....
asta,plus mita sexuaala,plus si iar plus...
egiptul a atras atentia mereu palestinienilor sa se lase de furtisaguri,dar se vede ca banul este chiar ochiul dracului.

palestinianul care a facut dezvaluirile a fost pus de chiar conducere sa analizeze coruptia...si iata ca omul si-a luat sarcina in serios..
ca sa fie sigur ca se publica materialele,le-a trimis la agentii de televiziune din afara

macar de ar fi si in Romania asa ceva,adica cineva sa adune probe scrise si filmate....
asa ca nenorocirea palestinienilor vine dinauntru si nu dinafara....
 
abbu;223855 said:
apoi aud cum ca nu mai avem dumnezeu,toti il avem pe Alah.
isus nu mai e isus e mussa.....
si altele...
ideea e buna,tot vorbind si vorbind,nu mai conteaza adevarul -omului ii intra cu forta prostia in cap...

Nu ai studii lingvistice deci merg pe presupunerea ca nu stii de fapt ce inseamna cuvantul allah.Acesta este un cuvant nu un nume si el inseamna pur si simplu dumnezeu in limba araba,asa cum in limba engleza cuvantul e god sau dio in limba italiana.
Daca ai intelege limba araba si ai citi Biblia arabilor crestini vei vedea ca cuvantul folosit este Allah cand se face referinta la Dumnezeu creatorul.
Deci Allah nu este un zeu pagan si diferit al musulmanilor ci este Dumnezeu,cel din Vechiul Testament si Tora.

Numele Isus in araba este Isa precum numele Ion in engleza este John.Acelasi lucru numai ca limba in care este scris si pronuntat cuvantul difera.
Mussa este Moise,nu Isus.

Daca nu stii unele lucruri iti recomand sa te educi si sa te informezi inainte de a face afirmatii publice care risca sa te faca de ras.
Pe mine personal nu ma intereseaza ce perle scrii tu dar ti-o spun pentru binele tau.Nimic nu este mai penibil decat niste afirmatii spuse in necunostinta.
 
Stimata mea Raya-pot sa-ti spun sora?
Cum se numeste in araba x sau Y nu este esential,dar ca sa spui dupa 5000 de ani de la facerea lumii ca pe D-zeu il cheama Alah,cand saracul Alah cu profetul lui au aparut pe la anul 700 e.n,
este atac la inteligenta si credinta a cateva miliarde de oameni....eu nu ma numar printre ei...cum zice romanul, "ma doare in cot" de zei si dumnezei,de profeti si ingeri...
Dar si obraznicia are o limita....
Sa iei la tine in curte ce au facut altii si pentru ca nu esti in stare sa faci ceva sau ce ai facut este copiat si sa spui ca sunt facute de tine, cam intrece masura.
Eu cu mintea mea slabuta de femeie asa gandesc,ce zici poate de aia nu m-am islamizat?
(afara de baticul ala care nici nu-mi sta bine)
Scuze ca ma iau de tine,imi esti simpatica, dar e asa plictiseala aici....
rar mai apare cineva nou...
 
abbu;224315 said:
Stimata mea Raya-pot sa-ti spun sora?
Cum se numeste in araba x sau Y nu este esential,dar ca sa spui dupa 5000 de ani de la facerea lumii ca pe D-zeu il cheama Alah,cand saracul Alah cu profetul lui au aparut pe la anul 700 e.n,
este atac la inteligenta si credinta a cateva miliarde de oameni
obraznicia are o limita....

Eu cu mintea mea slabuta de femeie asa gandesc,ce zici poate de aia nu m-am islamizat?
(afara de baticul ala care nici nu-mi sta bine)
Vezi iar nu ai inteles.Pe Dumnezeu nu IL CHEAMA Allah.
Allah inseamna Dumnezeu.
Allah este un cuvant nu un nume.

Ok ca sa te fac sa intelegi ce spun explic altfel:

In limba romana care este cuvantul pe care oamenii il folosesc cand se refera la entitatea divina ce a creat lumea? DUMNEZEU.Asta nu este nume este un cuvant romanesc.
In limba hindusa cuvantul este PAGWAN sau RAAB(dumnezeu) dupa care diferitele divinitati din Hinduism au nume precum:Vishnu,Rama,Khrisha,Kali,Ganesh,etc...
Engleza = GOD
Germana = GOTT
Albaneza = ZOT
Croata = BOG
Daneza = GUD
Finlandeza = JUMALA
Franceza = DIEU
Maghiara - ISTEN
Indoneza = DEWA (si indonezii sunt musulmani dar in limba lor dewa inseamna dumnezeu ceea ce este normal din moment ce limba lor nu este araba)
Araba = ALLAH
Exempele despre cuvantul dumnezeu in diferite limbi pot continua la nesfarsit.
Deci ce facem acum,ne apucam sa le spunem tuturor acestor popoare ca pe dumnezeu nu il cheama BOG,ZOT,JUMALA sau ISTEN ci ca il cheama DUMNEZEU sau ISUS?
Acesti oameni nici nu stiu cuvantul dumnezeu care este in limba romana.
Mergi la un arab crestin si spune-i sa-ti arate Biblia.Intreaba-l cum spune el dumnezeu sa vezi ce-ti spune.

Mai departe...cum sa "apara" dumnezeu in anii 600 (nu 700) cand dumnezeu a fost de la inceputul lumii? Nu are pic de sens ceea ce ai spus tu.
Tu continui sa crezi ca ALLAH este un nume,de aceea ai impresia ca musulmanii in anii 600 au introdus "pe piata" un nou dumnezeu al lor pe care il cheama ALLAH si care este diferit decat cel intalnit in TORA evreiasca pe nume YAHVEH care a creat lumea si pe Adam si Eva.
De exemplu stii ca alta denumire pentru D-zeu in ebraica este ELLOH?

Limba engleza de cand sa format ? Pot eu sa le zic vorbitorilor de limba engleza astazi "mai oameni buni cine e GOD asta la care va rugati voi ? Cand l-ati inventat? "

In fine...eu am explicat.Acum daca tu te-ai lamurit sau nu,nu e treaba mea,nu ma intereseaza.Nu sunt aici sa conving pe nimeni de nimic.Explicatiile pe care le-am oferit sunt in scop de imbogatire a cunostintelor generale si fapt divers.Putin ma intereseaza pe mine ca tu sau altii sunteti de parere ca Allah e alt D-zeu inventat de arabi etc etc...fiecare cu ce-l doare.


Islamizat nu este un termen corect.Islamismul este un curent politic si militant in comunitatea musulmana.Cand cineva se converteste se cheama musulman nu islamist.Islamist este Osama bin Laden si teroristii lui.
Religia este Islam nu Islamism.

Porti batic? De ce?
 
Cu raspunsurile tale o sa ma faci sa devin fata serioasa si nu e bine.....
In pauza de masa ma joc aici,si cand se face curatenie in birouri.
Vreau sa ma distrez,nu sa "studiez problema".
Lasa-i ciorilor de profeti si de religii,hai sa vorbim de excursii,de plimbari,de o piesa de teatru,de renovarea teatrului national,de Caramitru care se mentine bine de tot puslamaua...

ps.nu port,batic,am incercat odata si nu-mi vine bine,am fata rotunda,parul o aranjeaza putin
 
Raya Ammani;224320 said:
Vezi iar nu ai inteles.Pe Dumnezeu nu IL CHEAMA Allah.
Allah inseamna Dumnezeu.
Allah este un cuvant nu un nume.

Ok ca sa te fac sa intelegi ce spun explic altfel:

In limba romana care este cuvantul pe care oamenii il folosesc cand se refera la entitatea divina ce a creat lumea? DUMNEZEU.Asta nu este nume este un cuvant romanesc.
In limba hindusa cuvantul este PAGWAN sau RAAB(dumnezeu) dupa care diferitele divinitati din Hinduism au nume precum:Vishnu,Rama,Khrisha,Kali,Ganesh,etc...
Engleza = GOD
Germana = GOTT
Albaneza = ZOT
Croata = BOG
Daneza = GUD
Finlandeza = JUMALA
Franceza = DIEU
Maghiara - ISTEN
Indoneza = DEWA (si indonezii sunt musulmani dar in limba lor dewa inseamna dumnezeu ceea ce este normal din moment ce limba lor nu este araba)
Araba = ALLAH
Exempele despre cuvantul dumnezeu in diferite limbi pot continua la nesfarsit.
Deci ce facem acum,ne apucam sa le spunem tuturor acestor popoare ca pe dumnezeu nu il cheama BOG,ZOT,JUMALA sau ISTEN ci ca il cheama DUMNEZEU sau ISUS?
Acesti oameni nici nu stiu cuvantul dumnezeu care este in limba romana.
Mergi la un arab crestin si spune-i sa-ti arate Biblia.Intreaba-l cum spune el dumnezeu sa vezi ce-ti spune.

Mai departe...cum sa "apara" dumnezeu in anii 600 (nu 700) cand dumnezeu a fost de la inceputul lumii? Nu are pic de sens ceea ce ai spus tu.
Tu continui sa crezi ca ALLAH este un nume,de aceea ai impresia ca musulmanii in anii 600 au introdus "pe piata" un nou dumnezeu al lor pe care il cheama ALLAH si care este diferit decat cel intalnit in TORA evreiasca pe nume YAHVEH care a creat lumea si pe Adam si Eva.
De exemplu stii ca alta denumire pentru D-zeu in ebraica este ELLOH?

Limba engleza de cand sa format ? Pot eu sa le zic vorbitorilor de limba engleza astazi "mai oameni buni cine e GOD asta la care va rugati voi ? Cand l-ati inventat? "

In fine...eu am explicat.Acum daca tu te-ai lamurit sau nu,nu e treaba mea,nu ma intereseaza.Nu sunt aici sa conving pe nimeni de nimic.Explicatiile pe care le-am oferit sunt in scop de imbogatire a cunostintelor generale si fapt divers.Putin ma intereseaza pe mine ca tu sau altii sunteti de parere ca Allah e alt D-zeu inventat de arabi etc etc...fiecare cu ce-l doare.


Islamizat nu este un termen corect.Islamismul este un curent politic si militant in comunitatea musulmana.Cand cineva se converteste se cheama musulman nu islamist.Islamist este Osama bin Laden si teroristii lui.
Religia este Islam nu Islamism.

Porti batic? De ce?

Aceasta "Abbu" a mai aparut si pe islamcluj.ro, pana la urma a fost kicked out, pentru injurii aduse la adresa islamului.
 
Back
Top