ghid prin Chisinau

Arina

solutia
un exemplu elementar: a venit un strain, ii esti ghid prin Chisinau. ce obiecte, locuri etc. ii arati? dupa ce mentionati unde mergeti, ziceti si de ce, poate puneti o scurta descriere, niste foto (dar nu uriase) a ceea ce mentionati.
 
Arina, depinde de fel de străin e, ce interese are, cât de mult cuoaşte despre Moldova, ce vrea să facaă aici... Dacă e u american care a veni t să se distreze, nu are rost să-l duc la Uniunea Scriitorilor, de exemplu decât poate la bar, să vadă ce mai fac scriitorii. Dacă e român, cred că ar fi foarte interesat de arhivele de acolo... Dacă nu e foarte inteligent, nu are rost sa-l porţi prea mult prin locuri cu semnificaţie istorică sau culturală, chit că astea sunt foarte puşine la noi, pentru că se va plictisi... Are rost să-l iei la un chef, la teatru, la Cricova... :crazy: cum fac politicienii noştri cu oaspeţii lor :D ...
 
unul din tipajele de straini tot mai des intalniti in chisinau - straini ce vin sa faca SEX-TURISM.
Chisinau- capitala SEX-TURISMULUI est european. IEFTIN SI SUPER CALITATIV.
traseul elementar - restaurant , discoteca, hotel.

i-as impusca jumate din strainii din chisinau. ei se lafaiesc aici ca boierii. plini de bani isi pot permite servicii si produse din cele mai calitative si naturale , care la ei acasa ar costa de 10 ori mai scump. jumatate din ei lucreaza in firme si organizatii care SPALA BANI! aici ei sunt stapani si au servitori-moldoveni. pe cand la ei acasa asta le-af fi un lux inaccesibil.

iar moldovenii s prosti, fiindca continua sa fie ospitalieri si ii privesc pe acesti straini de jos in sus ca pe niste oameni apriori mai destepti, dezvoltati etc etc
complexul moldoveanului dintotdeauna...

si chisinauencile s proaste - sunt gata sa se vinda pentru o sticla amarata de parfum sau o cina la un restaurant luxos...
 
Colegii mei din România au fost bucuroşi să meargă la câteva spectacole la Eugen Ionesco, la muzeul etnografic şi de Literatură, Turnul de Apă... şi în mai multe locuri care îmi plac mie... Dar cu adevărat bine ne-am simţit, când am escaladat gropile de la Orheiul Vechi. Concluzia mea fiind că pentru români Chişinăul nu prezintă prea mult interes, ei se simt mult mai bine, când văd nu atât un oraş cam provincial cum e Chişinăul, ci BASARABIA, taboul întreg. Atunci încep să înţeleagă de unde acest ermetism al nostru, de unde frica, timiditatea asociată cu un tupeu nemaipomenit, câteodată...

Încă ceva, chiar şi cei mai refactari la cultura de tip rural dintre cunoscuţii meu au fost încântaţi de vizitele la ţară...

Străinii din Occident au apreciatt biletele foarte ieftine la spectacolele de operă şi balet. Cu nişte colegi veniţi din Europa am fost la TOATE spectacolele care se puteau vedea în două săptămâni la Operă, Orgă şi Filarmonică... Acum, Arina, cred că i-ar intriga şi un concert bun... Depinde de "consumator".

Nu mi-aş duce prietenii la baruri şi restaurante, pentru că nu cunosc prea multe locuri de astea în Chişinău, dar dacă totuşi ar dori să meargă, aş alege unul cu specific naţional...
 
lia, ca tot ai zis de concerte...la foarte multe din alea la care ma duc sunt straini, in special la Zdob si Zdub si Trigon...dar si la Gnadul Matei, ieri, erau.

chiar ma gandesc unde anume in Chisinau s-ar putea de dus, ce ar fi de aratat...mda, nu sunt prea multe. cred ca Gradina Botanica ar fi o obtiune, dar demult n-am fost pe acolo, vrea sa ma duc in zilele apropiate...apoi voi zice daca merita.

ma gandesc la careva strazi mai mici, mai vechi, cu cladiri mici si vechi, dar care au un aspect ingrijit...dar nu prea imi vine in cap ceva.

BRAZIL, de ce doar partea strasnica? chiar fusesem, nu pentru ca imi doream, la City (disco-club) toamna aceasta, exact asa e. :tu_mori:
 
Din câte ştiu, grădina botanică e un dezastru... Dat bien ar fi să greşesc. Păi mai sunt, Valea Morilor, grpdinile din centru, Soborul, Sf, Teodora de Sihla... Monumentul lui Lenin de la ModĂxpo... :D

Galeriile de artă sunt o atracţie deosebită, dar mai ales cele unde se şi comercializează tablouri. La Bucureşti şi în Occident am văzut restaurante şi cafenele de astea, umde se expun şi se vănd tabouri. Nu ştiu dacă au apărut şi la Chişinău... Ştiu doar că tablourile pictorilor de la noi sunt destul de apreciate de străini (probabil că celele mai multe pentru preţurile mici, dar unele sigur prezintă şi alt fel de valoare)...
 
lia said:
Galeriile de artă sunt o atracţie deosebită, dar mai ales cele unde se şi comercializează tablouri. La Bucureşti şi în Occident am văzut restaurante şi cafenele de astea, umde se expun şi se vănd tabouri. Nu ştiu dacă au apărut şi la Chişinău... Ştiu doar că tablourile pictorilor de la noi sunt destul de apreciate de străini (probabil că celele mai multe pentru preţurile mici, dar unele sigur prezintă şi alt fel de valoare)...

da da. si tablouri si icoane si multe alte obiecte de arta valoroase sunt cumparate la preturi mici si scoase din tara. dincolo ele completeaza colectiile sau sunt vandute mult mai scump. bishnitza curata.
degraba o sa cumpere pamanturi si imobile. asa cum s-a facut pe la bucuresti. bine macar ca romanii au scos repede o lege care interzice strainilor sa cumpere terenuri inca 5 ani inainte.
 
PIATA CENTRALA - asta e locul cel mai exotoc din pdv a strainilor. ei sunt in extaz cand vad acest loc "minunat" al chisinaului. cu cat mai multi moldoveni rapanosi si saraci ei vad - cu atat li se pare mai exotic! asta da- emotii tari si excursii interesante. nu mai rau decat in africa!
 
BRAZIL said:
PIATA CENTRALA - asta e locul cel mai exotoc din pdv a strainilor. ei sunt in extaz cand vad acest loc "minunat" al chisinaului. cu cat mai multi moldoveni rapanosi si saraci ei vad - cu atat li se pare mai exotic! asta da- emotii tari si excursii interesante. nu mai rau decat in africa!

Şi moldovenii de ce sunt răpămoşi? Răducule, ai o imaginaţie bolnavă, bănuindu-i pe toţi străinii de intenţii urâte. Eşti ca "gospodarul " cela care stă singur, nu primeşte pe nimeni, pentru că fiecare oapspete i se pare duşman.
 
BRAZIL said:
da da. si tablouri si icoane si multe alte obiecte de arta valoroase sunt cumparate la preturi mici si scoase din tara. dincolo ele completeaza colectiile sau sunt vandute mult mai scump. bishnitza curata.
degraba o sa cumpere pamanturi si imobile. asa cum s-a facut pe la bucuresti. bine macar ca romanii au scos repede o lege care interzice strainilor sa cumpere terenuri inca 5 ani inainte.

Comentarii de ignorant. Una sunt colecţiile şi alta sunt tablourile care pot fi scoase din ţară. Dacă se întâmplă astfel de lucruri, descrise de tine, de vină e serviciul vamal, în primul rând. Cât despre terenuri... cred că ai face bine să te documentezi mai întâi.
 
lia, of-of...iarasi ma abtin.

BRAZIL e cu totul altcineva, si sunt mai multi oameni pe aici care o cunosc.
 
Arina said:
lia, of-of...iarasi ma abtin.

BRAZIL e cu totul altcineva, si sunt mai multi oameni pe aici care o cunosc.

Da? Atunci de ce "seamănă" atât de mult cu SkyW? Poate le faceţi cunoştinţă? S-ar înţelege de minune! :D Ambii xenofobi... :-?
 
lia, deoarece tu vezi/citesti doar intr-un fel...


m-am gandit ca as duce un strain pe la universitatile de la noi...la cat mai multe, le-as arata si bine, si nu chiar binele - care e de fapt cam mult. concomitent, vom trece pe strada Mateevici, prin fata blocurilor la ATMAP, la capatul careia este un mini-parc...unde foarte des sunt oameni care joaca sah
 
De ce? Păi, ambii sunt xenofobi şi vobresc despre "străini" ca despre nişte duşmani, vinovaţi de toate relele. Şi... observ acelaşi grad de "informare"... :(
 
P.S. Universitatea, Parlamentul, Guvernul... :D

Străzile mai vechi sunt simpatice, dar dacă e o persoană care a mai călătorit prin lume, nu va fi tare impresionată...
 
Adresa cui?

Uniunea Scriitorilor? Sigur că poate fi "vizitată". Uneori mai au loc conferinţe ştiinţifice, târguri de carte, simpozioane pe acolo... Poţi chiar să mergi la Muzeu, să vezi ce expoziţii noi au (dacă au) sau să vezi, încă o dată, expoziţia permanentă... Cât despre arhive, nu sunt accesibile oricui, dar dacă ai nevoie de documentare pentru o lucrare, poţi obţine acces. Nu ştiu cum se obţine acum permisiunea de a lucra în arhive. Pe când am avut eu nevoie, carnetul de student şi o adeverinţă de la facultate au fost suficiente.
 
l-as sfatui pe strain sa stea CUMINTEL IN CAMERA SA DE HOTEL..PREA urat miroase acum "cel mai frumos oras de pe planeta'... izul de rahat nu cred ca e cea mai buna carte de vizita pentru o capitala
 
Back
Top