Italy vs Modova

inesa said:
da eu apartin la italia mai mult ca moldova,mai mult aici.ormai asai


Si totusi ar fi frumos, chiar si dupa ani de zile traiti i strainatate, sa reusesti sa nu uiti limba materna. Cere efort, dar merita osteneala.
La drept vorbind nu prea imi sunt simpatice persoanele care dupa abia 2 luni traite in Italia, zic ca nu mai stiu a vorbi " pi moldovnesti"
Cui ii trebuie faramarea asta?
 
offf am dat de tema asta si parca balsam pe suflet...

eu nu traiesc in Italia... pe moment ... :D da' o vreau din tot sufletu :D pe moment ma aflu in Franta, dar cyt ii pana la italia? o aruncatura de batz :D

facem cunostinta?



da..ii adevarat...sa nu vorbesti limba ta materna si peste 20ani traiti in alta tara...ii ujasul cel mare :ro2:
 
che centra teso?eu ma simt mai mult italiana,vazind k nu gasesc limba comuna cu moldavi inseamna ca vad tot in alt mod?!voi cind scriti des nu inteleg un morcov...cum vrei s ma simt?astai realitatea mea si stau bine asa,cmq felice di essere moldava!!!is persoana care apartine a universului,nu ma desfasor pre tare ca ma perd si nu ma MAI GASESC:)
 
inesa, noi fix asha ca tine... doar ca invers... noi am petrecut mai mult timp yn moldova decat in italia, si acolo unde tu pui italienizme(pe care eu nu le fumez) asha si noi punem rusizme asha ca suntem chit! traiasca fetele!
 
A,poi Faptul E Ca Eu Acept Cum Ginditi Chiar Dac Imi Pareti Stranii Cu Totii Tare,dar Multi De Pe Forum Nu Ma Acepta,unul Imi Zice Proasta,altu Ii Greaza,bla Bla Cit Vrei,eu Tot Una Mii Dar Nu Pot Intelege Ce Aveti Impotriva Dragostei?a,poi Is Si Prostituta,mamma Mia Si Prostologii,traiasca Dragostea Fara Limita :) Totusi
 
eu cred ca asta e normal ceea ce simti tu..acum te afli printe oameni , desi in mod virtual, care apartin altei societati..! si logic ca nu conteaza cine esti dupa nationalitate atat timp cat ai trait atat de mult in alta tara. Bravo tie si bravo ca accepti toata lumea, desi ti se par unii stranii

eu cred ca asta e adevaratul comportament normal! oamenii sunt diferiti si trebuie sa se tolereze cu adevarat si sa se accepte cu adevarat...!


in visele mele, as fi vrut sa fiu in locul tau, cara! :D
 
sei carina,uite ka dac acepti tu inseamana k esti si tu deschisa,lumea e frumoasa fiindca e diferita,sper k stai super unde stai allora tesoro cemi povestesti eu am vreo 10 min pina iubirea isi pune gel in cap...nu esi?
 
da asa si este... viata e diferita si oamenii sunt diferiti si in general imi place ca toti usnt diferiti..daca si-au ales calea asa cum si-o ales inseaman ca e bine pt ei.... dc ceva nu-mi place, o tin pentru...dc ma ataca pe nedrept... atac si eu :D poate nui bine, dar poate ii bine...who knows..pacat ca te-am scapat si deja cred ca esti iesita deja cu amorea ta :D ei,bine ca ne mai prindem noi cumva online.... una buonna serata, cara!
 
oby said:
offf am dat de tema asta si parca balsam pe suflet...

eu nu traiesc in Italia... pe moment ... :D da' o vreau din tot sufletu :D pe moment ma aflu in Franta, dar cyt ii pana la italia? o aruncatura de batz :D

facem cunostinta?

Matinca iti convine sa ramai in Franta....... Nu stiu cum e in Franta legislatia si primirea imigratilor, da din cate am inteles, mai mare taraboi ca in Italia e greu sa gasesti. Dar odata ce te atasezi de tara asta, cu greu iti trece..
 
Cristal said:
Matinca iti convine sa ramai in Franta....... Nu stiu cum e in Franta legislatia si primirea imigratilor, da din cate am inteles, mai mare taraboi ca in Italia e greu sa gasesti. Dar odata ce te atasezi de tara asta, cu greu iti trece..

nu pot sa zic ca mii tare bine in Franta
is in franta din cauza circumstantelor... cred ca totusi aleg iubitul decat tara, nui asa?

posibil tara mea de vise va ramane Itlaia si imi voi lua o villa undeva prin Nord.. care e problema? :p

legislatia nu am studiat-o dar cred ca totusi ii mai nashpa in Frnata :D daca nu esti francez, mare treaba in Frnata nu poti face.. dar.. de ce sa nu verificam?
 
oby said:
nu pot sa zic ca mii tare bine in Franta
is in franta din cauza circumstantelor... cred ca totusi aleg iubitul decat tara, nui asa?

posibil tara mea de vise va ramane Itlaia si imi voi lua o villa undeva prin Nord.. care e problema? :p

legislatia nu am studiat-o dar cred ca totusi ii mai nashpa in Frnata :D daca nu esti francez, mare treaba in Frnata nu poti face.. dar.. de ce sa nu verificam?


Pana nu vei incerca nu vei sti. Poate te simti mai bine aici. Dar toti se plang ca e mare taraboi, adik bardac :)
Eu la inceput nu reuseam sa ma obisnuesc cu faptul cat sunt de lenti in tot ceea ce priveste burocratia. Ca sa obtii un document tre' sa astepti luni de zile. Unicul lucru pe care mi l-au dat imediat a foast "carta d'identit", adica buletinul de identitate. Dar ca sa-l ai tre sa-ti faci rezidenta. Da ca sa ai rezidenta tre sa ai permesso di soggiorno, dupa care mergi la "circumscrizione di zona", faci cererea si astepti sa vina politia sa te controleze. Intre timp trec vre-o 2-3 luni....
Asta asa, doar un exemplu, primul care mi-a venit in minte.
si in Franta cum e? Ce nu-ti place acolo?
Pe cat priveste fasa "imi aleg iubitul nu tara", e o alegere a fiecaruia. Eu spre exemplu nu as construi niciodata viata mea in jurul iubitului. Azi e asta, dar mane.....cine stie? :) Probabil tin prea mult la indipendenta mea.
Un pupik.
Cri
 
inesa said:
spui,dar vad k gindesti ca noi in italia,e teso?drept,independensa pe 1 loc

Da uite ca si in Italia multe femei depind de barbati, in special la sud.
Si in Moldova....sper ca odata ce "se imita" comportamentul occidental (celulare, pc-uri ultimul model, supermercate, ecc) sa se importe si un alt mod de gandire...mai ales sper sa se mai atenueze "maschilismul" prea accentuat, mai ales prin sate.
 
apu iaka mie anume asta in franta si numi place..burocratia asta ii lenta de tot..cred ca e caracterisitc pt tarile occidentale, inca nu stiu ... :D

ref la iubit si alegere...eu alegerea am facut-o ..insa nu e ca viata mea se invarte in jurul lui... pe moment, cred ca el e mai important decat sa mai raman inca vreo 2 ani in md pana finisez facultatea si apoi aplic la master in italia... si plus si cel mai important e ca vreau sa fiu cu el si independenta tut nipriceom :D
 
oby said:
si plus si cel mai important e ca vreau sa fiu cu el si independenta tut nipriceom :D

Priciom si inca cum! :D
Numai ca nu iti dai seama....dar important e sa te simti bine, restul nu conteza ;) Cu el sau fara el, in Franta, Italia sau Moldova, sa fii tu multumita, asta e cel mai important. :)
 
Back
Top