Italy vs Modova

cara.. nu fa offtopic .. :D imi ajungi da vezi ca trebuie totul documentat si scris :D

deci..sa-mi spuna cineva cum is italienii ca natiune in comparatie cu moldovenii?
 
oby;144828 said:
deci..sa-mi spuna cineva cum is italienii ca natiune in comparatie cu moldovenii?

Da italienii is diferiti....la fel ca si moldovenii :D
Multi is "mammoni", adica stau la fusta mamei pan' la 40 de ani, ca asa li-i comod. Ca mamica ii spala, calca, face curatenie si pasta e mereu "pronta", adica gata.
Multi is fixati cu fotbalul, parca s-au nascut pe "stadion".
Multi povestesc brasoave, adica povesti. Au tendinta de a exagera si a umfla lucrurile.
Sunt sufletisti, vorbareti, deschisi, gentili, cu simtul umorului, saritori la nevoie. Dar ma rog, nu toti.
Beau mai putin decat moldovenii, dar fumeaza mai mult, mai ales femeile.
Ah, si sunt foarte gelosi, al naibii de gelosi!
 
Sirb activeaza in travel si mi-a povestit despre turistii italieni. zice ca is nebunitare,mai ales fetele..zic ca se imbata tare.. :)
 
oby;144977 said:
Sirb activeaza in travel si mi-a povestit despre turistii italieni. zice ca is nebunitare,mai ales fetele..zic ca se imbata tare.. :)

ahahahah, mie nu-mi pare deloc. Nu prea beau, da nebuni imi par spaniolii, am niste colegi, doamne, nebunatici per davero!
Adic' eu zic de astia care i-am vazut aici, dar turistii, cine stie cum isi schimba comportamentul....Spre exemplu multi dintre turistii nemti se comporta in Italia ca porcii, in timp ce acasa la ei sunt super ordonati...
 
da el mi-a zis ca spaniolii is moderati ca turisti... :) fac kefuri, dar dc le zici ca ca va pas, se opresc :)
 
oby;145020 said:
da el mi-a zis ca spaniolii is moderati ca turisti... :) fac kefuri, dar dc le zici ca ca va pas, se opresc :)

Ei, probabil cei mai nebuni mi s-au nimerit mie :D
Cred ca e o greseala sa generalizam, pentru ca fiecare persoana are modul ei de a fi. Toti diferiti, toti egali. ;)
 
foarte corect.

pur si simplu
eu il intrebam pe amore, chiar toti italienii pe care i-ai vazt is asa?

el zice daa
zice ca is neseriosi total..
faceau deposuri prin cameri si baruri...
daca ii avertizai ca kemi politia...

ei: alora... vai... :D

nenormalii
penteru asta si ii ador
spre deosebire de mldoveni, care in majoritatea cazurilor is sau badarani, sau complexati
 
eu nu pre vad tot ca cristal,poate gindesc ca italianul
se bea aici doar sabato sera fuori,domenica e venerdi,se beve ha piu non posso,in vacanza un sacco,
cri qua il mejo che c .
vb romanesco? "namo
 
inesa;145023 said:
eu nu pre vad tot ca cristal,poate gindesc ca italianul
se bea aici doar sabato sera fuori,domenica e venerdi,se beve ha piu non posso,in vacanza un sacco,
cri qua il mejo che c .
vb romanesco? "namo

Parla, teso', come te pare, tanto te capisco eccome!
Italienii se ujasnesc cand vad cum bem noi, asa ca nu ne intrec si is departe de nasu' nostru. :D
 
Da italienii is diferiti....la fel ca si moldovenii
Multi is "mammoni", adica stau la fusta mamei pan' la 40 de ani, ca asa li-i comod. Ca mamica ii spala, calca, face curatenie si pasta e mereu "pronta", adica gata.
Multi is fixati cu fotbalul, parca s-au nascut pe "stadion".
Multi povestesc brasoave, adica povesti. Au tendinta de a exagera si a umfla lucrurile.
Sunt sufletisti, vorbareti, deschisi, gentili, cu simtul umorului, saritori la nevoie. Dar ma rog, nu toti.
Beau mai putin decat moldovenii, dar fumeaza mai mult, mai ales femeile.
Ah, si sunt foarte gelosi, al naibii de gelosi!
__________________
is de acord cuvin cu cuvint
 
salutare! sunt ultimul an la universitatea de stat din moldova,facultatea stiinte economice. as dori la anul sa fac masteratul Italia. vreau sa aflu ceva detalii. cum sa incep? am vreo sansa?
 
Back
Top