METRO in Moldova

ciofu

New Member
Pana la finele anului curent, la Chisinau va fi inaugurata o retea de magazine en gros cu autoservire "Metro". Deschiderea primului magazin este planificata pentru luna decembrie curent. Acesta va fi amplasat in suburbia Stauceni a capitalei, pe traseul Chisinau-Orhei, iar urmatorul - in apropierea orasului Ialoveni, pe traseul care leaga capitala cu regiunea de sud a Republicii Moldova. Surse de la "Metro Cash & Carry Moldova" au comunicat pentru AP FLUX ca magazinele vor avea o suprafata comerciala intre 5 si 10 mii metri patrati si, potrivit conceptului "Metro", vor deservi persoanele fizice si juridice care practica activitati de comert.

Reteaua de magazine "Metro" a fost fondata in 1964, de catre grupul german "Metro AG". In prezent, in cadrul "Metro C&C International" functioneaza 450 magazine, amplasate in 26 de tari din Europa, Asia si Africa. Reteaua "Metro" din Republica Moldova a fost inaugurata prin intermediul "Metro Cash & Carry Romania", care functioneaza incepand cu 1996 si dispune de 19 magazine.

www.azi.md

Ce ziceti?
 
da cu ce e mai rau Metro ca Carrefour?
Asta deamu tipic ca la moldoveni: deamu mai bine Carrefour.
Stai sa se deschida Metro, ca si asa nica bun nu avem, pe urma incercam sa deschidem si un Carrefour
 
Metro dupa cum am inteles eu e pentru acei ce cumpara in cantitati mari si inca trebuie sa devii membru...nu stiu precis...da vorba cu moldovenii...ne to...ce-am vazut mi-a placut, poate am sa trec si pe la metro...insa Carrefour ramine first :wink:
 
eu de Metro am aflat mai demult cind din greseala catalogul care trebuia sa ajunga la un agent a ajuns la mine in posta, insa cui era adresata nu era scris, asha ca nu l-am putut transmite...acolo am gasit lucruri ieftine si de toate cam...deja imi faceam planuri in Romania dupa cumparaturi, insa cind am citit mai bine trebuia, cum a zis si ciofu sa ai o firma inregistrata... :)
 
e buna kestia cu METRO...dar stiti ce poate sa se intimple...asa cum moldovenii nostri sunt obisnuiti cu idea ca mai ieftin si mai bun decat la piata centrala nimik si nicaieri nu poate fi ...METRO ar putea sa ajunga exact ceea ce a ajuns acum cativa ani MoldEXPO....

miaduc aminte bine....ca erau multe lucruri bune in pavilioanele de la moldexpo...si produsele erau variate....era foarte comod....dar na tinut decat cativa ani...2-3 nu mai mult.....spre sfirsit se introduse si acolo fel de fel de carduri...adica se interzicea sa depaseseti suma de 100 000 lei lunar (suma bunurilor procurate)....dar cum am zis ....na tinut!!!!

referitot la ce e mai tare: METRO sau Carrefour.....eu zic ca moldovenilor lii absolut indiferent cum suna denumirea magazinului ..... principalul sistemul sa fie acceptabil!

pina cand stiti care e plusu: se creeza foarte multe locuri noi de munca....si mai ales munca din asta neprofisionala...si foarte multi studenti si alt tineret ce nu are careva studii o sa fie incadrati in acest proiect.....

.....de altfel, sa vedem ce o sa ne ofere METRO. cel putin pot sa zic..ca la moment afacerea kiar ia amploare.....
 
Mel, daca se deschide METRO, nu poate sa se repete istoria similara prin ce a trecut Moldexpo, acolo e alta chestie in esenta; METRO e o companie straina, care peste tot are aceleasi principii si reguli, ca McDonald's in toata lumea
 
pai asta ziceam si eu, ciofu.....de vreme ce e alta sper sa mearga la noi! mie imi place mult reteaua METRO Romania ...e foarte comoda! si dear fi si la noi......am economisi multi bani pin la urma!

dar vezi tu .....ca se pot intimpla mult! ca doar nu poti afirma ca McDonaldsu nostru e strashnic profitabil....daca nar fi studentii de la ULIM......mult mai putini clienti ar avea McD....

hai sa ajungem in iarna sa vedem ceo sa fie si cu METRO
 
am auzit undeva la radio ca vorba cu Metro era mai demult(cu deschiderea unui astfel de centru), insa cica sefii firmelor al de Fidesco, Nr. 1, Elat s.a. companii au impotriva pe motiv nu stiu ce...cred ca se temeau de concurentza.
Si inca un lucru, acei ce viziteaza un Metro (sau Carrefour) o sa vada diferenta mare ce exista in CALIATE a magazinelor noastre :wink:
MEtro are mari sanse sa fie apreciat de lume, daca , desigur, nu va fi impiedicat de "straini".
 
Metro e mai eftin numai in caz cand cumperi lucruri in cantitate tare mare (ex: faina) in rest nu prea convine. Un mare plus va fi pentru ambasade si organizatii care nu platesc TVA-ul.
 
eu personal sunt pentru metro asa cum l-am vazut eu in romania. poate se descarca centrul orasului si zona unde este piata centrala, si poate treptat se transfera la vale, spre talcioc.

eu as face in loc de piata centrala un parc sau o zona de acces pentru public, pe perimetru as vinde locurile ca sa se construiasca restaurante, buticuri, chestiuti de alea interesante, magazinase de cadouri, nu mai mari de 3 etaje. in centru pietei sa fie mai mult loc, poate sa se se faca concerte, etc... ce idee mi-a venit in cap

vine lumea in centrul orasului si are unde se distinde...
 
:p Metro-ul s-a inteles cu cine trebuie (cu TATA) si tat o sa shie ghine... depozitele angro cel mai mult au sa aiba de suferit si au sa inceapa sa se reprofileze...
 
Unica problema pe care o vad cu deschiderea acestor magazine este amplasarea lor. Cine o sa se duca pina la Stauceni sa cumpere 3 kg de rosii samd? Nu toti in Chisinau au masini, iar sa mergi cu transportul public pina in Ialoveni/Stauceni pentru a-ti face cumparaturi nu este lucrul cel mai comod... Piata Centrala are mare avantaj ca este amplasata in centrul geografic al Chisinaului si, deci, accesibila usor de peste tot (dat fiind ca orasul are forma unui cerc -- aproximativ).

Apropo, in anuntul scris de ciofu zice ca magazinul va deservi si persoanele fizice (i.e. cele care nu reprezinta vreo companie). Daca insa vor verifica strict chestia cu "practica activiatiti de comert", atunci nu vor avea ei multi clienti din rindul persoanelor simple. Cred insa ca vor face la fel cum fac si in Romania...
 
Doomie said:
Unica problema pe care o vad cu deschiderea acestor magazine este amplasarea lor. Cine o sa se duca pina la Stauceni sa cumpere 3 kg de rosii samd? Nu toti in Chisinau au masini, iar sa mergi cu transportul public pina in Ialoveni/Stauceni pentru a-ti face cumparaturi nu este lucrul cel mai comod... Piata Centrala are mare avantaj ca este amplasata in centrul geografic al Chisinaului si, deci, accesibila usor de peste tot (dat fiind ca orasul are forma unui cerc -- aproximativ).

Apropo, in anuntul scris de ciofu zice ca magazinul va deservi si persoanele fizice (i.e. cele care nu reprezinta vreo companie). Daca insa vor verifica strict chestia cu "practica activiatiti de comert", atunci nu vor avea ei multi clienti din rindul persoanelor simple. Cred insa ca vor face la fel cum fac si in Romania...

Da, la noi nu totzi au mashini personale, pentru ca orashul e mic shi il te descurci shi fara mashina. Dar presupun ca vor cumpara shi cei din provincie. Cum? Presupun vor avea de cashtigat shi soferii de taxi shi maxi-taxi, ca in Romania. :wink:

Cat despre "practicarea activitatzii de comertz", nu cred ca in Romania se fac mari derogari de la regula. Ca persoana fizica, potzi cumpara produse la Metro, dar numai daca ai o firma inregistrata. Deci, oricum, e vorba de stimularea comertzului.
 
nu cred ca o sa plece cineva sa cumpere 3 kg de rosii, dar cu certitudine vor pleca cei care doresc sa cumpere 300kg...etc....adica in primul rand en-grossistii
 
ba da shi discutati voi aici - in romania ce toti au mashini. sau la noi cand treb sa mergi la piata si nu poti cere mashina socrului sau a vecinului, sau sa mergi cu vecinu, daca trebu.

eu la altceva ma gandesc, guvernul vrea sa deschida o piata agricola langa talcioc, stau acum si ma gandesc la ce atatea piete, nu prea multe, o sa fie cumparatori pentru toate?
 
Back
Top