Plecarea la munca pe vara in USA

dictionar;148746 said:
traveller, daca tot te-ai apucat de tema aceasta, incearca sa faci o descriere a programului, incerca sa spui cui si unde s-ar putea de adresat, nu e numaidecit ca cineva sa te intrebe, tu povesteste ce-i cu chestia aceasta, intrebarile vin pe parcurs ;)
Nance Group LLC, patronul firmei este american, la ambasada foarte putine refuzuri, kiar daca primesti refuz mai poti da un interviu la ambasada, si din a doua tura primesti sigur viza... pt mai multe informatii da add pe messenger la john_constantine_88
 
anul acesta este mare problema cu Work And Travel. Eu m-am dus in Lake George NY si din citi traiam la motel majoritatea aveau foarte putine ore de lucru,putini care lucrau atitea ore care erau mentionate in contract.Imposibilitatea de a gasi al 2-lea job,la postul de radio local se mentiona ca aproximativ 200 de studenti i-si cauta job.Asa ca din obiectivul de a face bani mi-am facut un obiectiv de a vizita America odata ce am ajuns aici.Dupa ce am lucrat o luna in Lake George(mai mult am stat degeaba de fapt) am venit in New York City.Aici mai lucrez pe apucate iar in timpul liber(de care dispun din belsug) calatoresc prin oras(este o experienta extraordinara).Dar incet incet se termina banii si m-am gindit sa caut ceva de lucru stabil, dar iata ca nici in NYC nu pot gasi de lucru, mare mi-a fost mirarea ca pe la agentii de recrutare m-am intilnit cu foarte multi studenti din CSI care au fugit si ei din orasele unde trebuiau sa lucreze pe contract si cauta de o luna de lucru prin NYC. Oho, ei cauta de o luna si nimic, iar eu m-am decis sa fug si de aici, mi-au ramas inca niste obiective sa vad aici : Empire State Building si sediul ONU, dupa asta ma duc in Dover Delaware pentru o luna, acolo am un prieten care mi-a promis ca daca vin garantat o sa lucrez.Pina pe la sfirsitul lui august mai fac si acolo niste bani ca sa pot apoi pleca in California sa-mi vad un coleg ramas de un an in SUA si sa vizitez Los Angeles-ul si Chicago.Dupa asta revin in scumpa Moldova, cel putin numai cu vreo 300$ in buzunar.
Inainte de a veni in America le-am spus parintilor ca recuperez banii , dar cind am ajuns aici le-am spus care este situatia si ei m-au incurajat sa calatoresc, mi-au spus asa :"ia si vezi lumea daca ai ajuns acolo,vezi ce este bun si sa aplici cind vii acasa, de bani nu i-ti fa griji ca daca o sa fii sanatos bani o sa faci in orice timp, dar a vedea America nu are posibilitatea orisicine si oricind". Uite asa din Work and Travel am ajuns la "Travel". Concluziile mele actuale sunt ca America e frumoasa dar sa vii aici sa o vezi sau sa faci bani si sa te intorci inapoi in Moldova.Cind eram acasa doream cu orice scop sa ma duc din tara, dar cind esti departe vizezi la Moldova in fiecare zi chiar daca stii ca acolo e greu.
 
Salut, traveller! Sunt absolventa a USM si as dori sa plec in SUA cu viza H-2B sau H-1B. Imi poti spune te rog care este diferenta intre aceste 2 tipuri de viza(sa fie oare durata vizei)? Stiu ca ofertele de munca se aduc la cunostinta in Decembrie.Am predat la USM si am facut multe teste pentru studenti ;)... Stiu ca totul se face din timp de aia doresc sa ma informez de pe acuma... Am nevoie de o companie SERIOASA, caci daca o dau in bara cu angajatorul... ma intorc dupa aia in Moldova si atunci e vai de cei ce mi l-au gasit....
Multumesc anticipat!
 
Back
Top