Plecarea la munca pe vara in USA

olesea, scrii la uscis ca ai pierdut i94, ii itzi trimit instructzii necesare, le trimitzi documente, le plateshti pina la 200 de dolari, shi ii emit un i94 nou
 
poate stie cineva
care au fost motivele de refuz pentru viza anu acesta
ca am inteles ca au fost multe refuzuri
 
...Despre mine ceva:sint legalizat de 9 ani...imi pare rau de cei ce vin aici in USA,ca sa vii aici la lucru,mai intii sa stii 100% unde te duci,la ce te duci,ce sa faci?Al doilea lucru:sa ai vre-o adresa,un #de tel,si sa nu dai pasaportul nimanui,"(am ajutat pe 7 studenti vara trecuta,cu lucru,cu gazda pe 3.am intilnit 5 studente la FLORIDA si 2 studenti care traiau impreuna,plateau pe gazda 350$+250mincare mai , lucrau la 7$ ora-40 ore pe saptamina(si care a fost din fete n-au sa spue ce au suferit si cum au suferit...?cite cu sila lucreaza p........te?)
 
am ramas putin socat,nam stiut ca fetele moldovenci lucreaza ca p......te aici in america,asta e ceva ce iarasi da dovada ca moldovenii nu se tin impreuna,eu am si eu 7 ani de cind is aici si am ajutat cel putin vreo 25-30 moldoveni,fara niciun cistig pentru mine,dar mam ars cu ceea ca cit am ajutat am fost bun,cum incearca sa se suie in cap si ii pun la punct is rau si nu isi mai aduc aminte de binele care le faci.mam oferit sa ajut moldoveni ramasi pe drumuri aici mai inaite si mai dau inca o data datele mele de contact,in caz ca cineva vine aici si ramine fara servici sunatima pe 816-812-7919 si va voi ajuta. ma numesc nikita.
 
am uitat sa mentionez ca is militar american si cetatean american totodata asa ca daca cineva e nelegal si nu are dreptul la munca,tot va voi ajuta,nu va voi lasa pe drumuri.
 
Andrey;209751 said:
.... lucrau la 7$ ora-40 ore pe saptamina(si care a fost din fete n-au sa spue ce au suferit si cum au suferit...?cite cu sila lucreaza p........te?)
asta deja e curios .. sunt tari fetele din moldova daca practica si asa business si tot tin sa merga in US.
 
Processor;209800 said:
asta deja e curios .. sunt tari fetele din moldova daca practica si asa business si tot tin sa merga in US.


eu pina nu vad studii, dovezi fotografii unde ochii li-s astupati cu fyshia neagra, ap nu cred... si nu cred ca baiatu ista care spune asa ceva o vazut el personal, un debil o spus :''moldovencile is curve'' si restu repeta din urma... Prostituate sunt de toate nationalitatlie si in toate tarile... Atit timp cit moldovenii vor minca la hushi ca moldovencile is prostituate, ap atit timp si altii din alte tari vor afirma asta...
 
....mda...despre fete nu stiu,nu am de unde...stiu despre un amic de-al meu,care avea un fotoliu destul de confortabil in Moldova si atata aroganta-n el cat sa ajunga pentru toate cele 100 si ceva de kile pe care le avea.Ei nu i-a ajuns omului,s-a dus in SUA.........sa spele WC-urile la un hotel....acum l-au promovat ,dar in acelas domeniu.....nu mai zic de kile....
 
...imi pare rau,ce se intimpla cu unii moldoveni aici in USA (de mincat la huchi nu maninca nimeni,< za bazar otvechiaiu >si nu zic :toate moldovencile's curve,)...am angajat la lucru 5 studenti 10$/ora,lucrau 60-70ore pe sapt. si peste citeva sapt.2 nu erau multumiti...imi ziciau:da tu cit ai la ora?ai peste 20$ si noi sa lucram in rind cu tine cu 10$?...dar au uitat ca lucrau la 6.50$-7.09$/ora+gazda ,cu ce ramineau? SSN si drepr de lucru nu aveau,cite 3000$ datorie aveau de intors in tara...de datorii au scapat...cu $$$ buni au plecat,ca la vara sa vie la lucru ...am ramas prieteni buni...comunicam...
 
:)))nu e adev,nu cred ca fetele fac aici asa ceva,am venit si eu duminica seara,am fost socata cand managerul se uita la mn si nu intelegea de ce am venit,pt ca nu i s-a zis ca voi veni,mai era o fata cu mn,eu am fost mai norocoasa,m-a angajat si a vb cu compania sponsor,cand vin in tara,nush ce le fac celor care m-au trims,sunt si akm stresata si sincera sa fiu vreau acasa:(,daca mai e vreun moldovean in Metairie(Louisiana),va rog sa scrieti aici ca m-am saturat sa aud doar engleza in jurul meu:)))ast un raspuns
 
da cu shi firme ai plecat? asta din moldova shi asheia din usa.. ca prin regiunea sheia moldoveni is taare multzi...
 
:)am plecat cu Acord Travel,dar amavut probleme.Cand am ajuns managerul habar nu avea cine sunt si nu stia ca tre sa vin.O fata din Chisinau tot a venit aici dar cu cateva zile mai inainte si umbla prin oras ca avea prieteni aici.Managerul m-a cazat la hotel apoi a doua zi a sunat Alliance Abroad Group:)))(sponsorul) si s-a rezolvat,managerul le-a zis ca nu are nevoie de 2 persoaneci doar de una si m-a ales pe mn,am avut noroc,de cealalta fata s-a ocpuat AAG sa-i gasesca alt job.Deci a fost aiurea rau si colega mea de fac care a plecat in alt stat Wyoming a avut probleme:)))Cand a ajuns locurile de munca 'rezervate' cica erau deja ocupate,nashpa...si lucreaza in alta parte,care vine in SUA,aveti grija unde mergeti si sa fiti siguri sa nu ramaneti pe drumuri,o spun din propria experienta,dar am avut noroc de manager,desi tot ce era scris in contract era real,o singura problema era:)))managerul nu stia ca vine cineva din moldova pt servici:))
 
Gulf Shore, Al

moldoveni, ucraineni, rusi, lituanieni peste tot.de altfel si din kazahstan, jamaica. limba romana e in magazine, plaja, etc. e o avalansha de studenti. multi first job nu au, dap al doilea...
jamaicanii sunt superbi. sunt si americani ajutatori care nu vor sa te bage in inchiosoare ca altii... :D am avut o sumedenie de probleme.

e o caldura nebuna si aer umed.
jobul meu consta in impaturirea hainelor, casier... blabala.... sales associate at Gap. munca f. usoara.

in rest... pup.
 
capsunica nu esti singura care a avut probleme,cred ca toti moldovenii care au ajuns aici s-au confruntat cu aceeasi situatie:))),ai numai un job?
 
cind am trecut pe la Wal-Mart sa luam niste ucrainence, ele erau deja luate de politie. o rugaminte am.... studenti muncitori, nu furati {in state}! cu una din ele locuiesc in aceeashi camera. si... nu-i foarte vesel. aveti grija.
 
a plecat un prieten vara asta, l-a costat drumul + acte + formalitati ,2200 euro si s-a intors cu 1600 dolari. se merita ????????
 
depinde cat ai muncit si ce ai cheltuit. Eu n-am vrut sa stau 1 ora libera, mi-am cautat tot felu de joburi, am avut jobul principal, oferit de Mikes Agency-sau Infoamerica cum e in Chisinau-la un club de golf si apoi mi-am facut relatii, si mergeam 1-2 pe zi la un motel din apropiere, pt curatenie.
Am investit cam 3000 Euro in program, i-am dat banii mamei cand m-am intors si mi-au mai ramas in jur de 3500$

www.infoamerica.md
 
Back
Top