Plecarea la munca pe vara in USA

salut,eu army nu am facut,is in marine corps,ceva de tipul infanterie marina,si inca sunt inrolat in militaria lor,sa fii acceptat aici tre sa ai green card,si apoi tre sa treci un test de inteligenta din 10 domenii,matetatica,limba,stiita,macanica,electricitate samd,apoi in dependenta de scorul obtinut iti ofera diferite pozitii de munca in militarie.la inceput treci basic training apoi scoala pentru profesia aleasa si dupa aia te trimit la prima ta statiune si incepi a lucra ca job obisnuit,40 ore pe saptamina si weekendul e liber.daca mai ai intrebari scrie si iti raspund.
 
salutare! peste ceva timp am interviul cu ambasadorul,la consulatul SUA.... A trecut careva prin acest interviu cat de curand....vreu sa shtiu ce cerinte are,am auzit ca e mai greu de obtinut visa anu asta,am mai fost si anul trecut in sua(cu o firma care e in lista neagra acum) ma afecteaza sau ma ajuta asta cu ceva?? daca stie careva,pls dati un raspuns!!! :)
 
La universitate sa inveti bine sa primesti note bune si sa te ia unul din big 4 consulting la ei sa nu trebuiasca sa mergi in US :)
 
Umbreon, nu shtii despre ce vorbeshti, Big 4 nu e ceea ce pare...

Sashat, la interviu consulului probabil tre sa-i dovedeshti intentziile tale, ca ai de gind sa te intorci in tzara shi nu sa ramii in sua... de aceea el se uita la ce ai tu la moment aici (adica tre sa-i povesteshti cit mai mult despre ceea ce ai acum aishi, tipa jobul, familia, strong relations, shi ca ai shi planuri pe viitor tot aishi).. daca ai plecat cu firma din lista neagra, dar te-ai intors la timp, asta e desigur un plus pentru tine, shi trebu sa-l mentzionezi, shi sa mai spui ca atunci ai cercetat bine piatza, shi ca nu ai gasit nimic incriminator in firma ceea, shi trebu sa vorbeshti "sincer", potzi sa fii nesigur, dar sa nu inshepi sa compui pe loc.. cam asha sheva...
 
Da, ai sa ma inveti tu probabil politica HR a cabinetelor de consulting si o sa imi luminezi mintea intunecata in ale businessului.
 
bai, eu am in vedere ca pedeoparte in big 4 nui asha de bine cum pare, shi nish salariile (shel putzin in MD) nus asha de mari (daca de considerat pt ce munca ele se platesc)
da pedealta parte, daca chiar ai shele mai bune note, navreadli locul in big 4 tzii garantat (tot e vorba de MD)
 
Multumesc pentru sfaturi....sunt anul 3 la facultate,si sper sa fie si asta un motiv rezonabil pentru ei,ca de...mai am un an si termin,doar nu o sa las facultatea daca mi-a mai ramas un an:)
 
Maniu;208873 said:
bai, eu am in vedere ca pedeoparte in big 4 nui asha de bine cum pare, shi nish salariile (shel putzin in MD) nus asha de mari (daca de considerat pt ce munca ele se platesc)
da pedealta parte, daca chiar ai shele mai bune note, navreadli locul in big 4 tzii garantat (tot e vorba de MD)

Nu e garantat, dar probabilitatea e destul de mare. Am si exemple, destul de multe. Si clar ca inceput muncesti ca negrul pe plantatie, fatsa de o remunerare mizera pentru cantitatea de munca facuta, ca in toata lumea de altfel, dar ai posibilitatea ca, prin performanta, sa accezi la posturi cu mai putina munca si mai multi bani. La mine tipi din scoala care fac corporate finance lucreaza in banci cite 16 ore pe zi 6 zile pe saptamina primii 3 ani pentru remunerari de vreo 2500 euro pe luna (in Franta asta, nu in Moldova) si totusi M&A e unul dintre segmentele cele mai prestigioase in corporate finance, nu te intrebi oare de ce ?
 
in restul lumii ii diferit (nu tatzi au acces in restul lumii), dar in MD ii mult mai atractiv sa lucrezi in sectorul privat decit in banca... in MD in banci se platesc bani foarte putzini, shi posibilitatzi de creshtere is mizere...
 
sprin_us;208189 said:
daca vine cineva la vara in sua pe contract de munca si ramine pe drumuri fara servici,sunatima la 816-812-7919,ma numesc Nichita,is cetatean american,si voi ajuta pe cine pot si cum pot.
am auzit multe cazuri ca studentii vin aici si ramin pe drumuri.

Hi Nikita,

eu sunt in SUA de 2 ani, taticu meu va veni in vizita vara aceasta si ma intreb daca i-asi putea gasi de lucru pe vreo citeva luni sa-si rascumpere calatoria...el vine pe viza turistica...daca ai ceva sugestii, te rog scrie-mi la nfb_lb@yahoo.com THANKS
 
eu daca si gasesc modalitate sa il ajut cu lucru va trebui sa vina aici in kansas city sa lucreze,dar posibilitate sal ajut cu lucru este.
 
Maniu;208890 said:
in restul lumii ii diferit (nu tatzi au acces in restul lumii), dar in MD ii mult mai atractiv sa lucrezi in sectorul privat decit in banca... in MD in banci se platesc bani foarte putzini, shi posibilitatzi de creshtere is mizere...

Maniu dupa cum vb sigur lucrezi intr-o firma de audit :)...si eu iti dau dreptate totala, la noi in MD daca nu ai ani in spate de lucru ca negru nu ai nici macar 1000 de iepuroi. Eu lucrez si am lucrat numai pe large corporate si in firme de audit si in banci de top din cateva tari (exceptand la noi, ca au zis ca nu am relatii), si stiu ca e foarte foarte greu sa te afirmi si sa avansezi pe scara ierarhica (tre sa fii bun, sau tot asa cu relatii)...dar am prieteni care lucreaza de rup prin Agroindbank, Mobias, Victoriabank si iau salarii mici.
Si oricum nu se compara estul cu salariile din occident...nu stiu cine a facut mai inainte comparatie :)
 
sprin_us;208997 said:
eu daca si gasesc modalitate sa il ajut cu lucru va trebui sa vina aici in kansas city sa lucreze,dar posibilitate sal ajut cu lucru este.
Nikita, tnx pentru raspuns!!!
Eu sunt in Oregon, dar daca este vreo oferta reala de lucru pentru taticu-meu in Kansas (avind in vedere ca el nu are viza de munca, doar de vizitator!!!) atunci nu ar fi nici o problema sa mearga acolo. Ai putea sa-mi scrii ma concret ce oferta de lucru e posibila? thx again
 
oferta de lucru e in dependenta de ce vrea sa faca?constructie,ceea in ce is specializat,sau dishwasher,orice se poate,si eu lucrez si cu nelegali ca sai ajut sa faca bani,caci daca lucreaza prin companie,nu are importanta daca are drept de lucru sau nu caci comaniile americane nu controleaza individul dar compania,si compania e legala si nu va avea probleme sa lucreze cu mine,si eu am fost nelegal aici in america 3 ani si am lucrat prin companii fara probleme.asa ca daca vrea sa lucreze il ajut fara probleme.daca mai ai ceva intrebari scriemi pe email guidean@gmail.com
 
Salut tuturor...am intrat intimplator pe acest site si mi sa parut interesant..vad ca multi se adreseaza cind au nevoie de ajutor...eu la fel vreau sa cer ajutor..poate este vri-o persoana care este la curent cu ceea ce ma intereseaza pe mine...la moment eu sint in sua dar vreau sa plec acasa peste o luna...cind intri pe teritoriul statelor la aeroport ti se pune in pasaport o foita in care este numele tau si o stampila..din greseala eu am pierdut foita asta si cineva mi-a zis ca n-o sa pot iesi din tara fara ea...ce sa fac??unde si la cine sa ma adresez??va rog frumos sa ma ajutati ca vreau sa plec acasa,nu mai rezis aici...adresa de mail..olesea1184@mail.ru...multumesc anticipat..
 
Olguta iti multumesc pentru raspuns...chiar azi am postat intrebarea mea acolo poate am ceva noroc si ma ajuta cineva cu vri-un sfat....
 
Back
Top