Plecarea la munca pe vara in USA

lelaina;205459 said:
Aha, pe Wall Street.

atunci dar pot sa am nädejde ca data viitoare cind voi merge prin Manhattan o sa aud o multime de moldoveni discutind depre ultimele miscari NYSE ;)
 
Maniu;205618 said:
di shi vdrug acuma companiile astea, care ofera job in usa, au crescut ca shiupershi dupa ploaie?

posibil din motivul ca tineretul e ultima marfä care mai poate fi exportatä din MD .. din päcate.
f trist
 
SALUT baieti sau fete .eu am ajuns acuma 3 zile in sua si mi .sau furat toate actele in special pasaportul meu. spuneti-mi care e problema in cazul ista. eu astept un raspuns concret de la bratanii nostri...
mult noroc...
 
haiduc;206703 said:
SALUT baieti sau fete .eu am ajuns acuma 3 zile in sua si mi .sau furat toate actele in special pasaportul meu. spuneti-mi care e problema in cazul ista. eu astept un raspuns concret de la bratanii nostri...
mult noroc...
du-te la politie.
 
haiduc;206703 said:
SALUT baieti sau fete .eu am ajuns acuma 3 zile in sua si mi .sau furat toate actele in special pasaportul meu. spuneti-mi care e problema in cazul ista. eu astept un raspuns concret de la bratanii nostri...
mult noroc...
trebue sa incerci sa faci legatura cu consulatul Moldovei in Washington, ei sunt cei ce trebue sa te ajute pe tema data fiindca peste hotare fiindca asta le este functia.
Politia nu va putea sa te ajute f mult pe tema data decit sa intermedieze legatura cu consulatul, cetateanul tarii careia esti.
 
... si peste tot unde te duci si va trebui sa completezi ceva hartii sau sa scrii plangeri/declaratii, orice fel de hartie.... PASTREAZA O COPIE PENTRU TINE, Gasesti un xerox sa faci COPY. si pune-o intr-un dosar al tau, in geanta, ka o sa te ajute.
 
usa;206711 said:
... si peste tot unde te duci si va trebui sa completezi ceva hartii sau sa scrii plangeri/declaratii, orice fel de hartie.... PASTREAZA O COPIE PENTRU TINE, Gasesti un xerox sa faci COPY. si pune-o intr-un dosar al tau, in geanta, ka o sa te ajute.


si sa mai aiba grija sa nu i le fure si de data asta :)
 
multumec mult pentru raspunsuri...eu la politie am dat din prima zi ,dar mi-am pierdut increderea in politia de aici...deoarece le-am dat si infractorul in mina si nu au facut nimic...si inca una ,nustiu cum lucreaza ambasada noastra de la washington, pentru ca e-am sunat doua zile la rind si ba...consulul este bolnav...sau suna dupa 2 p.m. s.a.
 
haiduc;206728 said:
multumec mult pentru raspunsuri...eu la politie am dat din prima zi ,dar mi-am pierdut increderea in politia de aici...deoarece le-am dat si infractorul in mina si nu au facut nimic...si inca una ,nustiu cum lucreaza ambasada noastra de la washington, pentru ca e-am sunat doua zile la rind si ba...consulul este bolnav...sau suna dupa 2 p.m. s.a.
suna si scriele pina nu dai de ei , trimitele faxuri , email-uri si tot asa , fiindca doar ei sunt competenti si autorizati sa rezolve problema cu inlocuirea documentelor, daca crezi ca sanse sa le primesti pe cele furate sunt zero.
 
haiduc;206728 said:
...si inca una ,nustiu cum lucreaza ambasada noastra de la washington, pentru ca e-am sunat doua zile la rind si ba...consulul este bolnav...sau suna dupa 2 p.m. s.a.

Se pare ca-s la fel de tonti ca si cei de pe aici... Da tu fa o procura o fotka pentru pasaport si trimite la rudele tali in Md sa-ti faca pasaport timp de-o zi si sa ti-l trimita in sua apoi, apoi sa te dushi sa-ti pui viza la sectia speciala pentru asa lucruri, clar ca ei mai intii vor controla si si cum, insearca sa gasesti tu si alte modalitati de a rezolva problema...incredere in solii Moldovei in alte tari ca int-un lemn putred...

totusi suna si la ambasada amerischii care tz-o dat viza, suna la tatzi si bate-i pi tati la cap.. eu stiu shi zyc :)
 
eu zik ka daka exista makar kitus de putine sprante sa le kapete pe cele furate, atunci e mai simplu, dekit sa faci totul de la zero, e mult mai lunga treaba...

daka shtii exact cine a furat, si il vezi des, ap mai du-te la politie de vre-o doua ori, spune-le ka nu ai dokumente si nu poti sa faci nimik fara ele, ka esti disperat...

apropo, cel kare a luat dokumetele, cine e ?! kum de shtii ?! e moldovan ? :) Spune-i sa-ti dea makar pasaportul si I94, si ce mai este important akolo, banii las sa-i pastreze. :)
 
multumesc de raspuns...la toate acestea m-am gindit si eu...dar nustiu cit va dura toata procedura aceasta...I94 nu este asa de importanta...pentru ca social security eu deva al am, adr tot a fost furat cu celelalte..acela care le-a luat nu cred ca o sa-l mai vad..deoarece este un negru si nu mai cred ca mai sunt sperante in actele furate...astazi am trimis un e-mail la consul ,despre proble,a mea, dar nu am primit nici un raspunns...m-am gindit si eu la ambasada sua din la moldova, dar nustiu daca e posibil. daca mai auzici ceva sau aveti drugi cu informatie concreta ...anuntatima.
 
haiduc;206749 said:
...m-am gindit si eu la ambasada sua din la moldova, dar nustiu daca e posibil.
Ambasa SUA din moldova rezolva problemele cetatenilor americani aflati in moldova, tu repsectiv trebuie sa-l bati la cap pe consulul/ambasadorul moldovean de la washington DC, si cand sopun bati la cap, am am in vedere in cel mai agresiv mod, adica intens. Sunt sigur ca Nicolae Chirtoaca o sa te ajute, el e baiat destept, e analist politic.

http://www.embassyrm.org/ro/

pentru passport nou o ei pe aici, poate e ceva bun:
http://www.embassyrm.org/ro/cons-serv/new-passports.html

http://www.embassyrm.org/ro/contact.html
Ambasada Republicii Moldova
2101 S Street, N.W.
Washington, D.C. 20008
Tel: (202) 667-1130
Fax: (202) 667-1204


suna-i intens, si trimite-le si un FAX numaidecat, scrie acolo instoria ta, si un AJUTOR mare disperat. acum e in prag de new year, si s-ar putea deja sa raspunda saptamana viitoare, insa fii sigur ca vor incepe lucrul cu o hartie gasita in FAX de la tine.
 
usa;206750 said:
Ambasa SUA din moldova rezolva problemele cetatenilor americani aflati in moldova, tu repsectiv trebuie sa-l bati la cap pe consulul/ambasadorul moldovean de la washington DC, si cand sopun bati la cap, am am in vedere in cel mai agresiv mod, adica intens.

si eu am zbierat la unu din ei, da zbierat in adevaratul sens al cuvintului, si pe uram de nevoie ni-o dat hirtia de care aveam nevoie... si la mini in sat regula ii ca daca nu esti pus la evidenta consulara, pasaportul poti sa ti-l fashi doar in Md; depinde scopul tau acolo, ca la evidenta consulara tot nu-i pun pe toti. Iar cel mai simplu in viziunea mea e sa-ti faci pasaport, este sa-ti-l faca rudele tale in Md :). timp deo zi 100 $ iar timp de 5 zile 50$
tu incearca sa iei legatura cu cei de la consulatul Md : ''speranta je moare ultima'' :D cind ii vorba de solii moldoveni :D
 
daca vine cineva la vara in sua pe contract de munca si ramine pe drumuri fara servici,sunatima la 816-812-7919,ma numesc Nichita,is cetatean american,si voi ajuta pe cine pot si cum pot.
am auzit multe cazuri ca studentii vin aici si ramin pe drumuri.
 
am fost si eu in asa situatie cu 7 ani in urma cind prima data am ajuns aici si sau gasit americani care mau ajutat,acum incerc sa intoc favoarea,cel mai tare mii urit moldoveni care se freaca intre ei in loc de a se ajuta.num meu lam postat just in case,dar sper sa nu aveti nevoie de el:)
 
noroc nichita...am citit citeva mesaje de ale tale si dupa cum se aude tu ai facut army in america, scriemi te rog cum ai aplicat si cum merge selectarea...
 
Back
Top