Teatrul Luceafarul

deep_root

challenge
Buna fete si baietzi....tema pe care o propun este Teatrul Luceafarul....tot ce va place, ce nu va place....actori, spectacole...regie...etc...
 
Wednesday said:
unde e el? :hoho:

E cumva colt cu strada Vasile Alecsandri :) ? Cumva pe Veronica Micle? e undeva prin zon aia, nu departe de Eminescu :) Pur si simplu e mai ascuns de ochiii lumii . Am fost la un spectacol acolo, insa nu mi-a prea placut, dar nu pot sa spun ceva mai mult despre teatru , caci o piesa nu e de ajuns pt a-mi face niste concluzii generale :)
 
Da...ala e....Veronica Micle 7.E drept ca e mai ascuns de ochii lumii dar e o vorba "cine are ochi de auzit si urechi de vazut..."
Si ce spectacol ai vazut si nu prea ti-a placut?
Eu as spune ca este cel mai bun teatru din Chisinau.Si v-as sfatui sa mergeti.Au o echipa tanara si energica si nu cred ca veti regreta.Pacat ca sunt atat de putini aici care nici n-au auzit macar de teatrul asta...
 
deep_root, sincer nu-mi amintesc ce spectacol era, de fapt aveam in grija inca niste copiii, poate de aia nici nu am fost atenta, si era in timpul unei tabere, eram prea obosita ca sa mai fiu atenta la ce se petrece pe scena :). Poate aceasta era vina, dar poate chiar nu era reusit spectacolul , se mai intimpla :)
 
deep-root, imi pare rau sa iti spun, dar acest teatru nus e bucura de foarte multa popularitate... oricum teatrul este putin dezvoltat in Md si spectatori sunt si mai putini... ei ar fi trebuit sa se evidetieze prin ceva, asa cum a facut-o IOnesco... banalitatea nu o sa ii ajute prea mult...
 
adrenalina said:
deep-root, imi pare rau sa iti spun, dar acest teatru nus e bucura de foarte multa popularitate... oricum teatrul este putin dezvoltat in Md si spectatori sunt si mai putini... ei ar fi trebuit sa se evidetieze prin ceva, asa cum a facut-o IOnesco... banalitatea nu o sa ii ajute prea mult...

adrenalina, cand ai fost ultima oara la teatrul Luceafarul ca sa afirmi cele de mai sus?:)
 
deep-root, am fost o data si mi-a fost de-ajuns... nu imi place nici sala... pentru mine sala are foarte mare importanta, pentru ambianta... in al doliea rand nu mai imi place teatrul clasic, iar la Luceafrul se merge mai mult pe clasic... in al treilea rand, deep-root... nu toti avem aceleasi gusturi si cred ca ii dereptul meu sa ma parerea mea si teatrele preferate pe care sa le frecventez... aici nu facem reclama, discutam... asa ca daca ai argumente bune pentru acest teatru, te rog sa le expui, daca nu atunci lasa oamenii sa isi spuna parerea :)
 
adrenalina draga..nush de ce esti asa intrigata..nu incerc sa bag nimanui pe gat gusturile mele...am pus o intrebare...adica asteptam argumente la ceea ce ai spus....si apropos...la chestia cu "se bazeaza pe teatru clasic"..esti fenomenala..:)) e clar ca n-ai mai fost acolo de un secol...spuneai ca ai fost la un spectacol si ti-a fost de ajuns...care?cand?:)....nu te supara pe mine...n-ai de ce...incercam doar sa aflu pareri..pupici de impacare :)
Ps.un spectacol nu reprezinta un teatru.cu atat mai putin o echipa ;)
 
inteleg, deep-root, eu ti-am argumentat ce nu imi place mie si gata... nu prea mai am de spus mare lucru... mai este asa o chestiune... de multe ori valoarea unui teatru se remarca prin regizorii care fac piese aclo, actorii de acolo si proiectele in care se implica... te rog sa imi spui regizor cunoscut, actori si proiecte..
 
adrenalina said:
inteleg, deep-root, eu ti-am argumentat ce nu imi place mie si gata... nu prea mai am de spus mare lucru... mai este asa o chestiune... de multe ori valoarea unui teatru se remarca prin regizorii care fac piese aclo, actorii de acolo si proiectele in care se implica... te rog sa imi spui regizor cunoscut, actori si proiecte..

Teatrul Luceafarul are regizor propriu in persoana directorului Boris Focsa.Majoritatea pieselor sunt montate de el.Imposibil sa nu fi auzit de el.A participat la festivale internationale si by the way este singurul teatru din Moldova care a adus un Grand Prix de la un festival intrenational in 2002 cu spectacolul Mascarada...
Eu n-am spus ca este un teatru popular, ci un teatru bun..despre teatrul Ionesco ce sa spun tot respectul pentru festivalul BITEI.Dar pentru asta e nevoie si de fonduri, adrenalina....te-ai gandit ca poate teatrul Luceafarul este un teatru cu buget mic si nu-si permite o reclama adecvata?
Nu spun ca trebuie sa placa tuturor..ceream doar pareri si pot fi si negative pentru ca asa este normal...nu-mi place un singur lucuru :parerile expuse in necunostinta de cauza ;).poop.
 
si Eugene Ionesco are buget mic... nici macar nu are sala, o imparte cu Ginta Latina... fondurile se obtin din sponsorizari... sponsorizarile le obtii prin mnca si interes... am auizt de Boris Focsa, dar nu asa cum crezi tu... prin interemediul muncii mele. hai sa facem un sondaj cat la suta stiu cine ii Vutcarau si cine ii Focsa... si nu poti sa spui ca Ionesco are mediatizare mai mare sau buget mai mare... chiar deloc... este un teatru persecutat, dar in ciuda acestui lucru, se remarca prin piesele sale...

si sa stii ca parerile mele sunt destul de bine documentate... intreba-te foarte bine de ce se bucura de popularitatea asta si de ce multi nici nu stiu unde se afla...
 
Draga mea andrenalina,repet : nu am afirmat ca r fi un teatru popular, ci unul BUN. Reclama inseamna popularitate.Din pacate teatrul Luceafarul nu are parte de asa ceva.
Si eu vroiam de fapt pareri despre spectacolele lor nu despre cat de mediatizat este.Subiectul a deviat.
Tu ai vazut o singura piesa cine stie cand...care nu ti-a placut...nici macar nu iti amintesti cum se numea (dezinteres am intre eu?:) ) in fine....acum sa lasam pe altii sa isi spuna parerile.
Si ca sa nu se confuzeze nimeni : Ce parere aveti despre spectacolele de la Luceafarul?Ce spectacole ati vazut?Ce v-a placut?Ce nu?
 
deci te las sa vorbesti... de una singura ... imi pare rau ca nu poti sa fii obiectiva si sa imi argumentezi. faptul ca imi spui ca sunt bune nu ma convinge. pt a ma face samerg la teatru ala ii nevoie de marketing... asta ii realitatea.

in restm succes in discutie :) ca vad ca nu iti place sa fii contrazisa... :D
si inca ceva... fara apelativul draga :D ma irita, ma ales de a persoane pe care nu le cunosc...
 
:D....revoltata adrenalina....am spus echipa tanara...spectacole bune...viziune regizorala "altfel"...joc scenic sincer si fara teatralitati...iti recomanda Opera de trei parale..ultima premiera...e o comedie tragica ..daca vrei ...a lui Bertolt Brecht..daca ai auzit de el :).Si apropos...imi place sa fiu contrazisa .:)..asta era si ideea :D, draga adrenalina :D.te poopacesc si sper ca ai simtul umorului.
 
mersi de pupicuri, chiar aveam nevoie de ele... eram o zi trista pentru mine. in rest, defineste te rog viziune regizorala altfel... te rog sa fie clar pentru toti. ce inseamna fara teatralitati???? :D :D
 
imi pare rau de ziua ta trista...dar las ca e bine acum, nu?..si apropos..nu ziceai ma ca ma lasi sa vb singura?:)..nu prea poti..:) viziunea regizorala altfel: se urmareste o anume idee in mai toate spectacolele :procesul apocaliptic.nu e pe intelesul tuturor.fara teatralitati= fara sabloane..teatru care nu "pare teatru'..viata.adevarata.reala.that's it.incearca.s-ar putea sa iti placa...si eu sunt putzin trista azi....:) dar trece...poop
 
mah oameni , sa fim serioshi, luceafarul lasa de dorit, echipa tanara e foarte slaba, idee nu are de teatru, de simts, ce am vazut eu a fost mecanizat, urat, mai bine deja satiricus, deshi.. mai bine nimic , cu drag
 
Buna, dragilor. Am sa va spun ceva direct. Teatrul Luceafarul, dupa parerea mea, intr/adevar este cel mai bun din Chisinau... Si ma mir mult ca nu ati auzit unii de dinsul.. straniu de tot... Echipa tinara cred ca e destul de buna. Printre ei se afla oameni intr/adevar talentati. Recomand Opera de trei parale (unde joaca practic doar echipa tinara, iar actorul in rolul principal, Dumitru Acris, joaca extraordinar).
Cineva a spus ca se bazeaza pe teatru clasic, ma scuzati, da' pe ce lume traiti?
 
Back
Top