Teatrul Luceafarul

traim intr-o lume in care teatrul Luceafarul este unul mediocru... :D imi pare rau sa iti spun, dar chiar asta cred... pe langa faptul ca in general in mD nu prea exista teatru de calitate, sa sustii ca si Luceafarul face... ma scuzati, inseamna ca nu ati fost prin alte parti... :D
 
Pentru a spune cit de bun este un teatru trebuie mai intii sa mergi, sa vezi ce prezinta, apoi sa faci concluzii, dar atunci cind lumea nici macar idee nu are unde se afla nustiu cum poate sa afirme ca e de proasta calitate. Doar din auzite? ...mergi , odata, de 2 ori si te convinge, ca 10-15 lei pentru un spectacol nu e atit de scump. Dar daca nu au idee ce e cu el mai bine sa taca :D
Chere, eu am fost odata, sincer nu tin minte ce a fost, insa nu mi-a placut, dar cum am mentionat intr-un mesaj anterior, nu pot sa fac o concluzie generala doar dintr-un singur spectacol.

Fusesem la Satiricus cred ca primul a fost ''Ciuleandra'' si imi placuse foarte, apoi am fost la ''Carmen'' nu-mi placuse deloc. Nu pot sa spun cit e de calitativ ''Satiricus'', caci am vazut doar 2 piese ale lor, una mi-a placut, alta-nu. Astfel nu exclud faptul, ca daca as mai fi mers inca odata la ''Luceafarul'', as fi ramas poate foarte multumita.
...Ce-as mai merge acum la teatru :visez:
 
Am fost si eu la teatru Luceafarul , saptamina trecuta la spectacolul "PrintesaTurandot" , hmm la al 2 act am iesit., shi prietenii mei la fel au iesit.
 
Lojic,Celine,daca ai iesit tu,au iesit si ei:p
Eu am fost la Luceafarul cam acum 6 ani...la Ciuleandra cred ca se numea piesa.Mi s-a parut ok...
 
L-am vazut nu demult la barul cela de linga Luceafarul, 512 parca se numeste, e viu sanatos :0 nu stiu daca mai joaca, cred ca da, imi placea si mie mult cind eram mai tinara:)
 
pai...ce sa va zic, mai intai ca ma mira sa vad o discutie asa lunga despre.."Luceafarul", mai n-ati iscat o furtuna intr-un pahar cu apa :)))))))))))
eu nu vreau sa spun lucruri rele despre nimeni, dar "Luceafarul" chiar lasa de dorit, sa fim seriosi, oameni buni! eu am fost de cateva ori la "Luceafarul", si mai mult pentru ca vroiam sa ma asigur ca nu pierd nimic daca nu mai apar pe acolo in urmatorii cativa ani...adica, atata timp cand nu apare pe-acolo vreun regizor adevarat si niste actori profesionisti...pentru ca ceea ce se face acum, din pacate, poate fi numit oricum, numai nu ARTA :(
si cine vrea sa-l vada pe Vlad Ciobanu, mergeti la "Eugene Ionesco" si vedeti "Elisebeta I"
p.s.:deep_root...inavat sa faci diferenta intre valoare si cliseu
 
Re: Design Interior

ssssalut Baeti si Fete , Va rog frumos sa va afirmati parerea fata de designul interior al teatrului LUCEAFARUL ,ce va place ce nu,ce ar trebui, ce derajeaza ,deoarece eu la diploma am ales aceasta tema, adica reconstructia interioara al teatrului LUCEAFARUL.Aproape absolvent la UTM Fac. Urbanusm si Arhitectura specialitatea DESIGN INTERIOR,Prima promotie, Va rog frumos!!!=}
 
Hm, ce sa zic, e o cladire frumoasa, veche.Mi se pare ca sala e c-am intunecoasa si spectacolele la fel.
Ai dreptate Morgana, actorii nu sunt profesionisti, am citit nu demult despre istoria teatrului si se zicea ca era cel mai bun teatru din Moldova.Cu parere de rau deja nu ma e.
 
deep_root;133723 said:
Buna fete si baietzi....tema pe care o propun este Teatrul Luceafarul....tot ce va place, ce nu va place....actori, spectacole...regie...etc...

In anii 80 am fost un inflacarat admirator al extraordinarei trupe de la Luceafarul. Apoi am plecat din tara. In 2006 am descoperit, in timpul unei scurte vizite la Chisinau, un teatru preschimbat... O trupa de actori tineri si frumosi, dar care, am impresia, ar mai avea multe de invatat de la vechea generatie de actori ai teatrului. Mi s-a spus ca mai toti junii angajati sunt fosti elevi ai domnului Focsa, regizorul actual... Ei bine, ori regizorul e prost pedagog, ori elevii nu-s prea motivati, dar calitatea interpretarii lasa de dorit la cativa dintre ei, iar cand acesti cativa sunt reuniti in cadrul aceleiasi piese, impresia nu e buna deloc. Bine, tinerii de aia si sunt tineri ca au o margine inca importanta de progresare... Sper ca nu supar pe nimeni zicand ca meteahna de capetenie a Luceafarului de azi e de fapt... lipsa unui regizor demn de acest nume si mai ales de acest teatru. Am impresia ca domnul Focsa a tinut cu tot dinadinsul sa rupa cu acele puternice inspiratii vahtangoviene ale Luceafarului, nestiind insa sa inradacineze o viziune noua... Pacat.

Iar cand am mai auzit de potlogaria pe care regizorul actual i-a facut-o unei actrite formidabile precum Marina Doni, mi-am zis ca nu mai am motive sa vin la Luceafarul atata vreme cat nu i se va schimba conducerea.
 
Omagiu adus generaţiei legendare a Luceferiştilor

3273.jpg
2007-09-28/09:01 În seara de joi, 27 septembrie, la Chişinău a avut loc premiera spectacolului „Actorul Crap” de Nicolae Negru, despre viaţa şi moartea actorului excepţional al teatrului „Luceafărul” Dumitru Caraciobanu.

Spectacolul prezentat de Teatrul Municipal al Unui Actor, îl are în rolul central pe Igor Caras. Regizorul Mihai Fusu a declarat pentru Info-Prim Neo că spectacolul este, în primul rând, un omagiu adus generaţiei legendare a Luceferiştilor, din care a făcut parte Dumitru Caraciobanu. Totodată, Mihai Fusu spune că şi-a dorit să facă un spectacol cu Igor Caras, unul dintre actorii cei mai buni de astăzi, care are un destin poate nu identic, dar foarte asemănător cu cel al lui Dumitru Caraciobanu.

Autorul piesei, Nicolae Negru, susţine că a acceptat cu drag ideea lui Mihai Fusu şi Igor Caras de a scrie o piesă despre marele actor Dumitru Caraciobanu, pe care l-a văzut jucând în anii săi de studenţie. Lucrând asupra spectacolului, autorul a intervievat persoane care l-au cunoscut pe Caraciobanu, actori, oameni din teatru, consăteni, a fost în satul de baştină a actorului, a hoinărit prin locurile copilăriei lui, s-a plimbat cu barca prin ghiolurile din delta Dunării. Totuşi, piesa nu este o lucrare biografică, ci una de ficţiune despre drama actorului, care reflectă destinul oricărui mare artist prins în mrejele timpului şi a propriului destin, spune Nicolae Negru.

Spectacolul de teatru şi video-art prezintă 3 zile din viaţa actorului Dumitru Caraciobanu: o zi la începutul anilor ’60, atunci când e tânăr, îndrăgostit şi plin de speranţe; a doua - la începutul anilor ’70, când încep decepţiile, primele semne de alcoolism, dezbinarea trupei; şi a treia zi - în 1980, când părăsit de soţie, exclus din teatru, moare alcoolizat definitiv.

Filmul video care separă aceste secvenţe este construit din imagini foto de epocă şi este ca un desen animat rudimentar ironic şi totodată foarte sugestiv, care face conexiune între existenţa actorului şi viaţa politică, socială, culturală din lume şi din Moldova.

Dumitru Caraciobanu face parte din generaţia care a stat la baza fondării teatrului „Luceafărul”, alături de Ion Ungureanu, Ecaterina Malcoci, Dumitru Fusu, Sandri Ion Şcurea ş.a.

Spectacolul va mai fi prezentat la Centrul de Cultura şi Artă „Ginta Latină” pe 28, 29 şi 30 septembrie, la ora 19.00.




sursa: INFO-PRIM NEO







eu as merge.. mai sint doritori?
 
Eu ma duc la piesele de la Luceafarul numai datorita actorului Dumitru Acris... prima data cand am fost acolo, el era in rolul principal, si m`am indragostit imediat de felul lui de a juca..
mai era si actrita Diana Ples, dar a plecat mai tarziu.. pacat, ei doi erau fatza Luceafarului.
 
strangerinm;199398 said:
Eu ma duc la piesele de la Luceafarul numai datorita actorului Dumitru Acris... prima data cand am fost acolo, el era in rolul principal, si m`am indragostit imediat de felul lui de a juca..
mai era si actrita Diana Ples, dar a plecat mai tarziu.. pacat, ei doi erau fatza Luceafarului.


Draga, dar de cind Diana Pleş a fost faţa teatrului, mă faci să rîd.A ţopăin un an pe scena şi deja e vedetă :))))))))). Apropo am văzut-o zilele astea la TV , m-am speriat de ea, e naşpă rău.
 
era fatza teatrului de cand juca cel mai bine dintre toate actritele de acolo :)
nu stiu ce face la TV, nici nu ma itnereseaza. dar ca actrita e cea mai buna din generatia ei. mai buna ca Stela Mierla, care defapt e putin mai in varsta.
astea`s pererile mele
 
Apropo de jocul shi prestatia celor de la Luceafarul: nu shtiu daca mai tzine minte cineva perioada in care acolo se juca "casatorie cu de-a sila", asta a fost perioada de glorie a teatrului, sala era arhiplina shi spectacolele erau extraordinare!
Acum spectacolele lasa nitel de dorit, shi d-aia Luceafarul pierde din popularitate, ceea ce este in fond echivalenta cu recunoashterea shi acceptarea din partea populatiei, mai mult sau mai putin competente!
Ultimul spectacol la care am fost e "Opera de 3 parale" shi pot sa zic ca a fost destul de bun si merita privit!
Proiectul care a castigat concursul pentru renovarea Luceafarului este destul de slab, deshi era un proiect mult mai bun, cu un concept deosebit shi un design mai stilat, asha ca in viitorul apropiat Luceafarul poate sa se aleaga doar cu o varianta destul de ieftina din domeniul renovarilor!
 
Back
Top