10 septembrie 2008 sau BIg Bang din nou?

STAR

New Member
Peste doua zile vom muri cu toti iar Pamantul o sa dispara din Univers. Acest lucru il sustin contestatarii celui mai mare experiment stiintific de langa Geneva, ce va avea loc miercuri.Alti specialitsti resping aceste teorii apocaliptice care au facut inconjurul lumii si spun ca sunt niste exagerari ale unor persoane pine de imaginatie , dar fara prea multe cunostinte fizice.
Voi ce credeti despre acest experiment? Ce ati citit sau pur si simplu ce va trece prin cap?...
 
si totusi, daca s-ar forma o gaura neagra in urma coliziunii, nu vom avea timp nici sa ne miram de ce ni se intampla :D
 
Kara;214466 said:
despre the CERN black hole, schweini, chiar n-ai auzit?

bullshit.
Nope Kara, n-am auzit, rusine sa-mi fie. Dar acum ca mi-ai zis, comentariu pentru cei mai usor impresionabili:
George Street Journal said:
For those worried that the mini black holes produced at CERN may destroy people as well — gobbling up everything in sight and ultimately devouring all of Europe — Landsberg insists this is not a legitimate concern. The size of these black holes is too small, and their life span too short, to pose any threat, he says. In fact, notes Landsberg, similar black holes are created organically every day when cosmic rays smash into the earth’s atmosphere at even higher energies than those found in particle accelerators.

http://www.brown.edu/Administration/George_Street_Journal/vol26/26GSJ10a.html
 
Ei, dar eu am pentru maine o zi plina de ashteptari shi intrigi. Se spulbera toate la dreacu-n praznic.

Daca ceva facem reloading :)
 
O situatie similara mi s-a intamplat cand a fost eclipsa acum ceva anisori. Aveam vreo 2 cunoscuti care se ascundeau acasa, ca venea apocalipsa:D si nu au vrut sa mearga pe plaja s-o priveasca.

De unde vin toate exemplarele astea? Stiu ca mama idiotilor e intotdeauna gravida, dar am impresia ca nu e numai una...:D

Tre' de uitat in calendar, care alte apocalipse mai sunt anul acesta, ca eu nush daca voi participa la toate, am alte planuri.
 
si cum, asta tot azi s-a intimplat si eu am proscacit sfirsitul lumii? of... sau eu ma aflu cumva pe Arca lui Noe ?
 
Gaura neagra se amana pentru... 28 octombrie? sau ceva de genu' asta :D
Si uite asa, omenirea va mai exista cateva zile..

Nu-i de-a dreptu' fermecator sentimentul asta?

Ok, sunt nebuna, stiu ca experimentul e inofensiv si ca in realitate inseamna enorm pentru omenire, stiinta si pentru viitoarele manuale scolare..

DAR imaginatia mea bolnava a trait pentru o clipa satisfactia ca toata nebunia terestra va lua sfarsit intr-un mod subit, neinteles si impasibil cum e cel al unei gauri negre.
 
Apropo de tehnologie avansata: nimeni sa nu-si faca nici o grija. Daca experimentul esueaza sau are urmari nefaste, exista intotdeauna optiunea "UNDO", nu-i asa? :D
 
too late

2008 anul experimentului+ 4 ani de formare a gaurii negre = 2012 anul cand se sfarseste calendarul maias

pe 21 oct va avea loc marele experiment (rasturnarea axei polilor)
 
Conform căror calcule sunt necesari 4 ani pentru o formare a unei găuri negre?:D
Aştept cu nerăbdare 21 octombrie,consider că suntem în era marilor descoperiri,iar acceleratorul este un lucru fantastic.Pot să vă informez referitor la lucruri elementare privitor la accelerator....:D E fascinant.
 
conform fizicienilor care s-au impotrivit experimentului

Daca sunteti interesati o sa vedeti in Biblie, la Nostradamus, la maiasi sau chiar la Vanga aceleasi preziceri
 
orice inceput are si un sfarsit....dar nu prea cred ca se poate prezice cu exactitate anul,ziua etc...Prin`92,`93(eram pustoaica pe-atunci)imi era frica sa ma duc la scoala,sa nu m-apuce sfarsitul lumii pe drum.L-au amanat pentru a.2000...,dar cred ca au fost mai multe astfel de preziceri...
 
nu cred ca va fi sfarsitul lumii, conform calendarului maias e perioada schimbarilor, nu neaparat sfarsitul lumii. Calendarul lor se sfarseste pe 21 dec 2012, iar continuarea se spune ca va depinde numai de noi. CUm? who knows....
 
maron;214750 said:
conform fizicienilor care s-au impotrivit experimentului

Daca sunteti interesati o sa vedeti in Biblie, la Nostradamus, la maiasi sau chiar la Vanga aceleasi preziceri

Care fizicieni s-au impotrivit experimentului? Vreau si eu date reale... in Biblie nu scrie nimic despre acceleratore, Nostradamus si Vanga intra in aceeasi categorie pseudostiintifica de 2 bani, maiasii cat de inteligenti n-ar fi fost pentru perioada lor sunt cam 0(zero) pentru stiinta moderna in ceea ce priveste fizica. Ceea ce stii tu sunt doar romantizari pentru niste taine nesemnificative. Deci, orice ai scris la tema e absolut irelevant.

Olga, sfarsitul lumii va fi peste cateva miliarde de ani, cand soarele se va transforma intr-o stea rosie gigantica, absorbind o buna parte din planetele din jur... cam atat despre apocalipsa.

E interesant de observat cum credeti in aberatii de-ale lui X sau a maiasilor si nu luati in serios institutiile stiintifice... :D... ridicol.
 
Cum naiba sa fie depasiti mayasii daca au cel mai precis calendar de pe pamant, care acopera peste 5000 ani ?
Si fara tehnologii moderne si fara toate notiunile de fizica , astonomie si astrologie (etc) pe care le aveam acum.

Si sincer nu am retinut nume de fiziceni dar cred ca te-ai uitat macar la stiri sau emisiuni de gen ca sa vezi argumente pro si contra

Alinierea planetelor despre care vorbesc mayasii va duce la cutremure puternice pe Terra, iar in Biblie cum se spune? " pamantul se va cutremura"

Suntem in mijlocul unor schimbari. Si ia daca vrei ca demonstratie la tot ceea ce am spus , un fapt real.
1.La Olipiada de la Atena, columbofilii din Ungaria si Romania au trimis 2000 porumbei, din care numai 90 s-au intors.

Se stie ca pasarile se ghideaza dupa campul magnetic al Terrei nu?, si probabil ai auzit de pasari migratoare care zboara in directie inversa decat ar trebui, sau cum alte carduri se ratacesc, sau cum au ajuns colibrii in Romania...(asta a fost chiar vara asta)

2. In prezent ziua are doar 16 ore, deja marea majoritate a oamenilor se plang ca ziua nu le mai e de ajuns pentru a-si indeplini indatoririle. Rezonanta magnetica a Pamantului a crescut la 12 cicli pe secunda fata de 7,88 in anul 1980.
Iar in Biblie se spune' in vremurile de apoi , zilele se vor scurta, luniile vor si saptamani, saptamanile zile. etc (aprox asha n-am retinut exact citatul)

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=XAtgPaggeTM&feature=related"]YouTube - December 21 2012 the END? (Part 1 of 6).[/ame]
 
”In prezent ziua are doar 16 ore, deja marea majoritate a oamenilor se plang ca ziua nu le mai e de ajuns pentru a-si indeplini indatoririle. Rezonanta magnetica a Pamantului a crescut la 12 cicli pe secunda fata de 7,88 in anul 1980.
Iar in Biblie se spune' in vremurile de apoi , zilele se vor scurta, luniile vor si saptamani, saptamanile zile”
Ziua are 24 ore...să ştii..:)
Eu nu mă plîng,am destul timp,şi nu mă plîng.Se plîng lenoşii
Ştii ce înseamnă rezonanţa pămîntului?Explică-mi te rog cum vine asta.
În biblie se spune că pămîntul a fost creat cu 6000de ani în urmă.
Argumente contra nu există: Ai văzut că şi un reprezentant al bisericii a aprobat LHC-ul?
Hai să-ţi zic eu că există şi interese în jurul LHC,şi unii mai sunt şi invidioşi.Ştiai că Partidul Conservator din Romania a spus că înaintează protest fizicienilor de la LHC....
PS:Hai să trecem discuţia pe un făgaş mai serios....
Dacă cineva doreşte să-mi demonstreze cum vede el sfîrşitul şi să-mi demonstreze că s-ar putea crea o gaură neagră,să-mi explice despre radiaţia Hawkins....să vedem.
Fără supărare....
 
Back
Top