40% din prost-situatele din europa provin din Romania si RM.

Syrus

New Member
"In europa sunt circa 50.000 de prostituate care provin din Republica Moldova. Asta inseamna ca 15% din femei sunt "dame de companie" prin europa din acel milion plecat peste hotare..."
Acesta ar fi un rezumat al articolului aparut in New York Times

Mi se par incredibile si in acelasi timp deplasate aceste statistici, probabil din rea vointa sau prost informare.Pana si Voronin chestionat pe aceasta tema "delicata" a declarat ca sunt exagerari mari in date.
Oricum mai sint si alte surse care aduc la cunostinta cifre ingrijoratoare...Oare chiar am devenit lideri mondiali la productia de Coorve pe cap de locuitor...
Cum vedeti rezolvarea acestei probleme care devine nationala?Ganditiva ca aceste ~30.000 de "dame" se presupune vor da nastere la 60.000 de copii.

Ce parere aveti?
 
mie mi se pare ca partea mai mare a problemei consta in faptul ca multe din cele care pleaca o fac intrun fel sau altul in mod fortat... adica nu au nici o alegere la indemina si de obicei nimeresc in cele mai crincene conditii. de acum astia sar putea gindi si la un fel de legalizare, daca vrei sa 'lucrezi' in domeniu so faci in cele mai bune conditii nu ticsita in camion si descarcata undeva in turcia fara nici o speranta de a mai gasi drumu inapoi... nui o solutie perfecta, poate nui o solutie deloc, dar sa zishem ca lumea ii disperata rau, si alta solutie nu exista, atunci nu ar fi mai bine sa existe ceva legal decit tat felu de biznesmani de estia care snimesc pasapoartele cu prima ocazie?
 
Eu zic ca unica solutzie e ca cineva sa gyndeasca cum de facut ca fetele astea sa nu plece peste hotare da sa mearga yn fiecare dimineatza linishtite la serviciu shtiind ca seara acasa o ashteapta copiii dragi shi sotzul iubit, da nu sa-shi cumpere motociclete de 200000 USD... :x
 
am mai spus: sint impotriva la aceea ca aceste koorve sa se intoarca inapoi in moldova... lasa sa ramina acolo... aici ele vor da nastere altor pui de tyrfe... ginditi-va ca vor da peste niste "boi" care le vor fi soti. Unii dintre acesti soti puteti fi chiar voi :D
 
problema lor ii nu numai a lor dar si a intregii populatii, nici nu stii shi zile poti sa ajiunji... shapoi nu de ghine pleaca lumea peste hotare, cit poate lumea sa duca gruzu pe chept, nu? odata si odata tat se termina...
 
Cred ca solutiile sunt 2 : ori le "sterilizeza":)))) si incearca sa se integreze in societate din nou cu toate ca e putin probabil si asta ar fi in cel mai bun caz ori cum a zis si pashtashunea sa ramana nahui acolo, ca nu trebuie nimanui si sa uite de cuvantul Moldova...
....sa nasca puradei turcilor, albanezilor,italienilor si pe unde mai sant ele.
Oricum repet cifrele sunt mult exagerate si aici cred ca si-au bagat coada si romanii care conduc detasat la productia de Koorve in Eurasia si ne baga pe noi exagerat prin statistici...
Problema e ca acei care pleaca la munca cinstita peste hotare, pleaca majoritatea ilegal si nu se pot face baze de date reale a fortei de munca, ajunganduse la aproximari aiurea la cancelariiile europene.
Trebuite gasite fonduri europene[si ele exista! , dar nu ajung unde trebuie]pentru programe de stopare a fenomenului tarfulitetzelor...alfel am dat de draku' pentru destul timp....
 
Rog moderatorul ciofu sa stearga acest topik...pentru ca nu este compatibil cu ce se diskuta la sectziunea asta a mdnet...
 
ce pareri masculine! Jesus Crist! sterilizare, sa nu le lasam in patrie, iaca mari solutii! dar cu sufletele ce faceti? le dati la curatsatorie chimica?
Femeile s-au vandut, dar barbatii? ce-i asta o lupta intre sexe? FU! be!

pacat numai ca fondul genetic din tara pleaca si peste vre-o 10 ani, cine stie cu cine vom sta de vroba...
 
de ce are loc asta? in primul rind ele nu pleaca de bunavoie,ele sunt nevoite sa plece peste hotare,unele nimerind practic in robie. da cum se poate de trait in Moldova? cind salariul unui profesor tinar, tocmai iesit de la universitate este sub 500 lei, a 3-a parte din cosul de consum!!!!!!!

sunt deacord cu propunerea de a aduce fonduri din EU sau de undeva in Moldova(si acest lucru are loc deja: "Nu te lasa traficata!"...) pentru a crea locuri de munca, pentru a informa populatia despre pericolele ce ii pasc pe cei ce pleaca.
 
Mar amuza forte foarte tare asa o kestie:Toti cei care incearca sa rezolve aceasta intrebare prin diferite moduri sa ajunga si ei la panoul de onoare (prost.) :D.Oare ce va esi din asta.?
 
Domnilor si Doamnelor, este vorba despre cea mai veche meserie din lume, practicata cateodata din placere(mai rar), dar de obicei de nevoie. Rand pe rand tarile mai sarace au furnizat "carne" in tarile in care nivelul de trai este mare. Asadar cu cat viata o sa fie mai buna in tarile furnizoare, cu atat numarul de fete plecate pentru prostitutie o sa scada. Si bine ar fi pentru ca din cate am vazut suntem un neam cu femei foarte frumoase.
Si spuneti-le pe nume: prostituate.
 
Pana sa creasca nivelul de trai, autoritatile (atat cele din tarile de provenienta, cat si din tarile destinatie) trebuie sa faca tot posibilul pentru a preveni traficul de persoane. Sa nu uitam ca vorbim in general de femei fraierite si obligate (sub amenintari serioase) sa se prostitueze. Nu e ca si cum s-ar hotara ele sa practice prostitutia din lipsa de altceva mai bun de facut.

Consider ca pentru traficul de persoane ar trebui sa se dea pedepse cumplit de grele. Inchisoare pe viata pentru toti nemernicii implicati in tranzactii care au ca subiect fiinte umane...
 
De acord cu ce ai scris, dar asta e o problema cum este si aceea a combaterii drogurilor. Se face dar nu se termina niciodata.
 
Prea exagerat!!! Europenilor si americanilor le cam place sa exagereze, mai ales cand vine vorba de tarile din Europa ex-comuniste...
 
Mda, cred ca va inselati in privinta asta.

Moldovencele care se prostitueaza in Europa nu o fac de buna voie nici in 10% din cazuri.

Majoritatea sunt victime ale retelelor mafiote ale traficului de persoane din Republica Moldova, Rusia, etc. Retele in cauza au tot sprijinul autoritatilor moldovenesti care are trebui sa lupte impotriva lor, dar care le inlesnesc activitatea, in contra declaratiilor ce fac.

Pe de alta parte, asta se intampla in toata lumea (din Tailanda in Brazilia, Africa, etc.) si e bine stiut ca foamea si umilinta face sa dispara demnitatea. Puteti sa invinuiti o persoana care a ales intre a muri de foame si a-si vinde propriul corp pentru a trai (ea sau familia ei)?

Binenteles ca puteti, dar nu ar trebui s-o faceti pana nu va aflati in aceasi situatie.

Intardevar, procentual Moldova este cel mai mare exportator de carne vie in Europa. Nu numai femei, dar si multi minori, fete sau baieti, sunt exploatati sexual sau de alta forma in Europa si in Rusia.

pashtashunea;84247 said:
am mai spus: sint impotriva la aceea ca aceste koorve sa se intoarca inapoi in moldova... lasa sa ramina acolo... aici ele vor da nastere altor pui de tyrfe... ginditi-va ca vor da peste niste "boi" care le vor fi soti. Unii dintre acesti soti puteti fi chiar voi :D

Foarte rau, ca esti impotriva. In primul rand gandeste-te ca deja avem destui fii de tyrfe cum zici tu, la noi in Moldova. Sunt chiar cei care ne conduc si ne arata ce trebuie sa facem.... Asa ca ce mai conteaza altii in plus.
 
sa fim seriosi.....din 4 mln cat se pot duce...adica in GER majoritatea sunt rom sau mda ...lol...adica nemtii nu au ale lor ha ha ha
 
Imi cer scuze, dar sunt profund indignad de titlul threadului. Poate era valabil acum 10 ani. Dar acum prostituatele romance castiga destul de bine in Romania incat sa nu mai fie nevoite sa plece in alte tari. Cititi orice statistici vreti, dar veti vedea ca nu prea mai sunt prostituate romance in alte tari.

Pai daca castiga 50 - 100 euro in Romania, ce nevoie ar ma avea sa plec in alta tara unde ar castiga fix la fel?
 
40% ????
E exagerat. E plin in Occident de curve din Rusia, Ucraina, Polonia, Bulgaria etc.
Nu cred ca romancele sunt curvele nr. 1.
 
Back
Top