AJUTAM "MARTORII LUI IEHOVA" SAU NU?

thot, acum cateva zile, in spitalul in care imi faceam practica, i s-a facut cezariana unei iehoviste care a zis ca vrea "inlocuitor", nu sange; n-a fost nevoie de nimic. detalii inca n-am aflat, dar daca luni vorbesc cu anestezista, iti mai zic - si daca ea stie suficiente detalii.

dar faptul ca nu urma nici un tratament pt diabet avea vreo legatura cu religia? ca suferea ea, putin imi pasa. dar pt suferinta fatului (nascut cu 4,650 kg, cand unul normal are 3,5) e direct responsabila (nu greutatea e problema, ci exista multe alte suferinte)
 
pai evident ca n-are nimic de-a face cu religia...
cu prostia (care nu tine cont de religie), sau cu ignoranta, poate.

insa din cate stiu in Romania chestia asta cu diabetul netratat este, din pacate, foarte raspandita (indiferent de religie), din cauza ca multi isi accepta starile de oboseala, setea nestavilita si celelalte simptome, punandu-le pe seama altor cauze. si cati romani binevoiesc sa-si faca analizele o data pe an, sau macar la doi ani?

dar cred ca este cumplit de enervant sa fii si insarcinata, si sa nu-ti faci analizele, sau sa nu urmezi un tratament pentru diabet, zicand ca 'om trai si om vedea'. in nici un caz religia noastra nu incurajeaza cumva aceasta aberatie.

dar, iarasi, nu stiu exact cauzele care au facut-o pe aceasta femeie sa nu-si trateze diabetul...

multumesc pentru stire, oricum :wink:
 
igr77, eu te-as ruga mai intai sa inveti sa scrii romaneste cat de cat inteligibil, si apoi sa doresti sa-i 'ajuti' pe martori.

iar chestia cu 'glumele' lui Isus e o gluma buna. inventata de tine.

nosce te ipsum, spunea cineva, si asta iti doresc si tie. abia apoi vei putea sa-i ajuti pe altii!
 
Solara, e o intrebare buna, la care nu am un raspuns. Insa nu asta e problema, ci pretinsa superioritate cu care un ateu abordeaza un crestin. Trebuie sa recunosti ca peste 90% dintre atei intra pe un forum de RELIGIE pentru a face putina ordine printre crestinii cei naivi si blajini. Crestini printre care se numara de la fizicieni la medici sau geneticieni.
_____________________________________________________

Cat despre transfuziile de sange cred ca nu mai e cazul sa vorbim. E un exemplu graitor de absurditate construita pe un verset biblic.
 
figaro, reciteste, te rog, mesajul solarei - nu era vorba acolo de transfuzii, ci de un tratament al diabetului.
 
thot^ spune:igr77, eu te-as ruga mai intai sa inveti sa scrii romaneste cat de cat inteligibil, si apoi sa doresti sa-i 'ajuti' pe martori.

Bre da smerit mai esti. Poate ma trimiti la scoala? Eu am scris de acum o jumatate de viata in rusa. Daca nu-ti place lexixa mea nu citi. Esti Martor -nu-ti place ceva?
Ca sa ajuti pe cineva nu-i nevoie de studii superioare. Trebue sa ne smerim prietene, celor smeriti Domnul le da HAR!

In legatura cu transfuzia: martorii au interzis-o in 1945. Apare intrebarea de ce asa de tirziu? Ce vor face acei care pina la interzicere au murit? Vor fi eliminati in vesnicie?
Inca o propunere la tema: de ce se permite transplantarea de organe? Care-i probabilitatea ca nu va nimeri in celalalt nici o picatura de singe strain?
 
stii, igr, prin 1980 un profesor universitar din Iasi s-a dus in vacanta prin nordul Moldovei, si privea fericit si relaxat un cioban cu oile, manandu-le spre strunga.

intrand in vorba cu ciobanul, fu surprins sa fie primit cu multe intrebari profunde, despre scopul vietii, despre pamant, despre calea de a fi fericit...

uimit sa afle asa ceva la un cioban, care mai era si analfabet pe deasupra, s-a apucat sa studieze Biblia, impreuna cu fratii de credinta ai ciobanului. apoi a devenit Martor al lui Iehova.

nu mai stiu ce s-a intamplat cu profesorul respectiv, si nici cu ciobanul.

dar stiu un lucru - tu nu esti nici cioban, nici analfabet. ci doar ti-e lene sa scrii corect in romaneste, sau cel putin sa verifici ce ai scris.
cum forumul asta este in romaneste, iar nu in rusa, invitatia mea e sa binevoiesti a-ti peria mesajele inainte de a le pune aici. daca pentru asta sunt mandru, foarte bine. ramai tu cu harul...

la intrebarea ta, vezi threadul despre transfuzii, sau cel despre Martorii lui Iehova. si mai pune mana si citeste sa vezi din ce an au inceput sa fie aplicate transfuziile.

as mai avea ceva de adaugat - obsesia fata de sange este in mare masura a celor ce nu-i cunosc pe martori. ca au si unii martori aceasta obsesie, asta e treaba lor. dar majoritatea martorilor nici macar nu amintesc despre aceasta mai mult de cateva ori pe an. si asa cum nu am obosit sa repet: este o chestiune de alegere personala. nimeni nu poate judeca, cu constiinta impacata, deciziile de constiinta pe care le ia o alta persoana in privinta asta. nimeni, ci numai Dumnezeu.

dixit.

tacit.
 
Solara, poate nu ai aflat, dar unul din evanghelisti, pe nume LUCA, era de profesie MEDIC.
_______________________________________________

Thot said:
uimit sa afle asa ceva la un cioban, care mai era si analfabet pe deasupra, s-a apucat sa studieze Biblia, impreuna cu fratii de credinta ai ciobanului. apoi a devenit Martor al lui Iehova.

Asta i-a fost norocul. Daca in locul Martorului ar fi fost un baptist sau un adventist atunci ciobanul ar fi devenit baptist sau adventist. Experienta ne arata ca nimeni nu se converteste de unul singur, ci e nevoie de ajutor din afara. Nu cred ca ciobanul ar fi ajuns la concluzia de a deveni Martor citind doar Biblia. In fine, sa presupunem ca ar sti carte. De altfel si in Noul Testament vedem foarte clar fenomenul de indrumare in citirea Scripturii (vezi episodul cu servitorul care citea din Isaia).
 
Thot said:
este o chestiune de alegere personala. nimeni nu poate judeca, cu constiinta impacata, deciziile de constiinta pe care le ia o alta persoana in privinta asta. nimeni, ci numai Dumnezeu.

Da, dar ce te faci cand nu poti dispune legal de optiunea ta? Ce te faci daca tu vrei sa traiesti indiferent de mijloace, in timp ce parintii tai insista sa-ti salveze sufletul lasandu-te sa mori? Ce te faci cand viata ta depinde de o semnatura pe care niste oameni inconstienti nu vor sa ti-o acorde?
 
Deci Thot esti Martor?
Chiar ca intimplarea cu ciobanul e fantastica, caci cu adevarat e imposibil sa citesti Noul Testament, si sa spui ca este ceva mai principal ca Numele Lui Isus, ca nu-s chinuri in iad, ca omul n-are suflet, ca Duhul Sfint este putere.

Deci T. doresti sa stam de vorba despre invatatura sec. XIX? Caci ma starui sa fiu simplu. Stii Martorii dau intrebari, ca sa demonstreze adevarul lor (de exemp. Poate Dumnezeu s-a chinue?) Eu pot s-a continui cu istorii simple unde cu adevarat, Martorul n-are ce spune.

Tu stii, ca si fara Biblie se poate de demonstrat ca este suflet? Ce-l doare pe om, ca Isus ii propune s-ai linistesca. Orice profesor de la psihiatrie iti va recunoaste: nu-i leac impotriva acestor dureri.
 
Igr77, Scriptura a aparut la un moment dat intr-un crestinism deja inchegat. Nimeni din scriitorii Noului Testament nu si-au imaginat o carte rupta de crestinism, sparata. Din aceasta cauza Scriptura nu se poate explica singura, lipsita de intreaga istorie a Biserici crestine. Protestantismul este cea mai vie dovada: certurile se duc pe o Scritura rupta de crestinism, in care fiecare incearca sa-si inghesuie doctrina.
 
"Protestantismul este cea mai vie dovada: certurile se duc pe o Scritura rupta de crestinism, in care fiecare incearca sa-si inghesuie doctrina."

am mai spus si o repet: asta e singura idee interesanta si cu adevarat valoroasa pe care am intalnit-o de cand particip pe acest forum. dar, figaro, ea are si un efect de bumerang - caci chiar pe baza ei cade la examen atat catolicismul cat si ortodoxismul. dar asta e o cu totul alta discutie, deja purtata pe alte threaduri.

oricum iti multumesc, figaro, pentru deschisul ochilor pe acest subiect - de cand am citit-o prima data, acum cateva luni, m-a ajutat sa ajung la o intelegere si mai profunda a unor contradictii pentru care nu aveam instrumente de rezolvare.

ok, acum trebuie sa-mi respect cuvintele si sa tac mai mult - voi reveni peste vreo cateva zile cu raspunsuri.
 
Igr77, intentia de a-i ajuta pe "martori" e buna. Cred ca trebuie sa incepem cu a-i ajuta sa inceapa sa gindeasca cu propriul lor cap. Caci in cazul "martorilor" avem de-a face de fapt cu niste indivizi bieti cu idei preconcepute, cu creieri spalati dupa ultimele tehnologii occidentale.

De cele mai multe ori, ei nici nu asculta ce zici - doar asteapta sa termini sa le vorbesti ca sa prelungeasca cu versete invatate pe de rost la comanda corporatiei "turnul de veghere".

Nu demult, am avut urmatoare discutie in parc cu 2 "martori":

"martorii" : "Biblia nu e de ajuns pentru salvare. Doar acei care vor citi literatura noastra, vor avea sanse".

eu: "pai, in brosurele voastre scrie ca Biblia e cartea cea mai importanta si suficienta pentru salvare. Cum se salvau cei care aveau Biblia dar nu aveau revistele voastre inaintea sec. 19?"

"martorii": "Biblia e doar pentru cei 144 mii de alesi".

eu: "unde e scris asa ceva?"

"martorii": "in literatura noastra".

eu: "in literatura voastra au fost citeva zeci de profetii false despre sfirsitul lumii, a doua venire etc..."

"martorii": "preziceri false nu au fost. Au fost greseli la tipografie". (!!!!!!!!)

Ei, dupa asta, cum sa nu votezi pentru primul punct din poll?
Totusi, sunt suficiente si cazuri cind "martori" se faceau crestini.

In perioade anumite (mai ales dupa neimplinirea uneia din preziceri false), "turnul de veghere" pierdea pina la 1/3 din membri...
Asa ca cred ca discutii au rost.

Trebuie data lupta pentru fiecare suflet.
 
De luptat pentru ei trebue, dar rar cine vrea, caci mult trebue de invatat. ... si multa, multa rabdare!

Idee^: dupa Martori reese, ca Dumnezeu e egoist. Hula impotriva Fiului iarta, dar impotriva Puterii (Fortei Active ) nu! Paradox, dar cum s-a hulesti o putere? Cineva a vorbit vre-o data cu putera curentului din fire?

(tare-s glumete ideile Organizatiei)
 
O gluma de-a lor: au interzis zilele de nastere din pricina lui Irod si faraon, dar vinul si tuica, care era de vina au lasat-o in intrebuintare. Cred ca paradoxul se bazeaza pe urmatoarele: dar cu ce ne vom ocupa in raiul pe pamint? Fara tuica, dar numai cu soc --totul va fi prea urit. Dar ai luat un pahar si te duci sa te primli cu crocodilul
 
thot said:
pai evident ca n-are nimic de-a face cu religia...
cu prostia (care nu tine cont de religie), sau cu ignoranta, poate.

dar cred ca este cumplit de enervant sa fii si insarcinata, si sa nu-ti faci analizele, sau sa nu urmezi un tratament pentru diabet, zicand ca 'om trai si om vedea'. in nici un caz religia noastra nu incurajeaza cumva aceasta aberatie.

ma gandeam daca o fi vreo interdictie asupra insulinei si tocmai vroiam sa zic ca se obtine sintetic, nu se extrage de la animale.
acum nu stiu de ce asta s-a ignorat si si-a bagat picioarele si-n copil (mai avea 4 acasa), nu ma duc s-o-ntreb cum e cu diabetul, ca am cateodata o repulsie puternica fata de anumiti pacienti, iar p-asta stiu c-as lipi-o de toti peretii, chiar suferinda si-n urgenta cum a venit.
 
solara, ah, avea deja 4 copii acasa?... :wtf: :roll:
(bai, da' astia au auzit de anticonceptionale?!)

mai e ceva, poate: in afara de tratamentul cu insulina, care poate fi finantat de stat (si in general e), stiu ca un diabetic trebuie sa ia si alte medicamente, ce il pot duce lejer la cheltuieli de peste 4 milioane de lei pe luna (120$ pentru referinta). multi nu-si permit luxul asta. n-o fi asta cauza in cazul de fata, dar uneori este.

oricum, as vrea sa subliniez ca religia nu are nimic de-a face cu deciziile personale ale fiecaruia.

igr77, glumele tale nu ma fac nici macar sa zambesc. cu fanteziile sfruntate ale lui Vladmr m-am obisnuit, asa ca ma marginesc sa il salut.

ps. dar nu ma pot limita sa ma intreb: bea Irod tuica?! probabil cand venea in vizita prin Moldova... :lol:

si iarasi: daca cineva ti-ar contesta tie puterea, si ar zice ca esti un incapabil, si ca e in stare sa te prosteasca in fata, tu ce ai face? nu i-ai demonstra puterea?! dar daca ti-ar acuza fiul de o infractiune, nu l-ai apara la tribunal?
nici satan, nici adam si eva, nici toti indivizii malefici de pe pamant nu i-au contestat lui Dumnezeu puterea. i-au contestat legitimitatea ei. lui Isus, la fel.
iata de ce Dumnezeu a si permis ca oamenii sa fie cateva mii de ani independenti, asa cum au cerut, sa vada pe pielea lor ce inseamna asta.
dar vine momentul in care simpaticele fiinte ce misuna pe pamant distrugandu-l, vor contesta si pune la indoiala, in vasta majoritate, si puterea lui Dumnezeu. atunci se va intampla ca si la Sodoma, ca si in cazul lui Faraon, ca si in cazul lui Nabucodonosor si a lui Anania si Safira.

iar daca inca mai esti confuz, igr, iti pun si eu o intrebare: daca pacatul impotriva Fiului se iarta, iar cel impotriva Spiritului (sau Duhului) nu, imi poti spune si de ce? caci daca si Spiritul e o persoana, egala cu Fiul, cum poate fi o diferenta de valoare intre Spirit, care nu poate fi lezat, si Fiu, care poate fi lezat. ai? :wtf:
 
thot said:
daca pacatul impotriva Fiului se iarta, iar cel impotriva Spiritului (sau Duhului) nu, imi poti spune si de ce? caci daca si Spiritul e o persoana, egala cu Fiul, cum poate fi o diferenta de valoare intre Spirit, care nu poate fi lezat, si Fiu, care poate fi lezat. ai? :wtf:

Eh, thot, dupa logica ta, si Tatal ar fi mai prejos de Duhul Sfint – caci ORICE hula va fi iertata, in afara de hula impotriva Duhului. Deci, si hula impotriva Tatalui ar fi iertata, iar dupa logica iehovistilor, care spun ca Hristos e mai prejos de Duhul Sfint, ar reiesi asadar ca si Tatal e mai prejos de Duhul...
 
nu vladmr, nu dupa logica mea, ci dupa logica voastra.

dupa logica mea, spiritul, sau puterea este un atribut al Tatalui. tocmai de aceea El actioneaza atunci cand acest atribut ii este pus la indoiala.

intr-adevar, asa cum zici si tu, daca ar exista trei persoane egale in Trinitate, si daca am urma logica, Spiritul al trebui sa fie mai mare ca Tatal, daca ar fi o persoana... ceea ce nu se poate...

pacatul impotriva Spiritului este de neiertat TOCMAI pentru ca pune la indoiala puterea lui Dumnezeu, a Tatalui, isi bate joc de ea (vezi Anania si Safira).

pacatul impotriva Fiului pune la indoiala sau isi bate joc de iubirea dumnezeiasca. ori acest atribut al Tatalui, reflectat perfect de Fiul, se demonstreaza tocmai prin iertare.
 
Duhul si Fiul nu sunt atribute, ci persoane de o fiinta. Nu poate exista o ierarhizare stricta intre persoanele divine, din moment ce ele formeaza un singur tot. O ierarhizare ar aduce cu sine o separatie.
 
Back
Top