Alegeri locale 2007

Cu cine veti vota la viitoarele alegeri locale?

  • Veaceslav Iordan (Partidul Comunist)

    Votes: 3 4.2%
  • Ion Mereuta (Partidul Umanist din Moldova)

    Votes: 0 0.0%
  • Leonid Bujor (Aliantei "Moldova Noastra")

    Votes: 2 2.8%
  • Vladimir Filat (Partidul Democrat)

    Votes: 14 19.7%
  • Dorin Chirtoaca (Partidul Liberal)

    Votes: 24 33.8%
  • Zinovia Zorin (Partidul Conservator)

    Votes: 0 0.0%
  • Alexandru Corduneanu (PPCD)

    Votes: 24 33.8%
  • Valentin Crilov (Patria-Rodina-Ravnopravie)

    Votes: 0 0.0%
  • Eduard Musuc (Partidul Social-Democrat)

    Votes: 2 2.8%
  • Corneliu Ciurea (Partidul Social-Liberal)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    71
  • Poll closed .
vitalic, stii cui semeni (dar poate nu semeni) unui las.
e foarte comod sa te situezi deasupra multimii, s-o critici, s-o deseci si s-o analizezi ca pe niste microbi situindu-te pe tine insuti intr-o alta dimensiune. In asa caz pari si destept si echidistant.. si in genere.. ce mai misuna astia prin jur fiecare incercand sa-si rupa glandele si bla bla bla in acelas context.
Totdeauna au existat acei care fac viata viata si acei care au stat deoparte si-au spus dupa cu mult fast, "nu v-am spus eu ca asa va fi.

PS. daca ai ceva la tema spune-o, daca nu, scrie memuare adrenalinei pe privat

la tema mai tirziu.
 
unde a disparut mesajul lui vitalie?


10 mai 2007

Mai multe posturi publice si private continua sa difuzeze informatii care favorizeaza partidul de guvernamant

Chisinau (IPN) Posturile publice Moldova 1, Radio Moldova, posturile private cu acoperire nationala NIT, „Antena C” si N4 continua sa difuzeze, in campania electorala, stiri si opinii care favorizeaza direct sau indirect partidul de guvernamant, evitand stirile defavorizatoare si opiniile critice la adresa acestuia. Partidele de opozitie sunt prezente preponderent doar prin informatiile comisiilor electorale si prin publicitate electorala. La postul „Euro TV” se manifesta aceeasi atitudine favorizanta fata de PCRM, dar si fata de PPCD.

Totodata, In stirile si emisiunile PRO TV, TV 7, „Vocea Basarabiei” este reflectat un spectru mai variat de evenimente si actori politici, fara a fi favoriza in mod deosebit vreun partid, acestea fiind singurele posturi care nu menajeaza partidul de guvernamant.

Aceste date se contin in cel de-al doilea raport de monitorizare (25 aprilie – 6 mai) al Asociatiei Presei Independente si Centrului Independent de Jurnalism, in cadrul Coalitiei Civice pentru Alegeri Libere si Corecte – 2007. Sunt supuse monitorizarii 10 posturi de televiziune si radio si 14 publicatii nationale si locale cu diverse forme de proprietate.

Presedintele API, Petru Macovei a declarat joi, 10 mai, in cadrul unei conferinte de presa, ca in mass media scrisa „spiritele incep sa se incinga”, unele ziare proguvernamentale publicand materiale defaimatoare la adresa unor partide de opozitie. Majoritatea ziarelor publice locale si fostele ziare publice centrale - „Moldova Suverana” si „Nezavisimaia Moldova” – favorizeaza in continuare PCRM, in timp ce majoritatea ziarelor private, cu cateva exceptii, critica PCRM, fara insa a sprijini in mod deschis vreun partid de opozitie.

Directorul executiv al Asociatiei pentru Democratie Participativa (ADEPT), Igor Botan, a apreciat drept o sfidare din partea partidului de guvernamant lipirea pilonilor din fata Comisiei Electorale Centrale (CEC) cu afise electorale ale candidatului lor, in conditiile in care aceasta este institutia care trebuie sa administreze intregul proces electoral. De asemenea, a fost lipit cu afise gardul din fata Ambasadei Statelor Unite imediat dupa ce oficialitati ale SUA au atentionat despre necesitatea asigurarii unei campanii electorale corecte. Totodata, o sfidare a celorlalti candidati este, potrivit lui Botan, si organizarea de catre comunisti a concertului lui Filip Kirkorov. Potrivit aceleiasi surse, sapte partide au raportat ca asupra candidatilor loc au fost exercitate presiuni administrative pentru convertirea in candidati ai partidului de guvernamant sau in candidati independenti.

In context, Botan a mentionat importanta reactia opozitiei, care ar putea cere dezbaterea acestor momente la CEC. „Acest lucru insa nu se intampla si, pe de o parte, putem sa-i dam dreptate partidului de guvernamant care actioneaza in limitele ce-i sunt permise de ceilalti concurenti electorali”, a mentionat Botan.

Directorul Ligii pentru Apararea Drepturilor Omului, din Moldova (LADOM) Paul Strutzescu, a mentionat, cu referire la raportul organizatiei de monitorizare a alegerilor locale din 3 iunie, ca s-a inregistrat o serie de tendinte pozitive in activitatea CEC, inclusiv adoptarea Codului de conduita prin desfasurarea si reflectarea campaniei electorale si Regulamentului privind modalitatea plasarii publicitatii electorale pe panourile publicitare, stabilirea cuantumului creditului pentru concurentii electorali etc. In acelasi timp, LADOM isi exprima ingrijorarea fata de implicarea nejustificata a organelor de forta in procesul electoral, intimidarea unor sustinatori ai concurentilor electorali, lipsa de transparenta a finantarii concurentilor si a conditiilor egale pentru toti concurentii electorali etc.

Proiectul respectiv este realizat in parteneriat cu Institutul de marketing si Sondaje IMAS-INC Chisinau. Perioada de monitorizare este de 10 aprilie – 17 iunie. Rezultatele sunt facute publice prin rapoarte bilunare in prima luna a monitorizarii, apoi saptamanale.

Proiectul este finantat de Fundatia Eurasia, cu resursele Agentiei Suedeze pentru Cooperare si Dezvoltare Internationala, USAID, Fondul national pentru democratie, SUA si Misiunea OSCE in R. Moldova.

Info-Prim Neo
 
Black:
vitalic, stii cui semeni (dar poate nu semeni) unui las.
e foarte comod sa te situezi deasupra multimii, s-o critici, s-o deseci si s-o analizezi ca pe niste microbi situindu-te pe tine insuti intr-o alta dimensiune. In asa caz pari si destept si echidistant.. si in genere.. ce mai misuna astia prin jur fiecare incercand sa-si rupa glandele si bla bla bla in acelas context.
Totdeauna au existat acei care fac viata viata si acei care au stat deoparte si-au spus dupa cu mult fast, "nu v-am spus eu ca asa va fi.

eu imi formez optiunile politice in baza altor criterii si iau in consideratie totul, inclusiv injuraturile... te deranjeaza??? nu cred ca lezez cuiva dreptul la exprimare, din contra...
 
Chisinau are nevoie de un om care stie managment...
Chisinaul n-are nevoie de un om care stie management, Chisinaul are nevoie de un om carui nu-i va fi jale s-o bage pe masa-n inchisoare, iaca de ce are nevoie Chisinaul. Numai dupa o epurare concreta a cadrelor din primarie si a tuturor jivinelor care sug, dupa aia vom avea nevoie de un manager. Pin atunci managerul nu va face nimic altceva decat sa se planga ca e legat pe maini si ca nu i se permite sa lucreze normal.
 
Si cateva intrebari calugaritei, de fapt tuturor sustinatorilor unei candidaturi:
1. Care ar fi intrumentul ideal in a controla activitatea primariei, fara implicarea de zi cu zi a cetateanului de rand? (spus in contextul ca primarul sa nu uite de promisiuni)
2. De ce niciunul din candidati nu a expus clar un termen limita - 1an - 2ani - in care el spera sa execute sa spunem 50% din programul sau electoral astfel incat dupa acest terment daca el nu l-a executat sa demesioneze?
3. De ce, nici un partid politic care-si expune candidaturile nu joaca "v-abank" - nu-si asuma responsabilitatea in cazul care va acumula 50% din mandatele de consilieri - daca nu-si onoreaza promisiunile timp de aceeas 2 ani demisioneaza in bloc din primarie?

e prea utopic?
eu ca alegator as fi tentat sa-i votez pe aia care-si vor pune grumazul la bataie, dar voi?
 
sint de acord cu Black.
in emisiunile de dezbateri asta ar trebui sa fie cea mai importanta intrebare.
restul e cacat cu perje.
 
vitalic sprinceana;178703 said:
Faptul ca „estetul” Sirb il injura pe militant, ...spune doar ca asta e unica diferenta intre acesti candidati xerocopiati si multiplicati... Injuraturile mascheaza lipsa unei distante ideologice clare intre anumite spatii politice, presupus autonome...
1. ... nu pe militant, ci pe lucic (l-am injurat). De ce fac aceasta nesemnificativa precizare, doar pentru a-ti demonstra cit tii de indiferent ce s-a scris mai sus. Pina la un asa nivel tii indiferent ca nici nu ai observat faptul ca am repetat (in voce tare) in nenumarate rinduri ca "nu fac si nici nu am facut parte din nici un partid politic oriunde in lume nu am fost", "ca nu sustin nici un candidat la postul de primar". Atunci daca tii in cot totalmente, scuteste-ma, te rog frumos, de comentariile tale si nu baga cugetari urlatoare la cer de genul "eu imi formez optiunile politice in baza altor criterii si iau in consideratie totul, inclusiv injuraturile".

2. Mergem mai departe ... da sa scoatem jocker-ul de sub masa : "Injuraturile mascheaza lipsa unei distante ideologice clare intre anumite spatii politice, presupus autonome" - aberezi draga, da la cel mai inalt nivel, cum spune frantuzul "c'est du haut vol". Ai tuflit-o si tu ca sa impresionezi fetitele pe forum. Nu trebuia chiar asa sa te scremi pentru a scoate o asa timpenie. Stii, nici nu vreau sa imi incretesc creierii sa mai comentez ceva pi marjinea acestei fraze, cred ca ma intelegi si singur, nu(s) ? Eu as spune altfel : " Infrumusetarea frazelor cu exces de cuvinte fara sens mascheaza lipsa unei idei clare (in general al unei idei) despre anumite spatii politice, presupus autonome" - asta tu esti Vitalic, mai ai multa vreme de mincat supa pina a te pretinde la nivelul frazelor scoase de tine.

Vitalic, daca te-ai dat asa de tare in vint, asa ca de la egal la egal, "trecindu-mi prin prisma sterilo-stiintifica" posting-urile mele, hai sa scoatem toate articolele tale de analiza politica poate ridem cu totii de ce comentarii stiintifico-filozofice facusei.

vitalic sprinceana;178703 said:
Ce faci cand vine o furtuna? Iesi in larg s-o infrunti? Nu cred, te ascunzi bine pe mal si astepti sa treaca...dupa asta scoti capul afara din nou...
Apoi ascunde-te bine, si nu-l mai scoate, nu cred ca are nevoie cineva de "capul" tau "scos".
 
Black;178782 said:
Chisinaul n-are nevoie de un om care stie management, Chisinaul are nevoie de un om carui nu-i va fi jale s-o bage pe masa-n inchisoare, iaca de ce are nevoie Chisinaul. Numai dupa o epurare concreta a cadrelor din primarie si a tuturor jivinelor care sug, dupa aia vom avea nevoie de un manager. Pin atunci managerul nu va face nimic altceva decat sa se planga ca e legat pe maini si ca nu i se permite sa lucreze normal.
aceasta e parerea ta, eu sunt de alta parere. nu numai capacitatea de a baga in inchisoare pe cei ce merita e o chestie importanta. asta e doar un bun mijloc in contextul situatiei noastre actuale.


Black;178796 said:
Si cateva intrebari calugaritei, de fapt tuturor sustinatorilor unei candidaturi:
1. Care ar fi intrumentul ideal in a controla activitatea primariei, fara implicarea de zi cu zi a cetateanului de rand? (spus in contextul ca primarul sa nu uite de promisiuni)
2. De ce niciunul din candidati nu a expus clar un termen limita - 1an - 2ani - in care el spera sa execute sa spunem 50% din programul sau electoral astfel incat dupa acest terment daca el nu l-a executat sa demesioneze?
3. De ce, nici un partid politic care-si expune candidaturile nu joaca "v-abank" - nu-si asuma responsabilitatea in cazul care va acumula 50% din mandatele de consilieri - daca nu-si onoreaza promisiunile timp de aceeas 2 ani demisioneaza in bloc din primarie?

e prea utopic?
eu ca alegator as fi tentat sa-i votez pe aia care-si vor pune grumazul la bataie, dar voi?
(1) instrumentul ideal pe care Vlad Filat si echipa sa considera cel mai relevant este crearea asociatiilor de cartier care vor fi veriga de legatura intre primariile de sector ( pe care la fel le promovam), primaria generala si cetateanul de rand.
(2) incaodata ma adeveresc de ce are nevoie societatea noastra. Este similar cu situatia Bulgariei in campania electorala a lui Simeon II care a mers cu sloganul "in 800 de zile Bulgaria va fi altfel". Si aici permiteti-mi sa vorbesc putin despre populism.
Oamenii nostri nu au nevoie de mijloace clare de rezolvare a fiecarei probleme, oamenii nostri au nevoie de un lider, de un tata care, dupa cum a declarat ex-Prim Ministrul Ion Sturza, (acel presupus tata)care va raspunde la 3 intrebari in felul urmator:
Cine-i vinovat? - Guvernul (sau primaria) precedent(/a)
Ce'i de facut? - Consumati oameni buni, consumati!
Cine va face? - Noi (astia pe care voi veti alege)

iata un mesaj ideal al unui politican populist care de cele mai deseori castiga.

politicienii tehnocrati nu castiga alegerile, nu se mentin la putere lung timp. pentru ca oamenii nu iubesc sa contribuie la responsabilitate. oamenii iubesc portejati.

mai ales ca noi inca nu am ajuns la gandul constient ca trebuie sa ne implicam - fiecare din noi. iata ce e!

(3) gurmazul la bataie, vor pune acei teghnocrati si acei responsabili daca lie se incredinteaza mandatul. e important sa alegi un om care foloseste in timpul campaniei un mesaj rationalmente populist (pentru a castiga mandatul) si de a munci in timpul acestui mandat pentru a-si onora obligatiunile!

militant;179052 said:
Haideti sa discutam despre prestatia candidatilor la ProTV si EuroTV.


nu stiu pe cat am fost de explicita. va rog sa mai formulati intrebari daca nu am fost clara.


aici nu ai ce discuta. :)

la EuroTV a fost groaznic. ce vreti oameni buni, daca viitorii candidati nu stiu numarul de scoli si universitati :) ce mai putem discuta! :)

dar vreau sa aud opinia altor useri daca cineva a vizionat dezbaterile.
 
Dezbaterile Electorale!

Parerea mea este ca anume aceste dezbateri scot arama pe fata, adica in urma vizionarii poti sa-ti faci impresii despre candidati. Imi plac regulile dezbaterilor la Pro TV, sunt captivante, pe cind cele de la Euro TV tin mai mult de trecut si lasa de dorit. Consider ca s-a prezentat bine majoritatea, insa au avut unele scapari (Filat cu costumul de 400 de euro, Krilov cu raspunsurile si intrebarile sale, uneori prostesti, Zorin cu relaxarea exagerata etc.).

Pot sa spun ca creste cultura dezbaterilor in Rep. Moldova, aici am facut comparatie cu ce am avut in 2005!

Dorin Chirtoaca, ca de altfel, ca la orice dezbatere televizata a cistigat puncte, pe cind Veaceslav Iordan a pierdut prin neprezenta sa la dezbateri.

Miza este mare, aceasta se vede din numarul candidatilor la functia de primar, dar si din cresterea calitatii dezbaterilor la nivel de candidati si realizarea emisiunilor.
 
Re: VOTAT pentru DORIN CHIRTOACA!

Filat a demonstrat ca are destui bani, ca sa nu mai fure de la stat... macar el nu ii sarac lipit pamantului, asa cum ii Chirtoaca... salvarea nu vine de la alti flamanzi. pt ca flamandul care da de hrana, sigur se va infrupta copios din ea.
 
Catre calugarita, eu cred ca tu nu ai raspuns la intrebarea lui Black.


2. De ce niciunul din candidati nu a expus clar un termen limita - 1an - 2ani - in care el spera sa execute sa spunem 50% din programul sau electoral astfel incat dupa acest terment daca el nu l-a executat sa demesioneze?
3. De ce, nici un partid politic care-si expune candidaturile nu joaca "v-abank" - nu-si asuma responsabilitatea in cazul care va acumula 50% din mandatele de consilieri - daca nu-si onoreaza promisiunile timp de aceeas 2 ani demisioneaza in bloc din primarie?


Tu ai evitat un raspuns direct, aducind exemplul cu "in 800 de zile Bulgaria va fi altfel", care de fapt este altceva. Textul ar fi trebuit sa fie "in 800 de zile Bulgaria va fi altfel; in caz contrar eu si colegii mei ne dam demisia instantaneu". Am folosit efecte cromatice ca sa-ti arat unde e diferenta.

In contrast, tu ai afirmat ceva care tinde sa fie adevarat, si anume aceea ca alegatorii alcatuiesc o turma care poate fi usor manipulata prin cuvinte. E adevarat, dar nu are nimic cu intrebarea lui Black. As vrea sa adaug ca este clar ca omul a avut in vedere nu pe cineva care "foloseste un mesaj zmeuriu ca sa ajunga la putere", ci pe cineva care chiar face asa cum spune; un fel de "put their money where their mouth is", numai ca 'action' in loc de 'money'.

De aceea cred ca merita sa intrebam inca o data. Raspunsul tau trebuie sa fie unul exact, si nu unul care se orienteaza catre 'turma'; imagineaza-ti pe citeva clipe ca pe moldova.net se gasesc acele minti ilustre a societatii care niciodata nu apasa pe [I agree] fara ca sa analizeze ce li se spune.



p.s. Am scris mai inainte, dar nu a fost feedback. Asa ca mai intreb pentru orice eventualitate, a inscris cineva dezbaterile de la TV? Exista vre-un site unde le pot viziona?
 
Crezi ca acel care are milioane o sa tina de furat doar maruntisuri?
Omul cu cat e mai mult are cu atat vrea mai multe.
Pana la urma cei pentru care furatu este un mod de trai in genere vor fura atat cat este posibilitate.
 
thx gr8dude, nimic de adaugat, daca calugarita nu raspunzi iti socotim in minus tie si candidatului tau ;)

adrenalinei, bogat doamna, dar din banii cui pricopsit? Daca domnia sa demonstreaza electoratului ca nu l-a furat ca sa iasa cu costum de 400 de euro la alegeri mai discutam, pan atunci ideea ca unul bogat nu fura.. n-am crezut ca din "gura" ta am sa aud asa banalitate copilareasca.
 
bionstyle;179179 said:
Parerea mea este ca anume aceste dezbateri scot arama pe fata, adica in urma vizionarii poti sa-ti faci impresii despre candidati. Imi plac regulile dezbaterilor la Pro TV, sunt captivante, pe cind cele de la Euro TV tin mai mult de trecut si lasa de dorit. Consider ca s-a prezentat bine majoritatea, insa au avut unele scapari (Filat cu costumul de 400 de euro, Krilov cu raspunsurile si intrebarile sale, uneori prostesti, Zorin cu relaxarea exagerata etc.).

Pot sa spun ca creste cultura dezbaterilor in Rep. Moldova, aici am facut comparatie cu ce am avut in 2005!

Dorin Chirtoaca, ca de altfel, ca la orice dezbatere televizata a cistigat puncte, pe cind Veaceslav Iordan a pierdut prin neprezenta sa la dezbateri.

Miza este mare, aceasta se vede din numarul candidatilor la functia de primar, dar si din cresterea calitatii dezbaterilor la nivel de candidati si realizarea emisiunilor.

eu nu cred ca Dorin a castigat puncte din dezbatarea la ProTV ..daca o aveti, revedeti-o de mai multe ori. apoi incercati doar s-o priviti fara sa si ascultati. si veti vedea ce imagine neurotica are Chirtoaca.

eu nu cred ca organizarea mai multor dezbateri acum vorbeste despre calitatea lor. sa incepem cu aceea ca o dezbatere in sensul plin al cuvantului nu e ceea ce avem noi acum la posturi de TV. oricum ii ok decat nimic. alegatorul are posibilitatea, cel putin, sa analizeze discursul candidatilor sau lipsa acestui discurs :)


gr8dude;179188 said:
Catre calugarita, eu cred ca tu nu ai raspuns la intrebarea lui Black.

Tu ai evitat un raspuns direct, aducind exemplul cu "in 800 de zile Bulgaria va fi altfel", care de fapt este altceva. Textul ar fi trebuit sa fie "in 800 de zile Bulgaria va fi altfel; in caz contrar eu si colegii mei ne dam demisia instantaneu". Am folosit efecte cromatice ca sa-ti arat unde e diferenta.

in primul rand, eu nu consider ca am evitat raspunsul lui Black. prin folosirea exemplului din Bulgaria am vrut sa arat ce de fapt au nevoie oamenii de la un candidat. nu propuneri clare si mijloace de rezolvare, nu categorsim, nu demisie daca nu se respecta obligatiunile, ci protectie. si prin exemplul meu de mai sus, am demonstrat-o.

gr8dude;179188 said:
In contrast, tu ai afirmat ceva care tinde sa fie adevarat, si anume aceea ca alegatorii alcatuiesc o turma care poate fi usor manipulata prin cuvinte. E adevarat, dar nu are nimic cu intrebarea lui Black. As vrea sa adaug ca este clar ca omul a avut in vedere nu pe cineva care "foloseste un mesaj zmeuriu ca sa ajunga la putere", ci pe cineva care chiar face asa cum spune; un fel de "put their money where their mouth is", numai ca 'action' in loc de 'money'.

omule, pe oameni nu ii intereseaza procesul de 'action'. pe oameni intereseaza ca lucrurile sa mearga bine, in cazul cand au probleme sa stie unde sa se adreseze si cine anume e responsabil de una sau alta.

gr8dude;179188 said:
De aceea cred ca merita sa intrebam inca o data. Raspunsul tau trebuie sa fie unul exact, si nu unul care se orienteaza catre 'turma'; imagineaza-ti pe citeva clipe ca pe moldova.net se gasesc acele minti ilustre a societatii care niciodata nu apasa pe [I agree] fara ca sa analizeze ce li se spune.

raspunsul meu nu trebuie, gr8dude; raspunsul meu nu este orientat catre nimeni. eu nu reprezint interesele dlui Filat, eu imi exprim parerea ca un om implicat in acest proces si ca un simplu cetatean. asa ca, daca te astepti de la mine garantii sau altceva, sau raspunsuri la intrebarile la care nu sunt in stare sa le dau, imi pare rau, dar te voi dezamagi.

noi nu mai credem in slogane transante de genul 'daca nu, atunci vom demisiona'. noi trebuie sa aducem schimbarea, nu sa asteptam sa vina alte generatii, sa fie soare pe cer sau sa se duca comunistii de la putere.

gr8dude;179188 said:
p.s. Am scris mai inainte, dar nu a fost feedback. Asa ca mai intreb pentru orice eventualitate, a inscris cineva dezbaterile de la TV? Exista vre-un site unde le pot viziona?

daca ai fi interesat, ai citit cu atentie ce s-a scris pana acum. eu personal nu am aceasta copie. am copie de la ultima dezbatere. voi intreba daca putem obtine si de la 'in PROfunzime'! acum e ok?


militant;179189 said:
Crezi ca acel care are milioane o sa tina de furat doar maruntisuri?
Omul cu cat e mai mult are cu atat vrea mai multe.
Pana la urma cei pentru care furatu este un mod de trai in genere vor fura atat cat este posibilitate.

poate ajunge sa ii facem vinovati pe cei din jur in probleme noastre? nu ati obosit sa ii lasati pe toti sa va fure? ceva cuiva nu ii convine? atunci alegeti-va soarta.
 
Black;179191 said:
thx gr8dude, nimic de adaugat, daca calugarita nu raspunzi iti socotim in minus tie si candidatului tau ;)

adrenalinei, bogat doamna, dar din banii cui pricopsit? Daca domnia sa demonstreaza electoratului ca nu l-a furat ca sa iasa cu costum de 400 de euro la alegeri mai discutam, pan atunci ideea ca unul bogat nu fura.. n-am crezut ca din "gura" ta am sa aud asa banalitate copilareasca.


noi nu suntem la loterie aici ca sa pui plus sau minus candidatuuli pe care il sustin. repet pentru cei care nu au inteles. nu sunt persoana de dat raspunsri. imi exprim parerea si spun ce stiu si raspund la ce pot.


in primul rand, costul real al costumului e de 1400 euro. L-a luat din Milano la reduceri pentru ca a trecut 'sezonul'. vreau sa va stiu parerea voastra daca era sa zica ca costumul costa 1000lei.

eu nu inteleg - el a spus adevarul despre costum. daca era sa va minta, era sa fie mai ok? nu ar fi mai banal sa zica ca a luat de la Calea Basarabiei costumul cu pretul de 500lei?

atat timp cat el a devenit deputat, atat timp cat umbla fara paza de corp, atat timp cat el iese in cartiere si vorbeste cu oamenii deschis, atat timp el este liber si nu se teme sa doarma noaptea. pentru ca nu a facut nimic ilegal.

asa ca hay sa lasam povesti pentru copii si sa vorbim despre ceva mai serios.

sau poate haideti sa vorbim si despre alti candidati si 'dosarele' lor.
 
calugarita , nu te ascunde dupa degete.
daca un candidat are un program cu adevarat bun , are si termenii de realizare.
de exemplu : mos Ion a promis ca peste o saptamina dupa ce devine primar
va lichida o gunoiste neautorizata .
daca nu a facut - mars afara !
si gata , fara "dezbateri" si costum de 400 banuti.
 
Iarasi catre calugarita, eu imi dau seama ca intrebarea trebuie sa-i fie acordata direct lui Filat, si nu tie, pentru ca tu nu esti el, si nici macar nu ai un statut de 'reprezentant oficial'.

Totusi am decis sa nu scriu acel disclaimer, deoarece pina acum raspundeai la intrebari. Am in vedere, spre exemplu, ca ai scris despre Bulgaria & co, in loc sa spui din start "oameni buni, eu nu sunt Filat...".

Raspunsul pe care il asteptam de la tine se refera la "ce as fi spus daca eram Filat" sau "ce pot spune, fiind un sustinator a acestui candidat"?

Tu ai raspuns din pozitia unui afiliat, ca pe alegatori "nu ii intereseaza procesul de 'action'". Vreau doar sa adaug ca si eu sunt alegator, si pe mine ma intereseaza "procesul de 'action'".

noi nu mai credem in slogane transante de genul 'daca nu, atunci vom demisiona'. noi trebuie sa aducem schimbarea, nu sa asteptam sa vina alte generatii, sa fie soare pe cer sau sa se duca comunistii de la putere.
In primul rind, aici folosesti 'noi', dar de fapt vrei sa spui 'eu'. In al doilea, nu se discuta cuvintele, ci esenta lor (i.e. they have to mean it, not just say it.)


Trebuie sa evidentiez un detaliu, pentru ca acum nu sunt pina la urma sigur ca m-ai inteles (cred ca si pe Black, dar acum spun doar despre mine). Nu se are in vedere un om care zice "dau demisia daca nu reusesc sa fac X in Y zile". Ci se are in vedere un om care chiar isi va da demisia daca nu reuseste sa implementeze ceea ce a promis.

Se presupune ca un om nepregatit nu va spune asa ceva, deoarece singur nu are incredere in propriul potential. In contrast, un om cu scaun la cap, care este capabil sa planuiasca activitatile sale pe mai multi pasi inainte - poate face astfel de afirmatii fiind sigur ca va reusi.

Pai, eu ma refer la un om care afirma si face, si nu la unul care doar afirma, iar dupa dinsul si potopul.


Fii atenta, nu se are in vedere ca se promit munti de aur si fericire vesnica peste 3 luni; candidatul trebuie sa faca o promisiune rezonabila, care poate fi realizata in termenii stabiliti. Adica ce vreau eu e ca un candidat sa spuna exact ce poate face, in cit timp, si sa-si argumenteze prognoza (asta e un raspuns pentru alegatorul inteligent). Daca candidatul doar spune "daca nu fac asta, imi dau demisia" - nu inseamna nimic, asta e un raspuns pentru 'turma'. Esenta e ca se fac doar acele promisiuni care pot fi realizate, pentru ca un om inteligent nu promite ceea ce nu poate oferi.




Aceasta discutie nu este o cruciada impotriva ta, sau contra lui Filat; sper ca nu ti-ai facut impresia aceasta. Pur si simplu oamenii discuta, si eu sunt de acord cu Black ca avem nevoie de cineva care are curajul sa faca o astfel de afirmatie si s-o sustina cu fapte reale. Aceeasi intrebare as vrea sa i-o acord fiecarui candidat, sa vad cum va raspunde (sau va evita sa raspunda) la ea fiecare din ei. Daca ai observat, in mesajul initial a lui Black se spune ca de fapt intrebarea nu este doar pentru tine; pur si simplu tu esti unica care a reactionat pina acum.
 
m_c_B;179201 said:
calugarita , nu te ascunde dupa degete.
daca un candidat are un program cu adevarat bun , are si termenii de realizare.
de exemplu : mos Ion a promis ca peste o saptamina dupa ce devine primar
va lichida o gunoiste neautorizata .
daca nu a facut - mars afara !
si gata , fara "dezbateri" si costum de 400 banuti.

no comments! daca un candidat o sa aiba sa 'f.uta' poporul o sa-l f.uta si cu promisiunile. si eu nu inteleg chiar suntem atat de naivi ca sa asteptam promisiuni?

gr8dude;179231 said:
Iarasi catre calugarita, eu imi dau seama ca intrebarea trebuie sa-i fie acordata direct lui Filat, si nu tie, pentru ca tu nu esti el, si nici macar nu ai un statut de 'reprezentant oficial'.

Totusi am decis sa nu scriu acel disclaimer, deoarece pina acum raspundeai la intrebari. Am in vedere, spre exemplu, ca ai scris despre Bulgaria & co, in loc sa spui din start "oameni buni, eu nu sunt Filat...".

in primul rand nu sunt in stare acum sa incep ceva cuiva sa demonstrez. dupa o noAPTE NEDORMITA pandind komsomolistii, nu cred ca as fi in stare acum sa incep sa ma dau in polemici desarte.

insa!

nu as fi vrut sa raman fara replica pt ca vad ca 'indirect' mai sunt si invinuita si cat nu te=ai 'atmazui' gr8dude, tu oricum te astepti de la mine la ceva folosind cuvintele 'trebuia' , 'da trebuia altfel', 'trebuia asa sa zici'.

eu repet. eu sunt user, am apartenenta politica, sunt implicata in campania electorala, insa nu il reprezint pe Filat. toate raspunsurile la intrebari le gasesti in oferta. va dau garantie ca macar nu ai citit o oferta de-a cuiva. da vii cu pretentii la mine si ma ataci si ma faci sa imi cheltui timpul pe explicatii decat pe abordarea unor probleme concrete. hai sa luam oferta si s-o dezbatem. hai sa luam unele aboradari mai detaliate si sa le discutam. nu vad inci un sens sa discut lucruri care nu prezinta pentru mine importanta. eu am incredere in acest om si stiu ca daca isi propune ceva si mai ales promite, el o face. pentru ca e om de cuvant. pentru ca e om caruia pot acorda incredere. pentru ca l-am vazut in mai multe situatii cand s-a tinut de cuvant. si sunt enorm de bucuroasa ca il stiu personal si stiu de ce il cred.

eu inteleg ca nu toti alegatorii pot spune asta, dar am facut tot posibilul sa iesim la intalniri de cartier , sa vorbim cu oamenii ca sa depistam problemele, sa ne schimbam pozitiile, unele strategii, sa stim ce sa facem daca lui i se acorda votul de incredere.

asa ca nu incepe te rog sa imi spui ce trebuiam eu sa zic in loc. da tu singur, de la mana pana la gura, nu ti-ai dat seama ca eu nu sunt Filat. sau ai nevoie, de la mana pana la gura, de unele precizari EVIDENTE?

gr8dude;179231 said:
Raspunsul pe care il asteptam de la tine se refera la "ce as fi spus daca eram Filat" sau "ce pot spune, fiind un sustinator a acestui candidat"?

Tu ai raspuns din pozitia unui afiliat, ca pe alegatori "nu ii intereseaza procesul de 'action'". Vreau doar sa adaug ca si eu sunt alegator, si pe mine ma intereseaza "procesul de 'action'".

poti sa-mi explicit si mie cum adica va asteptati de la anumite raspunsri de la mine?

eu cred ca e clar ce pot spune eu fiind sustinatorul Filat. recitesti de cateva ori si selectezi postarile mele.
m-am referit la majoritatea alegatorilor. si eu sincer nu vad sa fii interesat si tu.. pentur ca ai da intrebari concrete... la de exemplu in cat timp vom reforma sistemul de ingrijire si dotare a institutiilor de invatamant... sau altceva ce te intereseaza. eu vad ca preferi sa insiram aici povesti despre nimic.

eu sincer nu mai vreau sa continuam pe asa teme.. sau imi dai intrebari concrete ce tin de oferta/programul nostru sau ma lasi in pace te rog eu mult. ma duc si inclei mai multe afise si distribui programre decat sa stau degeaba sa ma cert ...

gr8dude;179231 said:
In primul rind, aici folosesti 'noi', dar de fapt vrei sa spui 'eu'. In al doilea, nu se discuta cuvintele, ci esenta lor (i.e. they have to mean it, not just say it.)


Trebuie sa evidentiez un detaliu, pentru ca acum nu sunt pina la urma sigur ca m-ai inteles (cred ca si pe Black, dar acum spun doar despre mine). Nu se are in vedere un om care zice "dau demisia daca nu reusesc sa fac X in Y zile". Ci se are in vedere un om care chiar isi va da demisia daca nu reuseste sa implementeze ceea ce a promis.

.............................

Pai, eu ma refer la un om care afirma si face, si nu la unul care doar afirma, iar dupa dinsul si potopul.


Fii atenta, nu se are in vedere ca se promit munti de aur si fericire vesnica peste 3 luni; candidatul trebuie sa faca o promisiune rezonabila, care poate fi realizata in termenii stabiliti. Adica ce vreau eu e ca un candidat sa spuna exact ce poate face, in cit timp, si sa-si argumenteze prognoza (asta e un raspuns pentru alegatorul inteligent). Daca candidatul doar spune "daca nu fac asta, imi dau demisia" - nu inseamna nimic, asta e un raspuns pentru 'turma'. Esenta e ca se fac doar acele promisiuni care pot fi realizate, pentru ca un om inteligent nu promite ceea ce nu poate oferi.

Aceasta discutie nu este o cruciada impotriva ta, sau contra lui Filat; sper ca nu ti-ai facut impresia aceasta. Pur si simplu oamenii discuta, si eu sunt de acord cu Black ca avem nevoie de cineva care are curajul sa faca o astfel de afirmatie si s-o sustina cu fapte reale. Aceeasi intrebare as vrea sa i-o acord fiecarui candidat, sa vad cum va raspunde (sau va evita sa raspunda) la ea fiecare din ei. Daca ai observat, in mesajul initial a lui Black se spune ca de fapt intrebarea nu este doar pentru tine; pur si simplu tu esti unica care a reactionat pina acum.

am reactionat pentru ca imi pasa! spune-mi dude te rog frumos ce garantii ai tu ca omul respectiv chiar va demisiona? urecheanu in 2005 a semnat contracte ca va candida la presedinte si atunci cand nu a facut-o nimeni nu l-a tras la raspundere.

eu inteleg ce asteptari ai tu fata de candidati, insa vreau sa te dezamagesc un pic. noi, ca popor, nu am ajuns inca la asa stadii.. pentru ce imi pare rau enorm..nu am ajuns la campanii loiale.. si vreau sa va arat cu ce suntem nevoiti sa ne ocupam noptile....
pentru ca atacati suntem doar noi...si doar de comunisti..i-am prins azi naoptea si pe unul din ei i-am recunoscut.asa ca acum e basta cu porcariile lor.

daca vrei sa fiu in stare sa raspund, adreseaza-mi te rog o intrebare concreta.


va doresc o zi buna si as sugera sa acordam intrebari comunistilor! ei pretind la mare!

p.s. din pacate nu pot attachui pozele astea
nu inteleg de ce!
 
baieti, va mai spun inca o data. analizati la rece lucrurile si vedeti care ii varianta cea mai posibila pt a scapa de comunisti si care dintre candidati va rezista 4 ani cu o conducere ostila... si asta sigur nu va fi Chirtoaca, pt ca nu este copt, poate peste vreo 4 ani, dar nu acum....
asa ca ori avem un scop comun, in sfarsit, ori ne certam ca fraierii intre noi, in timp ce Iordan va castiga bine mersi... da dupa aia sa nu va plangeti ca iar is comunistii, pt ca voi sunteti de vina. in loc sa va folositi creierul macar voi, alegatorii, si sa votati in bloc pentru cine poate, nu, voi veniti cu chestii ieftine, atacuri si marsavii.

si inca ceva, cititi dragilor, programele si acolo gasiti raspunsuri. ca de aia se chinuie astia sa scrie programe, ca sa le studiati, nu sava facem noi rezumate. daca aveti pretentia ca sunteti deasupra altora...
 
Back
Top