Alegeri locale 2007

Cu cine veti vota la viitoarele alegeri locale?

  • Veaceslav Iordan (Partidul Comunist)

    Votes: 3 4.2%
  • Ion Mereuta (Partidul Umanist din Moldova)

    Votes: 0 0.0%
  • Leonid Bujor (Aliantei "Moldova Noastra")

    Votes: 2 2.8%
  • Vladimir Filat (Partidul Democrat)

    Votes: 14 19.7%
  • Dorin Chirtoaca (Partidul Liberal)

    Votes: 24 33.8%
  • Zinovia Zorin (Partidul Conservator)

    Votes: 0 0.0%
  • Alexandru Corduneanu (PPCD)

    Votes: 24 33.8%
  • Valentin Crilov (Patria-Rodina-Ravnopravie)

    Votes: 0 0.0%
  • Eduard Musuc (Partidul Social-Democrat)

    Votes: 2 2.8%
  • Corneliu Ciurea (Partidul Social-Liberal)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    71
  • Poll closed .
Illegal

calugarita;179194 said:
asa ca hay sa lasam povesti pentru copii si sa vorbim despre ceva mai serios.

sau poate haideti sa vorbim si despre alti candidati si 'dosarele' lor.

Bine, dar cine a fost retinut la vama Rep.Moldova cu Romania cu contrabanda de tigari, cine a semnat in numele unei comisii neexistente procesul verbal de preluare a 6 avioane TU 154B de catre Federatia Rusa, pe cind era directorul Departamentului Privatizarii. Ne-am saturat de asa oameni politici curati! Filat nici macar nu poate ascunde ceea ce a facut el mai inainte. Pacat ca majoritatea alegatorilor mai uita ce s-a intimplat acum 5-10 ani...
 
adrenalina;179304 said:
si inca ceva, cititi dragilor, programele si acolo gasiti raspunsuri. ca de aia se chinuie astia sa scrie programe, ca sa le studiati, nu sa va facem noi rezumate. daca aveti pretentia ca sunteti deasupra altora...

Cetatenii Rep.Moldova nu au nevoie de programe - s-au plictisit de ele! Acum e timpul sa vorbesti cit mai mult cu el, sa ii raspunzi la intrebari, sa fii sincer si sa ii acorzi speranta in ziua de maine. Din nefericire, foarte putin fac acest lucru.

Adrenalina - oamenii dupa ce citesc programul uita, in mare parte totul, dar cind sustinatorul unui candidat sau cind insusi candidatul ii explica cu cuvintele sale solutionarea unor probleme el intelege mai mult si retine!..
 
militant;179326 said:
Deja devin bolnave chestiile astea cu "scapati de comunisti si totul va fi bine". Totul nu este asa de simplu. Suntem suverani din 1990, din 17 ani comunistii s-au aflat la guvernare 6 ani.
Din cate vad cei mai inversunati anticomunisti sunt cei din vina carora Moldova se afla acolo unde este, din vina celor de alde Filat, Lucinski, Braghis.
Sa votez reintoarcerea vechiului doar din cauza ca comunistii au efectuat deportari in 1949? Scutiti-ma!
Mai bine un comunist decat iarasi un pas mare inapoi.

Anume aceasta este cel mai mare greseala si iluzie a noastra, considerand ca comunistii ne guverneaza din 2001! Aceasta iluzie distruge sperantele adevaratei drepte. Mircea Snegur, Petru Lucinschi au fost in Partidul Comunistilor mai presus de Vladimir Voronin. Diferenta dintre ei nu e mare, de altfel cum si dintre cei care se mascheaza cu denumiri de democrati, gen Diacov (securist ilustru ce a monitorizat atent lichidarea cuplului Ceausescu in 1989).

Lupul parul isi schimba, dar naravul ba! Comunistii vor regurge si-ncontinuare la teroarea ce i-a mentinut ani buni. Oare nu ati observat ca avem prea multi politisti pe strada?
 
O Observatie!

militant;179330 said:
Voiam sa spun ca ideile sunt de ordin obiectiv: coruptia, desfunctiuonalitatea unor institutii, lipsa persoanelor competente. Sa reduci lucrurile la un dusman mitic fara sa intelegi esenta lucurilor este destul de periculos.
Avem o birocratie anchilozata si ea nu este deloc comunista, chiar in opozitie fata de guvernarea centrala.
Problema este cum aducem oameni competenti care sa nu paralizeze activitatea institutiei fiind originari chiar din cadrul acesteia.

Am observat ca il sustii prin ascuns pe A.Corduneanu (PPCD). Fraza cu "birocratia anchilozata" este extrasa dintr-un interviu cu Corduneanu din ziarul "Flux", iar faptul ca iti doresti persoane care sunt originari din activitatea institutiei inseamna ca trebuie sa sustinem pe Roscovan, Cernei (consilier) sau pe CORDUNEANU - spre asta bati, nu?

O specificare Corduneanu a recunoscut ca Consiliul Municipal Chisinau a activat prost in cei 4 ani, de fapt a notat coalitia ros-oranj. As spune ca uneori a activat foarte bine, mai ales cind a venit vorba sa se vinda rapid Antena C si Euro TV. Bravo Baieti!
 
Re: O Observatie!

Libertate;179493 said:
Am observat ca il sustii prin ascuns pe A.Corduneanu (PPCD). Fraza cu "birocratia anchilozata" este extrasa dintr-un interviu cu Corduneanu din ziarul "Flux", iar faptul ca iti doresti persoane care sunt originari din activitatea institutiei inseamna ca trebuie sa sustinem pe Roscovan, Cernei (consilier) sau pe CORDUNEANU - spre asta bati, nu?

O specificare Corduneanu a recunoscut ca Consiliul Municipal Chisinau a activat prost in cei 4 ani, de fapt a notat coalitia ros-oranj. As spune ca uneori a activat foarte bine, mai ales cind a venit vorba sa se vinda rapid Antena C si Euro TV. Bravo Baieti!

Nu bat spre nimic si nu sustin pe nimeni "prin ascuns", am spus ceva mai inainte ca am sa votez cu Corduneanu, nu e nici un secret.
Am mai spus ca il votez strict din anumite considerente ideologice si nu cele legate de "management administrativ" sau asa ceva.
Fiecare are anumite motive pentru a vota o anumita persoana sau alta, eu le am pe ale mele.

Roscovan si Cernei fac parte din aceeasi mafie oligarhica care tine sub control Chisinaul asa ca aceste sunt ultimele persoane pe care v-as recomanda sa votat.
 
Sirb:

nu fac si nici nu am facut parte din nici un partid politic oriunde in lume nu am fost", "ca nu sustin nici un candidat la postul de primar".


mare treaba..pozitia ta este politica, chiar daca tu nu faci parte din vre-un partid sau nu sustii vre-un candidat..

... nu pe militant, ci pe lucic (l-am injurat).

Sirb, ai injurat ca in gura cortului, dupa asta ceri revolutie pe forum, pentru a-i elimina pe cei care nu sunt de acord cu tine...in numele unui apolitism de matineu...poti sa tipi ziua intreaga, prin megafon sau aiurea, ca esti neafiliat, dar pozitia ta nu e...personal nu vad nici o diferenta intre tine si cei pe care-i injuri: ei insa sunt mai sinceri si nu-si ascund optiunile politice dupa degetul neutralitatii...

2. Mergem mai departe ... da sa scoatem jocker-ul de sub masa : "Injuraturile mascheaza lipsa unei distante ideologice clare intre anumite spatii politice, presupus autonome" - aberezi draga, da la cel mai inalt nivel, cum spune frantuzul "c'est du haut vol". Ai tuflit-o si tu ca sa impresionezi fetitele pe forum. Nu trebuia chiar asa sa te scremi pentru a scoate o asa timpenie. Stii, nici nu vreau sa imi incretesc creierii sa mai comentez ceva pi marjinea acestei fraze, cred ca ma intelegi si singur, nu(s) ? Eu as spune altfel : " Infrumusetarea frazelor cu exces de cuvinte fara sens mascheaza lipsa unei idei clare (in general al unei idei) despre anumite spatii politice, presupus autonome" - asta tu esti Vitalic, mai ai multa vreme de mincat supa pina a te pretinde la nivelul frazelor scoase de tine.

bine, eu ma descurc cumva cu regimul de alimentati si singur..poate trec si la supa...vreodata...in sprijinul afirmatiilor tale precum ca as abera, tu n-ai adus insa nici apa chioara, desi prescrii supe la dreapta si al stanga..au fur et * mesure in care vrei sa spui ceva serios ar trebui sa scrii mai mult decat retete culinare...



 
Liberate, acuzatiile la adresa lui Filat s-au dovedit a fi false, exista o decizie a curtii de justitie din Romania. nu va mai chinuiti sa discreditati pe cineva in baza la niste chestiuni de care habar nu aveti.

si inca o observatie, cum naiba cetatenii Rm s-au saturat de ceva ce inca nu au inceput sa faca, adica sa citeasca programe? nu fi infantil, te rog... nimeni nu a citit pana acum nimic si ar fi timpul sa isi mai largeasca orizontul.

mai departe, Filat are intalniri in cartierele Chisinaului unde discuta cu oamenii, vede problemele reale cu care se confrunta locuitoriii acestui oras si astfel poate sa judece prioritatile. din cate stiu, restul nu prea se rup sa comunice cu oamenii, asa cum scriai tu mai sus.
 
vitalic sprinceana;179546 said:
Sirb:
bine, eu ma descurc cumva cu regimul de alimentati si singur..poate trec si la supa...vreodata... tu n-ai adus insa nici apa chioara, desi prescrii supe la dreapta si al stanga..au fur et ê mesure in care vrei sa spui ceva serios ar trebui sa scrii mai mult decat retete culinare...
Eu nici nu ma pretind "stilat", "imbibat de slove si fraze copy/past" sau Michel Polac-ul publicisticii basarabene...you know, asta la sigur ca ma face mai putin ridicol decit tine ; sau tu chiar ai vrea sa dam finalement la o parte cortina copertilor de carti dupa care ne ascundem.


PS sau UMP : Vitalic, reactia mea nu a fost ca sa provoc starea la cine testosteronul fierbe mai tare. "Analizele" tale au fost asa pe la suprafata impodobite cu aroganta nepersonalizata din aia transpusa din cartuliile de la Alliance Française. Relax, man. Recunosc si eu m-am aprins si am exagerat cu injuraturile, imi cer iertare tuturor forumistilor.
 
sirb, nu ma intereseaza vendetele, cu atat mai mult jocul de-a Mr. Muscolo cu cineva...nu am de gand sa-ti discut virtutile, nici sa le contest... nu ma interesezi..ti-am indicat doar ca apolitismul tau este fals...concluziile ti le tragi singur...am mai zis ca estetismul lingivistic pretins de cineva este si el o pozitie politca...daca te simti lezat, te priveste...
nu sunt si nu am fost publicist politic, uneori mai scriu ceva, nu pretind ca sunt apolitic, nici ca pozitia mea este una a adevarului absolut etern si imuabil..e o diferenta...ma implic in politica in masura in care unele decizii politice ma privesc si pe mine, nu mai mult...nu-ti place, fa ignore mesajelor mele..nu te oblig sa le citesti...
 
Ce spuneti de un offline cu tema temei?
Venim pregatiti (lantzuri, koktailuri Molotov - joking)
Aducem arteleria grea (cine are)
 
vitalic sprinceana;179559 said:
, cu atat mai mult jocul de-a Mr. Muscolo cu cineva...
Citeste ce am scris mai sus.
vitalic sprinceana;179559 said:
...am mai zis ca estetismul lingivistic pretins de cineva este si el o pozitie politca...
Mai gindeste-te la ce ai scris (despre estetism) si incearca sa nu mai categorisesti orice adiere de vint (scriu pe forum ca sa ma relaxez).
 
sorry, dragilor, da asta ii offtopic... vitalic poti sa comentezi cat vrei, dar deja voi nu mai discutati la tema. asa ca va invit sa vb despre alegeri sau va multati la tema etc... si acolo puteti sa va trimiteti cat vreti, daca asta vi-i dorintsa si asa va place.
 
eu am citit programele:p shi sunt cetatsean al RM;-) shi ink le'am analizat shi comparat. shi din toate partidele social-democrate al pd este cel mai general shi superficial, deshi in esentsa shi teoretic e social-democrat.
asha ca nu tre de subestimat cetatsenii RM;-) nicaieri in lume cred ca simplii cetatseni nu citesc programele electorale.
 
tocmai ti-ai dat cu firma in cap, draga mea... macar nu mai scrie enormitati, ca iti arati desteptaciunea in adevarata ei splendoare....
 
bigsister;179630 said:
eu am citit programele:p shi sunt cetatsean al RM;-) shi ink le'am analizat shi comparat. shi din toate partidele social-democrate al pd este cel mai general shi superficial, deshi in esentsa shi teoretic e social-democrat.
asha ca nu tre de subestimat cetatsenii RM;-) nicaieri in lume cred ca simplii cetatseni nu citesc programele electorale.

bigsister...spune-mi si mie de unde ai facut rost de toate programe?
eu stau zilnic pe www.alegeri.md si ei inca nu au o parte din programe...plus pe site-urile partidelor politice...aici nu e mai nimic info cu exceptia siteului lui Filat...

waiting...
 
aaiaiai, sa faci atac la persoana atyt de fatsish, unde mai e buna educatsie in ziua de azi. eeeeh.
spre deosebire de altsi, dragi, care fac doar vylva eu kiar le'am citit. sa citeshti un program electoral nu e un lucru dificil, daca pentru tine este, nu inseamna ca altsii nu sunt in stare;-) dar totushi incearca;)

p.s. www.e-democracy.md shi sunt deja pe site'ul fiecarui partid. shi subliniez ca vorbeam de programul partidului shi nu platforma electorala a unui candidat anume.
 
ma faci sa rad in hohote....

deci ti-am scris omeneste..un mesaj calm fara nici o subtilitate...ma intereseaza sa analizez programele...ma faci sa cred ca nu ai citit nimic...
 
atunci draga mea nu stii sa te exprimi, eu vorbesc de programele electorale, nu de platforma partidului, in MD nu exista asa ceva, linisteste-te...
ma intreb de unde va gasiti asa destepti, sa nu cunoasteti minim de vocabular politic, de desfasurare politica, da va dati cu parerea, crezand ca toti sunt la fel de ignoranti.
 
Back
Top