Alegeri locale 2007

Cu cine veti vota la viitoarele alegeri locale?

  • Veaceslav Iordan (Partidul Comunist)

    Votes: 3 4.2%
  • Ion Mereuta (Partidul Umanist din Moldova)

    Votes: 0 0.0%
  • Leonid Bujor (Aliantei "Moldova Noastra")

    Votes: 2 2.8%
  • Vladimir Filat (Partidul Democrat)

    Votes: 14 19.7%
  • Dorin Chirtoaca (Partidul Liberal)

    Votes: 24 33.8%
  • Zinovia Zorin (Partidul Conservator)

    Votes: 0 0.0%
  • Alexandru Corduneanu (PPCD)

    Votes: 24 33.8%
  • Valentin Crilov (Patria-Rodina-Ravnopravie)

    Votes: 0 0.0%
  • Eduard Musuc (Partidul Social-Democrat)

    Votes: 2 2.8%
  • Corneliu Ciurea (Partidul Social-Liberal)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    71
  • Poll closed .
Toate sectiile de votare din municipiul Chisinau sint pregatite pentru alegerile locale

Chisinau, 24 mai /MOLDPRES/. Toate sectiile de votare din municipiul Chisinau sint pregatite pentru alegerile generale locale din data de 3 iunie a.c. Anuntul a fost facut astazi de Ludmila Burlaca, sef al Directiei administratie publica locala a municipiului Chisinau, in cadrul unei sedinta de lucru axate pe analizarea programului de actiuni intreprinse intru pregatirea si desfasurarea acestor alegeri, transmite MOLDPRES.

Potrivit sursei citate, la 14 mai au fost deschise cele 285 de sectii de votare din municipiu si, in conformitate cu prevederile Codului Electoral, cu 20 de zile inaintea scrutinului au fost afisate listele electorale. Ludmila Burlaca a amintit ca fiecare locuitor al municipiului, pina la data alegerilor, trebuie sa verifice daca numele sau a fost inclus in lista electorala.

Sefa Directiei administratie publica locala a mentionat ca in aceasta perioada Primaria capitalei, in comun cu Consiliul electoral de circumscriptie Chisinau, a organizat cinci seminare instructiv-metodice cu functionarii implicati in alegeri, in cadrul carora reprezentantilor birourilor electorale li s-a explicat prevederile Codului Electroral si au primit stampila si rechizitele de birou necesare.

Burlaca a mai afirmat ca Primaria Chisinaului inspecteaza cu regularitate sectiile de votare din municipiu pentru a se asigura daca acestea corespund cerintelor Comisiei Electorale Centrale. De asemenea, autoritatile publice locale, de comun cu membrii birourilor electorale a sectiilor de votare, au inceput repartizarea invitatiilor la votare si zilnic au intruniri cu locatarii pentru a le explica necesitatea participarii la 3 iunie curent la alegerile locale generale.

In alta ordine de idei, sefa Directiei administratie publica locala a subliniat ca municipalitatea tine la control si afisajul electoral, conlucrind in acest sens cu partidele politice si cu candidatii implicati in cursa electorala.

Comisia de lucru pentru coordonarea actiunilor preelectorale ale autoritatilor administratiei publice ale municipiului Chisinau va activa pe tot parcursul perioadei de organizare si desfasurare a alegerilor locale generale din 3 iunie 2007, noteaza MOLDPRES.
 
Comunicat de presa AMN

Stimati prieteni!

La numai o zi de cand PCRM a explicat prin comunicat de ce candidatii sai se ascund de dezbateri electorale de la radio si tv, de confruntari deschise in fata alegatorilor, avem informatii ca tactica "A la ZGARDAN" produce pierderi si este abandonata de rosii...

Asa dar, pentru azi seara (24 mai) se anunta DERBY-ul dezbaterilor electorale:
IORDAN este asteptat sa se confrunte cu BUJOR Leonid, incepand cu 18:15 - la Radio Moldova si incepand cu 21:45 - la TV Moldova 1 !!!

Rugam marioneta comunista si pe sforarii lui sa nu ia aceasta nota de informare ca pe o tentativa de intimidare. Dimpotriva, sa nu se teama si sa vina, totusi, in fata oamenilor pentru cateva minute – pana in seara mai are timp de invatat texte…

Iar pe dumneavoastra va invitam sa urmariti confruntarea dintre cei, care reprezinta adevaratii adversari politici in aceasta campanie electorala: AMN si PCRM. Omul Soarelui va incerca sa aduca mai multa lumina asupra servitorilor trecutului...

Centrul de presa al AMN
 
Bogat şi sărac: De ce Diacov e mai critic decât Roşca?
autor: Petru Bogatu

Vă propun un exerciţiu creativ. Găsiţi asemănări şi deosebiri între oamenii politici Dumitru Diacov şi Iurie Roşca. Dincolo de faptul că o să vă distraţi pe cinste, veţi avea şansa să dibuiţi şi nişte tendinţe noi în jocul scenic al acestor doi actori care în aprilie 2005 au bătut palma cu preşedintele comunist Vladimir Voronin, formând tustrei aşa-zisul parteneriat dintre putere şi opoziţie.
O vreme, diferenţele, precum se ştie, lipseau. În orice caz, nu se vedeau cu ochiul liber. Comportamentul lor se numea tace şi face. Iată de ce, în ciuda disensiunilor anterioare, ei semănau ca doi gemeni. Sau, dacă vreţi, ca două picături de apă pe care au luat-o în gură pentru a-i spăla astfel obrazul preşedintelui comunist ori de câte ori acesta dădea prin gropi.
Treptat, însă, mai cu seamă după retragerea lui Oleg Serebrian din pretinsul parteneriat, au început să se nuanţeze şi nişte lucruri distincte. Roşca s-a hotărât să deschidă mai des gura. Dar nu doar ca să-l apere pe Voronin de atacurile opoziţiei, ci şi ca să-l laude pentru cursul european, pentru caracterul şi principialitatea de care dă dovadă în politica internă şi externă etc. Între timp, Diacov continua să tacă, dar nu mâlc, ci afişând o fizionomie politică pe zi ce trece tot mai dezamăgită. Ulterior nu s-a sfiit chiar să facă şi nişte observaţii critice la adresa guvernării.
Pe măsură ce deosebirile dintre Iurie Roşca şi Dumitru Diacov au început să se adâncească, au ieşit la iveală şi nişte asemănări tot mai uluitoare între preşedintele comunist şi vicespeakerul creştin-democrat. S-a constatat, bunăoară, că ambii au aceleaşi ticuri logice. Ori de câte ori, de exemplu, Moscova îi trăgea clapa în negocierile transnistrene, Voronin susţinea cum că de vină nu-i Putin, ci anturajul liderului de la Kremlin. Roşca, la rândul său, ca să-l scoată basma curată pe preşedintele comunist, afirma cum că nu acesta poartă răspundere pentru declaraţiile sale provocatoare la adresa României sau pentru tentativele riscante de împăcare cu Moscova pe la spatele Occidentului, ci nişte prezumtive persoane ascunse în culisele preşedinţiei ş.a.m.d.
În fine, îndată după referendumul de sâmbătă, a sărit în ochi o diferenţă de atitudine dintre Roşca şi Diacov care mi se pare simptomatică. Cel dintâi, deşi a speculat ataşamentul românesc al votanţilor pentru a organiza o manifestaţie politică, derulată în Piaţa Marii Adunări Naţionale, n-a reacţionat în niciun fel la atacul mitocănesc al preşedintelui Voronin împotriva „Bucureştiului oficial”. Cel de-al doilea, dimpotrivă, cu toate că n-a făcut mitinguri şi nu a încercat să se pună bine pe lângă Băsescu, l-a criticat fără menajamente pe Voronin pentru insinuările sale belicoase la adresa României, dar şi pentru afirmaţiile mincinoase, potrivit cărora Putin n-ar fi răspunzător pentru impasul în care a intrat reglementarea transnistreană.
Aşadar, tot mai puţine asemănări şi, în acelaşi timp, tot mai multe deosebiri dintre oamenii politici Roşca şi Diacov. Asta dă în vileag faptul că familia lor poligamă de tip suedez, cu Voronin în frunte, a dat chix. De altfel, m-a bătut gândul că PD divorţează fără scandal de PCRM şi PPCD încă după ce Vladimir Filat s-a antrenat în lupta pentru primăria capitalei. Mergând în alegeri de unul singur, partidul lui Diacov a dat peste cap, de fapt, planurile lui Roşca şi Voronin care vroiau, după toate probabilităţile, să aibă în capitală un candidat independent unic, sprijinit de comunişti, creştin-democraţi şi democraţi.
Poetul britanic Alexander Pope scria odată că „iubiţii visează atunci când fac curte, dar se trezesc după căsătorie”. Faptul că se deşteaptă, totuşi, din moleşeala unui somn putred dovedeşte că Diacov, legându-se cu preşedintele comunist şi liderul PPCD, a fost tras pe sfoară. A făcut o partidă proastă care l-a lăsat cu buzele umflate. Se pare că doar Voronin şi Roşca au, la vârf, un mariaj politic fericit, bazat pe un contract beton.

http://www.jurnal.md/article/3254/
 
imi pare ca piarshishii lui iordan sunt printre noi... ori, posibil e o coincidenta :)))
treceam cu microbusul pe langa gara feroviara....si "vrei sa miroase bine in orasul tau?" (sau asa ceva)... apoi peste cativa metri "in 2 ani mirosurile grele.... {si nu am mai reusit sa citesc}"
iata asa :)
 
Iordan ca fi nevoit sa apara daca vrea sa cistige... Eu banuiesc ca dupa 3 iunie va fi o campanie foarte murdara contra persoanei cu care va iesi in turul 2 iar acum se string sau se inventeaza materiale compromitatoare... Importiva lui braghis am vazut un spot publicitar urit de tot... Impotrva lui fliat si chirtoaca staff-ul electoral pcrm pregateste cu siguranta invinuiri si materiale care le-ar putea sifona imaginea mai mult sau mai putin.
 
Acum ma intereseaza altceva... Gheorghe Rusnac, rectorul USM apare in spotul unde il sustine pe Iordan iar asta consider incceptabil... Statul USM stipuleaza ca Universitatea de Stat din Moldova se situeaza, ca institutie, in afara activitatilor politice de partid iar Rusnac avind calitatea de rector USM trebuie sa fie o persoana apolitica fara a avea dreptul de a face partizanat politic. Va intreb pe voi ce se poate face acum in acest sens? Mai ales pe cei care sunt studenti USM.... ca Rusnac cum zice singur in clipul electoral... Iordan, se gindeshte la tineret..... oare ce se gindeshte ? :)

CEC`u a interzis difuzarea lui deci este murdar... truc electoral neadmis in timpul campaniei electorale... stiu ca braghis nu-i sfint dar astfel de clipuri sunt facute expres pentru a denegra o persoana... cu imagini si declaratii scoase din context pentru a-l invinui pe d.braghis de toate relele care s-au petrecut la sf. anilor 90....
 
Eu am vazut clipul CTJ cu restaurantul... funny... cum clientul zicea ca nu vrea mamaliga da` cheleneru.. oh yes you want :))))
 
tot incerc sa plasez clipul si pe forum..dar nu-mi reuseste...am renuntat...poate ai tu vreun link...ca mie mi-a venit pe mail in format .avi...
 
Suflete moarte
autor: R.L
Veaceslav Găină, 56 de ani, din Chişinău a rămas stupefiat la vestea că tatăl său, mort de trei ani, apare într-un spot electoral al comuniştilor, fără consimţământul lui, şi spune că pensionarii mor de foame. Chipurile, tatăl său ar fi spus aceste lucruri pe timpul când unul din candidaţii la primăria capitalei era premier. Fiul lui Gavriil Găină, care deţinea funcţia de preşedinte al Asociaţiei oamenilor de vârsta a treia din R. Moldova, susţine însă că mitingul de protest la care a participat tatăl său a avut loc cu siguranţă după anul 2001 şi era împotriva guvernării comuniste (!).

Nu ar fi acceptat

„Este cel puţin imoral să foloseşti cuvintele şi imaginea cuiva, care nu mai este, în asemenea scopuri. Am aflat despre faptul că tatăl meu apare în spot de la alte persoane care mă sunau şi mă întrebau dacă am dat consimţământul la aşa ceva. Nu m-a întrebat nimeni!”, afirmă indignat fiul bătrânelului din spot care a decedat la 6 ianuarie 2004. Veaceslav Găină intenţionează să atace Partidul Comuniştilor în judecată, pentru că, spune el, dacă ar fi tatăl său în viaţă, cu siguranţă nu ar fi acceptat aşa ceva. Mai ales că secvenţa din spot este folosită contra cuiva, deşi era îndreptată asupra celor care au făcut spotul.

A luptat pentru valori democratice

Gavriil Găină a activat, până la ieşirea la pensie, în funcţia de director la şcoala de perfecţionare din Grătieşti, o suburbie a capitalei. În anul 1989, a ieşit din Partidul Comunist şi a luptat întotdeauna pentru valorile democratice. După anul 2001, a organizat şi a participat la mitinguri de protest îndreptate împotriva guvernării actuale. (R.L.)

www.jurnal.md


Rusnac sigur zice "Iordan" in spot? apare in imagine odata cu Iordan?
 
Back
Top