Alegeri locale 2007

Cu cine veti vota la viitoarele alegeri locale?

  • Veaceslav Iordan (Partidul Comunist)

    Votes: 3 4.2%
  • Ion Mereuta (Partidul Umanist din Moldova)

    Votes: 0 0.0%
  • Leonid Bujor (Aliantei "Moldova Noastra")

    Votes: 2 2.8%
  • Vladimir Filat (Partidul Democrat)

    Votes: 14 19.7%
  • Dorin Chirtoaca (Partidul Liberal)

    Votes: 24 33.8%
  • Zinovia Zorin (Partidul Conservator)

    Votes: 0 0.0%
  • Alexandru Corduneanu (PPCD)

    Votes: 24 33.8%
  • Valentin Crilov (Patria-Rodina-Ravnopravie)

    Votes: 0 0.0%
  • Eduard Musuc (Partidul Social-Democrat)

    Votes: 2 2.8%
  • Corneliu Ciurea (Partidul Social-Liberal)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    71
  • Poll closed .
iteodor;186530 said:
Au trecut deja 4 zile de la anuntarea rezultatelor la alegerile din Chisinau

A trecut o zi.

iteodor;186530 said:
si eu inca astept ca Dorin Chirtoaca sa apara cu o oferta serioasa, ca sa-si asigure sprijinul celorlalti candidati puternici din turul I: Filat, Bujor, Braghis.

Deci problema e in tine. Ti-ai creat niste asteptari - asta e primul pas spre dezamagire.

iteodor;186530 said:
Din pacate, nu vad inca nimic.

Exact cum spuneam.


iteodor;186530 said:
Se pare ca asteapta ca ceilalti sa-i ofere sprijinul gratuit, ceea ce mi se pare o imensa naivitate din partea lui.

Cam cat ar costa sprijinul celorlalti? Asculta interviul si vei gasi raspunsul - Chirtoaca nu face tranzactii comerciale si nici nu schimba functii pe voturi.

iteodor;186530 said:
Daca Dorin crede ca lumea va veni automat la vot in turul doi si-l va vota numai ca sa nu iasa comunistii la putere, se inseala.

Asta nu pot s-o comentez, nu stiu nici ce crede Dorin, nici daca se inseala de crede ce crezi tu ca el crede.

iteodor;186530 said:
S-ar putea ca lumea sa vina la vot in numar foarte mic si atunci soarta votului e incerta.

Aici ai dreptate. S-ar putea. Mai ales daca incepe sa se pupe cu "candidatii puternici" pe la conferinte de presa, cum a facut Urecheanu...

iteodor;186530 said:
Oare de ce Chirtoaca asculta asa orbeste de Ghimpu si risca sa strice tot ce a realizat pina acum?

Nu stiu nici daca il asculta orbeste nici oare de ce.

iteodor;186530 said:
El nu intelege ca daca va pierde in fata lui Iordan din cauza infumurarii sale, nu-l va ierta nimeni, pe viata?!?

Este exemplul dlui Rosca caruia lumea i-a iertat atatea... Dorin inca are multe prostii de facut pana sa-si puna asemenea intrebari :)
 
Ati observat aparitia a doua personaje noi si misterioase - iteodor si nastase4case - care au cate un singur post in scurta experienta pe moldova.net, dar pun cam aceleasi intrebari:

Oare de ce Dorin Chirtoaca nu intelege ca singurel fara sustinerea baietilor candidati puternici o sa-l manance comunistii? Oare cat se poate sa asteptam oferta lui Dorin sa ne impartim rolurile pe frontul luptei cu comunistii si saracia noastra?

Foarte interesant fenomen. Aproape ca halou, numai ca atunci chiar m-am speriat :)
 
Abenpace, daca nu iti place ce scriu altii ii problema ta, dar sa te apuci sa faci unele presupuneri asa aiurea, te avertizez ca eu hotarasc cine ii suspect si cine nu. faza asta cu discreditarea ma enerveaza la culme. cand o sa ai dovezi, atunci sa vorbesti.

daca lumea gandeste putin mai matur decat tine, bravo lor... si eu sunt perfect de-acord cu ce spun ei. vad ca astia care il iubesc pe Chirtoaca se tampesc la cap o fata cu el...
 
Astăzi am auzit din surse direct implicate în alegeri că comuniştii ridică problema retragerii lui Iordan din cursa pentru primărie...
Chirtoacă nu gestionează bine succesul, acum foloseşte un mesaj şi o totalitate care nu îl va ajuta să lucreze în primărie... iar moş-su trebuie să-şi ţină limba după dinţi că face de rîs familia Ghimpu, este un zero absolut dar norocos că îl are pe Chirtoacă, mă tem să nu fie el cel care va conduce primăria din umbră că atunci chiar are dreptate românul care a scris despre un posibil eşec şi atunci comuniştii vor rîde şi vor spune... Aţi vrut democraţi? - Na-vă....
 
Penru cei care asteapta "oferte" de colaborare de la Chirtoaca: Filat, Bujor si altii nu sunt proprietarii voturilor alegatorilor sai. Alegatorii insisi trebuie sa-si aleaga candidatul potrivit, si putin ce va schimba opinia candidatilor in alegerea cetatenilor...
De ce negocieri poate fi vorba? Sa-si riste Chirtoaca propriul electorat prin negocierea cu niste candidati care poate tocmai din cauza ideilor lor au pierdut alegerile?
Sa fim seriosi. Cei ce au pierdut au tot dreptul sa taca ori sa sustina un candidat, dar de aici si pana la a astepta "oferte" mi se pare exagerat, mai ales pentru niste candidati ce au mai putin de 10% din voturi.
Tot ce poate Chirtoaca sa faca e sa atraga electoratul lui Filat si Bujor, si nu sa-i curteze pe astia doi.. Sa arate ca e mai bun decat un comunist si sa poarte un discurs mai moderat pentru electoratul de centru...
 
nu asta trebuie sa faca... ca noi vorbim despre a conduce o primarie. oare cand o sa intelegeti voi asta... cand o sa incepeti sa analizati si pe viitor, nu numai pe prezent.
 
Cu totii la alegeri pe 17 iunie sa-l votam pe Chirtoaca sa nu nimereasca primaria in miinile comunistilor. O sa avem un primar ne-comunist !
 
Dialogul cu Iordan, minutul 2:32:

pseudocitat: "ta la bla, am facut multe lucruri bune... impreuna am ridicat tariful la energia termica... ta la bla".

E greu sa fii neatent... sau prost...

Gospodar nna... %-)
 
personal ma deranjeaza apelurile la "maturitate' ce se lanseaza catre dorin Chritoaca...tipul a venit pe valul deceptiei in Toata clasa politica actuala si nu vad de ce ar corupe ideea care l-a propulsat acolo unde este printr-o colaborare cu 'greii" de 5-8 %..mai ales ca ramane un potential de 60 si ceva de procente de alegatori care nu au venit la urne, potential infinit mai mare decat faramiturile electorale ale celorlalti concurenti ne-comunisti...daca-as fi in locul lui chirtoaca nici ca mi-ar pasa de ei...
 
adrenalina;186555 said:
Abenpace, daca nu iti place ce scriu altii ii problema ta, dar sa te apuci sa faci unele presupuneri asa aiurea, te avertizez ca eu hotarasc cine ii suspect si cine nu. faza asta cu discreditarea ma enerveaza la culme. cand o sa ai dovezi, atunci sa vorbesti.

daca lumea gandeste putin mai matur decat tine, bravo lor... si eu sunt perfect de-acord cu ce spun ei. vad ca astia care il iubesc pe Chirtoaca se tampesc la cap o fata cu el...

Multumesc, Adrenalina. Intotdeauna am apreciat calitatile tale de moderator. Nu e usor sa fii impartial si corect. Felicitari.
 
krown..te referi la alegerile generale locale turul 2...sau alegerile parlamentare?

parlamentare sunt in 2009...data inca nu e cunoscuta dar dupa luna martie...iar alegerile locale generale turul 2 e in data de 17 iunie 2007
 
vitalic sprinceana;186632 said:
personal ma deranjeaza apelurile la "maturitate' ce se lanseaza catre dorin Chritoaca...tipul a venit pe valul deceptiei in Toata clasa politica actuala si nu vad de ce ar corupe ideea care l-a propulsat acolo unde este printr-o colaborare cu 'greii" de 5-8 %..mai ales ca ramane un potential de 60 si ceva de procente de alegatori care nu au venit la urne, potential infinit mai mare decat faramiturile electorale ale celorlalti concurenti ne-comunisti...daca-as fi in locul lui chirtoaca nici ca mi-ar pasa de ei...
vitalic si cum vezi tu un consiliu potrivnic??? lasa tu aia 60% alegatori. ca nu ii vorba sa se uneasca pt a primi voturi acum... ii vorba sa se uneasca pt a a face din primarie un organism functionabil. pe langa faptul ca, si inca o da repet, are nevoie de sustinere in primaria asta, daca nu vrem sa asistam peste 1 an la alte alegeri.

asa ca vitalic, aici nimeni nu vorbeste de voturi in plus si nici unul dintre ceilalti candidati nu s-a falit cu faptul ca Dorin ar avea nevoie de alegatorii lor, pentru ca si eu sunt constienti ca omenii vor vota cu Chirtoaca, doar ca sa nu iasa comunistii... pe langa faptul ca faramaturile alea de voturi fac mai mult decat a adunat el... si inca ceva... ii cam aiurea sa iti bagi joc de optiunea multor alegatori, doar pentru ca nu au votat ca tine.
 
adrenalina, votul pentru functia de primar general al capitalei a fost unul politic, ideologic, nu insa si unul pe probleme si solutii...asteptarile legate de ocupantul acestui post sunt si ele de natura politica, nu economica...Chirtoaca va trebui doar sa-si consolideze fotoliul, pentru a propulsa in alegerile parlamentare ceva deputati noi, poate vre-un bloc..mai ales ca, ca primar nu are cine stie ce atributii, mai taie ceva cu foarfeca, mai deschide o scoala sau gradinita..cu reforma pusa la cale de legislatori de a numi si primari de sector, primarul general va fi un fel de regina a angliei...daca va fi reprezentat si in parlament, partidul liberal ar putea face si ceva la primaria chisinaului.

cat despre consiliu, nu-i mare scarba ca va fi unul pestrit...eu sper sa fie un echilibru si o reprezentativitate mai mare...alegerile anticipate nu sunt nici ele un lucru grav, se mai intampla...depinde cum va fi gestionata o eventuala criza...dar asta va fi un alt film.
 
ok, daca tu cosnideri ca un primar trebuie sa taie niste sfoara, atunci nu cred ca mai avem ce discuta la tema... eu cred totusi ca un primar nu ii o papusica frumoasa... ca nu suntem la concurs de miss. el trebuie sa propuna solutii, sa ia decizii. ca orasul asta are nevoie de modernizare si de foarte mult lucru... nu are nevoie de marionete incapabile. oricum, prin mesajul de mai sus mi-ai demonstrat ca am dreptate sa nu cred in capacitatile lui si se pare ca nici electoratul nu ii mai capabil, daca are asemenea credinte.
si ca sa isi propulseze niste parlamentari trebuie sa faca fata functiei in care a fost investit si mai ales sa nu insele increderea electoratului... si ca sa reuseasca ca acest consiliu sa fie echilibrat, trebuie sa isi lase la o parte orgoliul. asta este parerea mea. si sa conlucreze. ca doar nu ii el rebelul si capabilul impotriva tutoror...
 
calugarita;185402 said:
cum poti face reforme in tara asta?

noi oricum am castigat. o simte fiecare din noi. pentru ca am facut progres. nu am reusit sa schimbam atitudinea oamenilor in 4 luni. vom reusi pe viitor.

sunt distrusa eu personal pentru ca numai eu stiu cat efort am depus. mii indiferent total reactia altora. dar vreau sa va zic ca e un pas. am facut imposibilul. de la 0% am ajuns pe locul 3 ( la sigur ii locul nostru) desi meritam mai mult. Vlad merita mult mai mult. si fiecare din noi merita. pentru ca am crezut in ceea ce am facut. si credem pana acum. pentru ca am lucrat. am depus efort. si vom depune. rezultatul de acum e dezamagirea.

sa fiu sincera nu stiu ce sa fac in turul 2. cum sa votez mai bine pentru oras. orasul care si-a ales soarta. rosie.

no comments. nu vreau sa traiesc in orasul condus de rosu. sau de o persoana tanara care habar nu are ce sa rezolve in orasul meu.

Be ceaiul verde cu care te laudai, o sa-ti revii. Lupta continua! :armata:
 
adrenalina:

eu cred totusi ca un primar nu ii o papusica frumoasa...

eu cred ca da, oricum nu va face altceva decat sa pozeze si sa faca imagine. consiliul municipal va fi cel care va lua decizii, va numi sefi de directii etc...

el trebuie sa propuna solutii, sa ia decizii.
solutiile le poate propune oricum, cu un consiliu potrivinic sau unul prietenos..cat despre decizii, exista Legea Republicii Moldova privind administratia locala, mai exista un set intreg de legi care reglamenteaza realtiile dintre primar si consiliu, atributiile lor de baza, competente... si aici Chirtoaca nu poate sari peste bat...



nu are nevoie de marionete incapabile.

chestia asta NU se cheama impartialitate..e calomnie, chiar daca nu sunt avocatul lui Chirtoaca si nu ma priveste prea mult personalitatea lui...

si ca sa isi propulseze niste parlamentari trebuie sa faca fata functiei in care a fost investit si mai ales sa nu insele increderea electoratului...

din cate stiu toti politicienii din Moldova nu au facut fata situatiei si au inselat de sute de ori increderea electoratului, si vad ca totusi bine mersi, sunt tot la putere, chiar cei care s-au intors ca giruieta, in directia dincotro a batut vantul politic si cel financiar...nu vad prilej de patos, oricum nu se termina lumea daca inca un politician se va prabusi in neantul esecului...

trebuie sa isi lase la o parte orgoliul.

pentru cine orgoliu, pentru cine atu..repet: nu vad de ce tipul si-ar schimba comportamentul care i-a adus succes pana acum...aidoma unui jucator de fotbal care se impiedica de minge si cade in fata portii goale fara a fi marcat golul...
 
vitalic, nu eu l-am numit marioneta, tu ai fost ala... reciteste-ti mesajul. eu doar am transpuns cuvintele tale intr-o descriere mai clara...
asa ca nu ma acuza de calomnie, pentru ca eu am spus ca Chisinaul nu are de un primar care sa nu faca nimic, asa cum sustii tu ca este de fapt functia de primar. atunci si premierul intr-un guvern taie ate, si presedintele unei tari taie ate, etc...

poate ca nu se termina lumea ca se mai prabuseste unul. se termina doar partidele de dreapta. vitalic, credeam ca macar tu vei gandi si in viitor si vei realiza ce inseamna prabusirea lui Chirtoaca.
si inca o data succesul lui este mai putin decat al comunistilor si mai putin decat al opozantilor lui luati per total... asa ca sa fim mai realisti cu succesul lui Chirtoaca.
spunea ceva intersant nastase4case. facea o paralela cu Constantinescu.... care ne-a dus in impas electoral.
 
Back
Top