Alegeri locale 2007

Cu cine veti vota la viitoarele alegeri locale?

  • Veaceslav Iordan (Partidul Comunist)

    Votes: 3 4.2%
  • Ion Mereuta (Partidul Umanist din Moldova)

    Votes: 0 0.0%
  • Leonid Bujor (Aliantei "Moldova Noastra")

    Votes: 2 2.8%
  • Vladimir Filat (Partidul Democrat)

    Votes: 14 19.7%
  • Dorin Chirtoaca (Partidul Liberal)

    Votes: 24 33.8%
  • Zinovia Zorin (Partidul Conservator)

    Votes: 0 0.0%
  • Alexandru Corduneanu (PPCD)

    Votes: 24 33.8%
  • Valentin Crilov (Patria-Rodina-Ravnopravie)

    Votes: 0 0.0%
  • Eduard Musuc (Partidul Social-Democrat)

    Votes: 2 2.8%
  • Corneliu Ciurea (Partidul Social-Liberal)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    71
  • Poll closed .
Dupa contabilizarea a 96,14% din voturi schimbarile minore au luat un loc de consilier de la PL si i l-au atribuit comunistilor, astfel componenta consiliului ar trebui sa fie (utilizand algoritmul explicat in art 33 a Codului Electoral):

Comunistii - 16 consilieri
Liberalii - 10
AMN - 7
Democratii, PPCD - cate 4
PDSM - 3
Rodina-Ravnopravie, Umanistii, PSDM - cate 2
PNL - 1
 
adrenalina;186061 said:
sper ca nu se va certa Chirtoaca cu dreapta, ca am vazut ca ii cam orgolios si orgoliul intuneca judecata. insa dupa declaratia lui de duminica, am impresia ca va face aceasta greseala. si atunci se va distruge atat pe el, cat si partidul...

Si eu sper sa nu se certe, dar nici oferte, cereri si aliante nu trebuie sa caute. Mesajul lor trebuie sa fie: "Discutam dupa alegeri.". Votul luat de Chirtoaca e votul "contra tuturor" si in momentul in care Chirtoaca se va asocia cu Filat, Braghis, Bujor sau Corduneanu el risca sa piarda acest vot.

E clar ca partidele care au pierdut vor ACUM negocieri cand aparent au ceva de oferit (voturi) si nu dupa alegeri cand liberalii vor putea manevra in crearea unei coalitii (care poate fi formata ocolind oricare 2 partide cu exceptia AMN).
 
daca adunam voturile obtinute ce baietii astia, atunci facem mai mult ca Chirtoaca... hai sa nu aiurim acuma, ca a fost un vot impotriva tuturor. a fost un vot fara discernamant, parerea mea... un vot infantil, exact ca si Chirtoaca. insa acum asta este... Chirtoaca trebuie sa faca propuneri, daca nu vrea sa raman singur in consiliu si daca vrea sa isi mentina acest partid pe scena politica....
 
Frauda?

Conform MoldPres:

În municipiul Chişinău, după numărarea a 96,50% din buletinele de vot, [...]
În cursa pentru Consiliul Municipal Chişinău voturile s-au repartizat după cum urmează: PCRM - 28,22%, PL - 17,88%, AMN - 11,78% PD - 6,67%, PPCD - 6,58%, PDS - 5,12%.


Conform www.alegeri.md:

Rezultatele preliminare anunţate la ora 14:00, 5 iunie 2007, de către Consiliul electoral de circumscripţie Chişinău, după prelucrarea a 96.14% din voturile alegătorilor.

Concurenţi electorali Voturi, % Mandate
Partidul Comuniştilor din Republica Moldova 53,719
27.19% 16
Partidul Liberal 36,325
18.39% 10


Cu alte cuvinte dupa numararea a inca 0.36% din voturi, Comunistii castiga 1.03%, iar liberalii pierd 0.51%. Chiar daca toate cele 0.36% de voturi noi numarate erau doar pentru Comunisti asa schimbare este imposibila.

In urma acestor miscari miraculoase PL a mai pierdut un loc in consiliu, iar Comunistii au mai castigat unul si au deja 17. Pana la sfarsitul numararii, presupun ca PCRM va avea deja ~51%.
 
adrenalina;186202 said:
daca adunam voturile obtinute ce baietii astia, atunci facem mai mult ca Chirtoaca... hai sa nu aiurim acuma, ca a fost un vot impotriva tuturor. a fost un vot fara discernamant, parerea mea... un vot infantil, exact ca si Chirtoaca. insa acum asta este... Chirtoaca trebuie sa faca propuneri, daca nu vrea sa raman singur in consiliu si daca vrea sa isi mentina acest partid pe scena politica....

Exact logica asta l-a distrus pe Urecheanu ca om politic. Politica nu e aritmetica. Daca "baietii astia" se uneau, ei luau mult mai putin decat au luat separat. Altoirile nu dau fructe. Vezi te rog sondajele IPP-ului ca sa intelegi cat de infantil a fost votul - cu Chirtoaca voteaza cei cu studii superioare.

Pana acum Chirtoaca a crescut tocmai pentru ca nu a urmat sfaturi ca ale tale. Crezi ca nu s-a incercat unirea liberalilor, de exemplu?
 
eu nu ma refer la ce a fost, ma refer la ce va fi. si daca voi nu va dati seama ce scenariu riscam sa avem, nici o problema, inseamna ca surpriza va fi mai mare pentru voi... cand o sa il stalceasca comunistii, atunci o sa discutam despre faptul ca MD nu mai are dreapta....

Abenpace, eu nu am nimic cu Chirtoaca, pur si simplu nu cred in capacitatile lui de a codnuce primaria, si nici intr-un caz de unul singur, fara sustinere. si imi este frica ca s-a implinit ceea ce doreau comunistii... un oponent comod, usor de distrus.... in maximum 1 an....
 
adrenalina;186218 said:
eu nu ma refer la ce a fost, ma refer la ce va fi. si daca voi nu va dati seama ce scenariu riscam sa avem, nici o problema, inseamna ca surpriza va fi mai mare pentru voi... cand o sa il stalceasca comunistii, atunci o sa discutam despre faptul ca MD nu mai are dreapta....

Abenpace, eu nu am nimic cu Chirtoaca, pur si simplu nu cred in capacitatile lui de a codnuce primaria, si nici intr-un caz de unul singur, fara sustinere. si imi este frica ca s-a implinit ceea ce doreau comunistii... un oponent comod, usor de distrus.... in maximum 1 an....

Ma bucur ca poti sa te referi la ce va fi. Mai rar oameni ce dispun de informatii din viitor. Din pacate ma pot referi doar la ce a fost. Si pot trage concluzii in urma evenimentelor care au avut loc. Eu de surprize nu ma tem pentru ca nu ma astept la nimic - nu exclud nici macar o alianta intre comunisti si liberali, cat de absurda nu pare la acest moment. Absolut totul este posibil. 4 aprilie a demonstrat-o.

Pentru mine a fost un prilej de bucurie scaderea comunistilor. Asta este ceva real. Tradarile liderilor de partid si comportamentul lor post-electoral este peste controlul meu ca alegator.

Ca alegator mi-am facut treaba si am votat pentru un tanar incorupt (nu incoruptibil - asta nu am de unde s-o stiu), anticomunist (nu vesnic, e treaba lui), cu studii in Romania care vorbeste coerent si cu care nu mi-e rusine sa-mi asociez numele. Ce va face el mai departe este treaba lui personala, dar mari asteptari nu am - stiu ce vecini am, stiu ce soferi conduc microbuzele in care circul, stiu cum mi se raspunde la telefon cand am nevoie de ceva, fie companie privata sau prestator de servicii publice, stiu cum se injura pe strada si stiu cum lucreaza moldoveanul mediu in Moldova. Astea ma enerveaza zi de zi si astea nu se vor schimba brusc, indiferent de putere.

Riscam sa avem urmatoarele scenarii:

1. Rusia da cate o bomba atomica peste Bucuresti, Timisoara si Iasi si disparem cu tot cu dreapta care va lipsi din Moldova.

2. Vioronin semneaza tratatul cu Putin si se modifica constitutia, se fac alegeri generale noi si Voronin+Smirnov mai controleaza 10 ani Moldova.

3. Comunistii fac alianta cu PD, PPCD, Rodina si P. Umanist si controleaza Consiliul 4 ani, luandu-i cu ajutorul parlamentului 90% din buget, pentru care vinovat va fi desigur Chirtoaca (il putea sustine doar pe Corduneanu ca sa ievite acest conflict cu puterea...)

4. Consiliul va ramane unul divizat si va vota in dependenta de interesele consilierilor pe fiecare chestiune si vom avea o primarie blocata, cum am avut de multe ori pe timpul lui Urecheanu.

5. Sa avem in sfarsit un lider politic tanar, principial, scolit, pro-roman care sa nu vanda increderea alegatorilor cum au facut-o Rosca sau Serebrian.

Toate scenariile sunt posibile. Numai tu insa ne poti spune care se va materializa ca sa ne deschizi ochii.

La urma urmei oricum vom vota Chirtoaca in turul doi, nu?
 
Vitalia Pavlicenco regretă opţiunile alegătorilor

2007-06-04/16:21 Candidatul la funcţia de primar general al capitalei din partea Partidului Naţional Liberal (PNL), Vitalia Pavlicenco, regretă că alegătorii au preferat comuniştii, explicând acest lucru printr-o campanie incorectă şi frauduloasă. Pe de altă parte, ea regretă şi votul masiv acordat candidatului Partidului Liberal (PL), Dorin Chirtoacă, pe care îl consideră reprezentant al unui partid racolat de PPCD şi, iminent, de comunişti.

Pavlicenco a declarat pentru Info-Prim Neo că în turul II Chirtoacă ar putea să nu câştige, astfel că vor învinge comuniştii. Sursa citată susţine că în ultimul timp PL a ajuns pe mâna PPCD, lucru demonstrat în campania electorală, inclusiv prin criticile lui Chirtoacă la adresa PNL şi „necriticile” la adresa comuniştilor. „Votul acordat PL este un vot de blam, dar PL ar putea să se alieze cu PPCD şi PCRM pentru a crea o majoritate. Mă tem că în rezultat va fi discreditată guvernarea democratică”, spune Pavlicenco.

Mesajul „ne-anticomunist” al candidatului PL va face dificilă susţinerea lui Chirtoacă în turul II al alegerilor, susţine Pavlicenco. Ea crede că la 17 iunie alegătorii vor absenta la urne, iar metodele de mobilizare şi cumpărare a electoratului de către comunişti face previzibilă victoria candidatului PCRM.

Referindu-se la rezultatele modeste ale PNL în alegerile locale din capitală, Vitalia Pavlicenco a spus că regretă acest fapt, deşi consideră că este un rezultat nu chiar rău, avându-se în vedere că PNL a fost înregistrat abia la 3 februarie. „Avem forţe pentru a merge mai departe, pentru a ne unifica eforturile şi a veni la alegerile parlamentare din 2009 cu o formaţiune mai compactă, poate pe dreapta, poate pe centru-stânga”, spune sursa citată, care a concluzionat că alegerile locale din 3 iunie nu au fost nici libere, nici democratice, nici corecte.

http://info-prim.md/?a=10&x=&ay=8543
 
Abenpace;186179 said:
Votul luat de Chirtoaca e votul "contra tuturor" si in momentul in care Chirtoaca se va asocia cu Filat, Braghis, Bujor sau Corduneanu el risca sa piarda acest vot.QUOTE]

Salut! Sint din Romania si datorita faptului ca am prieteni in Chisinau trebuie sa recunosc ca am urmarit cu interes desfasurarea alegerilor din acest an pentru Primaria Chisinau. Pina acum, cel putin, am observat o competitie mai interesanta fata de ceilalti ani, campania electorala desfasurata fiind, cu mici exceptii, interesanta. Mi-am permis sa intervin in discutiile voastre in momentul in care am vazut aceasta fraza, "votul luat de Chirtoaca e votul << contra tuturor>>...". Daca nu ma insel este vorba despre alegerile pentru desemnarea Primarului General, nicidecum pentru alegerile parlamentare sau, mai rau, pentru a vedea cine este cel mai influent baiat din fata blocului. Din cite stiu, Primarul este "Intiiul Gospodar al Orasului", cel putin la noi asa se considera. Ceea ce m-a frapat la domnul Chirtoaca in campania electorala a fost discursul sau complet alaturi de problemele reale ale orasului in care locuieste. Inteleg acest tip de mesaj, unionist si proeuropean, in alt context, mai degraba politic. Alegerile pentru primarie sint, mai degraba, prilej de dispute pe teme administrative. Nu vreau sa par ironic, am fost si eu de virsta domniei sale si am locuit si eu cu mama mea (e drept, pina la virsta de 21 de ani) si trebuie sa recunosc ca a fost perioada in care nu ma durea capul despre pretul intretinerii sau al facturilor la electricitate. In momentul in care m-am mutat singur, la casa mea, si a trebuit sa fac curatenie in apartament si sa gestionez o echipa de 4 mesteri care sa-mi puna gresia si faianta am inteles ca abilitatile mele sint poate altele, nu acelea de a coordona mesteri de pe un santier. Stau si ma intreb daca domnul Chirtoaca si-a pus problema unei avarii la reteaua de termoficare, de exemplu, ce credibilitate va avea in fata unei echipe mult mai numeroase decit hulpavii mei mesteri.... Departe de mine gindul de a-l critica acum pe dl Chirtoaca, din contra, felicitari pentru performanta reusita pina acum la o asemenea virsta! Sugestia mea, insa, este de a lasa la o parte ambitiile personale, orgoliile adolescentine (am trecut cu totii prin pubertate, fie ea si intirziata, si stim cum este) de a dovedi ca este cel mai cel baiat din scoala sa si de a se gindi la modul cel mai serios la cum va face sa aduca la bun sfirsit promisiunile pentru care l-au votat atit de multi oameni de buna credinta. A increca sa iti arati muschii in fata unui Filat (apropo, frumoasa campanie domnule Filat, bravo!), Urechean sau Braghis este, dupa parerea mea, doar o tentativa rasuflata de a le arata baietilor din clasele mai mari ca esti mai smecher decit ei. Si, sincer, gindindu-ma la interesul chisinauenilor, nu cred ca este cazul! Dorin, gindeste-te ce "surprize-surprize" te asteapta daca, Doamne Fereste, te certi cu restul clasei si ramii singur cu Balaurul cel Rosu la catedra. S-ar putea sa o dai in bara si sa iti interzica sa te mai joci cu ceilalti copii, ca pina acum (exemplul fostului prefect de Iasi, Radu Prisacaru, zic eu ca este mai mult decit elocvent). Nu cred ca este cazul sa ai nasul pe sus si sa astepti sa te caute ei pe tine, pina la urma, in interesul oamenilor pe care tu spui ca vrei sa ii slujesti, eu zic ca este firesc si indicat sa ii cauti tu pe cei care ar putea sa iti dea o mina de ajutor. Asta daca iti pasa de oras. Insa daca tu consideri ca este doar o proba de "barbatie" in fata fetelor de la partid, tine-o tot asa, s-ar putea sa le cuceresti pina la urma! Fii dur, ride-le in nas si lui Filat, si lui Bujor, si lui Braghis si, in definitiv, ride-le in nas tuturor celor care si-au pus sperantele intr-un Chisinau mai bun. Mi-ar parea rau sa traiti aceeasi experienta trista pe care am avut-o noi dupa venirea la putere a lui Emil Constantinescu, in 1996, cind toata lumea a zis ca s-a terminat cu comunismul. De bou ce a fost, in 2000 au ajuns sa se bata in turul II Iliescu si Vadim, de a trebuit sa iesim cu totii sa votam cu Ilici. Si atunci sa te vezi, Dorine, cind va avea lumea de ales intre Iordan si Zgardan, ce te va mai apuca sughitul... Va tin pumnii si sper sa fie bine pina la sfirsit!
 
Otilia;186225 said:
am nevoie sa aflu urgent rezultatele din Ungheni..stie cineva unde pot sa le gasesc?

Posibil sa fi aflat de undeva deja rezultatele de la Ungheni. Oricum, le plasez aici, poate vei avea nevoie de ele.

Asadar, la postul de primar al orasului Ungheni vor concura in turul doi Ilie Ciocan (PCRM - 35% in primul tur) si Alexandru Ambros (AMN - 23% in primul tur). Conform ultimelor informatii deja s-a format o coalitie anticomunista care va sustine candidatul AMN.

In Consiliul Orasenesc Ungheni cele 27 de mandate au fost repartizate astfel:
PCRM - 12
AMN - 8
PDS - 4
PPCD - 1
Independenti - 2
Din informatia de care dispun si aici se preconizeaza crearea unei coalitii anticomuniste.

Consiliul Raional Ungheni - 35 de mandate:
PCRM - 13
AMN - 7
PDS - 4
PSD - 3
PPCD - 2
PD - 2
PL - 1
PSL - 1
PPR - 1
Independent - 1
Negocierile continua...
 
Veaceslav Iordan şi Dorin Chirtoacă vorbesc la BBC


Veaceslav Iordan (stânga) îl va înfrunta în turul doi pe Dorin Chirtoacă
Pe data de 17 iunie, în turul doi al alegerilor pentru funcţia de primar al Chişinăului se vor înfrunta candidatul Partidului Comuniştilor, actualul primar interimar, Veaceslav Iordan, şi candidatul Partidului Liberal, Dorin Chirtoacă.
I-am invitat pe cei doi candidaţi la o dezbatere la biroul BBC Chişinău, dar Veaceslav Iordan a refuzat.

În aceste condiţii, Petru Clej a realizat două interviuri separate, acordând un timp egal celor doi candidaţi.


Ascultaţi interviul cu Veaceslav Iordan


Ascultaţi interviul cu Dorin Chirtoacă


Cum voua mesajul experientei?
La asta ma refeream cand spuneam ca lipsa experientei lui Chirtoaca de fapt e un atu ;)
 
"eu nu-s om politic, eu is gospodar" :))
"n-avem tensiunea apei, n-avem tensiunea gazului" :O
"nu, n-a fost o chestiune politica distrugerea Antena C, acolo s faceu bani grei care se duceau din primarie" nu nu, deloc...
"nu depinde de ce culoare este mytza" ghaaaaaaaaaaaaaaaaaa ghaaaaaaaaaaaaaaa
are o voce atat de suava, atat de grava, parca citeshte o compunere la o lectzie de limba romana...
"eu am demonstrat cine-i Iordan, eu am castigat primul tur, eu voi fi si primar... pe Braghis l-am dat jos? l-am dat..." da de Chirtoaca a tacut malc... viermele

posle scris: a propos, imi pare bine sa ascult vocea intervievatorului
 
In sfarsit, prima data i-am auzit pe astia vorbind. Pana acum n-am avut ocazia. Ce sa zic, Iordan nu mi s-a parut asa strasnic desi as fi vrut sa aflu raspunsuri la multe alte intrebari. Din pacate nu mi-a placut intervievatorul, tot o baga cu politica inainte desi asta vorbea despre cu totul altceva.
Iar Chirtoaca e cam asa cum mi-l imaginam. Ca un om care si-a invatat bine lectiile de politica si o da inainte. O sa castige el, dar primaria tot unchiu-sau o va conduce.

P.S. Urasc bbc cu real-player-ul lor.
 
Aia cu mata a fost geniala. Iordan habar n-are sa vorbeasca si mai face si pe apoliticu', desi merge cu secera si ciocanul la inaintare. Gargara, prostii de fraierit oamenii simpli. E sinistru sa il auzi, it's like a voice from the past. Zbang, degeaba esti suparat pe intervievator. Primarul este un om politic, nu mai cade in capcana "gospodarilor" rosii. Interviul cu Chirtoaca o sa il ascult mai incolo, am multa treaba astazi.
 
Au trecut deja 4 zile de la anuntarea rezultatelor la alegerile din Chisinau si eu inca astept ca Dorin Chirtoaca sa apara cu o oferta serioasa, ca sa-si asigure sprijinul celorlalti candidati puternici din turul I: Filat, Bujor, Braghis. Din pacate, nu vad inca nimic. Se pare ca asteapta ca ceilalti sa-i ofere sprijinul gratuit, ceea ce mi se pare o imensa naivitate din partea lui. Daca Dorin crede ca lumea va veni automat la vot in turul doi si-l va vota numai ca sa nu iasa comunistii la putere, se inseala. S-ar putea ca lumea sa vina la vot in numar foarte mic si atunci soarta votului e incerta. Oare de ce Chirtoaca asculta asa orbeste de Ghimpu si risca sa strice tot ce a realizat pina acum? El nu intelege ca daca va pierde in fata lui Iordan din cauza infumurarii sale, nu-l va ierta nimeni, pe viata?!?
 
iteodor , poti sa astepti chiar si 143 ani.

ce inseamna "sa-si asigure sprijinul" ?
adica chirtoaca ii da lu' filat ,bujur etc cate o bumbonica , iar "oile" acestora
il vor vota pe chirtoaca. suna cam tampit.
 
Back
Top