Alegeri locale 2007

Cu cine veti vota la viitoarele alegeri locale?

  • Veaceslav Iordan (Partidul Comunist)

    Votes: 3 4.2%
  • Ion Mereuta (Partidul Umanist din Moldova)

    Votes: 0 0.0%
  • Leonid Bujor (Aliantei "Moldova Noastra")

    Votes: 2 2.8%
  • Vladimir Filat (Partidul Democrat)

    Votes: 14 19.7%
  • Dorin Chirtoaca (Partidul Liberal)

    Votes: 24 33.8%
  • Zinovia Zorin (Partidul Conservator)

    Votes: 0 0.0%
  • Alexandru Corduneanu (PPCD)

    Votes: 24 33.8%
  • Valentin Crilov (Patria-Rodina-Ravnopravie)

    Votes: 0 0.0%
  • Eduard Musuc (Partidul Social-Democrat)

    Votes: 2 2.8%
  • Corneliu Ciurea (Partidul Social-Liberal)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    71
  • Poll closed .
Prima vizita din 18 iunie 2007, la liceul Mihai Viteazu, după anuntarea rezultatelor

Dorin Chirtoca, noul primar al mun.Chisinau, impreuna cu liderul PL Mihai Ghimpu si cu alti membrii de partid au vizitat liceul cu nume de arhanghel "Mihai Viteazul" din mun.Chisinau.

Acest liceul este reprezentativ, atit pentru D.Chirtoaca, cit si pentru partid. Profesorii acestui liceu au refuzat printre primii in republica manualele de istorie integrata, astfel printr-o declaratii si mai multe actiuni PL s-a solidarizat cu ei.

De asemenea, aici s-a intilnit pentru prima oara in aceasta campanie electorala D.Chirtoaca si V.Iordan. Acest lucru s-a intimplat la ultimul sunet al liceenilor pe 31 iunie. D.Chirtoaca a tinut un discurs de sustinere pentru liceeni, iar V.Iordan, doar a cochetat cu priviri si zimbete.

De mentionat, ca tot atunci un elev a aruncat de la un etaj superior o sacosa cu apa si era cit pe ce sa-l nimereasca pe "manusar". Interesant oare de ce "jordan" a fost anume tinta pentru un pici din clasa a VI-a.

Mi-am dat seama mai tirziu, era vorba de enervarea pina la culme, chiar si a unui copil. Cauza, in opinia mea este plasarea in oras a un milion de placate, nu de trandafiri si, probabil, acele foi volante, pe care le scotea elevul din posta in asteptarea unei scrisori de la cineva drag.
 
myajia;176499 said:
Mesaj pentru militant:

Esti mai putin destept sau esti de la Gender Doc

N-are cum sa fie de la Gender Doc caci nu a tinut cu Filat, dar destept ii de la natura. :D
Parca tu tineai cu Filat. :plante:


Da Valeriu Matei numai tanar nu poate fi numit. :death:
 
Comunistii contesta

Comunistii contesta legalitatea desfasurarii alegerilor pentru desemnarea primarului in Chisinau. Cu putin timp inainte ca instanta de judecata sa valideze scrutinul, partidul de guvernamant a solicitat amanarea luarii unei decizii, fara a preciza ce pretentii are. In aceasta situatie, judecata a amanat pentru doua zile examinarea dosarului
 
tornado;189024 said:
Da Valeriu Matei numai tanar nu poate fi numit. :death:

Moldovenii chiar daca s-au fript de 2-3 ori, oricum se baga in aceeasi oala. Daca stii ca cea mai buna iesire sa presezi cei care sunt la guvernare sa faca schimbari decat sa pui speranta in niste guralivi cu o aparenta intelegenta.
Matei face parte din aceeasi categorie din care face parte Serebrean si Chirtoaca, sfarsitul o sa fie acelasi.
Exista la noi o categorie de populatie care este bolnava de aceasta idee preconceputa ca "tinerii aduc schimbarea".
Oamenii care au ceva in comun cu realitatea aduc schimbarea, indiferent de varsta.
 
Tineretul este oxigenul unei clase politice!

Ma refeream la Valeriu Matei, pentru ca am revenit la inceputurile politicii moldovenesti de dupa independenta. Atunci el era acel tinar pe care lumea il preamareau poate. A dezamagit dupa o perioada de timp electoratul si societatea. A urmat O.Serebrian, iar acum sper D.Chirtoaca sa nu calce pe aceasi grebla. E timpul sa invatam din greselile altora.
 
Re: Tineretul este oxigenul unei clase politice!

La Petricani si la Aeroport au avut loc antrenamente antitero... validarea rezultatelor intarzie... ce mai pregatesc p*darii?
 
Victoria lui Dorin Chirtoacă a fost validată de justiţie

Din fericire a fost validata alegerea lui Dorin Chirtoacă in functia de primar al capitalei Republicii Moldova. Partidul Comunistilor au abandonat intentia initiala de a contesta rezultatul scrutinului din 17 iunie, iar justitia a confirmat verdictul urnelor. Consider ca acest gest a fost facut de catre comunisti dupa ce au observat reactia societatii care privea cu ura intentia.

Ei bine, acum putem spune, cu certitudine, ca dupa 1991, D.Chirtoaca este al 4-lea primar general al mun.Chisinau.

"Acum avem foarte mult de muncă, foarte multă răspundere şi foarte multă acurateţe înceea ce facem pentru a evita confruntările şi pentru a putea împlini ceea ce am promis în campania electorală, la ceea ce ne-am angajat".

Dorin Chirtoacă

Mai multe aflati -
http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2007/06/070622_moldova_chirtoaca_validare.shtml
 
salut dragilor.cu mari rasete am citit ultimele pagini de pe tema... :) am sa va raspund la toti mai tarziu... dar la asta nu am putut sa nu raspund

tornado;189024 said:
N-are cum sa fie de la Gender Doc caci nu a tinut cu Filat, dar destept ii de la natura. :D

nu mai tin minte cine iar a reluat discutia cu PD si GenderDocM... lamuresc. ultima data. aceasta tema a fost discutata un an in urma. pe cine intereseaza sa se holbeze in teme. da cine doar vrea sa se dea cu pareri nefondate, sa se dea cu pareri la bucatarie.
 
calugarita;189403 said:
salut dragilor.cu mari rasete am citit ultimele pagini de pe tema... :) am sa va raspund la toti mai tarziu... dar la asta nu am putut sa nu raspund



nu mai tin minte cine iar a reluat discutia cu PD si GenderDocM... lamuresc. ultima data. aceasta tema a fost discutata un an in urma. pe cine intereseaza sa se holbeze in teme. da cine doar vrea sa se dea cu pareri nefondate, sa se dea cu pareri la bucatarie.

Alo? Bucataria? Acest vestit congres a avut loc 1,5 ani in urma. Ma intereseaza daca de atunci a mai avut loc vreun Congres National al Tineretului Democrat al Partidului Democrat din Moldova la care sa se nege cea ce s-a discutat la congresul din 08.12.2005, iar Dana Cotici sa fie exclusa din conducerea OTD a PDM. Daca nu - pana in prezent sunt valabile hotararile adoptate la 08.12.2005. Iar http://www.gay.md/rom/story.php?sid=327 ramane valabil.
 
Comunişti vor să provoace alegeri anticipate!?

Deoarece PCRM deţine majoritatea doar în 5 din 33 de municipii şi raioane, există multe şanse ca formaţiunea de guvernământ să provoace alegeri anticipate în mai multe raioane, dar nu este exclus că şi în capitală.

Astăzi Consiliul raional Călăraşi nu a reuşit să se întrunească în prima şedinţă, datorită boicotului din partea consilierilor PCRM. Şedinţa este deliberativă dacă la ea participă 2/3 din aleşii locali. În cazul în care trei şedinţe consecutive eşuează, pot fi convovate alegeri anticipate. Deci strategia este clară. Comuniştii au în majoritatea raioanelor un număr suficient de mandate ca să boiciteze şedinţele prin lipsa lor şi să provoace astfel alegeri anticipate. Ori să şantajeze în felul acesta consilierii din alte formaţiuni. Acelaşi scenariu este valabil şi pentru Chişinău. Este riscant pentru PCRM, dar "cine nu riscă, acela nu ... deţine puterea la nivel local".

pentru joi este anunţată prima şedinţă, de constituire, a Consiliului municipal Chişinău. Vom observa comportamentul PCRM ca să înţelegem tactica lor.


Apropo, la Basarabeasca, unde comuniştii erau în minoritate, preşedintele raionului a fost ales un... comunist. Cu votul, sigur, a consilierilor anticomunişti.


PS Pe Dorin Chirtoacă îl pot elimina din joc altfel... Proiectul de lege privind excluderea dreptului de a deţine funcţii publice de către posesorii cetăţeniei duble este deja în Parlament, gata să fie votat. Atunci chiar va fi interesant.... Astfel de precedente nu există în lume...
 
Dorin Chirtoaca va fi nevoit sa renunte la cetatenia romana daca legea trece in parlament.
Comunistii pot provoca alegeri anticipate in unele localitati si din cauza lipesi atentiei publice pot chiar falsifica alegerile sau daca nu - macar vor face multe incalcari profitind de lipsa atentiei si zarvei din 3 si 17 iunie.
In chisinau comunistii sunt putin si opozitia constituie exact 2/3 din consilieri - acum e important sa nu se vinda nimeni si sa fie disciplinati sa vina la sedinte de fiecare data cind este nevoie... :)
 
Cel mai probabil ca in primavara, daca si va fi dizolvat parlamentul pentru ca in septembrie nu reusesc cum era preconizat initial!
asa ca sa fim gata de alegerei anticipate in primavara!
 
Filat încearcă să corupă membrii PPCD din Briceni şi Donduşeni

Mai mulţi primari şi membri ai Partidului Popular Creştin Democrat din raioanele Briceni şi Donduşeni sunt nemulţumiţi şi indignaţi de faptul că reprezentanţii Partidului Liberal Democrat, condus de Vladimir Filat, încearcă să-i corupă cu bani pe membrii PPCD pentru o eventuală aderare la partidul lui Filat.
Astfel, primarii satelor Coteala, raionul Briceni, şi Sudarca, Baraboi şi Frasin, din raionul Donduşeni, susţin că nu o singură dată au fost îmbiaţi de mai mulţi membri ai partidului lui Filat să părăsească PPCD şi să facă declaraţii în care să denigreze imaginea PPCD şi a preşedintelui acestei formaţiuni, Iurie Roşca.
Potrivit primarului creştin-democrat din satul Frasin, Anatolie Bojenco, recent câţiva membri ai PLDM i-au propus 800 de lei pentru a aduna mai multe semnături în localitatea sa în favoarea deciziei PLDM de a organiza un referendum pentru modificarea Constituţiei şi, totodată, cu propunerea de a părăsi PPCD şi de a adera la formaţiunea condusă de Filat. „În niciun caz nu pot să accept propunerea acelor oameni, deoarece nu poţi face un partid doar cu bani, pe lângă acest lucru mai este nevoie şi de minte”, a declarat Anatolie Bojenco.
Primarul comunei Coteala, raionul Briceni, Alexandru Cebotari, a declarat că un reprezentant al PLDM, Artur Lungu, a încercat să-l convingă să părăsească rândurile PPCD şi să adere la partidul lui Filat şi, de asemenea, să facă o declaraţie împotriva conducerii PPCD. „Această persoană a încercat să mă convingă să trec de partea lui Filat. Eu însă nu pot să accept ceea ce îmi propun ei, deoarece filiala PPCD, aici, în localitate, a devenit una puternică şi avem toată puterea să ne opunem tuturor oponenţilor care se îndreaptă împotriva noastră. În acelaşi timp, am fost îndemnat să fac o declaraţie împotriva lui Iurie Roşca”, a declarat primarul satului Coteala.
De asemenea, unele mijloace de informare în masă au anunţat că din Filiala Teleneşti a PPCD ar mai fi plecat, recent, încă 42 de membri, ceea ce nu constituie un adevăr, ci o dezinformare. Potrivit conducerii PPCD, deja s-a dovedit că 30 de semnături de pe acea listă aparţineau unor persoane care nici nu au fost membri PPCD. Totodată, alte „semnături” aparţineau unor persoane demult decedate.
Victor TĂNASE, FLUX
 
Back
Top